Рішення № 101223514, 17.11.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2021
Номер справи
320/10015/21
Номер документу
101223514
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 листопада 2021 року м.Київ № 320/10015/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВС ТРАНСГРУП» до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ВС ТРАНСГРУП" з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2021 №2672029/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 18 від 09 квітня 2021 року, від 08.07.2021 №2845624/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 20 травня 2021 року, від 13.04.2021 №2565038/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 13 від 06 квітня 2021 року, від 15.04.2021 №2571327/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 14 від 07 квітня 2021 року, від 27.04.2021 №2605210/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 09 квітня 2021 року, від 23.06.2021 №2794369/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 31 травня 2021 року, від 23.06.2021 №2794370/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 22 від 30 квітня 2021 року, від 07.04.2021 №2545566/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 16 березня 2021 року - в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 18 від 09 квітня 2021 року, № 2 від 20 травня 2021 року, № 13 від 06 квітня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року, № 15 від 09 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 7 від 16 березня 2021 року, що подані ТОВ «ВС ТРАНСГРУП».

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про необґрунтованість спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних, оскільки, на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації, позивачем було надано пояснення та документи щодо підтвердження реальності здійснених господарських операцій, проте, в оскаржуваних рішеннях про відмову в реєстрації ПН контролюючим органом не обґрунтовано, чому документи платника не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної, які документи платник податків має надати для обґрунтованого рішення щодо реєстрації ПН.

Ухвалою суду від 18.08.2021 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.

Відповідач, Державна податкова служба України, не скористалась своїм правом щодо подання відзиву на позовну заяву, заяв/клопотань суду не направляла. З наявного у матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення №0113300996492, слідує, що копію ухвали про відкриття провадження від 18.08.2021 та копію позовної заяви з додатками, відповідачем було отримано 02.09.2021.

Відповідач, Головне управління Державної податкової служби у Київській області, не погоджуючись з позовними вимогами ТОВ "ВС ТРАНСГРУП", подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зокрема зазначає, що на момент прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач не виконав усіх умов визначених законом, не надав необхідних документів на підтвердження реальності господарських операцій, зокрема, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. Також, відповідач стверджує, що заявлена вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в обхід порядку формальної перевірки ГУ ДПС у Київській області документів для такої реєстрації та повноважень ДПС України щодо прийняття рішення про реєстрацію - є порушенням дискреційних повноважень податкового органу щодо подання відповідачу висновку щодо реєстрації податкових накладних.

Також, відповідачем заявлено клопотання про розгляд даної справи у судовому засіданні з викликом сторін.

Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає, що частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до частини 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу та якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Водночас, зміст клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не дає підстав стверджувати, що повне та всебічне з`ясування усіх обставин у справі потребує проведення судового засідання чи заслуховування пояснень сторін.

Більш того, представник відповідача у клопотанні не зазначив, встановлення яких обставин у справі є неможливим шляхом аналізу письмових доказів і пояснень та вимагає проведення судового засідання.

Дослідивши клопотання представника відповідача, матеріали справи, беручи до уваги предмет та підстави позову, обставини, якими учасники справи обґрунтовують свої вимоги та заперечення, характер спірних правовідносин, обсяг та характер доказів у справі, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та приходить до висновку, що в задоволенні клопотання має бути відмовлено.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВС ТРАНСГРУП" (ідентифікаційний код 43135143, місцезнаходження: 09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Павліченка, буд. 44 кв. 21) зареєстровано в якості юридичної особи 26.07.2019, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 21-22, 23-27).

Позивач є платником податку на додану вартість з 01.09.2019, про що свідчить витяг №1910274500225 з Реєстру платників податку на додану вартість (а.с. 41).

Видами діяльності позивача згідно кодів КВЕД є: 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням (основний); 45.11 Торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; 45.31 Оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;

49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у. (а.с. 24).

15.03.2021 між ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «НЬЮ-НІКА» (покупець, ідентифікаційний код юридичної особи 31844629) укладено договір купівлі-продажу № 150321/2 (а.с. 50-52).

