
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2021 р. Справа№200/13150/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі – УПФ), в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.09.2021 № 053130005704 в частині відмови в обчисленні (перерахунку) та виплаті з 01.10.2020 пенсії за вислугою років без обмеження її максимальним розміром; 2) визнати протиправним та скасувати рішення УПФ від 03.09.2021 № 053130005704, в частині відмови в обчисленні (перерахунку) та виплаті з 01.10.2020 пенсії за вислугою років у порядку та розмірах, визначених ч.ч. 2-4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» із включенням у заробіток для обчислення пенсії розміру виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років) за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60 з коригуванням зазначених виплат із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил від 02.07.2021 № 14-210вих-21; 3) зобов`язати відповідача здійснити позивачу обчислення (перерахунок) пенсії за вислугою років з 01.10.2020 у порядку та розмірах, визначених ч.ч. 2-4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» із включенням у заробіток для обчислення пенсії розміру виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років) за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60 з коригуванням зазначених виплат із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил від 02.07.2021 № 14-210вих-21 та виплачувати таку пенсію без обмеження її максимальним розміром; 4) зобов`язати УПФ здійснити виплату різниці між отриманою та належною до виплати сумами пенсії, починаючи з 01.10.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28.08.2021 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугою років у порядку та розмірах, визначених ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2020 №1774-VIII.
Проте рішенням УПФ від 03.09.2021 року з 01.10.2020 року розмір його пенсії обмежено 10 прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.
Позивач вважає таке рішення УПФ протиправним, оскільки застосовуючи обмеження максимального розміру пенсії, відповідач не врахував вимоги п.п. 1, 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VІІІ.
Окрім того, на думку позивача, основний розмір пенсії від його середнього заробітку повинен складати 60 відсотків від 263661,64 грн. та відповідно розмір пенсії становити 158196,98 грн., а не 60 відсотків від 61798,8 грн. із відповідним основним розміром пенсії 37079,28 грн. У зв`язку з чим, позивач звернувся до суду із даним позовом.
11 жовтня 2021 року відкрито провадження у даній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін, про що постановлено відповідну ухвалу. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
28 жовтня 2021 року від представника УПФ надійшов відзив на позов, в якому останній зазначив, що згідно частини другої статті 86 Закону №1697 розмір пенсії встановлюється як 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі виді оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальні страхування.
Відповідно до п.15 ст.86 Закону 1697-VІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслугу перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною: не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначена норма є чинною і неконституційною не визнавалась.
З урахуванням наведеного, представник відповідача вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить копія паспорту (а.с. 11-14) та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 16).
Згідно довідки спеціалізованої прокуратури у Військовій та оборонній сфері об`єднаних сил № 437 від 20 травня 2021 року позивач працює на посаді прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил з 11 вересня 2020 року та залучений до складу сил і засобів об`єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях (а.с. 43).
Вказана довідка видана на підставі наказів начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 10.11.2020 №149/ДСК; та тимчасово виконуючого обов`язки Командувача об`єднаних сил від 26.11.2020 № 301/дск.
02 липня 2021 року Спеціалізованою прокуратуру у Військовій та оборонній сфері об`єднаних сил складено довідку №14-210вих-21 про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадови оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років), згідно якої чинна заробітна плата за відповідною посадою становить 61798,80 грн. (а.с. 21).
Рішенням №914210171424 від 01.03.2021 року позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.10.2020: 61798,80*60% = 37079,28 грн. - основний розмір пенсії; підвищення учасникам бойових дій (1 кат) (25% від 1712,00 грн.) - 428,00 грн., цільова допомога учасникам бойових дій - 40,00 грн. із застосуванням абзацу 6 ч. 15 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ «Про прокуратуру» щодо встановлення обмеження максимального розміру пенсії (а.с. 25-26).
Позивач оскаржує рішення відповідача, як таке, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства та порушує її конституційні права.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697- VІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, розділом II Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” № 1774-VIII “Прикінцеві та перехідні положення” передбачено, що обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах у Міністерстві оборони України, Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Міністерстві внутрішніх справ України, Національній поліції України, Апараті Ради національної безпеки і оборони України, Державній спеціальній службі транспорту, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Управлінні державної охорони України, Державній пенітенціарній службі України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, Національній гвардії України, органах військової прокуратури або беруть участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні цих об`єктів у разі захоплення, відбитті спроб насильницького заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою; до пенсій, щомісячного довічного грошового утримання, що призначені відповідно до законів України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", на період виконання особами, яким вони призначені, повноважень членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.
Після завершення особливого періоду виплата пенсій таким особам здійснюється згідно із законодавством.
Згідно з пунктом 13-1 Розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058) з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність" у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.
Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.
Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними законами.
При цьому, розділом XIII “Перехідні положення” Закону України “Про прокуратуру” встановлено, що на прокурорів та слідчих військової прокуратури, які не є військовослужбовцями, у разі виконання ними повноважень у районах проведення антитерористичних операцій поширюються соціальні гарантії, передбачені для військовослужбовців військової прокуратури.
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 працює на посаді прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил з 11 вересня 2020 року та залучений до складу сил і засобів об`єднаних сил для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, він має право на перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром до дня звільнення зі служби.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити позивачу обчислення (перерахунок) пенсії за вислугою років з 01.10.2020 у порядку та розмірах, визначених ч.ч. 2-4 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» із включенням у заробіток для обчислення пенсії розміру виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років) за 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60 з коригуванням зазначених виплат із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил від 02.07.2021 № 14-210вих-21 суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 3 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до частини 4 статті 86 Закону № 1697 середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
Частиною 2 статті 81 цього Закону встановлено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов`язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Так, Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об`єднаних сил 02 липня 2021 року складено довідку № 14-210 вих-21 про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадови оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років), згідно якої чинна заробітна плата за відповідною посадою становить 61798,80 грн.
При цьому згідно протоколу/розпорядження щодо призначення/перерахунку пенсії від 01.09.2021 року позивачу здійснено перерахунок пенсії виходячи із 60 відсотків від 61798,80 грн., тобто у повній відповідності із ч. 4 статті 86 Закону № 1697.
Суд критично ставиться до доводів позивача, що основний розмір його пенсії повинен розраховуватись виходячи із 60 відсотків від 263661,64 грн. з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Отже, наведеною нормою передбачено обчислення пенсії виключно із заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Згідно індивідуальних відомостей ОСОБА_1 форми ОК-5 від 28.08.2021 року інформація про нарахування заробітної плати у розмірі 12 868 490,37 грн. за період роботи позивача з квітня 2015 року по серпень 2021 року відсутня у відповідному реєстрі.
Таким чином суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії, виходячи з 60 відсотків від 263661,64 грн.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частин 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи завдання та принципи адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
З урахуванням приписів частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03.09.2021 № 053130005704 в частині перерахунку та виплати з 01.10.2020 пенсії ОСОБА_1 за вислугою років з обмеженням її максимального розміру.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122 Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з 01.10.2020 року без обмеження її максимальним розміром з виплатою різниці між отриманою та належною до виплати сумами.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Лазарєв