Рішення № 101100430, 12.11.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
120/6933/21-а
Номер документу
101100430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

12 листопада 2021 р. Справа №120/6933/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області, відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області, головного спеціаліста відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області Жабіної Катерини Владиславівни про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області, відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області, головного спеціаліста відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області Жабіної Катерини Владиславівни.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 17 лютого 2016 року виконавчим комітетом Козятинської міської ради діду позивача ОСОБА_2 як квартиронаймачу передано у користування квартиру АДРЕСА_1 . Вказана квартира була надана відповідно до ордера №400 від 11 лютого 2016 року, що виданий виконавчим комітетом Козятинської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради №8 від 28 січня 2016 року "Про видачу ордера на житлове приміщення інваліду Великої Вітчизняної війни ОСОБА_2 ".

За письмової згоди ОСОБА_2 у вказаній квартирі став проживати батько позивача ОСОБА_3 , місце постійного проживання якого було зареєстровано виконавчим комітетом Козятинської міської ради від 05 квітня 2017 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, а позивач за згодою батька ОСОБА_3 постійно проживає у зазначеній вище квартирі.

Позивач зазначає, що починаючи із 02 жовтня 2020 року його місце проживання не зареєстровано, у зв`язку із чим 28 квітня 2021 року він звернувся до відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області із заявою про реєстрацію місця проживання в квартирі АДРЕСА_1 .

До заяви позивач долучив необхідні документи, передбачені пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України №207 від 02 березня 2016 року.

Проте, 28 квітня 2021 року головний спеціаліст відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області Жабіна Катерина Владиславівна прийняла рішення про відмову в реєстрації місця проживання ОСОБА_1 у зв`язку із неподанням необхідних документів, а саме згоди виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області на реєстрацію його місця проживання.

Позивач того ж дня, тобто 28 квітня 2021 року, звернувся із заявою до Козятинського міського голови про надання виконавчим комітетом дозволу на реєстрацію його місця проживання в квартирі АДРЕСА_1 , проте рішенням виконкому Козятинської міської ради №168 від 26 травня 2021 року відмовлено у наданні такого дозволу.

Позивач, вважаючи такі рішення головного спеціаліста відділу ведення Реєстру територіальних громад та виконавчого комітету Козятинської міської ради протиправними, звернувся до суду із такими вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення головного спеціаліста відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області Жабіної К.В., яким відмовлено ОСОБА_1 у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 ;

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області №168 від 26 травня 2021 року, яким відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 ;

- зобов`язати відділ ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області зареєструвати ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою від 26 липня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Справу призначено до судового розгляду на 31 серпня 2021 року.

10 серпня 2021 року від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

31 серпня 2021 року від виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області надійшла заява про відкладення розгляду справи у зв`язку із тим, що ним не отримано копію ухвали про відкриття провадження у справі, що позбавило можливості у визначений в такій ухвалі строк подати відзив на позов.

У судове засідання, що призначене на 31 серпня 2021 року, сторони не з`явилися.

Водночас, у адміністративній справі відсутні докази належного повідомлення відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області та головного спеціаліста цього відділу Жабіну К.В. про дату, час та місце судового розгляду, у зв`язку із чим ухвалою суду від 31 серпня 2021 року розгляд справи відкладено на 21 вересня 2021 року.

21 вересня 2021 року від виконавчого комітету Козятинської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує проти позовних вимог. Зокрема зазначає, що відповідно до свідоцтва про право власності від 01 березня 2014 року власником квартири АДРЕСА_1 , є Козятинська міська рада. В свою чергу, стаття 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження як управління майном, яке належить до комунальної власності. Управління таким майном здійснюється у формі прийняття колегіальних рішень як дозвільного, так і іншого характеру, а тому прийняття судом рішення про зобов`язання вчинити дії щодо реєстрації ОСОБА_1 в квартирі, яка належить Козятинській міській раді, є порушенням права власності та втручанням в діяльність органів місцевого самоврядування, оскільки ні Козятинська міська рада як власник квартири, ні виконавчий комітет як уповноважений орган управляти комунальною власністю міста Козятин згоди (дозволу) ОСОБА_1 на реєстрацію його місця проживання у такій не надавали. За наведених обставин відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В судове засідання 21 вересня 2021 року сторони знову не з`явилися.