Згідно з п. 2.1. договору продавець зобов`язується поставити і передати у власність покупця, а покупець зобов`язується оплатити і прийняти напівпричіп-цистерну, що був у користуванні, марки KOLUMAN - 1 (одна) одиниця, шасі №: НОМЕР_1 , рік випуску - 2012, колір - білий. Напівпричіп-цистерна укомплектований гідравлічним насосом для викачки палива.

Відповідно до п.3.1. договору ціна одиниці товару складає - 25 880,00 доларів США (двадцять п`ять тисяч вісімсот вісімдесят доларів 00 центів), що на дату складання даного договору становить 721 200,00 грн. (сімсот двадцять одна тисяча двісті гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ - 120 200,00 грн. Курс гривні до долару США на дату складання договору згідно міжбанківського валютного ринку становить 27,67 грн / 1 долар США.

Згідно з п. 3.2. договору загальна сума договору на дату складання становить - 721 200,00 грн (сімсот двадцять одна тисяча двісті гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ - 120 200,00 грн. Ціна одиниці товару та загальна сума договору може змінюватись у залежності курсу гривні до долару на дату оплати згідно даного Договору.

Відповідно до п. 4.1. договору покупець здійснює оплату у національній валюті шляхом перерахування 100% загальної суми договору на поточний рахунок продавця - IBAN: НОМЕР_2 у АТ "СБЕРБАНК", МФО 320627, код ЄДРПОУ банка - 25959784.

Згідно з п. 4.2. договору покупець перераховує 30% вартості товару на р/р продавця протягом 2 (двох) робочих днів після підписання даного договору.

Відповідно до п.3.1. договору решту 70% вартості товару покупець сплачує на р/р продавця до 07.04.2021.

Згідно з п. 5.1. договору продавець здійснює поставку товару покупцю до 07.04.2021, після сплати останнім 100% вартості товару. Поставка товару здійснюється за адресою: м. Біла Церква, вул. Леваневського, 85.

Даний договір набуває юридичної сили з моменту його підписання і скріплення печатками сторін та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором (п. 10.1 договору).

На виконання умов вищезазначеного договору ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» продано ТОВ «НЬЮ-НІКА» напівпричіп-цистерну марки KOLUMAN - 1 (одна) одиниця, шасі №: НОМЕР_1 , рік випуску - 2012, колір - білий на загальну суму з ПДВ 721 200,00 грн.

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами складені відповідні первинні документи, серед яких: видаткова накладна №34 від 09 квітня 2021 року, акт приймання-передачі товару за Договором купівлі-продажу від 09 квітня 2021 року, товарно-транспортна накладна №34 від 09 квітня 2021 року, податкова накладна № 18 від 09 квітня 2021 року (відмовлено в реєстрації) (а.с. 53, 54, 55-56).

Про належну оплату контрагентом за отриманий товар від ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» свідчать платіжні доручення №419 від 23 березня 2021 року, №451 від 09 квітня 2021 року (а.с. 57, 58).

Також, 06.04.2021 та 01.05.2021 між ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «АМКОМ ЛТД» (покупець, ідентифікаційний код - 36862752) укладені договори купівлі-продажу №06/04/21-1 та № 010521-1 (а.с. 59-61, 62-63).

Відповідно до п. 2.1. договору № 010521-1 від 01 травня 2021 року продавець зобов`язується поставити і передати у власність покупця, а покупець зобов`язується оплатити і прийняти напівпричіп-трал, що не був у користуванні, марки KOMODO - 1 (одна) одиниця, шасі № НОМЕР_3 , рік випуску - 2021, колір - синій.

