
Справа № 676/1544/20
Номер провадження 2/676/230/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2021 року
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі головуючої судді - Шевцової Л.М.,
з участю секретаря судового засідання - Сопрун С.В.,
представника позивача - Мензило Л.В.
відповідача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кам`янець-Подільському цивільну справу № 676/1544/20 за позовом заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави - Хмельницької ОДА, до Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Кайлас-К», про визнання недійсним та скасування наказу, витребування земельної ділянки, -
У С Т А Н О В И В :
17.03.2020 року позивач звернувся до суду з позовом в інтересах держави - Хмельницької ОДА, до Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 про визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області № 22-2650/1414-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» згідно якого ОСОБА_1 передано у приватну власність земельну ділянку, площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту с. Рогізна, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області, кадастровий номер 6822483600:09:010:0002 та зобов`язання відповідача повернути вказану земельну ділянку.
Ухвалою суду від 31.03.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
27.04.2020 року уповноважена особа Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Коруняк Л.В., яка представляє інтереси на підставі наказу № 11-к від 13.01.2018 року, подала відзив на позовну заяву та клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача ТОВ «Кайлас-К».
Ухвалою суду від 25.09.2020 року залучено до у часті у справі в якості третьої особи ТОВ «Кайлас-К».
22.10.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду, про що постановлено ухвалу суду і повідомлено учасників справи.
08.02.2021 року заступник керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури Кравцова О.М. подала суду пояснення по справі.
Обгрунтовуючи позовні вимоги представник прокуратури- Мензило Л.В. вказує, що розпорядженням Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації ОСОБА_1 від 18.12.2012 року було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення за рахунок земель державної власності земельної ділянки орієнтовною площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Калачковецької (Китайгородської) сільської ради Кам`янець-Подільського району, за межами населених пунктів.
09.06.2013 року відділ Держземагенства у Кам`янець-Подільському районі зареєстрував вказану земельну ділянку,кадастровий номер 6822483600:09:010:0002.
В подальшому наказом Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області від 04.08.2014 року, затверджено документацію із землеустрою та надано у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 2 га з кадастровим номером 6822483600:09:010:0002. Після чого державним реєстратором зареєстровано право власності на ОСОБА_1 .
Проте, вказаний наказ Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області, вважають незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки за орієнтованим місцем розташування спірної земельної ділянки розташований водний об`єкт та лісові насадження. Крім того, на спірній території земельної ділянки знаходиться ставок, який мав місце на момент передачі землі у власність ОСОБА_1 . Тобто, цільове призначення вказаної земельної ділянки не відповідає вимогам закону та має відноситися до земель загального користування, зайнятих штучною водоймою (ставком) та болотами, що відноситься до земель водного фонду. При наданні у приватну власність спірної земельної ділянки для ОСОБА_1 , проект землеустрою розроблявся ТОВ «КАЙЛАС-К», однак в проекті не зазначено, що на земельній ділянці розташований ставок, болото та самонасадженні дерева та цільове призначення не відповідає цільовому використанню цієї землі., оскільки в 70-х роках минулого століття там був викопаний ставок, який функціонує і досі. Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 6822483600:09:010:0002, розташована за межами с. Рогізна, Кам`янець-Подільського району підлягає витребуванню у власника ОСОБА_1 . Позов просить задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов не визнав і пояснив, що земельну ділянку отримав на законних підставах, ніякого застереження проектанта про те,що земельна ділянка,що йому виділялася ,відноситься до земель водного фонду не було. Ніякої водойми станом на момент оформлення земельної ділянки також не було. На спірній земельній ділянці було сміттєзвалище,яке він розчистив,все вивіз,а тільки недавно самостійно за власні кошти облаштував на частині належної йому земельної ділянки запас води,який йому потрібно для ведення особистого селянського господарства. На даний час займається виготовленням технічної документації. В позові прокурора просить відмовити.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Коруняк Л.В. в судове засідання не з`явилась, подала відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити прокурору в частині позовних вимог до управління Держгеокадастру,оскільки на момент передачі земельної ділянки ОСОБА_1 документація відповідала вимогам закону.
