Рішення № 101182227, 11.11.2021, Слобідський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Комінтернівський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
11.11.2021
Номер справи
641/2400/21
Номер документу
101182227
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/641/1579/2021 Справа № 641/2400/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2021 року Комінтернівський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого - судді Музиченко В.О.

при секретарі - Думчиковій В.В.

справа №641/2400/20

за участю:

представника позивача - ОСОБА_3.,

представника відповідача - Чернявського А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Харкова в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ФОП ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, 3-я особа: Харківська міська рада про скасування державної реєстрації земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просить, зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6310136900:04:001:0053.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що не зможе зареєструвати земельну ділянку, яку він має право отримати у власність або користування, як власник розташованих на ній будівель. Тобто, будучи власником нежитлових будівель літ. «А-2», літ. «К-1», літ. «Г-1», літ. «Б-1», за адресою: АДРЕСА_1 , не може оформити право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташовані належні йому будівлі, доки не буде усунута протиправна бездіяльність відповідача щодо не скасування рішення про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6310136900:04:001:0053, площею 0,3791 га. Земельна ділянка з кадастровим номером 6310136900:04:001:0053, площею 0,3791 га. була зареєстрована 31.01.2014 р. Водночас, згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, речове право на земельну ділянку не зареєстровано у встановленому законом порядку, що підтверджується інформаційною довідкою № 209284371 від 18.05.2020 р.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 01.04.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 11.05.2021 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Відповідач Головне управління Держгеокадастру у Харківській області подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що проти задоволення позову заперечує. Посилається на те, що у відповідності до п. 114 Постанови КМУ № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

1) поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання;

2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру;

3) ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.

У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб`єктів таких прав.

Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями. Крім того, позивач зауважує, що відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний земельний кадастр» втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 15.06.2021 року, повернено до стадії підготовчого судового засідання та залучено до участі у справі в якості третьої особи Харківську міську раду.

07.07.2021 року третя особа - Харківська міська рада подала заперечення на позовну заяву, у відповідності до яких державна реєстрація не є не є способом набуття права власності, вона виступає лише засобом підтвердження фактів набуття чи припинення прав власності на нерухоме майно або інших речових прав.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 08.07.2021 року закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові. Позов просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позов.

Представник Харківської міської ради в судове засідання не з`явився, надав заяву в якій зазначив, що проти позову заперечує, вважає його необґрунтованим, просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані у справі докази, прийшов до наступного.

На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 05.07.2016 року № 3233, ОСОБА_1 06.07.2016 року набув право власності на нежитлові будівлі літ. «А-2», загальною площею 16,9 кв.м., літ. «Г-1» площею 98,7 кв. м., літ. «Б-1» площею 1200,7 кв. м., по АДРЕСА_1 ., що підтверджується інформаційною довідкою № 210488056 від 28.05.2020.

На даний час ОСОБА_1 звернувся до землевпорядної організації - ФОП ОСОБА_2 для розробки проекту землеустрою з метою отримання у користування земельної ділянки, на якій розташовані нежитлові будівлі, які належать позивачу та використовуються ним, як фізичною особою-підприємцем, у господарській діяльності.

Поряд із цим, площа земельної ділянки, яка фактично використовується ОСОБА_1 є меншою, ніж 0,3791 га., оскільки суміжні земельні ділянки поглинають частину земельної ділянки з кадастровим номером 6310136900:04:001:0053.

Відповідно до частини 6 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», підставою для відмови в державній реєстрації земельної ділянки є, зокрема, знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

За таких обставин, ОСОБА_1 не зможе зареєструвати земельну ділянку, яку він має право отримати у власність або користування, як власник розташованих на ній будівель.

Тобто, ОСОБА_1 будучи власником нежитлових будівель літ. «А-2», літ. «К-1», літ. «Г-1», літ. «Б-1», за адресою: АДРЕСА_1 , не може оформити право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташовані належні йому будівлі, доки не буде усунута протиправна бездіяльність відповідача щодо не скасування рішення про державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6310136900:04:001:0053, площею 0,3791 га.

Земельна ділянка з кадастровим номером 6310136900:04:001:0053, площею 0,3791 га. була зареєстрована 31.01.2014 р.