Згідно з п. 2.2. договору № 010521-1 від 01 травня 2021 року напівпричіп-трал має наступні технічні характеристики: довжина платформи - 9000 мм+5000 мм, ширина платформи - 2550 мм (розширення 300 мм + 300 мм), висота платформи у транспортному положенні - 920 мм, загальна довжина напівпричепа у складеному стані - 13100 мм, загальна довжина напівпричепа у розкладеному стані - 18100 мм, власна вага - 11800 кг, максимальна допустима загальна вага - 61000 кг, максимальне допустиме технічне навантаження - 49200 кг, пневматична підвіска, гальма барабанного типу, навантаження на вісь 12 т, перша вісь - підйомна, 4 вісь поворотна, система ABS/EBS 4S/2M, автоматичне розподілення гальмівних зусиль, гідравлічні лапи з пультом керування, колеса марки Starmaxx 235/75-R17,5 - 16+1 шт, сталеві диски.

Відповідно до п. 3.1. договору № 010521-1 від 01 травня 2021 року ціна одиниці товару складає - 876 000,00 грн (вісімсот сімдесят шість тисяч гривень 00 копійок), у т.ч. ПДВ складає - 146 000,00 грн.

Згідно з п. 3.2. договору загальна сума договору у гривні складає - 876 000,00 грн (вісімсот сімдесят шість тисяч гривень 00 копійок), у т.ч. ПДВ складає - 146 000,00 грн.

Відповідно до п. 4.1. договору № 010521-1 від 01 травня 2021 року покупець здійснює оплату у національній валюті шляхом перерахування 100% загальної суми договору на поточний рахунок продавця - IBAN НОМЕР_2 у АТ «СБЕРБАНК», МФО 320627.

Згідно з п. 4.2. договору № 010521-1 від 01 травня 2021 року покупець перераховує 100% вартості товару на п/р продавця протягом 30 (тридцяти) робочих днів після підписання даного договору.

Відповідно до п. 5.1. договору № 010521-1 від 01 травня 2021 року продавець здійснює поставку товару після сплати покупцем 100% вартості товару, на умовах DDP (згідно з ІНКОТЕРМС-2010) за адресою: м. Біла Церква, вул. Леванєвського, 85.

Згідно з п. 2.1. договору № 06/04/21-1 від 06 квітня 2021 року продавець зобов`язується поставити і передати у власність покупця, а покупець зобов`язується оплатити і прийняти напівпричіп-цистерну марки «SINAN TANKER» - 3 (три) одиниці, шасі № НОМЕР_4 , рік випуску - 2021, колір - чорний; шасі № НОМЕР_5 , рік випуску - 2021, колір - чорний; шасі № НОМЕР_6 , рік випуску - 2021, колір - чорний.

Відповідно до п. 3.1. договору № 06/04/21-1 від 06 квітня 2021 року ціна кожної одиниці товару складає:

- шасі № НОМЕР_4 - 790 125,00 грн (сімсот дев`яносто тисяч сто двадцять п`ять гривень, 00 копійок) в т.ч. ПДВ -131 687,50 грн;

- шасі № НОМЕР_5 - 793 498,00 грн (сімсот дев`яносто три тисячі чотириста дев`яносто вісім гривень, 00 копійок) в т.ч. ПДВ -132 249,67 грн;

- шасі № НОМЕР_6 - 787 726,00 грн (сімсот вісімдесят сім тисяч сімсот двадцять шість гривень, 00 копійок) в т.ч. ПДВ -131 287,67 грн.

Згідно з п. 3.4. договору № 06/04/21-1 від 06 квітня 2021 року загальна сума договору у гривні складає - 2 371 349,00 грн (два мільйони триста сімдесят одна тисяча триста сорок дев`ять гривень 00 копійок), у т.ч. ПДВ складає - 395 224,83 грн.

