
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2021 року м. Київ № 320/9348/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Повх І.С.,
за участю представників сторін:
від позивачів - Петрик В.В.
від відповідачів - не з`явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2
до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області,
Васильківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС
у м. Києві та Київській області
про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулись ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач-1, ОСОБА_1 ), ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач-2, ОСОБА_2 ) з позовом до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області (далі по тексту - відповідач-1, ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області), Васильківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області (далі по тексту - відповідач-2, Васильківський РВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області), в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення Васильківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області про повернення документів про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), що викладене у листі №80.3214-456/80.3214.1-21 від 16.06.2021 року;
- зобов`язати Васильківський районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області направити документи до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області для прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 адреса: АДРЕСА_1 );
- зобов`язати Васильківський районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області направити документи до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області для прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 адреса: АДРЕСА_1 );
- зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області прийняти рішення про оформлення набуття ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_3 адреса: АДРЕСА_1 ) громадянства України за територіальним походженням та видати ОСОБА_2 довідку про реєстрацію громадянином України;
- зобов`язати Центральне міжрегіональне управління ДМС у м. Києві та Київській області прийняти рішення про оформлення набуття ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 адреса: АДРЕСА_1 ) громадянства України за територіальним походженням та видати ОСОБА_1 довідку про реєстрацію громадянином України.
В обґрунтування позову позивачі зазначили, що з моменту народження проживають на території України, однак жодних документів, які посвідчують особу та документів про місце проживання на території України у них немає. Додатково стверджували що не виїжджали за межі України та не мають громадянства жодної із держав.
Зазначили, що 12 червня 2021 року адвокат Мельничук І.В. подала заяву про набуття громадянства України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку передбаченому п.5 розділу І Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 №: 215. Проте, листом від 16.06.2021 № №80.3214-456/80.3214.1-21 відповідачем-2 прийнято рішення про повернення пакету документів на підставі абз. 2 п. 93 Указу №215, оскільки у документах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відсутні документи видані уповноваженим органом Російської Федерації щодо належності/неналженості до громадянства Російської Федерації вищезазначених осіб.
Позивачі не погоджуються з прийнятим рішенням, яке викладене у листі від 16.06.2021 року, та вважають його протиправним. На їх думку вони надали усі необхідні документи, на підставі яких, можуть набути громадянство України за територіальним походженням, з приводу чого звернулися до суду з даним позовом.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання. Також суд відмовив у задоволені заяви позивачів про виклик свідків. Додатково суд витребував від відповідачів докази по справі та запропонував останнім подати до суду відзив на позовну заяву.
Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області позов не визнало та подало до суду відзив на позовну заяву. Так, за результатами розгляду заяви адвоката Мельничук І.В. поданої в інтересах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 16.06.2021 Васильківським відділом у відповідь на зазначену заяву на адресу представника позивачів - адвоката Мельничук І.В. було направлено лист (вих.№ 80.3214-456/80.3214.1-21), яким було повідомлено про розгляд даної заяви, як звернення громадян, зазначивши про те, що у додатках до поданої заяви відсутні документи, які були би видані уповноваженим органом Російської Федерації щодо належності/неналежності до громадянства Російської Федерації позивачів.
Крім того, відповідач-1 зазначив, що предметом даного позову є рішення Васильківського відділу «Про повернення документів про набуття громадянства України за територіальним походженням», яке викладене в листі від 16.06.2021 №80.3214-456/80.3214.1-21 проте, вказаний лист не є рішенням Васильківського відділу, в розумінні Закону України «Про громадянство України» та Порядку провадження, на що необхідно звернути увагу суду під час розгляду спору. Вказане рішення, прийняте за результатами розгляду звернення в доюрисдикційній процедурі, є інформативним та не покладає на особу певних прав чи обов`язків, адже офіційним письмовим документом (рішенням), який породжує для такої особи права та обов`язки і матеріалах справи відсутнє.
