Рішення № 101105815, 15.11.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2021
Номер справи
280/397/21
Номер документу
101105815
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 листопада 2021 року (10:00)Справа № 280/397/21 СН/280/49/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (69063, м. Запоріжжя, пр. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529); Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

02.09.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду з Третього апеляційного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №280/397/21 за позовною заявою ОСОБА_1 (далі - позивач) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

визнати неправомірними дії відповідача 1 щодо відмови здійснити підготовку та передачу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області відповідні документи для перерахунку пенсії по вислузі років ОСОБА_1 ;

зобов`язати відповідача 1 здійснити підготовку документів щодо перерахунку пенсії позивача, враховуючи довідку Центрального архіву МО від 13.06.2012 року, в якій значиться строк підтвердження продовження службі з 27.08.1974 року; анкети-запиту від 13.02.2014 за№ 79, довідки Центрального архіву МО від 29 травня 2014 року, даних послужного списку в особовій справі та надати відповідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області для перерахунку ОСОБА_1 пенсії в порядку і строки, передбачені п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов`язати відповідача 2 провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов`язати відповідача 2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , відповідно до ст.55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію за вислугою років за минулий час, починаючи з 05.07.1993;

допустити негайне виконання постанови суду в порядку ч.1 ст.371 КАС України.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2021 провадження у справі закрито.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.07.2021, ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2021 скасовано та направлено справу для продовження розгляду.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 07.09.2021 адміністративну справу прийнято до свого провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Додаткових письмових пояснень по суті спору, окрім тим, які подавались 15.02.2021 та 16.02.2021 від учасників справи не надходило.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає наступне. Згідно довідки Центрального архіву Міністерства Оборони м. Подільська Московської області від 29.05.2014, позивач був направлений для проходження військової служби у військову частину польової пошти № 13753, зарахований у списки частини з 27.08.1974, звільнений з військової служби 04.07.1993 (а.с.68).

Наказом № 068 від 04.09.1974 позивач був призначений на льотну посаду, наказом № 205 від 27.08.1974 зарахований у списки військової частини ПП № 13753, допущений до виконання посади заступника начальника БУС на МІ-6 ВКП.

Згідно наказу № 256 від 01.11.1975 позивач відбув у розпорядження командуючого військово-повітряних сил Ленінського військового округу.

Вважає, що строк його льотної роботи 11 місяців 11 днів, що підтверджується архівною довідкою від 29 травня 2014 року. З 09.08.1988 по 04.07.1993 позивач проходив військову службу в районах Крайньої Півночі. Тому вислуга років склала 2 роки 5 місяців 12 днів.

Позивач не погоджується з тим, що відповідач нараховує пільгову вислугу як 9 місяців 6 днів, допускаючи помилку у розрахунку вислуги років на пенсію, тим самим, зменшує загальну вислугу років, порушуючи його право на отримання пенсії за вислугу років у розмірі, передбаченому Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».

Позивач зокрема зазначає, що з 28.08.1974 по 01.11.1975 знаходився на льотній службі (1 рік 2 місяці 4 дні), далі продовжував військову службу та звільнений зі служби 04.07.1993, що підтверджується копією послужного списку.

Таким чином, позивач вважає, що календарна вислуга складає 21 рік 10 місяців 3 дні, таким чином, загальна вислуга років з урахуванням пільгової вислуги років за льотну службу 11 місяців 11 днів з урахуванням служби в районах Крайньої Півночі 2 роки 5 місяців 12 днів складає 25 років 5 місяців 19 днів.

Таким чином, відповідач порушив його права, розраховуючи загальну вислугу років 24 роки 11 місяців 18 днів, що тягне неправильне нарахування пенсії за вислугою років.

Так, судом встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних силах Російської Федерації на підставі наказу Міністра Оборони РФ від 26.01.1993 № 062.

Позивачу з 05.07.1993 виплачується пенсія згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за вислугу років, яка становить (24 роки 11 місяців 18 днів років служби в календарному обчисленні).

Встановлено, що в листопаді 1992 року начальником відділу соціального забезпечення «Дальневосточного воєнного округа (ДВС) ЗС РФ було здійснено позивачу розрахунок вислуги років на пенсію, строк льотного стажу вказаний в цьому розрахунку з 27.08.1974 по 03.06.1975, тобто 09 місяців 06 днів.

Позивач неодноразово звертався до відповідача 1 з проханням провести перерахунок вислуги років для правильного розрахунку пенсії, однак отримував відмови як в усній, так у письмовій формі.

Вважаючи протиправні дії щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку вислуги років, позивач звернувся до суду.