На виконання договорів ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» продано ТОВ «АМКОМ ЛТД»:

- напівпричіп-трал, марки KOMODO - 1 (одна) одиниця, шасі № НОМЕР_3 , рік випуску - 2021, колір - синій на загальну суму 876 000,00 грн (вісімсот сімдесят шість тисяч гривень 00 копійок);

- напівпричіп-цистерна, марки «SINAN TANKER» - 1 (одна) одиниця, шасі № НОМЕР_5 на загальну суму 793 498,00 грн (сімсот дев`яносто три тисячі чотириста дев`яносто вісім гривень, 00 копійок), у т.ч. ПДВ -132 249,67 грн;

- напівпричіп-цистерна, марки «SINAN TANKER» - 1 (одна) одиниця, шасі № НОМЕР_4 на загальну суму 790 125,00 грн (сімсот дев`яносто тисяч сто двадцять п`ять гривень, 00 копійок), в т.ч. ПДВ -131 687,50 грн.

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами були складені відповідні первинні документи, зокрема, рахунки на оплату №47 від 20 травня 2021 року, №44 від 07 квітня 2021 року, №43 від 06 квітня 2021 року (а.с. 64, 65, 66); видаткові накладні №43 від 20 травня 2021 року, №32 від 07 квітня 2021 року, №31 від 06 квітня 2021 року (а.с. 67, 68, 69); акти приймання-передачі товару від 20 травня 2021 року за договором купівлі-продажу від 01 травня 2021 року та від 07 квітня 2021 року за договором купівлі-продажу від 06 квітня 2021 року (а.с. 70, 71), та податкові накладні № 2 від 20 травня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року та № 13 від 06 квітня 2021 року.

09.04.2021 між ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «ДОНІНВЕСТ КАПІТАЛ» (покупець, ідентифікаційний код - 40835651) укладено договір купівлі-продажу № 090421/1 від 09 квітня 2021 року (а.с. 72-74).

Відповідно до п. 2.1. договору продавець зобов`язується поставити і передати у власність покупця, а покупець зобов`язується оплатити і прийняти повітряний компресор GLOBALTECH G160-3 з дизельним двигуном.

За умовами даного договору ціна одиниці товару складає - 162 400,00 грн (сто шістдесят дві тисячі чотириста гривень 00 копійок), у тому числі ПДВ 27 066,67 грн.

Згідно з п. 5.1. договору продавець здійснює поставку товару за адресою: м. Біла Церква, вул. Леваневського, 85.

На виконання договору, ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» продано ТОВ «ДОНІНВЕСТ КАПІТАЛ» повітряний компресор GLOBALTECH G160-3 з дизельним двигуном на загальну суму з ПДВ 162 400,00 грн (сто шістдесят дві тисячі чотириста гривень 00 копійок).

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами складені відповідні первинні документи, серед яких видаткова накладна №35 від 09 квітня 2021 року, податкова накладна № 15 від 09 квітня 2021 року (а.с. 75).

Про належну оплату контрагентом за отриманий товар від ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» свідчить платіжне доручення №1575 від 09 квітня 2021 року (а.с. 76).

Крім того, 13.08.2020 між ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» (виконавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «КАМІЛАЙН» (покупець, ідентифікаційний код - 42839438) укладено договір про надання послуг автокраном № 13/08/20 від 13 серпня 2020 року.

Відповідно до п.1.1. договору виконавець зобов`язується за завданням замовника надати послуги з використанням автокрану (далі - Автокран або спецтехніка) для виконання робіт, що потребують їх застосування, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві належним чином надані та оформлені послуги.

Згідно з п. 2.1. вартість наданих послуг є договірною та зазначається в рахунку та акті надання послуг. Облік робочого часу спецтехніки здійснюється в годинах (машино-годинах) на підставі змінного рапорту.

Відповідно до п. 2.2. договору оплата за надані послуги здійснюється замовником у безготівковій формі, на підставі отриманого рахунку виконавця, шляхом перерахування коштів на банківський рахунок виконавця на протязі 5 банківських днів з дня підписання акту приймання-передачі наданих послуг виконавця.

Згідно з п. 3.1. договору підставою для надання послуг автокрану виконавцем є письмова (усна) заявка замовника, в якій зазначаються характер і необхідні технологічні параметри замовленої послуги та маршрут руху автокрана.