З огляду на що відповідач-1 просив закрити провадження по справі № 320/9348/21 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в частині позовної вимоги про визнання протиправним рішення Васильківського відділу, що викладене у листі №80.3214-456/80.3214.1-21 від 16.06.20121, а в іншій частині позовних вимог відмовити.
Щодо заявлено ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області про закриття провадження у справі в частині позовних вимог суд дійшов висновку про відсутність підстав для його задоволення з огляду на наступне.
Приписами пункту 2 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України оубмовлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Пунктом 19 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України обумовлено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Суд зазначає, що лист Васильківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області №80.3214-456/80.3214.1-21 від 16.06.2021 року "Про розгляд звернення" прийнятий за результатом розгляду заяви адвоката позивачів про набуття громадянства України ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку передбаченому п.5 розділу І Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001.
При цьому приписами пункту 93 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень визначено, що територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Відтак, з огляду на вказане, суд дійшов висновку що Васильківським районним відділом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області у листі №80.3214-456/80.3214.1-21 від 16.06.2021 року "Про розгляд звернення" викладено рішення про повернення документів про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , що в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України є індивідуальним актом, який може бути оскаржено до суду.
Відповідач-2 своїм правом про надання письмового відзиву не скористався, будь-яких заяв чи клопотань по суті спору не надав.
Водночас, 07.09.2021 на адресу суду надійшла заява представника Васильківського РВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області про розгляд даної справи за відсутності представника Васильківського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 суд повторно витребував від відповідачів: належним чином засвідчені копії документів, які стали підставою для повернення документів про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), що викладене у листі №80.3214-456/80.3214.1-21 від 16.06.2021 року; належним чином засвідчені документи особової справи позивачів. Також суд відклав судове засідання у справі на 12.10.2021.
Судове засідання, призначене у справі на 12.10.2021 знято з розгляду у зв`язку з перебуванням головуючого судді Панової Г.В. на лікарняному. Наступне судове засідання призначене у справі на 09.11.2021.
У судове засідання, призначене у справі на 09.11.2021 з`явився уповноважений представник позивачів, який підтримав позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Представники Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області та Васильківського районного відділ ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області в судове засідання не з`явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили.
Водночас, 07.09.2021 на адресу суду надійшла заява представника Васильківського РВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області про розгляд даної справи за відсутності представника Васильківського відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області.
Заслухавши пояснення представників позивача, розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом встановлено наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народився у місті Васильків Київської області про що 21.02.2007 року здійснено актовий запис про народження №3, що підтверджується відомостями свідоцтва про народження виданим консульським відділом Посольства Росії в Україні 21.02.2007 Серія НОМЕР_2 .
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народилася в місті Васильків Київської області про що зроблено 21.02.2007 року вчинено актовий запис про народження №4, що підтверджується відомостями свідоцтва про народження виданим консульським відділом Посольства Росії в Україні 21.02.2007 Серія НОМЕР_1 .
У вказаних свідоцтвах про народження зазначено, що матір`ю ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є ОСОБА_3 , громадянство Росії.
Відповідно до відомостей свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 виданого Шевченківською сільською радою Броварського району Київської області 12.02.1972 року, ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно відомостей вказаного свідоцтва про народження ОСОБА_4 зазначено, що батьками ОСОБА_4 є: батько - ОСОБА_5 , національність: українець, та мати - ОСОБА_1 , національність: українка.
Як вбачається з наданого до суду копії свідоцтва про укладення шлюбу серія НОМЕР_5 виданого Палацом одруження «Дарницький» міста Києва, 23.02.1991 року укладено шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , після укладення шлюбу чоловіку та дружині присвоєні прізвища ОСОБА_1 та ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є громадянкою Російської федерації, що підтверджується відомостями паспорта громадянина Російської федерації виданого 25.07.2018 № НОМЕР_6 .