В судове засідання не з`явився представник третьої особи ТОВ «Кайлас-К», про день та час розгляду справи повідомлявся своєчасно, належним чином.
Суд вважає за можливе справу розглядати у відсутності представника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та представника ТОВ «Кайлас-К».
Заслухавши осіб, які беруть участь в судовому розгляді, свідків: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , вивчивши та дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що розпорядженням № 1342/2012 р. від 18.12.2012 року Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації ОСОБА_1 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення за рахунок земель державної власності земельну ділянку орієнтовною площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Калачковецької (Китайгородської) сільської ради Кам`янець-Подільського району, за межами населених пунктів.
Відділ Держземагенства у Кам`янець-Подільському районі 09.06.2013 року зареєстрував вказану земельну ділянку, кадастровий номер якої 6822483600:09:010:0002. Наказом Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області № 22-2650/1414СГ від 04.08.2014 року, затверджено документацію із землеустрою та надано у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га з кадастровим номером 6822483600:09:010:0002 для ведення особистого селянського господарства. Після чого державним реєстратором Кам`янець-Подільського міськрайонного управління юстиції Петльованою А.М. зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку, номер запису про право власності 6824601 на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 15441709.
Позивач вказаний наказ Головного управління Дерземагенства в Хмельницькій області, вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки за орієнтованим місцем розташування спірної земельної ділянки розташований водний об`єкт та лісові насадження.
Частиною 1 статті 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в
межах визначених цією Конституцією.
Крім того, позивач стверджує ,що на спірній земельній ділянці знаходиться ставок, який мав місце на момент передачі землі у власність ОСОБА_1 .
Частиною 1 статті 19 Земельного кодексу України наведено категорії земель за основним цільовим призначенням: землі сільськогосподарського призначення; житлової та громадської забудови; природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; рекреаційного призначення; історико-культурного призначення; землі лісогосподарського призначення; водного фонду; промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно ст. 20 цього Кодексу, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Тобто, цільове призначення вказаної земельної ділянки не відповідає вимогам закону та має відноситися до земель загального користування, зайнятих штучною водоймою (ставком) та болотами, що відноситься до земель водного фонду.
До земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів, що зазначено у ст. 58 Земельного кодексу України.
Пунктом «д» ч. 4 ст. 84 цього кодексу передбачено, що землі водного фонду із земель державної власності не можуть передаватись у приватну власність крім випадків, визначених цим Кодексом.
Встановлено,що при наданні у приватну власність спірної земельної ділянки ОСОБА_1 , проект землеустрою розроблявся ТОВ «КАЙЛАС-К». За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 та доданої документації із землеустрою Головним управлінням Держкомзему вказано, що надана документація із землеустрою розроблена у відповідності до вимог чинного земельного законодавства, зокрема згідно кадастрового плану, виготовленого ТОВ «Кайлас-К» та експлікації угідь згідно форми 6-зем. Водні об`єкти та лісові насадження на спірній земельній ділянці (кадастровий номер 6822483600:09:010:0002) - відсутні, вид угідь - пасовища.
Враховуючи відсутність підстав для відмови у задоволенні клопотання ОСОБА_1 та керуючись ст. ст. 118, 186, 186-1 Земельного кодексу України, Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області було прийнято наказ № 22-2650/1414СГ від 04.08.2014 року «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність», яким ОСОБА_1 спірну земельну ділянку передано у власність.
Таким чином, наказ Головного управління Держземагенства ,яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 виданий у відповідності до вимог чинного законодавства та в межах повноважень Головного управління.
Статтею 78 Земельного кодексу України визначено, що «Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності».
Суб`єктами права власності на землю, згідно п. а ч. 1 ст. 80 Земельного кодексу України є громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності.
Згідно ст. 81 Земельного кодексу України «Громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю)».
Статтею 17 Земельного кодексу України з-поміж іншого визначено, що «до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом».
Згідно ч.1 та 2 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції станом на 06.09.2012 року) «Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування».
Відповідно до положень ч.1 ст. 125 Земельного кодексу України (в редакції станом на 05.03.2009 року) «право власності , а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 140 Земельного кодексу України визначено «підстави припинення права власності на земельну ділянку, а саме:
а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку;
б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця;
в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника;
г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора;
ґ) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб;
д) конфіскація за рішенням суду;
е) не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом».
