
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
15 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/2009/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Новак Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання у справі за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях,
ВСТАНОВИВ:
05 листопада 2021 року Головне управління ДПС у Волинській області звернулося в суд із заявою №11102/5/03-20-09-01-09 від 23 жовтня 2021 року про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та продовження терміну пред`явлення його до виконання у справі №140/2009/19 за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях.
Клопотання обґрунтоване тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2019 року у справі №140/2009/19 вирішено стягнути з ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000 грн. 00 коп.
На виконання рішення суду від 30 серпня 2019 року у даній справі Волинський окружний адміністративний суд 15 жовтня 2019 року видав виконавчий лист №943/2019р., який надіслано для виконання до Луцького районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів). Постановою державного виконавця від 22 жовтня 2019 року відрито виконавче провадження ВП №60382585. Головне управління ДПС у Волинській області неодноразово зверталося до Луцького районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) з проханням надати інформацію про виконання вказагоно виконавчого листа. Згідно відповіді Луцького районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 25.01.2021 №1539 виконавчий лист разом з постановою про повернення виконавчого документа стягувану направлено на адресу Головного управління ДПС у Волинській області. Заборгованість ФОП ОСОБА_1 по вказаному виконавчому листу становить 17000,00 грн.
Разом з тим, у зв`язку із реорганізацією територіальних органів Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби України, виникла необхідність здійснення заміни сторони - Головного управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Волинській області.
В поданих до суду запереченнях відповідач (боржник) ОСОБА_2 просила в задоволені поданої заяви відмовити у зв`язку з безпідставністю.
В судове засідання, призначене на 15 листопада 2021 року, учасники справи не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце розгляду справи. При цьому, представник заявника подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, а боржник заявила у поданому запереченні клопотання про розгляд заяви без її участі.
Частиною третьою статті 376, частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відтак, з урахуванням вимог частини дев`ятої статті 205, частини четвертої статті 229, частини третьої статті 376, частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд заяви про поновлення строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання та заміну сторони виконавчого провадження проведено в порядку письмового провадження та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що клопотання про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання підлягає до задоволення, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред`явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2019 року у справі №140/2009/19 вирішено стягнути з ОСОБА_1 (на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000 грн. 00 коп.
15 жовтня 2019 року судом видано виконавчий лист № 943/2019р. з строком пред`явлення його до виконання до 02 січня 2020 року.
Згідно із частиною першою статті 12 Закону України “Про виконавче провадження” (в редакції чинній на момент набрання постановою суду законної сили) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до частини шостої статті 12 цього Закону стягувач, який пропустив строк пред`явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Як слідує з листа Луцького районного відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 25.01.2021 №1539, постановою про відкриття № ВП 60382585 від 22 жовтня 2019 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження відносно ОСОБА_1 26 березня 2020 року державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документу стягувану. Виконавчий документ разом з постановою про повернення виконавчого документа стягувану направлено на адресу Головного управління ДПС у Волинській області.
Виходячи з аналізу вищезазначених норм права, поновлення строку для пред`явлення до виконання виконавчого документа виданого на підставі судового рішення, допускається лише у разі поважності причин пропуску цього строку. Поважними, на думку суду, є реорганізація позивача у справі та втрата виконавчого листа.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позивачем строк пред`явлення виконавчого листа до виконання пропущено з поважних причин, а тому необхідно поновити строк для пред`явлення виконавчого документу до виконання
Підпунктом 18.4 пункту 18 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред`явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, питання щодо видачі дубліката виконавчого листа на виконання судового рішення в адміністративній справі поставлено в залежність від строку, протягом якого такий виконавчий документ може бути пред`явлений до виконання.
Оскільки, суд дійшов висновку про поновлення строку для пред`явлення виконавчого документу до виконання та заявником виконано і іншу умову - сплачено судовий збір у сумі 68,10 грн., то у суду відсутні законодавчі підстави для відмови у задоволенні такої заяви.
Згідно зі статтею 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до частини 1, 4 статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу. Постановлено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби та Державної митної служби.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” постановлено реорганізувати територіальні органи Державної фіскальної служби України шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби згідно відповідного переліку. Також установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р “Питання Державної податкової служби” погоджено пропозицію Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України” функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
Відповідно до наказу Державної податкової служби України від 28 серпня 2019 року № 36 “Про початок діяльності Державної податкової служби України”, розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
З метою виконання постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” та керуючись Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 “Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України”, затверджено наказом від 12 липня 2019 року № 14 “Про затвердження положень про територіальні органи ДПС”.
Наказом Головного управління ДПС у Волинській області від 29 серпня 2019 року № 10 “Про початок діяльності Головного управління ДПС у Волинській області” розпочато діяльність Головного управління ДПС у Волинській області.
Відтак, у зв`язку із перебування Головного управління ДФС у Волинській області у процесі припинення в результаті реорганізації (правонаступником є Головне управління ДПС у Волинській області), первісного позивача необхідно замінити його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Волинській області.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання
Керуючись статтями 166, 205, 229, 248, 256, 376, 379 підпунктом 18.4 пункту 18 розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд
УХВАЛИВ:
Клопотання Головного управління ДПС у Волинській області про заміну сторони виконавчого провадження, видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку пред`явлення його до виконання задовольнити.
Замінити в адміністративній справі за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях, стягувача - Головне управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 43143484).
Видати дублікат виконавчого листа від 15 жовтня 2019 року № 943/2019р. на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2019 року в адміністративній справі №140/2009/19 за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по фінансових санкціях.
Поновити Головному управлінню ДПС у Волинській області строк для пред`явлення до виконання виконавчого листа № 943/2019р. від 15 жовтня 2019 року, виданого на підставі рішення Волинського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2019 року у справі № 140/2009/19.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя А.Я. Ксензюк