
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2021 року Справа № 160/13114/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради в особі Дніпровського управління соціального захисту населення про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій, просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати їй в не повному обсязі соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2021 року по 30.09.2021 рік та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити призначену їй соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.04.2021 року по 30.09.2021 рік у повному обсязі з урахуваннями виплачених сум;
- визнати протиправними дії відповідача щодо виплати їй в не повному обсязі соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.04.2021 року по 30.09.2021 рік та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити їй соціальну допомогу на дитину одинокій матері з 01.04.2021 року по 30.09.2021 рік у повному обсязі з урахуваннями виплачених сум.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в Дніпровському управлінні соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради як отримувач соціальної допомоги матері одиначки та соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. 25.05.2021 року в черговий раз вона звернулася до відповідача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, допомоги на дітей одинокій матері на період 01.04.2021 р. по 30.09.2021 р. та подала повний пакет усіх необхідних документів. Відповідач призначив їй допомогу як малозабезпеченій сім`ї та допомогу на дитину одинокій матері, але в значно меншій сумі. Звернувшись до відповідача з заявою щодо перерахунку призначеної допомоги вона отримала відмову у перерахунку державної соціальної допомоги, посилаючись на п.13 та п.35 Постанови КМУ №632 від 22.07.2020 року, та отримала виплати у значно меншому обсязі. Тому вважає таку відмову відповідача протиправною, оскільки вона порушує права її неповнолітньої дитини. Вона вимушена не погодитись із рішенням відповідача, оскільки вона з 04.08.2020 року перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітна, перебуває до цього часу через відсутність підходящої роботи, так як має медичні обмеження.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.08.2021 року відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
На виконання вимог ухвали суду - 09.09.2021 року відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що під час призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям Департамент керувався чинними на той час постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» зі змінами та під час призначення допомоги на дітей одиноким матерям постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» зі змінами. Тобто, Департамент правомірно діяв щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям (позивачу по справі) в зменшеному розмірі на 50%. За таких обставин, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
До суду 20.09.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що вважає, що відповідач у своєму відзиві не врахував той факт, що вона з 27.08.2014 року та по теперішній час перебуває на обліку в Кам`янському міському центрі зайнятості, як безробітна, тривалий час працевлаштуватись по своїй спеціальності не має можливості, оскільки за станом здоров`я - обмежено працездатна, потребує звільнення від робіт пов`язаних з будь-якими фізичними навантаженнями, підняттям важких предметів не більше 1 кг, переохолодженням, нахилами тулуба, тривалим положенням у вимушеній позі. Викладені обставини підтверджуються інформацією наданою центром зайнятості, що підтверджується довідками ЛКК виданими КНП КМР «ЦПМСД №1». Зазначені довідки надають їй право на отримання виплати допомоги малозабезпеченим сім`ям та виплати допомоги на дітей одиноким матерям у повному обсязі - 100%.
29.09.2021 року від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначено, що на дату призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 27.04.2021 р., Порядок №250 діяв в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. №632. В пункті 13 визначалося, якщо непрацююча працездатна особа перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітна або така, що шукає роботу, більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання державної соціальної допомоги не працевлаштувалася, розмір такої допомоги під час наступного звернення за її призначенням зменшується на 50 відсотків, на наступний період - на 75 відсотків. Така допомога під час наступного звернення призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення її виплати. Заперечуючи, відповідач зазначає, що редакція п.13 Порядку №250 відбулася та п.35-2 Порядку №1751 доповнено двадцятим абзацем, згідно з постановою КМУ від 07.07.2021 р. №697 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набула чинності 13.07.2021 р., тобто вже після дати ухвалення рішення про призначення позивачу вищезазначених допомог - 27.04.2021 р. Як вбачається з вищевикладеного, під час призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям відповідач керувався чинними на той час постановами Кабінету Міністрів України.
В силу ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві та у відповіді на відзив, позицію відповідача викладену у відзиві на позовну заяву та у запереченнях, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Дніпровському управлінні соціального захисту населення Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради починаючи з 2013 року.
Судом також встановлено, що позивач 25.05.2021 року звернулася до відповідача з заявою №485 про перерахування державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям.
Рішенням Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради від 07.06.2021 року у перерахунку розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям відмовлено, оскільки допомоги призначені з зменшенням на 50%, згідно з п.13 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. №632.
Аналізуючи правовідносини, які виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Призначення та виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям визначені Законом України «Про державну спеціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 р. (далі - Порядок №250) зі змінами.
