
справа № 489/4409/21 провадження №2/489/2150/21
РІШЕННЯ
Іменем України
15 листопада 2021 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Коваленка І.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) цивільну справу за позовною заявою Департаменту праці та соціального захисту Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених державних коштів,
встановив:
В липні 2021 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача кошти за субсидією на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 4957,88 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що з квітня 2015 року відповідачу на підставі заяви та декларації про доходи і витрати Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради було вперше призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг. Надалі субсидія розраховувалася автоматично без особистого звернення ОСОБА_1 .
Умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, (далі - Положення).
Відповідно до пункту 2 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно пункту 9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
За вимогами Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку житлової субсидії, зокрема зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, їх соціального статусу.
У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Після уточнюючих даних (у зв`язку із змінами в законодавстві) та витягу територіальної громади м.Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 04.07.2019 було зроблено перерахунок житлової субсидії на неопалювальний сезон та опалювальні сезони, яка розрахована автоматично без особистого звернення ОСОБА_1 .
В червні 2020 року при автоматичному перепризначенні житлової субсидії на новий період, відповідно до витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 06.05.2020, стало відомо, що за адресою домоволодіння ОСОБА_1 змінився склад зареєстрованих осіб, а саме з 08.08.2019 зареєстровано ще три особи - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Наявність такої обставини, як зміна складу сім`ї члена домогосподарства, зумовлювала подання нової заяви та декларації.
Оскільки відповідач протягом 30 календарних днів не проінформувала структурний підрозділ про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства, виникла переплата коштів за період з 01.10.2019 по 30.04.2020 в сумі 4957,88 грн.
Посилаючись на те, що відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено управління в місячний термін про обставини, які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені відповідачеві кошти житлової субсидії в сумі 4957,88 грн є надмірно виплаченими та відповідачем добровільно не повернуті, позивач просить задовольнити позов.
Ухвалою Ленінського районного суду міста Миколаєва від 09.07.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 06.10.2021 продовжено розгляд справи в зв`язку із повторним направленням відповідачу копій ухвали про відкриття провадження та матеріалів позовної заяви.
Про розгляд справи сторони повідомлені належним чином, в т.ч. шляхом розміщення оголошення на офіційному веб сайті судової влади.
Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини п`ятої статті 279 ЦПК України не надходило.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
У відповідності до частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Згідно вимог статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Виходячи з вимог частини п`ятої статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення є дата його складання.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та встановивши фактичні обставини справи, суд дійшов наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що на підставі заяви та декларації про доходи і витрати ОСОБА_1 від 29.04.2015, на домогосподарство за адресою: АДРЕСА_1 , що складалося з однієї зареєстрованої особи управлінням праці та соціального захисту населення було призначено відповідачу субсидію на оплату житлово-комунальних послуг.
У своїй заяві ОСОБА_1 вказала, що вона повідомлена про те, що у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають) зобов`язується протягом місяця повідомити про це орган соціального захисту населення.
Також відповідач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії, в якій зазначила лише себе як особу, яка зареєстрована за вищезазначеною адресою.
На підставі наданих відповідачем документів їй було призначено житлову субсидію. Надалі, нарахування субсидії здійснювалось відповідно до вимог Положення без звернення відповідача.
Згідно до пункту 1 Положення житлова субсидія є адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Пунктами 8, 9 Положення визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
З позову та наданих позивачем доказів вбачається, що після уточнюючих даних (у зв`язку із змінами в законодавстві) та витягу територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 04.07.2019 було зроблено розрахунок житлової субсидії на неопалювальний сезон з 1 травня по 30 вересня та опалювальний період, який проведено автоматично без особистого звернення ОСОБА_1 на одну зареєстровану особу з 01.10.2019 по 31.10.2019 в розмірі 362,96 грн., з 01.11.2019 по 30.11.2019 в сумі 786,07 грн., 01.12.2019 по 31.12.2019 в сумі 781,94 грн., з 01.01.2020 по 31.01.2020 в сумі 786,53 грн., з 01.02.2020 по 29.02.2020 в розмірі 801,20 грн., з 01.03.2020 по 31.03.2020 в розмірі 940,85 грн., з 01.04.2020 по 30.04.2020 в сумі 502,99 грн.
В травні 2020 року при автоматичному перепризначенні житлової субсидії на новий період, відповідно до витягу з реєстру територіальної громади м. Миколаєва про зареєстрованих осіб в житловому приміщенні від 06.05.2020, позивачу стало відомо що за даною адресою надання субсидії змінився склад сім`ї, а саме крім ОСОБА_1 з 08.08.2019 було зареєстровано ще три особи - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Про вказані зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні осіб ОСОБА_1 орган соціального захисту населення в строк установлений Положенням не повідомила, внаслідок чого утворилася переплата коштів за період з 01.10.2019 по 30.04.2020 в сумі 4957,88 грн.
Відповідно до пункту 16 Положення, громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:
зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;
зміни у складі сім`ї члена домогосподарства;
зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;
зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;
зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання;
настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.
Уразі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
Отже, оскільки відповідачем не дотримано вимоги Положення та не повідомлено управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені ОСОБА_1 готівкові кошти житлової субсидії за період з 01.10.2019 по 30.04.2020 в сумі 4957,88 грн. є надмірно виплаченими.
Повідомленням про переплату житлової субсидії від 16.12.2020 відповідачу запропоновано повернути переплачену суму житлової субсидії. Дане повідомлення отримане 16.12.2020 ОСОБА_5 , яке він зобов`язався передати ОСОБА_1 .
За змістом статті 177 ЦК України гроші є об`єктом цивільних прав.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, а тому на правовідносини з повернення відповідачем грошових коштів поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Згідно з частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Пунктом 127 Положення передбачено, що у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.
З огляду на вищезазначене, оскільки відповідач добровільно не повернула надмірно сплачену їй субсидію у сумі 4957,88 грн. за період з 01.10.2019 по 30.04.2020, позовні вимоги позивача суд вважає обґрунтованими, а заявлену суму стягнення такою, що підлягає стягненню з відповідача за рішенням суду.
Згідно із частини першої статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись статтями 4, 19, 141, 158, 263-265 ЦПК України,суд
вирішив:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про стягнення надміру виплачених державних коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму надміру виплачених державних коштів у розмірі 4957,88 грн. (чотири тисячі дев`ятсот п`ятдесят сім гривень 88 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Інформація про учасників справи:
позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19;
відповідач - ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 15.11.2021.
Суддя І.В.Коваленко