Відповідно до п. 3.4. договору фактичний обсяг наданих послуг підтверджується актом наданих послуг, складеним у двох примірниках і підписаним уповноваженими представниками замовника та виконавця.

На виконання договору ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» надано послуги по суборенді автокрану XCMG НОМЕР_7 з 01 березня 2021 року по 31 травня 2021 року.

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами складені відповідні первинні документи, серед яких: рахунки на оплату №49 від 30 квітня 2021 року, №51 від 31 травня 2021 року, акти здачі приймання робіт (надання послуг) №3 від 16 березня 2021 року, № 5 від 30 квітня 2021 року, № 6 від 31 травня 2021 року, податкові накладні №7 від 16 березня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року (а.с. 79, 80, 81, 82).

Про належну оплату контрагентом за замовлені послуги по оренді автокрану свідчить банківська виписка по рахунку за 12.07.2021 (а.с. 82).

21.07.2020 між ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» (покупець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Золотий Млин» (ідентифікаційний код - 41674373, продавець) укладено договір поставки №210720 (а.с. 83-85).

За умовами договору, продавець зобов`язується поставити і передати у власність покупця, а покупець зобов`язується оплатити і прийняти напівпричіп-цистерну, що був у користуванні марки KOLUMAN, шасі №: НОМЕР_1 , рік випуску - 2012,колір - білий.

На виконання договору ТОВ "Золотий Млин" передало, а ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» отримало напівпричіп-цистерну, що була у користуванні, марки KOLUMAN - 1 (одна) одиниця, шасі №: НОМЕР_1 , рік випуску - 2012, колір - білий.

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами були складені відповідні первинні документи, видаткова накладна №РН-0000012 від 21.07.2020 та акт приймання-передачі товару за Договором купівлі-продажу №210720 від 21.07.2020 (а.с. 86-87).

Крім того, 14.08.2020 між ТОВ «ВС ТРАНСГРУП» (покупець) та компанією SINANLI TANKER DORSE METAL OTOMOTIV VE NAKLIYE SANAYI TIC.LTD.STI (постачальник, Buyukkayacik O.S.B mh., 416 sk, No4/1, Konya, Turkey) укладено комерційний контракт №002, за умовами якого продавець продає, а покупець придбає полу-причепи, причепи, транспортні засоби у кількості та за ціною, викладених у Специфікаціях до цього контракту (а.с.88-91).

На виконання контракту та додатків до нього ТОВ «ВС ТРАНСГРУП», після перетину кордону України (Одеська митниця ДФС) придбано у компанії SINANLI TANKER DORSE METAL OTOMOTIV VE NAKLIYE SANAYI TIC.LTD.STI транспортні засоби, зокрема: напівпричіп-цистерну, що була у користуванні, марки KOLUMAN, шасі № НОМЕР_1 , рік випуску - 2012, напівпричіп-трал, що не був у користуванні, марки KOMODO, шасі № НОМЕР_3 , рік випуску - 2021, колір - синій, напівпричіп-трал, марки KOMODO, шасі № НОМЕР_3 , рік випуску - 2021, колір - синій, напівпричіп-цистерна, марки «SINAN TANKER», шасі № НОМЕР_5 , напівпричіп-цистерна, марки «SINAN TANKER», шасі № НОМЕР_4 та повітряний компресор GLOBALTECH G160-3 з дизельним двигуном.

З метою належного оформлення та відображення у звітних бухгалтерських та податкових документах господарських операцій сторонами складені відповідні первинні документи, серед яких, митні декларації, міжнародні товарно-транспортні накладні, комерційний інвойс рахунки на оплату, товаросупровідні документи (а.с. 92-100).

За наслідками здійснення господарських операцій із контрагентами, позивачем складено та подано до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 18 від 09 квітня 2021 року, № 2 від 20 травня 2021 року, № 13 від 06 квітня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року, № 15 від 09 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 7 від 16 березня 2021 року.

