
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/1140/20
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗМІНИ СПОСОБУ І ПОРЯДКУ ВИКОНАННЯ СУДОВОГО РІШЕННЯ
ТА ВСТАНОВЛЕННЯ СУДОВОГО КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОАННЯМ СУДОВОГО РІШЕННЯ
09 листопада 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача від 22 жовтня 2021 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 380/1140/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2020 року у справі № 380/1140/20 в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії відмовлено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2020 року у справі 380/1140/20 скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, відповідно до виданої довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Львівській області за № 91-10288 від 26.12.2018 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 1340/3848/18.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі виданої довідки Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Львівській області за № 91-10288 від 26.12.2018 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 1340/3848/18, з врахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10 серпня 2020 року виправлено описку в постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2020 року у справі № 380/1140/20 (№ 857/4844/20), в частині дати видачі довідки та органу, який таку видав, зазначивши в третьому та четвертому абзаці резолютивної частини вказаного судового рішення: «Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, відповідно до довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Львівській області за № 91-10288 від 26.12.2019 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 1340/3848/18.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Львівській області за № 91-10288 від 26.12.2019 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 1340/3848/18, з врахуванням виплачених сум».
26 жовтня 2021 року від позивача через канцелярію суду надійшла заява від 22 жовтня 2021 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Указана заява мотивована тим, що на підставі виконавчого листа № 380/1140/20, виданого 12 жовтня 2020 року Восьмим апеляційним адміністративним судом, головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Чура Софія-Ганна Тарасівна своєю постановою від 10 листопада 2020 року № 63559872 відкрила виконавче провадження та своєю наступною постановою від 01 грудня 2020 року № 63559872 внесла доповнення до реєстраційних даних згідно до цього ж виконавчого листа. З цього приводу позивач вказує, що боржник – Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області у своєму листі від 16 вересня 2020 року документально підтвердив, що на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2020 року у справі № 380/1140/20 видано Розпорядження про перерахунок його пенсії згідно з яким: 1) з дати: 01 жовтня 2020 року розмір пенсії позивача складає 12090,22 грн.; 2) доплата за період: з 01 січня 2016 року по 30 вересня 2020 року заборгованих пенсійних коштів у розмірі 423578,79 грн. буде виплачена позивачу в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованостей з рішеннями суду за рахунок Державного бюджету України. У свою чергу Державна виконавча служба на скаргу позивача надала йому письмову відповідь від 15 квітня 2021 року № 9918 про те, що доплата за період: з 01 січня 2016 року по 30 вересня 2020 року за рішенням суду заборгованих пенсійних коштів у розмірі 423578,79 грн. буде виплачена після виділених коштів з Державного бюджету України. Позивач вказує, що «Отже, із абсурдною мотивацією про відсутність у Держави України коштів для погашення заборгованостей з пенсійних виплат за рішенням суду, – боржник в особі ГУ ПФУ у Л/о протягом 17 місяців поспіль?... державна виконавча служба протягом 12 місяців поспіль?... – взагалі не виконують постанову Восьмого апеляційного суду від 16.06.2020 р., а у зв`язку з цим не погашають до цього часу заборгованості з пенсійних виплат у розмірі 423578,79 грн.?». Тому, на думку позивача така тривала бездіяльність боржника в тому числі й державної виконавчої служби, однозначно тягнуть за собою цілу низку грубих порушень норм конституційного права, норм виконавчого права, норм процесуального права та норм кримінального права.
Просить суд:
- ухвалою ЛОАС змінити спосіб і порядок виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.06.2020 року із урахуванням ухвали від 10.08.2020 р. про внесення виправлення в судове рішення по справі № 380/1140/20, стягнувши з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області належні невиплачені мені за період: з 01.01.2016 р. по 30.09.2020 р. заборговані пенсійні кошти в сумі 423578,79 грн. (Чотириста двадцять три тисячі п`ятсот сімдесят вісім грн. 79 коп.);
- ухвалу Львівського окружного адміністративного суду щодо примусового стягнення з боржника ГУ ПФУ у Л/о заборговані невиплачені мені пенсійні кошти за період: з 01.01.2016 р. по 30.09.2020 р. у розмірі 423578,79 грн. направити до державного виконавця;
- на вимогу статті 382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення щодо примусового стягнення з боржника ГУ ПФУ у Л/о заборговані невиплачені мені до цього часу пенсійні кошти за період: з 01.01.2016 р. по 30.09.2020 р. на загальну суму 423578,79 грн. у визначені судом процесуальні строки.
Відповідно до частини 2 статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Судове засідання щодо розгляду заяви позивача від 22 жовтня 2021 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд призначив на 09 листопада 2021 року.
В судове засідання, призначене на 09 листопада 2021 року, позивач та відповідач не з`явилися.
