Окрема ухвала № 101139486, 17.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2021
Номер справи
200/7501/20-а
Номер документу
101139486
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ДОНЕЦЬКИЙ ОТЦК ТА СП
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ОКРЕМА УХВАЛА

17 листопада 2021 р. Справа №200/7501/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, що подана в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату про визнання протиправною бездіяльності,

в с т а н о в и в:

У листопаді 2021 року Дяченко О.В. інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив:

- визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не виплати в повному розмірі індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2019 року включно із застосуванням щомісячної фіксованої індексації 3992,63 грн. відповідно до абз. 4 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 при виконанні постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року у справі №200/7501/20-а;

- встановити Донецькому обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки місячний строк з дня отримання ухвали для надання відповіді про результати розгляду окремої ухвали та інформації про вжиті заходи.

Заяву обґрунтовував тим, що постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року у справі №200/7501/20-а відповідачем:

- виконана в частині періоду з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року - 29 квітня 2021 року позивачу виплачено індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року в сумі 84609,07 грн. (з відрахуванням 1,5% військового збору та раніше виплачених сум);

- не виконана в частині періоду з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2019 року, а саме не виплачено індексацію грошового забезпечення з урахуванням абз. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.

Для виконання рішення суду позивачем був отриманий виконавчий лист, який 14 травня 2021 року пред`явлено до Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Маріуполі Маріупольського району Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків); 24 травня 2021 року відкрито виконавче провадження ВП №65531208 (позивачем отримана постанова про відкриття виконавчого провадження без ідентифікатора доступу до Автоматизованої системи виконавчого провадження). На теперішній час постанова про закриття даного виконавчого провадження на адресу позивача не надходила.

01 листопада 2021 року позивач отримав від відповідача розрахунок індексації грошового забезпечення позивача згідно із судовим рішенням у справі №200/7501/20-а за період проходження військової служби з 01 грудня 2015 року по 08 грудня 2019 року, згідно з яким позивачу, на думку відповідача, не належить щомісячна фіксована індексація грошового забезпечення.

Таким чином, 01 листопада 2021 року позивач дізнався про порушення своїх прав.

Судом встановлено, що постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року у справі №200/7501/20-а позов ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправними дії Донецького обласного військового комісаріату щодо виплати ОСОБА_1 не в повному обсязі розміру індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 08 грудня 2019 року включно; зобов`язано Донецький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08301764) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 08 грудня 2019 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року - січень 2008 року, а у період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2019 року - березень 2018 року з урахуванням абз. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 та виплачених сум.

На виконання вказаного судового рішення судом видано виконавчий лист зі строком пред`явлення його до виконання до 08 квітня 2024 року.

29 квітня 2021 року на картковий рахунок позивача надійшли кошти в сумі 84609,07 грн. Як пояснив позивач, це індексація грошового забезпечення по судовому рішенню (з відрахуванням 1,5% військового збору та раніше виплачених сум).

Відповідно до даних Автоматизованої системи виконавчого провадження 24 травня 2021 року державним виконавцем Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Маріуполі Маріупольського району Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) за виконавчим листом, що виданий в даній справі, було відкрито виконавче провадження ВП №65531208, яке закінчено. -Вітал-друк

Листом від 22 жовтня 2021 року №09/02/310 Донецький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08301764) сформував розрахунок індексації грошового забезпечення позивача згідно із судовим рішенням у справі №200/7501/20-а за період проходження ним військової служби в Донецькому обласному військовому комісаріаті з 01 грудня 2015 року по 08 грудня 2019 року, згідно з яким:

- позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 08 грудня 2019 року включно із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року - січень 2008 року, а у період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2019 року - березень 2018 року; всього - 85897,53 грн. (за вирахуванням раніше виплачених сум);

- фіксована сума індексації становить 0 грн.