Про отримання Державною податковою службою України податкових накладних свідчать відповідні квитанції. У цих квитанціях повідомлялось, що у відповідності до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК № 18 від 09 квітня 2021 року, № 2 від 20 травня 2021 року, № 13 від 06 квітня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року, № 15 від 09 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 7 від 16 березня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 8716, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснені та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено, що показник "D"=.5426%, "Р"=1217894.7; "D"=.4907%, "Р"=0; "D"=.5427%, "Р"=931850.03; "D"=.5426%, "Р"=1063137,7; "D"=.2445%, "Р"=125517,74; "D"=.4942%, "Р"=0.

Надалі, позивач, через електронний кабінет, надіслав Державній податковій службі Україні пояснення та скановані копії документів стосовно зазначених у податкових накладних № 18 від 09 квітня 2021 року, № 2 від 20 травня 2021 року, № 13 від 06 квітня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року, № 15 від 09 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 7 від 16 березня 2021 року господарських операцій.

Однак, за результатами розгляду наданих позивачем документів та пояснень, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Київській області прийнято рішення від 20.05.2021 №2672029/43135143, від 08.07.2021 №2845624/43135143, від 13.04.2021 №2565038/43135143, від 15.04.2021 №2571327/43135143, від 27.04.2021 №2605210/43135143, від 23.06.2021 №2794369/43135143, від 23.06.2021 №2794370/43135143, від 07.04.2021 №2545566/43135143, яким позивачеві відмовлено у реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Київській області в якості підстав для відмови у реєстрації податкових накладних вказано ненадання платником податків документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись із такими рішеннями відповідача, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку, до скарги ним повторно долучено копії всіх відповідних підтверджуючих первинних документів та письмові пояснення, проте рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Київській області скарги позивача залишені без задоволення, а рішення без змін.

Вважаючи вказані рішення необґрунтованими, протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов`язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (у редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин, далі - ПК України).

Згідно з підпунктами «а», «б» пункту 185.1 статті 185 ПК України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

У свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, згідно положень пункту 187.1 статті 187 ПК України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до п.74.3 ст.74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики

За визначенням пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі по тексту - Порядок №1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п.192.1 ст.192 та п.201.10 ст.201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до п.201.1 ст.201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п.201.3 і 201.9 ст.2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічні норми містяться у п.201.16 ст.201 ПК України, згідно яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 на виконання вимог п.201.16 ст.201 ПК України затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).

Пунктом 3 Порядку №1165 визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.

Відповідно до пунктів 4, 5 вказаного Порядку, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації. перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно із п.п. 7, 8 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Пунктами 10,11 Порядку №1165 встановлено, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

З аналізу змісту вказаних норм вбачається, що податковий орган зобов`язаний зазначити в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування критерій (критерії) ризиковості здійснення операцій з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку та з обов`язковим зазначенням переліку документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Як убачається із матеріалів справи, у квитанціях контролюючого органу вказано, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК № 18 від 09 квітня 2021 року, № 2 від 20 травня 2021 року, № 13 від 06 квітня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року, № 15 від 09 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 7 від 16 березня 2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 8716, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Так, у Додатку 3 Порядку №1165 визначено критерії ризиковості здійснення операцій.

Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій передбачено - відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01.01.2017 в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Отже, зупинення реєстрації ПН/РК за п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Разом з цим, суд звертає увагу, що у квитанції не зазначено конкретної інформації щодо ризиковості здійснення операцій позивачем, достатньої для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі якої здійснено зупинення реєстрації податкових накладних позивача, а зазначено лише загальне посилання на відповідність критерію ризиковості здійснення операцій.

При цьому, у вказаній квитанції відсутній перелік документів, необхідних для подання позивачем для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

У свою чергу, посилання відповідача у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних на те, що особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги» - особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису), є безпідставними, оскільки законодавством не передбачено можливості зупинення реєстрації податкових накладних з таких підстав.

