
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 листопада 2021 року Справа № 280/7863/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійною фонду України в Запорізькій області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі відповідач 2), в якому просить суд:
-визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 28.04.2021 року № 083850008373 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах.
зобов`язати відповідача 1 призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня набуття права на призначення пенсії, тобто з 22.04.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що вперше 08.12.2020 позивач звернувся до відповідача 1 із заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішенням відповідача 1 від 09.12.2020 №083850007424, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії. Зазначено, що за документами, підтверджуючими пільговий стаж роботи за Списком № 1 пільговий стаж позивача складає 01 рік 0 місяці 0 днів. Не зараховано до пільгового стажу періоди роботи в АТ «Запорізькому виробничому Алюмінієвому комбінаті», а саме: -15.08.2000 по 14.05.2005, згідно наданої довідки від 11.11.2020 № 139, оскільки наказ про атестацію професії та перелік до нього до заяви не долучено;-15.12.2008 по 19.04.2009, згідно довідки від 11.11.2020 № 140, оскільки Перелік до Наказу про результати атестації робочих місць від 31.08.2005 № 451 до заяви не долучено. 24.04.2021 позивач повторно звернувся відповідача 1 з заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши необхідні документи, які підтверджують періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, так як на час звернення позивачу виповнилося 52 роки, він має загальний стаж роботи - 31 рік 11 місяців та пільговий стаж - 08 років 09 місяців за повним робочим днем на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, а саме, працював в АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» повний робочий день в металургійному виробництві за професією монтажник з ремонту ванн за період з 10.06.1999 року по 30.09.2007 року (08 років 03 місяці) та за професією електролізник розплавлених солей за період з 15.12.2008 по 18.06.2009 (06 місяців). Рішенням відповідача 2 від 28.04.2021 №083850008373 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1. Зазначено, що відповідно до наданих документів пільговий стаж за Списком № 1 складає 06 років 04 місяці 18 днів. Згідно довідок № 139, № 140 від 11.11.2020 до пільгового стажу по Списку № 1 не враховано період роботи з 25.05.2005 по 30.09.2007, оскільки, немає підтвердження про проведення атестації робочого місця по даній професії. 17.06.2021 позивач звернувся до відповідача 1 з заявою з проханням надати відповідь щодо підстав різного застосування пенсійного законодавства при відмові в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку. Повідомленням відповідача 1 від 02.07.2021 повідомлено, що позивач звертався за призначенням пенсії, на пільгових умовах за списком № 1, 08.12.2020 та 22.04.2021. Згідно наданих позивачем пакетів документів було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 – 07 років, наявність якого дає право на пенсію за віком після досягнення 53 роки. Відповідно до наданих документів, після доопрацювання, страховий стаж позивача склав 31 рік 11 місяців 28 днів. Пільговий стаж за Списком № 1, підтверджений документами та з урахуванням атестації робочих місць складає 06 років 04 місяці 18 днів. Не зараховано до пільгового стажу за доданими документами період роботи з 25.05.2005 по 30.09.2007 за довідками № 139, № 140 від 11.11.2020, оскільки немає підтверджень про проведення атестації робочого місця по даній професії. За таких обставин вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.
Відповідачем 1 до суду 23.09.2021 подано відзив на адміністративний позов, в якому він проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався та те, що У квітні 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою від 22.04.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003. Розглянувши заяву та надані документи, відповідачем встановлено, що страховий стаж позивача складає 31 рік 11 місяців 28 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 (підтверджений довідками про пільговий характер робіт та з урахуванням атестації робочих місць) - 06 років 04 місяці 08 днів. Згідно наданих позивачем документів було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1-7 років, наявність якого дає право на пенсію за віком після досягнення 53 роки. До пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 25.05.2005 по 30.09.2007 в АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат», оскільки немає підтверджень про проведення атестації робочого місця по професії монтажник з ремонту ванн в цеху з ремонту металургійного обладнання. Основним документом, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умовами праці є наказ по підприємству, організації. Оскільки, позивачем не надано підтверджуючих документів, що в період роботи з 25.05.2005 по 30.09.2007 в АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» проводилась атестація робочого місця по професії монтажник з ремонту ванн в цеху з ремонту металургійного обладнання, тому підстави для зарахування даного періоду до Списку № 1 відсутні. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідачем 2 до суду 07.10.2021 подано відзив на адміністративний позов, в якому він проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався та те, що період роботи з 25.05.2005 по 30.09.2007 в АТ «Запорізьким виробничим Алюмінієвий комбінат» до пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано, оскільки в ці періоди підприємством не проведено атестацію робочого місця.Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою судді від 06.09.021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Частиною п`ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін; з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Вперше 08.12.2020 позивач звернувся до відповідача 1 із заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням відповідача 1 від 09.12.2020 №083850007424, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії. Зазначено, що за документами, підтверджуючими пільговий стаж роботи за Списком № 1 пільговий стаж позивача складає 01 рік 0 місяці 0 днів. Не зараховано до пільгового стажу періоди роботи в АТ «Запорізькому виробничому Алюмінієвому комбінаті», а саме: -15.08.2000 по 14.05.2005, згідно наданої довідки від 11.11.2020 № 139, оскільки наказ про атестацію професії та перелік до нього до заяви не долучено;-15.12.2008 по 19.04.2009, згідно довідки від 11.11.2020 № 140, оскільки Перелік до Наказу про результати атестації робочих місць від 31.08.2005 № 451 до заяви не долучено.