З матеріалів справи вбачається, що 12.06.2021 адвокат Мельничук Ілона Вікторівна звернулася до Васильківського районного відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області із заявою про подачу документів про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням у якій зазначила про те, що до неї звернулися ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 , видане Консульським відділом Посольства Російської федерації в Україні 21 лютого 2007 року) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 , видане Консульським відділом Посольства Російської федерації в Україні 21 лютого 2007 року) з проханням подати документи до Васильківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області з наступних підстав. Так, за їхніми поясненнями, вони на даний час не мають документів, які посвідчують їх особу та документів про їхнє проживання на території України, шо в свою чергу, виключає можливість особистої подачі позивачами заяви про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням з відповідними доку ментами.
Зі змісту вказаної заяви вбачається, що адвокат Мельничук І.В. просила прийняти документи ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_7 , видане Консульським відділом Посольства Російської федерації в Україні 21 лютого 2007 року) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_8 , видане Консульським відділом Посольства Російської федерації в Україні 21 лютого 2007 року) про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням та направити їх не пізніш як у двотижневий строк до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області для прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України.
Також представник позивачів просила прийняти рішення про оформлення набуття ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_7 , видане Консульським відділом Посольства Російської федерації в Україні 21 лютого 2007 року) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_8 , видане Консульським відділом Посольства Російської федерації в Україні 21 лютого 2007 року), громадянства України за територіальним походженням та видати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 довідку про реєстрацію громадянином України.
Як вбачається з копії вказаної заяви 12.06.2021 вона прийнята Васильківським районним відділом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області та зареєстровано за вх. № 111/80.3214.1-21.
За результатом вказаної заяви адвоката Мельничук І.В. від 12.06.2021, Васильківський РВ ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області листом від 16.06.2021 № 80.3214-456/80.3214.1-21 повідомило заявника про те, що перелік документів, які подаються, зокрема, для оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень затверджений Указом Президента України від 27.03. 2001 № 215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 № 588/2006) (далі - Порядок).
Відповідач-2 зазначив, що абзацом другим пункту 5 Порядку визначено, що за наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою.
Одночасно повідомлено про те, що відповідно до абзаців першого, другого пункту 4 Порядку заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
У документах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відсутні документи, виданих уповноваженим органом Російської Федерації щодо належності/неналежності до громадянства Російської Федерації вищезазначених осіб.
Пунктом 16 статті 1 Закону встановлено, що паспортний документ іноземця - документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в`їзд або виїзд з держави і визнається Україною.
Відповідач-2 повідомив, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , не надано документів, що посвідчують особу.
Крім того, у вказаному листі зазначено про те, що у Васильківського РВ ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області, відсутні підстави для прийняття та розгляду заяв про оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до положень Порядку. Враховуючи вищевикладене та відповідно до абзацу 2 п.93 Порядку повернуто пакет документів, поданих з метою оформлення громадянства.
Не погоджуючись рішенням відповідача-2 щодо повернення документів про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , позивачі звернулись з даним позовом до суду із вимогами про зобов`язання вчинити певні дії, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Стаття 4 Конституції України передбачає, що в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Згідно зі статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначає Закон України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закону №2235).
Стаття 1 Закону №2235 надає визначення таких понять: громадянство України - правовий зв`язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов`язках; громадянин України - особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України; особа без громадянства - особа, яку жодна держава відповідно до свого законодавства не вважає своїм громадянином; реєстрація громадянства України - внесення запису про набуття особою громадянства України спеціально уповноваженим на те органом у відповідні облікові документи; проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або мають військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, виданий іноземцю чи особі без громадянства, які в установленому порядку уклали контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні.
В свою чергу згідно зі статтею 2 Закону №2235 законодавство України про громадянство ґрунтується на таких принципах: 1) єдиного громадянства - громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України. Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України; 2) запобігання виникненню випадків безгромадянства; 3) неможливості позбавлення громадянина України громадянства України; 4) визнання права громадянина України на зміну громадянства; 5) неможливості автоматичного набуття громадянства України іноземцем чи особою без громадянства внаслідок укладення шлюбу з громадянином України або набуття громадянства України його дружиною (чоловіком) та автоматичного припинення громадянства України одним з подружжя внаслідок припинення шлюбу або припинення громадянства України другим з подружжя; 6) рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України; 7) збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України.