Постановою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 15 липня 2015 року по справі №310/2747/15-а (2-а/310/76/15), позов ОСОБА_1 до Запорізького обласного військового комісаріату, начальника відділу соціального забезпечення Запорізького обласного військового комісаріату Чабан Ю.І., Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій суб`єкта владних повноважень неправомірними, зобов`язання вчинити дії по розрахунку вислуги років на пенсію, перерахунок та виплату пенсії, зобов`язання відповідача надіслати до Департаменту бюджетного планування та соціальних гарантій Міністерства оборони Російської Федерації особисту-пенсійну справу ОСОБА_1 Т.З - 54981, задоволено частково, зокрема: зобов`язано Запорізький обласний воєнний комісаріат надіслати до Департаменту бюджетного планування та соціальних гарантій Міністерства оборони Російської Федерації особисту-пенсійну справу ОСОБА_1 - ТЗ- НОМЕР_2 для уточнення вислуги років на пенсію; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання постанови Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 15 липня 2015 року у справі №310/2747/15-а (2-а/310/76/15), особиста-пенсійна справа позивача була надіслана до Департаменту бюджетного планування та соціальних гарантій Міністерства оборони Російської Федерації для уточнення вислуги років на пенсію.

Листом від 31.07.2015 за №182/4/141758 з Міністерства оборони Російської Федерації на адресу Військового комісаріату Запорізької області надійшла відповідь (позивач також надає аналогічну відповідь від 25.11.2015 №182/4/8763), в якій було зазначено, що: нарахування льотної праці в реактивній авіації в вислугу років на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за два місця проводиться з дати першого самостійного вильоту на літаку з реактивним двигуном по дату останнього самостійного вильоту. У разі, якщо наказ про призначення на льотну посаду виданий після дати першого самостійного вильоту, початком льотної праці вважається дата видання наказу.

Оскільки, відповідно до архівних довідок ОСОБА_1 призначений на льотну посаду наказом командуючого 16 повітряної армії від 04.09.1974 №068, відповідно початком його самостійної льотної роботи є дата видання зазначеного наказу, тобто 04.09.1974, а не 27.08.1974, коли він був допущений наказом командуючого військової частини польова пошта 13753 до виконання обов`язку по льотній посаді, зарахований до списку особового складу в цій частині.

Так, у вищезазначеному листі Міністерства оборони Російської Федерації зроблений висновок, що період проходження служби з 27.08.1974 по 03.09.1974 підлягає для зарахування у вислугу років в календарному обчисленні на загальних підставах (а.с.73).

Листом від 30.10.2015 №248/3/6/3180 Департамент фінансів Міністерства оборони України після отриманої відповіді від Міністерства оборони Російської Федерації, на звернення позивача від 21.10.2015 повідомив його по те, що підстав для перегляду розміру вислуги років не має, оскільки розрахунок здійснено вірно (а.с.74).

Не погоджуючись з такими висновками позивач продовжує звертатися до відповідних органів, з яких отримує численні відповіді з відмовою та посиланням на те, що «це питання вже розглядалося та є вирішеним», а саме відповіді: Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 08.08.2019 №1759/ч-9; Запорізького обласного військового комісаріату від 04.09.2019; Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 13.09.2019 № 21837/ч-2; Міністерства оборони України Запорізький обласний військовий комісаріат від 04.09.2019 №1734; представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 06.11.2019; Головного управління ПФУ України в Запорізькій області від 03.11.2020 №9872-9549/ч-02/8-0800/20; Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 01.12.2020 № 242/с.

Так, листом Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України від 01.12.2020 № 242/с позивача повідомлено, що питання перегляду розрахунку вислуги років, з яким позивач звертається, розглядалось неодноразово, в тому числі Бердянським міськрайонним судом Запорізької області 15.07.2015, на підставі рішення якого справа ОСОБА_1 була направлена до Департаменту бюджетного планування та соціальних гарантій МО РФ для уточнення розрахунку вислуги років. Проте, 31.07.2015 за вх.№ 182/4/141758 справа була повернута без реалізації, у зв`язку з відсутністю підстав для здійснення перегляду розрахунку вислуги років. Департаментом фінансів МОУ № 248/3/6/3180 від 30.10.2015 ОСОБА_1 надана відповідь з цього питання. Також, повідомлено позивача, що всі перерахунки пенсії були зроблені своєчасно, згідно чинного законодавства. Враховуючи вище зазначене, підстав для проведення перерахунку ОСОБА_1 вислуги років на пенсію станом на 27.11,2020 не має.

Не погоджуючись із діями відповідача 1 щодо відмови здійснити підготовку та передачу відповідачу 2 відповідні документи для перерахунку пенсії по вислузі років позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.

