Рішення № 101113873, 03.11.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
580/3872/19
Номер документу
101113873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2021 року справа № 580/3872/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Мельникової О.М.,

представника позивача – Теслі Т.А. (у порядку самопредставництва),

представника відповідача 2 – Драчевського М.А. (у порядку самопредставництва),

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Уманської міської ради до виконавчого комітету Родниківської сільської ради, виконавчого комітету Паланської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів: Міністерство внутрішніх справ України, Регіональний сервісний центр МВС в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Уманська міська рада (далі – позивач) із позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Родниківської сільської ради (далі – відповідач 1) від 18.04.2018 №38 “Про проведення нумерації об`єкту нерухомого майна”.

Позов мотивовано тим, що спірне рішення є незаконним та прийняте з порушенням порядку його прийняття. Зокрема, на офіційному сайті сільської ради не було оприлюднено ні проекту рішення, ні його тексту після прийняття.

Також позивач зазначає, що відповідач вийшов за межі власних повноважень під час прийняття спірного рішення. Так, ст.37 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на яку міститься посилання у рішення, не регламентує питання присвоєння нумерації об`єктам нерухомості.

Крім того, відповідач не наділений повноваженнями (не має компетенції) присвоювати адреси будівлям, які знаходяться в м. Умань, яким вже присвоєно іншу адресу. У спірному випадку нерухоме майно – адміністративна будівля ТСЦ 7142 РСЦ МВС в Черкаській області мала адресу: Черкаська обл., м. Умань, вул. Степана Бандери, буд.12 (до перенайменування Ленінградське Шосе). Отже, спірним рішенням відповідач фактично змінив приналежність нерухомого майна до іншого населеного пункту.

Ухвалою суду від 28.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Також залучено до участі у справі третіми особами без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Міністерство внутрішніх справ України та Регіональний сервісний центр МВС в Черкаській області (далі – треті особи).

13.01.2020 Регіональний сервісний центр МВС в Черкаській області подав суду пояснення щодо позову, в яких просив відмовити у задоволенні позову. Зазначено, що відповідно до листа КСП «Родниківка» земельна ділянка, на якій розташований ТСЦ 7142 РСЦ МВС в Черкаській області розташована в адміністративних межах с. Родниківка, тому РСЦ МВС звернулось до відповідної ради для присвоєння адреси з метою подальшого оформлення правовстановлюючих документів.

25.02.2020 відповідач 1 подав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що спірне рішення прийняте в межах повноважень сільської ради та на підставі затвердженого рішенням ради Положення про порядок найменування та перенайменування назв вулиць, провулків, проспектів, площ, скверів та будівель, об`єктів нерухомого майна с. Родниківка.

Також відповідач зазначає, що на час прийняття рішення межі м. Умань не встановлені відповідно до вимог законодавства, що призвело до певних випадків подвійного адміністративно-територіального підпорядкування. При цьому, земельна ділянка, на якій розташовані будівлі ТСЦ 7142 РСЦ МВС, яким присвоєно адресу спірним рішенням, перебуває у державній власності, а не у комунальній власності позивача, що свідчить про знаходження її за межами міста Умань.

Ухвалою від 07.08.2020 суд продовжив на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, строк розгляду справи.

Усною ухвалою від 29.10.2021, внесеною до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив судовий розгляд справи по суті.

22.12.2020 суд ухвалою зупинив провадження у справі, яке поновлено ухвалою від 29.07.2021.

Ухвалою від 15.09.2021 суд залучив до участі у справі другим відповідачем виконавчий комітет Паланської сільської ради (далі – відповідач 2).

Ухвалою від 15.09.2021 суд відмовив повністю у задоволенні клопотання представника виконавчого комітету Паланської сільської ради від 14.09.2021 (вх. від 15.09.2021 №35190/21) про зупинення провадження у справі.

08.10.2020 відповідач 2 подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у її задоволенні. Окрім викладених у відзиві відповідача 1 доводів зазначив про відсутність порушеного права позивача.

Ухвалами від 19.10.2021 суд відмовив повністю у задоволенні клопотань представника виконавчого комітету Паланської сільської ради від 28.09.2021 №02-10/1783 (вх. від 30.09.2021 №37687/21) про закриття провадження у справі та від 30.09.2021 №02-10/1802 (вх. від 08.10.2021 №39316/21) про залишення позовної заяви без розгляду.