При цьому, 17 вересня 2021 року позивачем подано заяву про розгляд справи за його відсутності, а 21 вересня 2021 року таку ж заяву подано виконавчим комітетом Козятинської міської ради.

Крім того, копія ухвали від 31 серпня 2021 року надсилалася на адресу відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області та головного спеціаліста відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області ОСОБА_4 та вручена їм 08 вересня 2021 року, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина 8 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відтак, суд дійшов висновку розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 та внуком ОСОБА_2 .

11 лютого 2016 року виконавчим комітетом Козятинської міської ради ОСОБА_2 видано ордер серії АА №400 на жиле приміщення жилою площею 16,7 квадратних метрів, яке складається з однієї кімнати, у квартирі АДРЕСА_1 . Відповідно до вказаного ордеру ОСОБА_2 є єдиним наймачем вказаної квартири.

05 квітня 2017 року батька позивача ОСОБА_3 зареєстровано у вказаній вище квартирі, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (сторінка №13).

Як свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.

28 квітня 2021 року позивач ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Козятинської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання у зазначеній вище квартирі, проте головний спеціаліст відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради ОСОБА_4 відмовила у такій реєстрації.

Підставою для відмови у реєстрації місця проживання слугувало невиконання заявником вимог підпункту 1 пункту 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 02 березня 2016 року №207, в частині подання необхідних для реєстрації документів, а саме згоди виконавчого комітету Козятинської міської ради на реєстрацію місця проживання.

У зв`язку з наведеним ОСОБА_1 того ж дня, тобто 28 квітня 2021 року, звернувся до Козятинської міської ради із заявою про надання дозволу на реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Проте, рішенням виконавчого комітету Козятинської міської ради №168 від 26 травня 2021 року ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки вказана квартира надавалась на склад сім`ї одна особа.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли, суд зважає на таке.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року №1382-IV (далі - Закон №1382-IV) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території.

Згідно з частиною 1 статті 3 Закону №1382-IV місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Відповідно до положень статті 6 Закону №1382-IV громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов`язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг):

письмову заяву;

документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження;

квитанцію про сплату адміністративного збору;

документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації;

військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Згідно зі статтею 9-1 Закону №1382-IV орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Водночас, механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлення форми необхідних для цього документів визначений Правилами реєстрації місця проживання, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №207 (далі - Правила).

Пунктом 3 Правил визначено, що реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.

Документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України “Про адміністративні послуги” (пункт 8 Правил).

Відповідно до пункту 11 Правил орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику."

Відповідно до пункту 18 Правил для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:

1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;

2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;

3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);

4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників); право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах); проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);

5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);

6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику.

Таким чином, і Законом №1382-IV, і Правилами передбачено обов`язкові для реєстрації місця проживання особи документи, які необхідно подати разом із заявою про реєстрацію місця проживання.

Серед таких документів і документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. При цьому передбачено, що у разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється лише за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї.

Окрім того, наведеними вище нормативними актами передбачені виключні підстави для відмови у реєстрації місця проживання, серед яких і неподання необхідних документів або інформації, зокрема й у разі неподання вказаних вище документів.

В ході судового розгляду встановлено, що позивач, звертаючись до органу реєстрації із заявою про реєстрацію місця проживання, долучив до неї паспорт громадянина України серії НОМЕР_3 , квитанцію про сплату адміністративного збору.