Стаття 3 Закону №2235 визначає, що громадянами України є, зокрема, особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.
Статтею 6 Закону №2235 визначено підстави набуття громадянства України, відповідно до якої громадянство України набувається:
1) за народженням;
2) за територіальним походженням;
3) внаслідок прийняття до громадянства;
4) внаслідок поновлення у громадянстві;
5) внаслідок усиновлення;
6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя;
7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;
8) у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;
9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства;
10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Аналізуючи положення статті 6 Закону України "Про громадянство України" суд зазначає, що даний Закон розмежовує поняття та підстави належності до громадянства України та набуття громадянства України.
Так, частиною 1 ст.8 Закону №2235 визначено, що особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Згідно з ч.7 ст.8 Закону №2235 датою набуття громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата реєстрації набуття особою громадянства України.
Пунктом 4 ч.1 ст.24 Закону №2235 визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України особами з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4 - 10 статті 6 цього Закону.
Так, пунктом 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №360, визначено, що Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Згідно з пп.4 та 10 п.4 Положення ДМС відповідно до покладених на неї завдань приймає відповідно до законодавства рішення про встановлення належності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України та їх скасування; здійснює оформлення і видачу громадянам України документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, тимчасово затримує та вилучає такі документи у передбачених законодавством випадках.
Пунктом 7 Положення визначено, що ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
Отже, особа має право набути громадянство за територіальним походженням, зокрема, у тому випадку, якщо хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і така особа є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.
Указом Президента України від 27.03.2001 №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі-Порядок №215).
Так, відповідно до п.1 розділу І Порядку №215 для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку.
У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.
Пунктом 2 розділу І Порядку №215 передбачено, що заяви з питань громадянства оформлюються: про оформлення набуття громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім`я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи.
Відповідно до п.3 розділу І Порядку №215 заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником.
Пунктом 4 розділу І Порядку №215 визначено, що заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
Пунктом 5 розділу І Порядку №215 передбачено, що заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.
За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою.
Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред`являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.
Пунктом 26 розділу ІІ Порядку №215 передбачено, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, батько чи мати якої народилися до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає документи, передбачені підпунктами «а» - «в» пункту 24 цього Порядку, а також:
а) документ, який підтверджує факт народження відповідно батька чи матері заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
б) копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з батьком чи матір`ю, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.
Так, згідно з п.24 розділу ІІ Порядку №215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає:
а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;
б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм);
в) один із таких документів:
- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;
- зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;
- декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;
- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;
Пунктом 92 розділу IV Порядку №215 встановлено, що територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Згідно з п.93 розділу IV Порядку №215 територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.
Пунктом 94 розділу IV Порядку №215 визначено, що територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.
Відповідно до п.95 розділу IV Порядку №215 рішення про оформлення набуття особою громадянства України або про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилається до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.
Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником, не пізніш як у тижневий строк з дня надходження відповідного рішення повідомляє про нього заявника у письмовій формі. У разі прийняття рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України заявникові у письмовій формі повідомляються причини відмови.
Відповідно до п.117 розділу V Порядку №215 у разі прийняття щодо особи рішення про встановлення належності до громадянства України, прийняття до громадянства України або оформлення набуття громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України, дипломатичне представництво чи консульська установа України за місцем її проживання реєструють особу громадянином України.
Такій особі видається довідка про реєстрацію особи громадянином України, яка подається нею для одержання документів, що підтверджують громадянство України.
Як встановлено судом, представником позивачів під час звернення до Васильківського районного відділу ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області від імені позивачів із заявою від 12.06.2021 про оформлення набуття громадянства були подані такі документи: заява про оформлення набуття громадянства України за територіальним походження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де зазначено що вказана особа немає громадянства будь-якої з держав. Також долучено копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 ( серія НОМЕР_2 , видане Консульським відділом Посольства Російської федерації в Україні 21.02.2007; дві фотокартки розміром 3,5*4,5 см; копію паспорта матері ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про народження матері - ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про одруження матері - ОСОБА_3 ; декларацію про відсутність іноземного громадянства; копію довідки №504 про місце проживання ОСОБА_2 , виданої Застугнянською сільською радою від 12.12.2017 року; копію довідки №42 про місце проживання ОСОБА_2 виданої Застугнянською сільською радою від 12.02.2021 року; копія довідки №34 про те, що ОСОБА_2 навчався у Застугнянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів, виданої Застугнянською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Васильківського району Київської області 11.02.2021 року.