Отже, під час зупинення реєстрації спірних податкових накладних відповідач застосував критерії ризиковості здійснення операцій до податкової накладної, що не відповідає наведеним вище приписам пунктів 6, 7 Порядку №1165 та свідчить про відсутність обґрунтованих підстав для зупинення реєстрації податкових накладних.

Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за №1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктом 6 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7 Порядку №520).

Пунктами 9-11 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як убачається з матеріалів справи, рішеннями Комісії контролюючого органу від 20.05.2021 №2672029/43135143, від 08.07.2021 №2845624/43135143, від 13.04.2021 №2565038/43135143, від 15.04.2021 №2571327/43135143, від 27.04.2021 №2605210/43135143, від 23.06.2021 №2794369/43135143, від 23.06.2021 №2794370/43135143, від 07.04.2021 №2545566/4313514 відмовлено у реєстрації податкових накладних № 18 від 09 квітня 2021 року, № 2 від 20 травня 2021 року, № 13 від 06 квітня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року, № 15 від 09 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 7 від 16 березня 2021 року, де підставою ухвалення вказаних рішень зазначено: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбавання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури-інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством», при цьому вказані рішення не містять підкреслень тих документів, які позивачем не надано.

Суд зауважує, що посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішень про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення Комісією доказів того, що документи, подані є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність (чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами владних повноважень, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, настанов для їх розв`язання що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Пунктом 26 Порядку № 1165 передбачено, що комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.

Згідно з пунктом 29 Порядку № 1165 передбачено, що до складу комісій регіонального рівня входять посадові особи головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія контролюючого органу складається з голови, заступника голови, секретаря та не менше семи членів (пункт 30 Порядку № 1165).

Абзацом 5-6 пункту 40 Порядку № 1165 визначено, що рішення комісії контролюючого органу приймається шляхом відкритого голосування.

Рішення комісії контролюючого органу приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів такої комісії.

Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення.

Протокол підписується головою комісії контролюючого органу (у разі його відсутності - заступником), заступником голови, секретарем та членами комісії, які брали участь у засіданні (абзаци 8-9 пункту 40 Порядку № 1165).

Відповідно до пункту 46 Порядку № 1165 у протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.

Пунктом 45 Порядку № 1165 визначено, що розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи:

- доповідь секретаря комісії;

- доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби);

- внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення;

- оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання;

- голосування;

- оголошення головою комісії результатів голосування;

- оформлення протоколу.

Отже, прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) передбачає проведення комісією контролюючого органу відповідного засідання, на якому членами комісії розглядаються та аналізуються надані платником податків документи та пояснення з метою прийняття обґрунтованого рішення зі спірного питання.

Суд звертає увагу на те, що у спірних рішеннях про відмову у реєстрації податкових накладних не наведені мотиви неврахування чи відхилення наданих позивачем пояснень та документів, а також не зазначено, якої саме інформації у поясненнях окрім тієї, що наведена позивачем, не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Крім того, дослідження витягів з протоколів засідання Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних, наданих відповідачем, та, аналіз змісту оспорюваних рішень дає підстави стверджувати, що комісія ГУ ДПС у Київській області, розглядаючи подані позивачем документи, не з`ясовувала специфіку проведених господарських операцій та не визначала перелік документів, який є необхідним для підтвердження наявності підстав для реєстрації поданої позивачем податкових накладних.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Між тим, надані позивачем документи на підтвердження реальності здійснення господарських операцій, не мають дефекту форми, змісту або походження, які у силу ч. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, спричинили б втрату первинними документами юридичної сили, та підтверджують факт здійснення господарських операцій.

Проте, Комісія Головного управління ДПС у Київській області, не зважаючи на надіслані позивачем повідомлення та додані до них документи, прийняла спірні рішення від 20.05.2021 №2672029/43135143, від 08.07.2021 №2845624/43135143, від 13.04.2021 №2565038/43135143, від 15.04.2021 №2571327/43135143, від 27.04.2021 №2605210/43135143, від 23.06.2021 №2794369/43135143, від 23.06.2021 №2794370/43135143, від 07.04.2021 №2545566/43135143 про відмову в реєстрації податкових накладних № 18 від 09 квітня 2021 року, № 2 від 20 травня 2021 року, № 13 від 06 квітня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року, № 15 від 09 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 7 від 16 березня 2021 року, без зазначення, як було вказано вище, мотивів неврахування поданих позивачем документів.