Проте, головним спеціалістом відділу ведення Реєстру територіальних громад виконавчого комітету Козятинської міської ради Вінницької області Жабіною К.В. відмовлено позивачеві у реєстрації місця проживання у зв`язку із тим, що до заяви не долучено необхідних документів, що передбачені чинним законодавством, а саме згоди власника житла (Козятинської міської ради) на реєстрацію ОСОБА_1 у відповідній квартирі.

На переконання суду, рішення органу реєстрації про відмову позивачеві у реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , є обгрунтованим з огляду на таке.

Як зазначалося вище, для реєстрації місця проживання заявник подає заяву встановленої форми, до якої, окрім іншого, долучає документи, зазначені у підпункті 4 пункту 18 Правил.

Тобто, для реєстрації місця проживання позивачу, окрім інших документів, слід також надати один із тих документів, що наведений у підпункті 4 пункту 18 Правил, а саме: документ, що підтверджує право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи; а у разі відсутності такого - згоду власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї.

Разом із тим, судом установлено, що власником квартири АДРЕСА_1 , є Козятинська міська рада, а єдиним наймачем квартири відповідно до ордеру серії АА №400 від 14 лютого 2016 року - ОСОБА_2 (дід позивача), який відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Наведене свідчить про те, що задля реєстрації місця проживання позивачу слід було надати або один із документів, який підтверджує право на проживання в житлі, або згоду Козятинської міської ради як власника житла або згоду наймача ОСОБА_2 (діда позивача). При цьому, слід враховувати, що ОСОБА_3 (батько позивача) не є наймачем зазначеної квартири (відповідно до частини 2 статті 61 Житлового кодексу УРСР наймачем є громадянин, на ім`я якого видано ордер), а тому надана ним згода позивачеві на реєстрацію місця проживання у відповідній квартирі не створює будь-яких правових наслідків.

Більше того, суд зауважує, що в силу приписів статті 65 Житлового кодексу Української РСР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) наймач вправі в установленому порядку за письмовою згодою всіх членів сім`ї, які проживають разом з ним, вселити в займане ним жиле приміщення свою дружину, дітей, батьків, а також інших осіб.

Тобто, вказаною нормою передбачено можливість вселення за письмовою згодою всіх членів сім`ї, які проживають разом з наймачем, і інших осіб, проте ОСОБА_2 (дід позивача) як єдиний наймач відповідної квартири надав згоду на вселення у неї лише ОСОБА_3 (батькові позивача).

За наведених обставин, головним спеціалістом відділу ведення Реєстру територіальних громад Козятинської міської ради Жабіною К.В. правомірно відмовлено в реєстрації місця проживання позивача у квартирі АДРЕСА_1 , адже таким не подано одного із обов`язкових документів, що передбачені підпунктом 4 пункту 18 Правил.

При цьому, саме на виконання зазначених приписів Правил ОСОБА_1 28 квітня 2021 року звернувся із заявою до Козятинської міської ради як до власника квартири про надання згоди на реєстрацію місця проживання, проте виконавчий комітет міської ради своїм рішенням №168 від 26 травня 2021 року відмовив позивачу у зв`язку із тим, що квартира надавалась на склад сім`ї одна особа.

На переконання суду, повноваження виконавчого органу Козятинської міської ради щодо прийняття відповідних рішень, в тому числі про надання/відмову в наданні згоди на реєстрацію місця проживання у житловому приміщенні, що перебуває у власності територіальної громади, за своєю правовою природою є дискреційними.

Окрім того, відповідно до підпункту 1 пункту "а" статті 29 Закону України "Про місцеве самоврядування" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить й управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Оскільки квартира АДРЕСА_1 належить до комунальної власності територіальної громади міста Козятин, тому виконком міської ради здійснює управління таким.

Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, з огляду на встаноалені в ході судового розгляду обставини суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити повністю.

У зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог відсутні і підстави для відшкодування позивачеві понесених витрат, пов`язаних із сплатою судового збору.

Керуючись статтями 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду у повному обсязі складено 12.11.2021

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович