
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/6862/21
19 листопада 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі - ГУ ПФУ), в якому просить:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 80% до 70% грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019;
зобов`язати ГУ ПФУ перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2019 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 80% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, та здійснити обчислення і виплату пенсії (з урахуванням встановлених підвищень, надбавок, доплат) з 01.04.2019, без обмеження максимальним розміром (з урахуванням виплачених сум).
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII) у розмірі 80% грошового забезпечення. Проте на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) відповідач здійснив перерахунок призначеної позивачу пенсії, виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення.
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 у справі №500/2597/18 відповідачем перераховано пенсію позивача, виходячи з розміру 80% сум грошового забезпечення.
У подальшому, виконуючи рішення суду від 08.07.2021 у справі №500/3194/21, ГУ ПФУ провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Однак при здійсненні такого перерахунку з 01.04.2019 відповідачем знову застосовано відсоткове значення розміру пенсії 70% сум грошового забезпечення.
На думку позивача, оскільки призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, при перерахунку вже призначеної пенсії має застосовуватися розмір грошового забезпечення у відсотках, який встановлено на момент призначення пенсії.
Позивач вважає дії відповідача щодо зменшення основного розміру його пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 протиправними, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 22.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 22.10.2021 представник ГУ ПФУ отримав 25.10.2021, що підтверджується відповідною відміткою на супровідному листі (а.с.16). Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п`ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ, позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, виходячи з розміру 80% грошового забезпечення.
З 01.01.2018 ГУ ПФУ відповідно до Постанови №103 проведено перерахунок пенсії позивача, в результаті якого відповідач визначив розмір пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 70% грошового забезпечення.
Вказані обставини сторонами не заперечуються.
На виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 у справі №500/2597/18 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/79433403), ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення, та в подальшому здійснювало її виплату у вказаному розмірі (а.с.4).
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.07.2021 у справі №500/3194/21 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/98181717), яке набрало законної сили 10.08.2021, зобов`язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 згідно з оновленою довідкою від 17.05.2021 №11/1/3869 Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим спеціальним званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду та на підставі довідки Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17.05.2021 №11/1/3869, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці. При цьому перерахунок пенсії позивача здійснено, виходячи з 70% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.5).
Вважаючи такі дії суб`єкта владних повноважень щодо зменшення основного розміру його пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до положень статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому стаття 13 Закону № 2262-XII неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VІ були внесені зміни до частини другої статті 13, а саме цифри " 90" замінено цифрами " 80".
Згодом Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII були внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, а саме цифри " 80" замінено цифрами " 70". Тобто, за змістом цих змін загальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Судом встановлено, що позивачу пенсія була призначена у розмірі 80% грошового забезпечення.
Суд звертає увагу, що Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18 дійшла висновку, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям осіб має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Застосування іншого показника (70%) до перерахунку пенсії стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, з огляду і на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
При цьому в силу приписів частини п`ятої статті 242 КАС, частини третьої статті 291 КАС України суд враховує такі правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18.
Крім того, право позивача на перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення у відсотках, які визначено на момент призначення пенсії, встановлено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 у справі №500/2597/18.
Таким чином, на підставі викладеного та висновків Великої Палати Верховного Суду у справі №240/5401/18, враховуючи, що позивачу була призначена пенсія у розмірі 80% грошового забезпечення, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 є протиправними. З метою захисту прав, свобод та інтересів позивача необхідно зобов`язати ГУ ПФУ здійснити з 01.04.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.
У цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження пенсії максимальним розміром, то суд зауважує, що позовна заява не містить жодного обґрунтування таких вимог.
Також суд звертає увагу, що відповідач ще не здійснював перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при проведенні такого перерахунку будуть порушені та буде обмежено пенсію її максимальним розміром.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (частина перша статті 5 КАС України).
Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що ймовірно будуть порушені у майбутньому, позовна вимога в частині здійснення перерахунку пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Оскільки позов підлягає задоволенню частково, то відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України позивачу слід відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 454,00 грн, сплачений відповідно до квитанції № 55051559 від 09.10.2021 (а.с.9).
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум), на підставі оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 454,00 грн (чотириста п`ятдесят чотири грн 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (Майдан Волі, 3, місто Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 14035769).
Повний текст рішення складено та підписано 19 листопада 2021 року.
Суддя Чепенюк О.В.