У вказаному розрахунку індексації грошового забезпечення зазначено наступне:

«Абз. 5 п. 5 та додатком №4 до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» встановлено, що у зв`язку з підвищенням посадового окладу під час порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації у місяці підвищення повинні враховуватися всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру виплати.

Індексація в березні 2018 року: 1762 х 233,3% = 4463,15 грн.

Посадовий оклад до підвищення становив 930 грн., крім того, у березні 2018 року індексація складає 4463,15 грн. Також ОСОБА_1 отримує ОВЗ, НВР, НОПС, премію (з 01 березня 2018 року в нових розмірах, встановлених окремими рішеннями Міністра оборони України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»). Усього грошове забезпечення з урахуванням індексації в березні 2018 року до підвищення становить 6468,81 грн. Посадовий оклад підвищується в березні 2018 року на 2880 грн. і становить 3810 грн., відповідно зростають всі складові грошового забезпечення.

У зв`язку з підвищенням посадового окладу під час порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації у місяці підвищення повинні враховуватися всі складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру виплати.

З урахуванням суми підвищення посадового окладу та складових грошового забезпечення розмір його після підвищення становить 9098,67 грн.

Отже, сума підвищення грошового забезпечення в березні 2018 року становить 7093,01 грн. (9098,67 грн. (грошове забезпечення за старим посадовим окладом) - 2005,66 грн. ((грошове забезпечення за новим посадовим окладом).

У зв`язку з тим, що сума підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року (7093,01 грн.) перевищує суму індексації, яка склалася у зазначеному місяці (4463,15 грн.), у березні 2018 року сума індексації не нараховується.

Для проведення подальшої індексації індекс споживчих цін розраховується: наростаючим підсумком з квітня 2018 року.».

Вказаний розрахунок позивач, як пояснив його представник в подай до суду заяві, отримав 01 листопада 2021 року, і з того часу дізнався про бездіяльність відповідача щодо виконання судового рішення в частині.

Розглянувши заяву суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1291 Конституції України, ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що судове рішення є обов`язковим до виконання.

Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Питання визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду врегульовано ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 1 ст. 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Частиною 6 ст. 383 Кодексу визначено, що за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Стаття 249 цього Кодексу регулює питання постановлення судом окремих ухвал.

Відповідно до ч.ч. 1, 4, 5 ст. 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.

З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року у справі №200/7501/20-а, яка набрала законної сили, зокрема зобов`язано Донецький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08301764) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) у період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2019 року - березень 2018 року з урахуванням абз. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 та виплачених сум.

Натепер Донецький обласний військовий комісаріат має найменування Донецький обласний територіальний центру комплектування та соціальної підтримки (без зміни коду ЄДРПОУ 08301764).

Відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.

Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

У разі підвищення грошових доходів населення випереджаючим шляхом з урахуванням прогнозного рівня інфляції під час визначення розміру підвищення грошових доходів у зв`язку з індексацією враховується рівень такого підвищення.

Нарахування сум індексації або проведення чергового підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін, на підставі якого нарахована сума індексації перевищить розмір підвищення грошових доходів випереджаючим шляхом.

Верховний Суд в постанові від 23 квітня 2020 року у справі №816/1728/16 за результатом аналізу п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, також зазначив: «Таким чином, фіксована сума індексації виплачується до наступного підвищення тарифної ставки (окладу), при якому сума збільшення заробітної плати перевищить фіксовану суму індексації».

Отже, є таке поняття як «фіксована сума індексації», яка залишається після підвищення посадових окладів, якщо сума підвищення грошового доходу не перевищила суму індексації, що склалася у місяці підвищення посадових окладів, та виплачується до наступного підвищення посадових окладів (абз. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078).

Питання щомісячної фіксованої індексації 3992,63 грн. в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року у справі №200/7501/20-а, яка набрала законної сили, не аналізувалося та не досліджувалося. Проте суд звернув увагу на необхідність застосування відповідачем п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, а також нові схеми тарифних розрядів та тарифних коефіцієнтів.