Заслухавши пояснення та доводи учасників справи, дослідивши письмові докази в матеріалах справи, суд встановив, що вказаний спір є компетенційним, при цьому зазначає таке.

Рішенням Виконавчого комітету Родниківської сільської ради від 18.04.2018 №38 «Про проведення нумерації об`єкту нерухомого майна» присвоєно адресу об`єкту нерухомого майна, місцезнаходження установи Територіального Сервісного центру 7142 Регіонального Сервісного Центру МВС в Черкаській області, в адміністративних межах Родниківської сільської ради, присвоївши таку адресу: автодорога Київ – Одеса 203км+800м (ліворуч).

Листом від 05.09.2019 №6764/01/01-35 Уманська міська рада звернулась до Родниківської сільської ради з вимогою скасувати вказане рішення, однак остання листом від 11.10.2019 №02-11/519 відмовила у його скасуванні

Не погоджуючись із вказаним вище рішенням, позивач звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд врахував таке.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, чинній на момент винесення оскаржуваного рішення) (далі – Закон №280/97).

Відповідно до ч.3 ст.24 Закону №280/97 органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до п. 34 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування при вирішенні питань місцевого значення, віднесених Конституцією України та законами України до їх компетенції, є суб`єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції, зокрема нормотворчу, координаційну, дозвільну, реєстраційну, розпорядчу.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону №280/97 сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Територіальною громадою відповідно до абз.ч.1 ст.1 Закону №280/97-ВР є жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр; адміністративно-територіальна одиниця – область, район, місто, район у місті, селище, село.

З аналізу наведених норм, суд дійшов висновку, що повноваження органів місцевого самоврядування щодо вирішення питань місцевого значення поширюються на відповідну обмежену територію (села, селища, міста), на якій вони діють від імені громади.

Суд врахував, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад відповідно до ч.1 ст.11 Закону №280/97 є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Згідно із підп.10 п.«б» ч.1 ст.30 Закону №280/97 до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, окрім власних, делеговані повноваження, зокрема облік відповідно до закону об`єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

Ст.37 Закону №280/97 визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження:

1) підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту;

2) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою в порядку і межах повноважень, визначених законом.

Суд встановив, що відповідач 1 під час прийняття спірного рішення керувався наведеною нормою п.2 ч.1 ст.37 Закону №280/97, яка передбачає повноваження виконавчого комітету виключно з підготовки внесення на розгляд ради пропозицій щодо питань адміністративно-територіального устрою.

Водночас, повноважень щодо самостійного присвоєння адреси об`єкту нерухового майна, вказана норма не містить.

Отже, на переконання суду, виконавчий комітет Родниківської сільської ради прийняв спірне рішення поза межами встановлених Законом №280/97 повноважень.

Відповідач 1 у справі посилається, що під час прийняття рішення керувався Порядком організації громадських слухань, присвоєння та зміни поштових адрес об`єктам нерухомого майна, найменування або перенайменування вулиць, провулків, площ, парків, скверів, об`єктів нерухомого майна, затвердженим рішенням Родниківської сільської ради від 17.04.2014 №40-2/VI.

Зі спірного рішення, суд встановив, що відповідач, незважаючи на назву рішення «Про проведення нумерації об`єкту нерухомого майна» фактично присвоїв об`єкту нерухомого майна (ТСЦ 7142 РСЦ МВС в Черкаській області) нову адресу (автодорога Київ – Одеса 203км+800м (ліворуч)).

З огляду на це, суд зазначає, що Розділом 2 вказаного Порядку визначено порядок розгляду та перелік документів щодо присвоєння та зміни поштових адрес об`єктам нерухомого майна.

Так, до заяви про присвоєння поштової адреси земельній ділянці надається, зокрема: документація із землеустрою, що затверджена сільською радою; довідка землевпорядника про відсутність реєстрації земельної ділянки за зазначеною адресою.

Суд врахував, що відповідач 1 вказаних доказів суду не надав. Отже, присвоєння адреси вказаному вище об`єкту нерухового майна спірним рішенням відбулось за відсутності усіх обов`язкових документів.

Разом з тим суд зазначає, що вказаний вище об`єкт нерухомого майна розташований на земельній ділянці, площею 0,8204 га (кадастровий номер 7110800000:01:005:0384), власником якої є Черкаська обласна державна адміністрація, що свідчить про відсутність прав відповідача 1 на вказану земельну ділянку.

Крім того, як зазначено вище, необхідним документом для присвоєння адреси є довідка землевпорядника про відсутність реєстрації земельної ділянки за зазначеною адресою.