24.04.2021 ОСОБА_1 повторно звернувся відповідача 1 з заявою про призначення пенсії за віком по Списку № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», надавши необхідні документи, які підтверджують періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, так як на час звернення позивачу виповнилося 52 роки, він має загальний стаж роботи - 31 рік 11 місяців та пільговий стаж - 08 років 09 місяців за повним робочим днем на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, а саме, працював в АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» повний робочий день в металургійному виробництві за професією монтажник з ремонту ванн за період з 10.06.1999 року по 30.09.2007 року (08 років 03 місяці) та за професією електролізник розплавлених солей за період з 15.12.2008р. по 18.06.2009р. (06 місяців).
Рішенням відповідача 2 від 28.04.2021 №083850008373 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1. Зазначено, що відповідно до наданих документів пільговий стаж за Списком № 1 складає 06 років 04 місяці 18 днів. Згідно довідок № 139, № 140 від 11.11.2020 до пільгового стажу по Списку № 1 не враховано період роботи з 25.05.2005 по 30.09.2007, оскільки, немає підтвердження про проведення атестації робочого місця по даній професії. 17.06.2021 позивач звернувся до відповідача 1 з заявою з проханням надати відповідь щодо підстав різного застосування пенсійного законодавства при відмові в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку.
Повідомленням відповідача 11 від 02.07.2021 повідомлено, що позивач звертався за призначенням пенсії, на пільгових умовах за списком № 1, 08.12.2020 та 22.04.2021. Згідно наданих позивачем пакетів документів було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1, у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 – 07 років, наявність якого дає право на пенсію за віком після досягнення 53 роки. Відповідно до наданих документів, після доопрацювання, страховий стаж позивача склав 31 рік 11 місяців 28 днів. Пільговий стаж за Списком № 1, підтверджений документами та з урахуванням атестації робочих місць складає 06 років 04 місяці 18 днів. Не зараховано до пільгового стажу за доданими документами період роботи з 25.05.2005 по 30.09.2007 за довідками № 139, № 140 від 11.11.2020, оскільки немає підтверджень про проведення атестації робочого місця по даній професії.
Не погоджуючись із такими відмовами, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд виходить із наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із п. 6 ч. 1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 наказу Міністерства праці та соціальної політики України «Про затвердження Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 18.11.2005 № 383 передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими та важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Відповідно до п.3 "Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Якщо атестацію робочих місць проведено до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до пільгового стажу зараховується п`ятирічний період роботи, що передує даті видання наказу про атестацію, а також період впродовж 5 років після вперше проведеної атестації. Якщо атестація вперше проведена після 21 серпня 1997 року в разі підтвердження зазначеного права до пільгового стажу зараховується п`ятирічний період, що передує даті видання наказу про її результати.
В матеріалах справи наявна копія трудової книжки позивача відповідно до її записів підтверджено роботу ОСОБА_1 :
- в АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» в періоди з 10.06.1999 в цеху капітального ремонту електролізерів монтажником з ремонту ванн по 4 розряду, з 01.05.2001 був переведений в цех з ремонту металургійного обладнання монтажником з ремонту ванн по 4 розряду, з 01.10.2001 присвоєно 5 розряд монтажника з ремонту ванн цеха з ремонту металургійного обладнання, з 30.09.2007р. було переведено до ВАТ «Сервісний центр «Металург»;
- в АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» в періоди з 15.12.2008 по 18.06.2009 електролізником розплавлених солей на основній виробничій дільниці електроліза № 3 електролізного виробництва.