Крім того до заяви додано заяву про оформлення набуття громадянства України за територіальним походження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , де зазначено що вказана особа немає громадянства будь-якої з держав. Також долучено копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 (серія НОМЕР_1 , видане Консульським відділом Посольства Російської федерації в Україні 21.02.2007; дві фотокартки розміром 3,5*4,5 см; копію паспорта матері ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про народження матері - ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про одруження матері - ОСОБА_3 ; декларацію про відсутність іноземного громадянства; копію довідки №503 про місце проживання ОСОБА_1 , виданої Застугнянською сільською радою від 12.12.2017 року; копію довідки №43 про місце проживання ОСОБА_1 виданої Застугнянською сільською радою від 12.02.2021 року; копія довідки №33 про те, що ОСОБА_1 навчався у Застугнянській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів, виданої Застугнянською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Васильківського району Київської області 11.02.2021 року.
Васильківський районний відділ ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області листом від 16.06.2021 № 80.3214-456/80.3214.1-21 повідомило заявника про те, що перелік документів, які подаються, зокрема, для оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України визначає Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень затверджений Указом Президента України від 27.03. 2001 № 215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 № 588/2006).
Відповідач-2 зазначив, що абзацом другим пункту 5 Порядку визначено, що за наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою.
Одночасно у вказаному листі повідомлено про те, що відповідно до абзаців першого, другого пункту 4 Порядку заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.
У документах ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відсутні документи, виданих уповноваженим органом Російської Федерації щодо належності/неналежності до громадянства Російської Федерації вищезазначених осіб.
Відповідач-2 повідомив, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , не надано документів, що посвідчують особу.
Крім того, у вказаному листі зазначено про те, що у Васильківського РВ ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області, відсутні підстави для прийняття та розгляду заяв про оформлення набуття громадянства України відповідно до частини першої статті 8 Закону ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до положень Порядку. Враховуючи вищевикладене та відповідно до абзацу 2 п.93 Порядку повернуто пакет документів, поданих з метою оформлення громадянства.
Суд з такою підставою повернення документів Васильківського районного відділу ЦМУ ДМС у м.Києві та Київській області не погоджується та вважає наведені у листі підстави для повернення пакету документів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не відповідають змісту наданих позивачам для оформлення набуття громадянства документів, з огляду на таке.
З вищенаведених норм чинного законодавства слідує, що для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, батько чи мати якої народилися до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або на інших територіях, що входили під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) має подати такі документи як:
1) документ, який підтверджує факт народження відповідно батька чи матері заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
2) копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з батьком чи матір`ю, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;
3) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;
4) дві фотокартки (розміром 35 х 45 мм);
5) один із таких документів: - декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства; - зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України; - декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні; - декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України.
Як було встановлено судом в ході судового розгляду справи, згідно відомостей свідоцтв про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження видане консульським відділом Посольства Росії в Україні 21.02.2007 Серія НОМЕР_2 ) та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про народження видане консульським відділом Посольства Росії в Україні 21.02.2007 Серія НОМЕР_1 ) позивачі народилися у місті Васильків Київської області. Матір`ю ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є ОСОБА_3 , громадянка Росії, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України».
Доводи відповідача-2 про неподання позивачами документів, виданих уповноваженим органом Російської Федерації щодо належності/неналежності до громадянства Російської Федерації вищезазначених осіб, суд відхиляє як безпідставні, оскільки подання документів щодо належності до громадянства Російської федерації можливе лише у випадку отримання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 громадянства Російської федерації. Разом з тим, з пояснень представника позивачів вбачається, що позивачі є особами без громадянства та не набували громадянства Російської Федерації.