Разом з тим, відповідно до пункту 1.1 Розпорядження голови Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2021 року № 59-р «Про тимчасові посилені заходи попередження розповсюдження вірусного захворювання на COVID-19 в період віднесення Львівської області до «червоного» рівня епідемічної безпеки» суддям Львівського окружного адміністративного суду: розгляд справ у відкритих судових засіданнях за участі учасників судового процесу не здійснювати, крім виборчих справ у зв`язку з припиненням їх пропуску до залів судових засідань.
Із урахуванням норм частини 2 статті 378 КАС України та пункту 1.1 Розпорядження голови Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2021 року № 59-р «Про тимчасові посилені заходи попередження розповсюдження вірусного захворювання на COVID-19 в період віднесення Львівської області до «червоного» рівня епідемічної безпеки» суд розглядає заяву позивача від 22 жовтня 2021 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення за відсутності позивача та відповідача.
Вирішуючи заяву позивача від 22 жовтня 2021 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною третьою статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» також передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Згідно із частиною третьою статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Аналіз зазначених правових положень дає підстави дійти висновку, що виконання судового рішення може бути ускладнене об`єктивними та суб`єктивними обставинами. З метою захисту прав та інтересів сторін виконавчого провадження суд може постановити ухвалу про відстрочення і розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
За вимогами статті 246 КАС України рішення суду мають бути чіткими і однозначними, процедура їх виконання має відрізнятись також однозначністю, тому рішення суду має виконуватись в безспірному порядку і відповідно до вимог Закону. Відповідні зміни у виконанні рішення мають обумовлюватись обставинами, що ускладнюють виконання рішення або роблять його виконання неможливим.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 21 серпня 2018 року у справі № 803/3805/15.
Суд звертає увагу на те, що під встановленням способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, встановлених раніше. Суд, за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може встановити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити у його встановленні, не змінюючи при цьому змісту цього рішення.
Водночас суд, змінюючи, або, встановлюючи порядок чи спосіб виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
Як слідує зі змісту прохальної частини заяви позивача від 22 жовтня 2021 року заявник просить суд змінити спосіб і порядок виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2020 року із урахуванням ухвали від 10 серпня 2020 року про внесення виправлення в судове рішення у справі № 380/1140/20, стягнувши з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області належні йому невиплачені за період з 01 січня 2016 року по 30 вересня 2020 року заборговані пенсійні кошти в сумі 423578,79 грн.
В той же час, постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2020 року у справі № 380/1140/20, урахуванням ухвали від 10 серпня 2020 року з питання внесення виправлення в судове рішення, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Львівській області за № 91-10288 від 26.12.2019 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.05.2019 у справі № 1340/3848/18, з врахуванням виплачених сум.
Таким чином, з наведеного слідує, що наслідком встановлення такого порядку та способу виконання рішення суду, про який просить заявник у поданій ним заяві, стане зміна резолютивної частини цього рішення суду, що є неприпустимим.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07 березня 2018 року у справі № 456/953/15-а, яку суд враховує в силу вимог частини п`ятої статті 242 КАС України.
Крім того, як уже було зазначено судом вище, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Такі обставини мають бути об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб, при цьому наявність таких обставин має бути підтверджена належними та допустимими доказами.
Втім, наведені заявником обставини та доводи його заяви від 22 жовтня 2021 року не дають підстав для висновку про неможливість виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2020 року у справі № 380/1140/20, оскільки виплата позивачу нарахованих сум пенсії буде здійснена відповідачем після надходження відповідних коштів із Державного бюджету України.
Відтак підстави для зміни способу і порядку виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2020 року у справі № 380/1140/20 згідно поданої позивачем заяви від 22 жовтня 2021 року відсутні.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 червня 2020 року у справі № 380/1140/20 суд зазначає таке.
Відповідно до статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
За змістом частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, з огляду на зміст наведених процесуальних норм, КАС України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Оскільки у судовому рішенні чітко визначено порядок і спосіб його виконання, а судове рішення, яке набрало законної сили, обов`язкове для виконання, у встановленні судового контролю за виконанням судового рішення належить відмовити.
Крім того, у заяві від 22 жовтня 2021 року позивач просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення щодо примусового стягнення з боржника ГУ ПФУ у Л/о заборгованих невиплачених позивачу до цього часу пенсійних коштів за період: з 01.01.2016 р. по 30.09.2020 р. на загальну суму 423578,79 грн.
Проте рішення щодо стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача заборгованих невиплачених пенсійних коштів за період: з 01.01.2016 р. по 30.09.2020 р. на загальну суму 423578,79 грн. судом не ухвалювалось. Відтак й правові підстави для встановлення судового контролю за виконанням такого судового рішення відсутні.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви позивача від 22 жовтня 2021 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 255, 378, 382, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні заяви позивача від 22 жовтня 2021 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення та встановлення судового контролю за виконанням судового рішення – відмовити.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України, з урахуванням п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 15 листопада 2021 року.
Суддя Клименко О.М.