За приписами ст. 1 Закону №2262-ХІІ, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Як вже встановлено судом, позивач проходив військову службу та був звільнений зі Збройних Сил Російської Федерації.

Угодою про порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей і державне страхування військовослужбовців держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, підписаною 15.05.1992 в Ташкенті, передбачено, що у вислугу років для призначення пенсій військовим зараховується служба (у тому числі на пільгових умовах) у Збройних Силах і інших військових формуваннях, зазначених у статті 1 цієї Угоди, у порядку, встановленому законодавством держав-учасниць, на території котрих військовослужбовці проходили службу.

Разом з цим, відповідно до пункту 2.16 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 № 530, підставою для призначення пенсії громадянам інших держав з числа військовослужбовців, звільнених зі збройних сил держав СНД, або з Об`єднаних Збройних Сил СНД, або збройних сил держав, з якими Кабінет Міністрів України уклав відповідні угоди, які обрали для постійного проживання Україну, є розрахунок вислуги років (страхового стажу), складений відповідним фінансовим органом зазначених збройних сил згідно із законодавством цих держав.

На виконання постанови Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 15 липня 2015 року у справі №310/2747/15-а (2-а/310/76/15), особиста-пенсійна справа позивача була надіслана до Департаменту бюджетного планування та соціальних гарантій Міністерства оборони Російської Федерації для уточнення вислуги років на пенсію.

Листом Міністерства оборони Російської Федерації від 31.07.2015 за №182/4/141758 надійшла відповідь за змістом якої, оскільки, відповідно до архівних довідок ОСОБА_1 призначений на льотну посаду наказом командуючого 16 повітряної армії від 04.09.1974 №068, відповідно початком його самостійної льотної роботи є дата видання зазначеного наказу, тобто 04.09.1974, а не 27.08.1974, коли він був допущений наказом командуючого військової частини польова пошта 13753 до виконання обов`язку по льотній посаді, зарахований до списку особового складу в цій частині.

Так, у вищезазначеному листі Міністерства оборони Російської Федерації зроблений висновок, що період проходження служби з 27.08.1974 по 03.09.1974 підлягає для зарахуванню у вислугу років в календарному обчисленні на загальних підставах (а.с.73).

Таким чином, за результатами перевірки особистої-пенсійної справи ОСОБА_1 , Міністерством оборони Російської Федерації повідомлено про відсутність підстав для перерахунку вислуги років ОСОБА_1 , що зумовлює висновок суду про те, що позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача 1 щодо відмови здійснити підготовку та передачу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області відповідних документів для перерахунку пенсії по вислузі років та відповідно, зобов`язання відповідача 1 здійснити підготовку документів щодо перерахунку пенсії позивача, та надання відповідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області для перерахунку ОСОБА_1 пенсії задоволенню не підлягають.

Разом з цим, порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду від 30.11.2007 № 3-1, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян».

Відповідно до Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, то призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-XII.

За приписами ст. 63 Закону № 2262-XII, Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, відповідно до Порядку №3-1 на уповноважені підрозділи міністерств (відомств) з яких звільнені військовослужбовці, покладаються функції щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України, необхідних для перерахунку пенсії документів.

Наразі в пенсійній справі позивача міститься розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію, загальна вислуга років складає 24 роки 11 місяців 18 днів згідно розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію від 1992 року, виданого відділом соціального забезпечення фінансової служби ДВО.

Інших документів, які б підтверджували би вислугу років до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не надавалися, а відтак позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача 2 провести перерахунок пенсії позивача є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною другою ст.6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства сформульовано у практиці Європейського суду з прав людини. Так, у рішенні від 07.07.1989р. у справі «Сорінг проти Сполученого Королівства» («Soering. United Kingdom») Суд зазначив, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, пов`язаними з інтересами суспільства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини.

У рішенні від 17.10.1986р. у справі «Ріс проти Сполученого Королівства» («Rees v. United Kingdom») Європейський суд з прав людини зазначив, що, з`ясовуючи, чи існує позитивне зобов`язання стосовно людини, належить врахувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства й інтересами окремої людини.

Згідно рішення від 09.10.1979р. в справі «Ейрі проти Ірландії» («Airey v. Ireland») Суд констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат (рішення від 12.10.2004р. у справі «Кйартан Асмудсон проти Ісландії» («CASE OF KJARTAN v. ICELAND»).

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню. Тому, суд відмовляє у позові повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (69063, м. Запоріжжя, пр. Тихий, буд. 7, код ЄДРПОУ 07835529); Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 15.11.2021.

Суддя Ю.В. Калашник