Водночас, згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, речове право на земельну ділянку не зареєстровано у встановленому законом порядку, що підтверджується інформаційною довідкою № 209284371 від 18.05.2020.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру установлює Закон №3613-VI, за визначенням абзаців першого - третього якого Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

За змістом частини першої статті 18 Закону №3613-VI документами Державного земельного кадастру, які створюються під час його ведення, є, зокрема, Поземельні книги.

Частинами першою, дев`ятою статті 24 цього ж Закону передбачено, що при здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер. Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника. Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Водночас, процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру визначає Порядок №1051.

Згідно з пп. 2 п. 114 Порядку № 1051 (в редакції станом на 31.01.2014 року), державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі даних про те, що протягом одного року Державному кадастровому реєстраторові органом державної реєстрації прав не надано відповідної інформації в порядку інформаційного обміну.

На даний час редакція вказаного пункту передбачає аналогічний порядок дій державного реєстратора, але на підставі відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За приписами підпункту 4 пункту 31 вищеназваного Порядку документами Державного земельного кадастру, які створюються під час його ведення, є поземельні книги.

Згідно з пунктами 49-51 Порядку №1051 поземельна книга ведеться за формою згідно з додатком 8 під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об`єднання, а також відновлення їх меж) відповідно до пунктів 107 - 137 цього Порядку.

Поземельна книга в електронній (цифровій) формі відкривається шляхом її формування за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру з використанням даних електронного документа.

Поземельна книга в електронній (цифровій) формі засвідчується кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора. Не завірені кваліфікованим електронним підписом Державного кадастрового реєстратора записи у Поземельній книзі в електронній (цифровій) формі вважаються недійсними.

Дата відкриття Поземельної книги є датою державної реєстрації земельної ділянки.

Номером Поземельної книги є кадастровий номер земельної ділянки.

Внесення відомостей до Поземельної книги в електронній (цифровій) формі є внесенням відомостей до Державного земельного кадастру.

В той же час, поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки у випадках, визначених пунктом 114 цього Порядку, та у разі виправлення помилки відповідно до пункту 156-2 цього Порядку.

У разі закриття Поземельної книги Державний кадастровий реєстратор: 1) за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру проставляє на титульному аркуші Поземельної книги в електронній (цифровій) формі електронну позначку про факт її закриття за власним кваліфікованим електронним підписом; 2) проставляє на титульному аркуші Поземельної книги в паперовій формі позначку про факт її закриття за формою згідно з додатком 9.

Аналіз наведених законодавчих положень свідчить про те, що скасування державної реєстрації земельної ділянки здійснюється шляхом закриття поземельної книги. У такому випадку Державний кадастровий реєстратор проставляє на титульному аркуші Поземельної книги в електронній (цифровій) формі електронну позначку про факт її закриття за власним кваліфікованим електронним підписом, а також проставляє на титульному аркуші Поземельної книги в паперовій формі позначку про факт її закриття за формою згідно з додатком 9.

У формі позначки про факт закриття поземельної книги, наведеної у додатку 9 до Порядку № 1051, передбачено зазначення, окрім іншого, даних про дату її проставлення. Отже, дата проставлення Державним кадастровим реєстратором позначки про закриття поземельної книги є датою скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Натомість, відповідач, в особі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області не вчинив дії стосовно скасування державної реєстрації земельної ділянки із кадастровим номером 6310136900:04:001:0053, що порушує норми Закону України «Про Державний земельний кадастр» та Постанови Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 «Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру».

Таким чином, належним способом захисту у даному випадку буде зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Харківській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6310136900:04:001:0053 із закриттям поземельної книги.

Порядок та особливості розгляду заяв та внесення відомостей до Державного земельного кадастру регламентоване Законом України «Про Державний земельний кадастр» та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 105 (далі - Порядок).

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 3613-УІ внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей або ж відмова у їх наданні здійснюються державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, державний реєстратор також формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує їх зберігання, присвоює кадастрові номери земельним ділянкам, здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі, передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки; Законом (частина 6 статті 9) встановлено заборону втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об`єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов`язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок.

Відповідно до частини 10 статті 24 Закону та пункту 104 Порядку, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Виходячи з установлених судом обставин справи, а саме: реалізації ФОП Кантором законного права оформлення (набуття) земельної ділянки, на якій розташований належний йому нежитлові приміщення з господарськими спорудами, та наявності у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 0,3791 га за адресою: АДРЕСА_1 , як об`єкту цивільних прав, яка унеможливлює таку реалізацію позивачем свого права.

