Постанова № 10121396, 13.05.2010, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2010
Номер справи
2а-13806/09/0470
Номер документу
10121396
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ц

Справа № 2а-13806/09/0470

П О С Т А Н О В А

Іменем України

13 травня 2010 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Чабаненко С.В. при секретарі - Дашковій А.М. за участю представника позивача - Блонська В.Ю. представника відповідача - Плетньова О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю навчально-виховний комплекс Дитячий садок-початкова школа Еврикапро стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю навчально-виховний комплекс Дитячий садок-початкова школа Евриказ вимогами: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю навчально-виховний комплекс Дитячий садок-початкова школа Еврикана користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 20800 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1168,48 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач не забезпечив працевлаштування інвалідів у відповідній кількості та не сплатив вчасно адміністративно-господарські санкції за не здійснення працевлаштування інвалідів, в результаті чого завдано значної шкоди державним інтересам.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечувала та просила відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та доводи сторін суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. на Товариство з обмеженою відповідальністю навчально-виховний комплекс Дитячий садок-початкова школа Еврикапокладається обовязок щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів.

22.04.2009р. Товариство з обмеженою відповідальністю навчально-виховний комплекс Дитячий садок-початкова школа Еврикаподали до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (форма 10-ПІ) у якому самостійно зазначили , що кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україністановить 1 одиницю.

При цьому середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, не визначено.

Також не відображено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

За результатами невиїзної перевірки стану виконання ст.19 та ст.20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в УкраїніТОВ НВК Еврика(акт №285 від 06.05.2009р.) встановлено, що підприємством не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 одиниця та звіт підприємством відповідача надано з помилкою, що призвело до несплати суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 24800 грн., та підприємству відповідача запропоновано самостійно розрахувати починаючи з 15.04.2009р. пеню у відповідності до ст.20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україніщодо порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, а саме 120% річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, а також терміново перерахувати адміністративно-господарські санкції та пеню на відповідний розрахунковий рахунок.

Оскільки відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій та пені була погашена частково у розмірі 4000 грн. (виписка по рахунку від 16.04.2009р. ГУДКУ у Дніпропетровській області) позивачем був здійснений розрахунок суми заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів у розмірі 20800 грн., з урахуванням кількості робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів, відповідно до 4% нормативу (1 особа), кількості незайнятих робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів (1 одиниця), середньої річної заробітної плати штатного працівника 421600,0 грн.

Дана сума заборгованості по адміністративно господарських санкціях підтверджується документом - звіт за формою 10-ПІ від 22.04.2009р. за 2008 рік та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.

Розмір пені у сумі 1168,48 грн. підтверджується Розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.

Оскільки вищезазначені суми відповідачем сплачено частково, утворилася заборгованість у розмірі 21968,48 грн.

Листом Жовтневого районного центру зайнятості №737 від 22.06.2009р. підтверджено, що підприємство відповідача звіт форми 3-ПН подало лише у червні 2008р. Дана обставина в судовому засіданні підтверджена представником відповідача та останньою також зазначено, що робочі місця для інвалідів підприємство не створювало та вакантне робоче місце на підприємстві було лише у червні 2008р.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україніпідприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.

Згідно до ст. 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.

Відповідно до п. 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314 - працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.

Пунктом 11, 12 Положення місцеві органи соціального захисту населення: виявляють інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації; щомісячно надсилають державній службі зайнятості списки інвалідів, які виявили бажання працювати, із зазначенням професій, спеціальностей; подають державній службі зайнятості заявки на професійне навчання інвалідів; ведуть інформаційний банк даних про інвалідів, які працюють і бажають працювати.

Державна служба зайнятості: веде облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; веде облік робочих місць підприємств, на які можуть бути працевлаштовані інваліди; сприяє працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з таким проханням, з урахуванням рекомендацій МСЕК; щоквартально подає місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів.

Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин, стаття 218 Господарського кодексу України, є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відтак, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

Так, згідно до статті 18 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Українізабезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гаранти, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч.3 ст. 18 цього Закону, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Аналіз норм чинного законодавства України щодо соціальної захищеності інвалідів свідчить про те, що на підприємства покладено обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та повідомлення центру зайнятості про наявність вакантних робочих місць для інвалідів.

Вказаний обовязок підприємством відповідача не виконано, отже відповідач зобовязаний сплатити адміністративно-господарські санкції та пеню у визначеному позивачем розмірі.

На підставі викладеного, керуючись статями 2, 9, 11, 18, 70-71, 86, 128, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю навчально-виховний комплекс Дитячий садок-початкова школа Еврикапро стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю навчально-виховний комплекс Дитячий садок-початкова школа Еврика(ЄДРПОУ 33164728, 49000, м. Дніпропетровськ, вул. Морська, 10, р/р 26004001305578, МФО 307071, банк філія ЗАТ ОТП Банкв м. Дніпропетровську ) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 20800 грн. (двадцять тисяч вісімсот гривень) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1168,48 грн. (одна тисяча сто шістдесят вісім гривень 48 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови викладений 19.05.2010 року.

Суддя С.В.Чабаненко