Разом з тим, суд зазначає, що приписами порядку № 215 обумовлено що для набуття громадянства заявником подається один із таких документів, зокрема декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства.
З матеріалів справи вбачається, що у наданих до Васильківського районного відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області представником позивачів документах на набуття громадянства України, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було надано декларації про відсутність іноземного громадянства, в яких зазначено про те, що позивачі не виявили бажання набувати громадянство (підданство) держави попереднього проживання (Російської федерації).
Щодо посилань Васильківського районного відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області на порушення позивачами Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень з огляду на те, що заява про оформлення набуття громадянства України була подана позивачами не особисто, а через їхнього представника, то суд ставиться критично до такої позиції відповідача-2 з огляду на таке.
Суд зазначає, що в силу вимог пункту 5 розділу І Порядку №215 заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто.
За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть подаватися іншою особою або надсилатися поштою.
Під час подання заяви та інших документів з питань громадянства пред`являється документ, що посвідчує особу заявника, а також документ про проживання заявника на території України або про його постійне проживання за кордоном та подаються копії таких документів.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 як на момент звернення їхнього представника до відповідача-2 із заявою про оформлення набуття громадянства, так і на момент розгляду даної справи судом, не мають жодних документів, які посвідчують їх особу та документів про їхнє проживання на території України, що в свою чергу, виключає можливість особистої подачі позивачами заяви про оформлення набуття громадянства за територіальним походженням з відповідними документами.
Суд звертає увагу на те, що абз.2 п.5 розділу І Порядку №215 не встановлено вичерпного переліку поважних причин, про що свідчить частка «тощо» в переліку поважних причин, за наявності яких подання документів з питань громадянства до територіальних органів Державної міграційної служби України може здійснюватись на прохання заявника іншою особою.
На думку суду, відсутність у позивачів документів, які посвідчують їх особу та документів про їхнє проживання на території України, в даному випадку має бути розцінене саме як поважна причина в розумінні абз.2 п.5 розділу І Порядку №215, яка надає можливість позивачам подати документи для оформлення набуття громадянства за територіальним походженням через свого представника.
У зв`язку з цим, суд не погоджується з позицією відповідача-2 щодо недотримання позивачами вимог Порядку №215 у зв`язку із поданням відповідних документів через свого представника.
Враховуючи викладене суд вважає, що Васильківський районний відділ Центрального міжрегіонального управління ДМС у м.Києві та Київській області безпідставно та необґрунтовано відмовив позивачам у прийнятті документів для оформлення набуття громадянства України.
Отже, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого належить Васильківський районний відділі ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області, зобов`язаний не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження відповідних документів надіслати подану заяву та додані до неї документи до територіального органу Державної міграційної служби України (Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області) для розгляду по суті, якщо такі документи оформлені належним чином відповідно до вимог законодавства України.
Враховуючи вищевикладений висновок суду про помилковість висновку Васильківського районного відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області про відсутність у наданих ОСОБА_1 та ОСОБА_2 документів, виданих уповноваженим органом Російської федерації щодо належності/неналежності до громадянства Російської федерації та відсутність документів що посвідчують особу ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , є підстави стверджувати, що рішення Васильківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області про повернення документів про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), що викладене у листі №80.3214-456/80.3214.1-21 від 16.06.2021 року є протиправним та таким що порушує права позивачів.
При цьому, суд відхиляє доводи Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області щодо того, що листі від 16.06.2021 №80.3214-456/80.3214.1-21 Васильківського відділу «Про повернення документів про набуття громадянства України за територіальним походженням», не є рішенням Васильківського відділу, в розумінні Закону України «Про громадянство України» та Порядку провадження. Так, відповідач-1 стверджував, вказане рішення, прийняте за результатами розгляду звернення в доюрисдикційній процедурі, є інформативним та не покладає на особу певних прав чи обов`язків, адже офіційним письмовим документом (рішенням), який породжує для такої особи права та обов`язки.
