
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" листопада 2021 р. справа № 348/482/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Станішевської В.Р.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Рубцової К.В.,
представника відповідача - Калинюка М.М.,
представника третьої особи - Савчук А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Пасічнянської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - приватне підприємство Виробничо-комерційна фірма "Каскад" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Пасічнянської сільської ради, в якому, із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить: визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у відмові в призначенні та виплаті середньої заробітної плати на період працевлаштування, у відповідності з ч.2 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування"; зобов`язати нарахувати та виплатити середньомісячну заробітну плату на період працевлаштування з 01.12.2020 по 01.06.2021 в сумі 92808,00 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі відкрито провадження та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 25.10.2021 суд призначив у справі судове засідання, залучив до розгляду справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - ПП ВКФ "Каскад", витребував додаткові докази.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, в порушення статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування», частини 2 статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», після закінчення повноважень позивача та відсутності можливості працевлаштування, протиправно відмовив у виплаті середньої заробітної плати.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позов, в якому стосовно задоволення позовних вимог заперечив, оскільки позивач був звільнений з роботи в ПП ВКФ "Каскад" не у зв`язку з його обранням на виборчу посаду згідно п.5 ч.1 ст.36 КЗпП, що є необхідною умовою збереження заробітної плати згідно ч.2 ст.33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а за згодою сторін за п.1 ч.1 ст.36 КЗпП. Також зазначає, що на момент вступу на посаду сільського голови ОСОБА_1 мав статус фізичної особи-підприємця та припинив підприємницьку діяльність не у зв`язку з обранням на виборну посаду, а через власне рішення.
Третя особа ПП ВКФ "Каскад" у письмовому поясненні зазначило про обґрунтованість позовних вимог. Пояснило, що ОСОБА_1 , будучи фізичною особою-підприємцем, працював у ПП ВКФ "Каскад" як найманий працівник, отримував відповідну заробітну плату, 12.11.2010 позивача звільнено з посади згідно наказу №94 у зв`язку з обранням на виборчу посаду за п.5 ст.36 КЗпП, однак, у відомостях про причини звільнення в трудовій книжці позивача було помилково зазначено підставу звільнення - п.1 ст.36 КЗпП, а не п.5 ст.36 КЗпП, що в подальшому виправлено шляхом внесення до трудової книжки ОСОБА_1 запису під номером 10. Також зазначено про неможливість працевлаштування позивача на попереднє місце роботи та відсутність інших рівноцінних вакантних посад.
В судовому засіданні позивач, представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві. Позивач додатково пояснив, що не має можливості відновити попередню підприємницьку діяльність, оскільки суттєво змінились умови її здійснення. Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні стосовно задоволення позову заперечив з підстав, наведених у відзиві на позов. Просить в задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача в судовому засіданні надала пояснення аналогічні письмовим поясненням.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши книгу наказів ПП ВКФ «Каскад», надані суду письмові докази, суд встановив наступне.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 27.04.2004 ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець.
01.06.2011 ОСОБА_1 прийнятий на посаду майстра лісу у ПП ВКФ "Каскад" згідно наказу №91 від 01.06.2010, що підтверджується записом №4 трудової книжки серії НОМЕР_1 від 03.01.2002 (а.с.7 зворот).
Позивач звернувся до ПП ВКФ "Каскад" із заявою від 12.11.2010, в якій просив звільнити його із займаної посади у зв`язку із обранням на посаду сільського голови села Зелена (а.с.9).
Відповідно до наказу ПП ВКФ "Каскад" №94 від 12.11.2010 ОСОБА_1 звільнено із займаної посади у зв`язку із обранням на виборну посаду до органів місцевого самоврядування згідно пункту 5 статті 36 КЗпП України (а.с.52).
15.11.2010 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено рішення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності, відповідно до якої, 25.01.2011 у реєстрі здійснено запис про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Рішенням Зеленської сільської ради від 14.11.2010 №1-1/2010 «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів сільської ради та сільського голови» взято до уваги інформацію голови Зеленської сільської виборчої комісії «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Зеленської сільської ради та сільського голови ОСОБА_1 » (а.с.10).
Рішенням Зеленської сільської ради від 15.11.2015 №1-1/2015 «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів сільської ради та сільського голови» взято до уваги інформацію голови Зеленської сільської виборчої комісії «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Зеленської сільської ради та сільського голови ОСОБА_1 » (а.с.16).
Згідно запису №9 від 01.12.2020 трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 повноваження сільського голови закінчилися на підставі частини 1 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п.п.4 п.2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» на підставі рішення Пасічнянської сільської ради №1-1/2020 від 01.12.2020 (а.с.8).
Листом від 02.12.2020 №2 ПП ВКФ "Каскад" повідомило позивача про те, що підприємство не може його працевлаштувати на попереднє місце роботи майстра лісу, у зв`язку із відсутністю вказаної посади у штатному розписі. Зазначено, що рівноцінних вакантних посад в ПП ВКФ "Каскад" немає (а.с.26).
Позивач звернувся до Пасічнянської сільської ради із заявою від 11.01.2021, в якій просив розглянути питання про збереження його середнього заробітку на період працевлаштування (а.с.22).
Відповідач листом від 21.01.2021 №22/02.2-18 повідомив позивача про відсутність підстав для збереження середнього заробітку на період працевлаштування позивача, оскільки останній припинив підприємницьку діяльність 25.01.2011 і при цьому був прийнятий на посаду голови 14.11.2010 (а.с.23).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі також - Закон №280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно із частиною 1 статті 12 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України (ч.2 ст.12 Закону № 280/97-ВР).
Частиною 5 статті 12 Закону №280/97-ВР визначено, що на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
За змістом статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» (надалі також - Закон України №93-IV) депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Статтею 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації (абз.1 ч.2). У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету (абз. 2 ч. 2).
Аналіз наведених положень норм права дає підстави для висновку, що законодавством гарантується право депутата місцевої ради на надання йому, після закінчення його повноважень за виборною посадою, попередньої або рівноцінної роботи (посади), а за її відсутності - збереження за ним середньої заробітної плати на строк не більше шести місяців або до дня його працевлаштування.
Отже, саме перебування у трудових відносинах безпосередньо до обрання на виборну посаду і є підставою для реалізації гарантій передбачених статтею 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Як встановлено судом, позивач працював на посаді майстра лісу в ПП ВКФ "Каскад", наказом №94 від 12.11.2010 звільнений з роботи згідно пункту 5 частини 1 статті 36 КЗпП України у зв`язку із обранням на виборну посаду до органів місцевого самоврядування.
Із змісту листа ПП ВКФ "Каскад" слідує, що працевлаштування ОСОБА_1 на вказаному підприємстві є неможливим з підстав відсутності вказаної посади у штатному розписі та відсутності інших рівноцінних вакантних посад.
Таким чином, неможливість прийняття позивача на посаду за його попереднім місцем роботи, яку він обіймав до обрання на посаду сільського голови, надає ОСОБА_1 право на отримання середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування, проте не більше ніж за шість місяців, у зв`язку з неможливістю надання йому попередньої роботи.
При цьому суд звертає увагу, що дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме, записами трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 03.01.2002, книги наказів ПП ВКФ "Каскад", встановлено, що позивач звільнений з ПП ВКФ "Каскад" наказом №94 від 12.11.2010 саме у зв`язку із обранням на виборну посаду до органів місцевого самоврядування на підставі п.5 ч.1 ст.36 КЗпП України, а не за власним бажанням, як вважає відповідач.
Також, суд не погоджується з доводами відповідача про відсутність у позивача права на отримання середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування з підстав наявності в нього на час вступу на посаду сільського голови статусу фізичної особи-підприємця.
Так, судом встановлено, що заяву ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 15.11.2010, а 25.01.2011 внесено запис про припинення підприємницької діяльності. При цьому суд звертає увагу, що термін розгляду уповноваженою особою вказаної заяви та дата внесення відповідного запису не залежить від волевиявлення позивача.
Разом з цим, гарантії, передбачені частиною 2 статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» поширюються на осіб, які безпосередньо перед обранням на виборну посаду були працевлаштовані на іншій посаді і були звільнені з такого місця роботи з підстав переходу на виборну посаду.
Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради чи, як в спірному випадку, голова сільської ради, до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.
Як встановлено судом, до обрання на виборну посаду голови Зеленської сільської ради позивач був зареєстрований, як фізична особа-підприємець. Також, позивач перебував у трудових відносинах з ПП ВКФ "Каскад", які припинено з підстав обрання позивача на посаду сільського голови і вказане підприємство не виконало обов`язку з його працевлаштування.
Отже, на позивача поширюються гарантії, визначені частиною 2 статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». В спірному випадку, факт реєстрації ОСОБА_1 як фізичної особи-підприємець на час обрання його на виборну посаду, не впливає на збереження за ним середньої заробітної плати на період працевлаштування.
Коли згідно з чинним законодавством виплати проводяться виходячи із середньої заробітної плати, застосовується Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 08.02.1995 №100 (підпункт "л" пункту 1 цього Порядку).
За змістом п.2 вказаного Порядку №100 від 08.02.1995, середня заробітна плата на період працевлаштування, обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.
Враховуючи, що повноваження позивача як сільського голови закінчилися 01.12.2020, то для обчислення середнього заробітку необхідно брати період за жовтень-листопад 2020 року.
Зміст доданих позивачем до позовної заяви доказів засвідчує склад заробітної плати ОСОБА_1 за останні два місяці, що передують місяцю, в якому відбулось припинення повноважень сільського голови, в загальній сумі 30936,01 грн. за 26 робочих днів. Отже, середньоденний заробіток для розрахунку середньої заробітної плати на період працевлаштування становить 1189,85 грн. (30936,01 грн. розділити на 26 робочих днів).
Таким чином, середня заробітна плата на період працевлаштування з 01.12.2020 по 01.06.2021 становить 146351,55 грн. (123 робочих дні помножити на 1189,85 грн.).
Згідно позовних вимог позивач просить суд зобов`язати Пасічнянську сільську раду нарахувати та виплатити середньомісячну заробітну плату на період працевлаштування з 01.12.2020 по 01.06.2021 в сумі 92808,00 грн. Разом з цим, позивач та представник позивача в судовому засіданні зазначили про помилковість вказаного обрахунку середньої заробітної плати з підстав неправильного визначення розміру середньоденного заробітку.
Враховуючи встановлені у справі обставини, з метою повного та ефективного захисту порушених прав позивача, керуючись ч.2 ст.9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Пасічнянську сільську раду нарахувати та виплатити позивачу середньомісячну заробітну плату на період працевлаштування з 01.12.2020 по 01.06.2021 в сумі 146351,55 грн.
При цьому суд зазначає, що розрахунок належної до виплати суми судом проведено із розмірів нарахованої заробітної плати, без вирахування обов`язкових зборів і платежів.
Підсумовуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Пасічнянської сільської ради щодо невиплати ОСОБА_1 середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування з 01.12.2020.
Зобов`язати Пасічнянську сільську раду нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середньомісячну заробітну плату на період працевлаштування з 01.12.2020 по 01.06.2021 в сумі 146351,55 грн. (сто сорок шість тисяч триста пятдесят одну гривні 55 копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пасічнянської сільської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1816,00 грн. (одна тисяча вісімсот шістнадцять гривень).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ),
відповідач - Пасічнянська сільська рада (код ЄДРПОУ 04354686, вул.Галечко, 127, с.Пасічна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область,78432),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - приватне підприємство Виробничо-комерційна фірма "Каскад" (код ЄДРПОУ 22182970, вул.Вітовського, 47, м.Яремче, Івано-Франківська область, 78500).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 15.11.2021