Таким чином, рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, суд зазначає таке.

Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Пленум Вищого адміністративного суду України в пункті 10.3 Постанови від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» зазначив, що суд може ухвалити постанову про зобов`язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб`єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.

Згідно з Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 1246 накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, у день набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі Державною податковою службою України вчиняються відповідні дії по реєстрації, при цьому датою реєстрації є день набрання законної сили рішенням суду, якщо у судовому рішенні не зазначена інша дата. Отже, суд може зазначити у судовому рішенні конкретну дату, яку контролюючому органу необхідно відобразити в якості дати реєстрації податкової накладної в Реєстрі.

Суд вважає, що податкові накладні підлягають реєстрації у день їх подання.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Стосовно вимоги про встановлення судового контролю шляхом подання звіту про виконання судового рішення, суд зазначає, що положеннями статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а саме: суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Судове рішення, яке набрало законної сили згідно ст.370 КАС України, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Даною нормою встановлено, що законна сила рішення суду є його правовою дією, яка проявляється в тому, що встановлені рішенням суду права підлягають беззаперечному відновленню на вимогу уповноважених осіб.

Встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України), про що також просить позивач, є правом суду, а не обов`язком, яке не виключає існування принципу обов`язковості судового рішення, згідно з яким судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України (ст. 129-1 Конституції України, ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України).

Разом з тим, тривала та протиправна бездіяльність відповідачів, що проявилась в протиправному їх ухиленні від виконання обов`язків по реєстрації податкових накладних позивача в ЄРПН, як то було встановлено в ході розгляду справи, на думку суду є достатньою підставою для забезпечення відновлення порушених прав шляхом встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі № 320/10015/21.

Вирішуючи питання стосовно розподілу судових витрат, суд враховує наступне.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною восьмою цієї статті передбачено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем під час розгляду справи було сплачено судовий збір на суму 18160 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 09.08.2021 № 600 (а.с.20).

Враховуючи задоволення позовних вимог, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 18160 грн за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Київській області, оскільки спірне рішення саме комісії регіонального рівня призвело до виникнення спірних правовідносин.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- від 20.05.2021 №2672029/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 18 від 09 квітня 2021 року;

- від 08.07.2021 №2845624/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 2 від 20 травня 2021 року;

- від 13.04.2021 №2565038/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 13 від 06 квітня 2021 року;

- від 15.04.2021 №2571327/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 14 від 07 квітня 2021 року;

- від 27.04.2021 №2605210/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 09 квітня 2021 року;

- від 23.06.2021 №2794369/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 31 травня 2021 року;

- від 23.06.2021 №2794370/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 22 від 30 квітня 2021 року;

- від 07.04.2021 №2545566/43135143 про відмову у реєстрації податкової накладної № 7 від 16 березня 2021 року - в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ - 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 18 від 09 квітня 2021 року, № 2 від 20 травня 2021 року, № 13 від 06 квітня 2021 року, № 14 від 07 квітня 2021 року, № 15 від 09 квітня 2021 року, № 1 від 31 травня 2021 року, № 22 від 30 квітня 2021 року, № 7 від 16 березня 2021 року, що подані Товариством з обмеженою відповідальністю «ВС ТРАНСГРУП», датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВС ТРАНСГРУП» (код ЄДРПОУ - 43135143) судовий збір у сумі 18160 (вісімнадцять сто шістдесят тисяч) грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Київській області (код ЄДРПОУ - 44096797).

Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ - 43005393) подати до суду протягом тридцяти днів з дня набрання даним рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення у справі №320/10015/21.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лисенко В.І.