Суд зазначає, що заявник адвокат Мельничук І.В. подаючи заяву про набуття громадянства ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зверталася до Васильківського районного відділу ЦМУ ДМС у м. Києві та Київській області у визначений порядком подання заяв та інших документів для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України спосіб. При цьому, у заяві від 12.06.2021 відсутні посилання на положення Закону України «Про звернення громадян», а чинне законодавство наділяє Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України в межах своїх повноважень належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надіслати до територіального органу Державної міграційної служби України, або повернути їх заявникові для усунення недоліків. В іншому випадку такі дії територіального підрозділу Державної міграційної служби України кваліфікуються, як протиправні щодо не направлення документів до територіального органу ДМС.
Відповідно до частин 1-2 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
В силу положень частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії), суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Згідно з абзацом 2 частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У відповідності до Рекомендацій № К (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи, державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган з кількох юридично допустимих рішень може обирати те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Водночас, суд не вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції цих органів.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Суд звертає увагу на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
У рішенні від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» Європейський суд з прав людини вказав, що норма статті 13 Конвенції гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Сутність цієї статті зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органу розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечать при цьому виконання своїх зобов`язань. Суд визнав, що вимоги статті 13 Конвенції можуть забезпечуватися всією сукупністю засобів, що передбачені національним законодавство (п. 145 рішення).
Конституційний Суд України в Рішенні від 25.11.1997 №6-зп сформулював правову позицію, за якою удосконалення законодавства в контексті статті 55 Конституції України має бути поступовою тенденцією, спрямованою на розширення судового захисту прав і свобод людини, зокрема, судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень (п. 2 мотивувальної частини). Ця правова позиція кореспондується з положеннями статті 13 Конвенції щодо ефективного засобу юридичного захисту від порушень, вчинених особами, які здійснюють свої офіційні повноваження.
З метою ефективного захисту порушених прав та інтересів позивачів, суд вважає за необхідне зобов`язати Васильківський районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області направити документи до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області для прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 адреса: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 адреса: АДРЕСА_1 ).
Водночас позовні вимоги про зобов`язання Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області прийняти рішення про оформлення набуття ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_3 адреса: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 адреса: АДРЕСА_1 ) громадянства України за територіальним походженням та видати ОСОБА_2 довідку про реєстрацію громадянином України задоволенню не підлягають, оскільки такі вимоги наразі є передчасними у зв`язку з тим, що заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 12 червня 2021 про оформлення громадянства України та додані до неї документи не надсилались до уповноваженого територіального органу Державної міграційної служби України для розгляду та відповідно ним не перевірялась відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи часткове задоволення позову та ту обставину, що кожним з позивачів при подані даного адміністративного позову було сплачено судовий збір за дві вимоги немайнового характеру у розмірі 1681,00 грн., суд вважає за необхідне стягнути суму судового збору в розмірі по 908,00 грн. на користь кожного позивача за рахунок бюджетних асигнувань Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області, яке має статус юридичної особи та є Територіальнии органом Державної міграційної служби України.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправним рішення Васильківського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області про повернення документів про набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), що викладене у листі №80.3214-456/80.3214.1-21 від 16.06.2021 року.
3. Зобов`язати Васильківський районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області направити документи до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області для прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_1 (свідоцтво про народження НОМЕР_1 адреса: АДРЕСА_1 ).
4. Зобов`язати Васильківський районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області направити документи до Центрального міжрегіонального управління ДМС у м. Києві та Київській області для прийняття рішення про оформлення набуття громадянства України ОСОБА_2 (свідоцтво про народження НОМЕР_2 адреса: АДРЕСА_1 ).
5. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
6. Стягнути з Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області (код ЄДРПОУ 42552598; місцезнаходження: 02152, місто Київ, вул. Березняківська, будинок 4-А) на користь ОСОБА_1 ( місце проживання: АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
7. Стягнути з Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області (код ЄДРПОУ 42552598; місцезнаходження: 02152, місто Київ, вул. Березняківська, будинок 4-А) на користь ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Панова Г. В.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 15 листопада 2021 р.