Згідно з вказаною Постановою відбулося підвищення посадових окладів військовослужбовців.

У березні 2018 року прожитковий мінімум становив 1762 грн., величина приросту індексу споживчих цін 253,30%.

Відповідно до абз. 5 п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, сума індексації за березень 2018 року розраховується як: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року помножити на величину приросту індексу споживчих цін і поділити на 100. Тобто індексація в березні 2018 року становила: 1762 грн. х 253,30% / 100 = 4463,15 грн.

Вказані обставини не є спірними.

Згідно з поясненнями позивача, розрахунку Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (до перейменування - Донецький обласний військовий комісаріат), а також картки особового рахунку позивача щодо періоду з січня 2018 року по грудень 2018 року, що складена щодо позивача Донецьким обласним військовим комісаріатом, вбачається, що грошове забезпечення позивача нараховувалося в поточному місяці за минулий місяць. Так, грошове забезпечення за лютий 2018 року - нараховано у березні 2018 року, за березень 2018 року, відповідно, у квітні 2018 року.

Відповідно до картки особового рахунку з січня 2018 року по грудень 2018 року, що складена щодо позивача Донецьким обласним військовим комісаріатом, підписана тимчасово виконуючим обов`язки військового комісара та начальником відділу фінансового забезпечення Донецького обласного військового комісаріату, містить печатку відповідача, грошове забезпечення позивача становило:

за лютий 2018 року (нараховано у березні 2018 року) - 13954,80 грн.;

за березень 2018 року (нараховано у квітні 2018 року у зв`язку з підвищенням посадових окладів військовослужбовців, що відбулося з 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704) - 14425,32 грн.

Таким чином, грошовий дохід позивача збільшився на 470,52 грн. (14425,32 грн. - 13954,80 грн. = 470,52 грн.).

Отже, розмір підвищення грошового доходу позивача не перевищив суму індексації (4463,15 грн.), що склалася у місяці підвищення доходу.

Враховуючи наведене, відповідач зобов`язаний був застосувати абз. 4 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Проте, в порушення вимог законодавства вказані положення Порядку Донецьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки щодо позивача безпідставно не застосовані, чим допущено протиправну бездіяльність.

При цьому вказаний суб`єкт владних повноважень в розрахунку від 22 жовтня 2021 року №09/02/310 неправомірно посилається на складові грошового забезпечення позивача які є неповними та відмінними від тих, що були відображені в картці особового рахунку позивача щодо періоду з січня 2018 року по грудень 2018 року. Згідно з позицією суб`єкта владних повноважень, що наведена ним у вказаному розрахунку, він не має намір виконувати судове рішення, яке набрало законної сили, в частині застосування абз. 4 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Отже, суб`єктом владних повноважень порушені вимоги Конституції України щодо обов`язкового виконання судового рішення та наведені положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

З огляду на наведене суд дійшов висновку про вчинення суб`єктом владних повноважень протиправної бездіяльності щодо виконання судового рішення.

Отже, подана заява підлягає задоволенню частково.

Враховуючи наведене, Донецькому обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки необхідно виконати постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року, що прийнята в справі № 200/7501/20-а, в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2019 року з урахуванням абз. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, за вирахуванням виплачених сум.

Враховуючи те, що дана ухвала суду є окремою ухвалою, суд вважає за необхідне застосувати спеціальні положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо окремих ухвал, а саме ч. 5 ст. 249 Кодексу, згідно з якими з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 248, 249, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

Заяву Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, вчиненої суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 08 грудня 2019 року із застосуванням абз. 4 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, за вирахуванням виплачених сум, при виконанні постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2021 року, що прийнята в даній справі.

В задоволенні решти заяви відмовити.

Дану окрему ухвалу направити до Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в ній.

Встановити Донецькому обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки строк для надання відповіді на окрему ухвалу - протягом одного місяця з дня її отримання.

Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 17 листопада 2021 року.

Суддя Т.В. Логойда