Державна соціальна допомога призначається на шість місяців. Розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75% прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення та виплата допомоги на дітей одиноким матерям передбачені ст.ст.18-1 - 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п.п.33-38 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 (далі - Порядок №1751).
Відповідно до частини 1.2. розділу 1 Положення про Дніпровське управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради контроль за виконанням управлінням законодавства з питань реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення та надання організаційно-методичної допомоги щодо правильності застосування управлінням законодавства у цій сфері здійснює департамент соціальної політики Кам`янської міської ради. Згідно з частиною 1.7. розділу 1 Положення про департамент соціальної політики Кам`янської міської ради, затвердженого рішенням Кам`янської міської ради від 28.04.2021 р. №183-07/VІІІ «Про затвердження положення про департамент соціальної політики Кам`янської міської ради у новій редакції», у складі департаменту без права юридичної особи створені управління, одним з яких є Дніпровське управління соціального захисту населення.
Так, 07.04.2021 позивач звернулася до відповідача з заявою №322 про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям.
Рішенням відповідача від 27.04.2021 р. позивачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.04.2021 р. по 30.09.2021 р. у розмірі 1200,62 грн./міс. Щомісячний розмір допомоги встановлено - 50% та допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 661,45 грн./міс. Щомісячний розмір допомоги встановлено - 50%.
В подальшому, щомісячний розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям позивачу було зменшено на 50% відповідно до п.13 Порядку №250, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. №632, яким визначено, якщо непрацююча працездатна особа перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітна або така, що шукає роботу, більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання державної соціальної допомоги не працевлаштувалася, розмір такої допомоги під час наступного звернення за її призначенням зменшується на 50 відсотків, на наступний період - 75 відсотків. Така допомога під час наступного звернення призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення її виплати.
Позивач перебуває на обліку в центрі зайнятості більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання державної соціальної допомоги, а саме з 01.10.2020 р. по 31.03.2021 р. не працевлаштувалася, що підтверджується довідками Кам`янського міського центру зайнятості від 02.04.2021 р. №734 та від 23.10.2020 р. за номерами 2562, 2563, а тому розмір допомоги правомірно було зменшено на 50%.
Як було зазначено вище, позивач перебуває на обліку у центрі зайнятості починаючи з 2013 року.
Суд вважає, що посилання позивача на п.13 Порядку №250, а саме: якщо непрацююча працездатна особа зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або перебуває на обліку в центрі зайнятості як така, що шукає роботу, більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання державної соціальної допомоги не працевлаштувалася у зв`язку з відсутністю підходящої роботи або направлена центром зайнятості на професійне навчання, така допомога призначається без зменшення її розміру не може бути застосовано. Оскільки ця норма закону викладена в новій редакції постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2021 р. №697 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» та набула чинності 13.07.2021 р.
Що стосується допомоги на дітей одиноким матерям, суд зазначає таке, що позивачу також було зменшено розмір цієї допомоги на 50% відповідно до п.35-2 Порядку №1751, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 р. №632, яким визначено, якщо непрацююча працездатна особа перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітна або така, що шукає роботу більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання допомоги на дітей одиноким матерям не працевлаштувалася, розмір такої допомоги під час наступного звернення за її призначенням зменшується на 50 відсотків, на наступний період - на 75 відсотків. Така допомога під час наступного звернення призначається не раніше ніж через шість місяців після завершення її виплати.
Тобто, враховуючи зазначене вище розмір допомоги на дітей одиноким матерям було знижено позивачу саме з тих, же підстав, що і державна спеціальна допомога малозабезпеченим сім`ям.
Як було зазначено вище, рішенням Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради від 07.06.2021 р. у перерахунку розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям позивачу відмовлено, так як допомоги призначені з зменшенням на 50%.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту ст.58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 №1-зп, від 09.02.1999 №1-рп/99, від 05.04.2001№3-рп/2001, від 13.03.2012 №6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Тобто, суд вважає, що відповідач правомірно діяв щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям в зменшеному розмірі на 50%, оскільки під час призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідач керувався чинними на той час постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» зі змінами та під час призначення допомоги на дітей одиноким матерям постановою КМУ від 27.12.2001 р. №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» зі змінами.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовної заяви слід відмовити, з викладених вище підстав.
З огляду на положення ч.1 ст.139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради в особі Дніпровського управління соціального захисту населення (пр.Перемоги, 45, м.Кам`янське, 51937, код ЄДРПОУ 41490026) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
Суддя К.С. Кучма