В довідці АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» № 139 від 11.11.2020 зазначено про те, що ОСОБА_1 працював повний робочий день в цеху капітального ремонту електролізерів на дільниці капітального ремонту електролізерів за період з 10.06.1999 по 30.04.2001 та в цеху з ремонту металургійного обладнання за період з 01.05.2001 по 30.09.2007, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно ст.. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за посадою монтажник з ремонту ванн, що передбачено Списком 1 розділ VІІ підрозділ 10а, шифр професії 1071200а-14568.
В довідці АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» № 140 від 11.11.2020р. зазначено про те, що ОСОБА_1 працював повний робочий день в електролізному цеху на основній виробничій дільниці електроліза за період з 15.12.2008 по 18.06.2009, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за посадою електролізник розплавлених солей, що передбачено Списком 1 розділ VІІ підрозділ 10а, позиція 7.10а, код професії 8122.2.
В довідці АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» № 73 від 21.04.2021 зазначено про те, що ОСОБА_1 працював повний робочий день в цеху капітального ремонту електролізерів на дільниці капітального ремонту електролізерів за період з 10.06.1999 по 30.04.2001 та в цеху з ремонту металургійного обладнання за період з 01.05.2001 по 30.09.2007, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за посадою монтажник з ремонту ванн, що передбачено Списком 1 розділ VІІ підрозділ 10а, шифр професії 1071200а-14568, Списком 1 розділ VІІ підрозділ 10а, позиція 7.10а код професії 7233.2.
Додаткові відомості: Дана професія пройшла атестацію в перше наказ № 714 від 15.08.1995 (стор.№1), наказ № 231 від 15.05.2000 (стор.№6), наказ № 451 від 31.08.2005 (стор.№16).
Підстава для видачі довідок: штатний розклад, ДКХП і накази по комбінату, табель обліку робочого часу шкідливих умов праці, відомості нарахування заробітної плати, архівна особиста справа, список № 1, затверджений Постановами КМУ.
Відповідний спеціальний (пільговий) стаж роботи позивача підтверджено записами в трудовій книжці та довідками АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат», в яких посади позивача відповідають посадам передбаченим Списком № 1.
Суд зазначає, що на підприємстві де працював позивач проведена атестація робочих місць відповідно до наказу № 714 від 15.08.1995, наказу № 231 від 15.05.2000, наказу № 451 від 31.08.2005.
Як зазначалось, пунктом 3 Порядку № 383 передбачено, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
За змістом пунктів 1 та 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок №442), що набрав чинності 21.08.1992, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обгрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки прані.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Згідно з підпунктами 4.1 - 4.2 Порядку № 383 при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
З аналізу зазначених норм вбачається, що у Порядку йдеться мова про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
За умовами п. 4.3 Порядку, у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Судом встановлено, що чергова атестація робочих місць в АТ «Запорізький виробничий Алюмінієвий комбінат» була проведена 31.08.2005 відповідно до Наказу №451, а попередня - 15.05.2000 відповідно до Наказу №231.
За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який мас сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №1 чи Списку № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, аіе з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1. відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788-ХІІ.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах.
Отже, варто зазначити, шо непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у врахуванні цього стажу при обрахунку пільгового стажу.
Аналогічний правовий висновок викладений в Постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 по справі 520/15025/16-а.
Тому, відсутність у відповідача даних щодо атестації робочого місця позивача у період його роботи із шкідливими і важкими умовами праці не може бути підставою для відмови в зарахуванні цього періоду роботи до пільгового стажу.
ОСОБА_1 виконував роботу з 25.05.2005 по 30.09.2007, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а відтак період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної 15.05.2000 та атестації проведеної 31.08.2005.
Отже, позивачем надано усі передбачені законодавством документи щодо підтвердження пільгового стажу, зокрема, передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) та Порядком № 637.
Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).
Суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.
За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено у призначенні пенсії відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за Списком № 1.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Виходячи з заявлених позовних вимог, положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності прийнятого рішення, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України , якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) від 28.04.2021 № 083850008373 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дня набуття права на призначення пенсії, тобто з 22.04.2021.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Стрельнікова