Слід зауважити, що жодна з перерахованих у ст. 140 ЗК України підстав не виникла, відтак ОСОБА_1 є законним власником спірної земельної ділянки.
Згідно ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України «Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї».
Відповідно до положень ч. 2 ст. 90 Земельного кодексу України «Порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом».
Згідно до вимог п.г ч. 1 ст.90 ЗК України власники земельних ділянок мають право використовувати у встановленому порядку для власних потреб наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини,торф,лісові насадження,водні об`єкти,а також інші корисні властивості землі.
Згідно п. г ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України «Захист прав власності громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування».
Відповідно до ст. 155 Земельного кодексу України «У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним».
Розпорядження Кам`янець-Подільської районної державної адміністрації від 18.12.2012 року про надання дозволу громадянину України ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення за рахунок земель державної власності/категорія-землі сільськогосподарського призначення/ земельної ділянки орієнтовною площею 2,00га,що знаходиться на території Калачковецької сільської ради,Кам`янець-Подільського району за межами населених пунктів,з метою передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства є законним і підтвердженням реалізації права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки,що гарантовано Земельним кодексом України.
Відповідно до ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий,неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених,невизнаних або оспорюваних прав,свобод чи інтересів фізичних осіб,прав та інтересів юридичних осіб,інтересів держави.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення,невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини,на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Прокурором не надано належних доказів порушення прав Хмельницької ОДА у зв`язку із передачею у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 ,а тому звернення до суду з позовом в інтересах ОДА не є належним захистом яко-би порушених прав позивача.
З 2012 року ніхто не звертався із заявами про таке порушення.
Те,що зараз на частині земельної ділянці,яка передана у власність ОСОБА_1 виявлено заболочення,чи водний об`єкт,не свідчить про порушення прав будь-кого,окрім самого відповідача,на володіння, та користування цією земельною ділянкою .
Позивачем також не вказано,на якій частині 2га. площі ,що перебуває у власності відповідача, та який розмір водного об`єкту влаштовано ним.
Допитана в судовому засіданні представник третьої особи» Кайлас-К» - ОСОБА_6 пояснила,що проектом землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_1 від 12.03.2013 року не встановлено наявність об`єктів водного фонду,а земельна ділянка відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення,документація відповідає вимогам законодавства,вона особисто була на вказаній земельній ділянці і не бачила ставка,земля була сухою. Згідно переліку, обмежень прав на земельну ділянку не виявлено.
Дерземагенство також не вказало,що частина земельної ділянки із кадастровим номером 6822483600:09:010:0002 відноситься до земель водного фонду.
Не надано суду доказів про належність частини земельної ділянки,що перебуває у власності ОСОБА_1 до водного фонду,а пояснення свідків для такого визначення не є допустимим доказом.
Не надано суду і рішення компетентних органів про віднесення вказаної земельної ділянки або її частини до категорії земель водного фонду, а відтак отримання відповідачем земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства відбулося у відповідності до вимог закону та з дотриманням вимог ст.118 ЗК України.
Суд не може прийняти ,як доказ,копію карти села яко-би за 2001 рік,оскільки дата написана олівцем і не завірена.
Крім того невідомо чи існували такі об`єкти,що визначені на карті, на момент виготовлення проекту землеустрою про надання земельної ділянки у власність відповідачу.
Ніякими іншими доказами факт належності спірної земельної ділянки або певної невизначеної її частини ,до земель водного фонду із спеціальним призначенням,не встановлено,а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 268 ЦПК України, -
У Х В А Л И В:
В позові заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави - Хмельницької ОДА, до Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю «Кайлас-К», про визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області № 22-2650/1414-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність» згідно якого ОСОБА_1 передано у приватну власність земельну ділянку, площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населеного пункту с. Рогізна, Кам`янець-Подільського району, Хмельницької області, кадастровий номер 6822483600:09:010:0002 та її витребування - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги
всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його
проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 12 листопада 2021 року.
Суддя Кам`янець-Подільського
міськрайонного суду Л.М. Шевцова