
Справа № 296/9511/21
2-о/296/148/21
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
"15" листопада 2021 р. м.Житомир
Суддя Корольовського районного суду м.Житомира Петровська М.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про встановлення факту, що має юридичне значення,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Корольовського районного суду м.Житомира із заявою, відповідно до змісту якої просить: встановити факт неправильності записів в акті цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу – актовому записі №9, складеному 06.11.1983 виконавчим комітетом Фастівської сільської ради Володарсько - Волинського району Житомирської області, щодо написання прізвища чоловіка до державної реєстрації шлюбу як “ ОСОБА_2 ” прізвищ подружжя ” ОСОБА_2 ” та ” ОСОБА_2 ”, замість ” ОСОБА_3 ”, ” ОСОБА_2 ” після державної реєстрації шлюбу; зобов`язати Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) внести зміни до актового запису про реєстрацію шлюбу, який складений виконавчим комітетом Фастівської сільської ради Володарсько - Волинського району Житомирської області за №9 від 06.11.1983, вказавши: - прізвище чоловіка до та після державної реєстрації шлюбу - ” ОСОБА_2 ”, замість ” ОСОБА_3 ”, - прізвище дружини після держаної реєстрації шлюбу - ” ОСОБА_2 ”, замість ” ОСОБА_3 ”.
Відповідно до положень ч.3 ст.294 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), cправи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Перевіряючи матеріали заяви на відповідність вимогам статей 175, 177, 183, 293, 315 -318 ЦПК України, суд дійшов висновку, що подана заява не відповідає вимогам Кодексу, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до п.4 та п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно статті 2 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (частина перша статті 22 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”).
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Всупереч вищевказаним вимогам до поданої заяви ОСОБА_1 не додано висновок органу державної реєстрації актів цивільного стану про відмову у внесенні змін до актового запису про реєстрацію шлюбу №9 від 06.11.1983.
Крім того, в поданій заяві заявниця в якості заінтересованої особи вказала Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) з кодом ЄДРПОУ 42506517, разом з тим, суд звертає увагу на те, що згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних - осіб підприємців та громадських формувань, такий код відповідає юридичній особі - відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький), у зв`язку з чим існує необхідність в уточненні назви та даних заінтересованої особи.
Також в поданій заяві ОСОБА_1 зазначила, що Пенсійний фонд відмовив їй в призначені пенсії у зв`язку з розбіжностями, наявними в свідоцтві про шлюб, з приводу встановлення факту неправильності яких вона звернулася з даною заявою до суду. Разом з тим, відповідний орган Пенсійного фонду, в якості заінтересованої особи в поданій заяві не зазначений.
Таким чином заявниці необхідно конкретизувати коло заінтересованих осіб з урахуванням їх юридичного інтересу, а саме: якщо факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов`язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №3674-VI суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Так, заявницею на виконання вказаних вимог надано до суду квитанцію №1021794174 від 08.11.2021 про сплату судового збору на суму 454,00 грн.
Разом з тим, станом на 15 листопада 2021 року відомості щодо зарахування судового збору, сплаченого за вказаною квитанцією, до спеціального фонду Державного бюджету України - відсутні.
Частиною четвертою статі 185 ЦПК України встановлено, що заяви, скарги, клопотання, визначені цим Кодексом, за подання яких передбачено сплату судового збору, залишаються судом без руху також у випадку, якщо на момент відкриття провадження за відповідною заявою, скаргою, клопотанням суд виявить, що відповідна сума судового збору не зарахована до спеціального фонду державного бюджету. Правила цієї частини не застосовуються до заяв про забезпечення доказів або позову.
Беручи до уваги вищевказане, суд дійшов висновку про необхідність здійснення запиту до Державного підприємства "Інформаційні судові системи" щодо підтвердження факту зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, заяву про встановлення факту, що має юридичне значення слід залишити без руху із встановленням заявниці строку для усунення недоліків шляхом надання до суду:
- висновку органу державної реєстрації актів цивільного стану про відмову у внесенні змін до актового запису про реєстрацію шлюбу №9 від 06.11.1983;
- примірників заяви, відповідно до кількості учасників, з уточненням в ній кола заінтересованих осіб, а також зазначення обов`язкових відомостей щодо таких осіб, передбачених п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України.
Суд також зазначає, що в силу положень ч.4 ст.185 ЦПК України, питання про повноту усунення недоліків заяви та можливість відкриття провадження у справі буде вирішено після отримання судом відомостей про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Керуючись статтями 175, 177, 183, 185, 260, 261, 293-294, 305-306 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, -
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Житомирський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Заявниці усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
У разі якщо недоліки заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, заяву буде повернуто заявниці.
Здійснити запит до Державного підприємства "Інформаційні судові системи" щодо підтвердження факту зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, сплаченого ОСОБА_1 за квитанцією №1021794174 від 08.11.2021 на суму 454,00 грн.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М. В. Петровська