Таке скасування державної реєстрації земельної ділянки відповідає положенням ч.10ст.24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» та пункту104 Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до статті 50 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна для об`єктів будівництва III-V категорії складності, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки;матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Згідно з статтею 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).

Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Оскільки державному реєстратору не було надано оригіналу землевпорядної документації, державний кадастровий реєстратор, який здійснював державну реєстрацію земельних ділянок (що входить до складу Відповідача відповідно до пункту 4 та 5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМ України від 17.10.2012 р. №1051), протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви був зобов`язаний встановити невідповідність документів вимогам законодавства та відмовити заявникові у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки в порядку частини 5 та 6 статті 24 Закону України «Про державний земельний кадастр».

Частиною 3 статті 25 Закону України «Про землеустрій» встановлюється, що види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом, а чистиною 2 даного закону перелічено вичерпний перелік видів документації із землеустрою: а) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць; б) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів; г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб; е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); з) робочі проекти землеустрою; и) технічна документація із землеустрою щодо визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту; й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок; к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.

Так, у відповідності до схеми розташування земельної ділянки межі земельної ділянки згідно витягу з державного земельного кадастру площа земельної ділянки 0,3785, а межі земельної ділянки згідно фактичного користування площа земельної ділянки - 0, 4483 га.

Частиною 1 статті 79-1 ЗК України визначено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Відповідно до частини 1 статті 79 Земельного Кодексу України Земельна ділянка як об`єкт права власності визначено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України «Про державний земельний кадастр» відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках, визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні; на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) - у разі встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за її фактичним використанням відповідно до статті 107 Земельного кодексу України та у разі зміни меж суміжних земельних ділянок їх власниками; на підставі технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель - за результатами інвентаризації земель; на підставі проектів землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) - у разі виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Законом виключено можливість вносити відомості до державного земельного кадастру про земельну ділянку, що формується без документації із землеустрою, оскільки така дія призводить до порушення основних принципів, на яких базується Державний земельний кадастр: об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання (стаття 3 Закону України «Про Державний земельний кадастр»), а відомості, внесені до Державного земельного кадастру без землевпорядної документації, не матимуть правових наслідків, оскільки відповідно до частини 2 статті 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях, у разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях.

Відповідно до ч. 10, 11 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання не чинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання не чинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Скасування запису в Поземельній книзі регулюється пунктами 60-62 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ №1051 від 17.10.2012, відповідно до яких запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою. Державний кадастровий реєстратор письмово повідомляє протягом трьох робочих днів особу, на яку зареєстрована земельна ділянка, про скасування (поновлення) запису за формою згідно з додатком 10.

Пунктом 113 Порядку передбачено правове регулювання дій Державного кадастрового реєстратора під час отримання від органу державної реєстрації прав інформації в порядку інформаційного обміну

Стосовно відповідності відомостей Державного земельного кадастру з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, і передбачено, зокрема, що у разі невідповідності зазначених відомостей Державний кадастровий реєстратор зобов`язаний повідомити про це суб`єкт, який здійснює повноваження у сфері державної реєстрації прав, за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 95 ЗК України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

На підставі вищевикладеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги знайшли свого підтвердження в судовому засідання та підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, керуючись ст. 5, 10, 12, 19, 81, 133, 141, 258, 259, 264, 265 ЦПК України, ст. 41 Конституції України, ст. 15, ст. 16, ст. 317, ст. 321, ст. 330, ст. 387, ст. 388 ЦК України, ст. 5, ст. 19, ст. 22, ст. 33, ст. 116, ст. 118, ст. 122, ст.123, ст. 134 Земельного кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 - задовольнити.

Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,3791 га з кадастровим номером 6310136900:04:001:0053 за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ФОП ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, код ЄДРПОУ: 39792822, м. Харків вул. Космічна, 21, 2 під`їзд, 8,9 поверх.

Третя особа: Харківська міська рада, код ЄДРПОУ: 04059243, м. Харків м-н Конституції, 7.

Повний текст рішення суду виготовлений 18.11.2021 року.

Суддя: В. О. Музиченко