З цього приводу суд зазначає, що вищевказане нерухоме майно (комплекс будівель) передані на баланс ТСЦ 7142 РСЦ МВС в Черкаській області від УДАІ УМВС України в Черкаській області на підставі акту приймання-передачі від 03.08.2016 (том 1 а.с.31).

У вказаному акті зафіксовано адресу даного майна: м. Умань, Ленінградське Шосе, 12.

Крім того, наведене нерухоме майно обліковується за вказаною адресою Фондом Державного майна України, що підтверджується відповідним витягом з Єдиного реєстру об`єктів державної власності №10-15-16506 (том 1 а.с.32).

Отже, як установлено судом об`єкт нерухомого майна (ТСЦ 7142 РСЦ МВС в Черкаській області), якому спірним рішенням присвоєно адресу (автодорога Київ – Одеса 203км+800м (ліворуч)), до часу прийняття рішення вже мав адресу: м. Умань, Ленінградське Шосе, 12 (нині вул. Степана Бандери, 12).

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач 1 здійснив присвоєння адреси нерухомому майну на території с. Родниківка за наявності у такого майна відповідної адреси у м. Умань. При цьому, доказів скасування попередньої адреси суду не надано.

Вказане, на переконання суду, призвело до зміни територіальної підпорядкованості вищевказаного об`єкта нерухомого майна.

Відповідач стверджує, що земельна ділянка, площею 0,8204 га (кадастровий номер 7110800000:01:005:0384), на якій розташоване об`єкт нерухомого майна (ТСЦ 7142 РСЦ МВС в Черкаській області) перебуває в адміністративних межах Родниківської сільської ради.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 28.05.2019 №18-28-0.21-4680/2-19 відомості про межі м. Умань та с.Родниківка у порядку, визначеному чинним законодавством України не внесені.

Так, відповідно до ст.ст.173-175 Земельного кодексу України межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.

Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць.

Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.

Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті.

Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України.

Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад.

Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена, приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням відповідних сільських, селищних рад.

Межі адміністративно-територіальних одиниць встановлюються в порядку та відповідно до закону.

Отже, наведеними нормами чітко передбачено повноваження щодо встановлення меж міста (Верховна Рада України) та села (районна рада).

Зважаючи, що спірним рішенням присвоєно адресу об`єкту нерухомого майна (ТСЦ 7142 РСЦ МВС в Черкаській області) (автодорога Київ – Одеса 203км+800м (ліворуч), за наявності станом на час його прийняття існуючої адреси: м. Умань, Ленінградське Шосе, 12 (нині вул. Степана Бандери, 12), що призвело до зміни територіальної підпорядкованості вищевказаного об`єкта нерухомого майна, суд дійшов висновку, що відповідач 1 вийшов за межі власних повноважень (компетенції) під час прийняття такого рішення, фактично перейнявши на себе повноваження визначення меж населеного пункту.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення діяв не в межах, не у спосіб та не у порядку, визначеному законодавством України, тому на переконання суду дане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, а позовні вимоги – задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому суд дійшов висновку стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Паланської сільської ради, яка є правонаступником Родниківської сільської ради, на користь позивача сплачений судовий збір на суму 1921,00 грн.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов Уманської міської ради задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Родниківської сільської ради від 18.04.2018 №38 «Про проведення нумерації об`єкту нерухомого майна».

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Паланської сільської ради на користь Уманської міської ради судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач – Уманська міська рада (20300, Черкаська обл., м. Умань, пл Соборності, буд.1, код ЄДРПОУ 26535796);

2) відповідач 1 – виконавчий комітет Родниківської сільської ради (20324, Черкаська обл., Уманський р-н, с. Родниківка, код ЄДРПОУ 04409542).

3) відповідач 2 – виконавчий комітет Паланської сільської ради (20340, Черкаська обл., Уманський р-н, с.Паланка, вул. Грушевського, буд.11, код ЄДРПОУ 04409878);

4) третя особа 1 – Міністерство внутрішніх справ України (01024, м. Київ, вул. Богомольця, буд.10, код ЄДРПОУ 00032684)

5) третя особа 2 – Регіональний сервісний центр МВС в Черкаській області (18023, Черкаська обл., м.Черкаси, вул. Лесі Українки, буд.21, код ЄДРПОУ 40112118).

Повне судове рішення виготовлено 15.11.2021.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