Рішення № 101047247, 12.11.2021, Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
12.11.2021
Номер справи
438/972/21
Номер документу
101047247
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №438/972/21

Провадження №2/442/1528/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2021 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі головуючого – судді Павлів З.С., розглянувши в приміщенні Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін цивільну справу за позовом Львівського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення отриманого безробітним матеріального забезпечення на випадок безробіття, -

встановив:

Львівський обласний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 з позовом, в якому просить стягнути з останньої матеріальне забезпечення в сумі 25336,56 грн. та судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що наказом Львівського обласного центру зайнятості від 26.04.2018 №99 «Про створення Бориславської міської філії Львівського обласного центру зайнятості та затвердження її Положення» створено Бориславську міську філію Львівського обласного центру зайнятості. Бориславська МФ ЛОЦЗ є структурним підрозділом Львівського обласного центру зайнятості. До Бориславської МФ ЛОЦЗ звернулась ОСОБА_1 , яка відповідно до вимог чинного законодавства про зайнятість населення та на підставі поданої нею заяви про надання статусу безробітного з 22.10.2019 особі надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з 29.10.2019 відповідно до ч.1, 3, 4 ст.22, ч.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» залежно від стажу роботи в розмірі 60% середнього доходу. В черговий раз відповідачка до Бориславської МФ ЛОЦЗ звернулась 26.05.2020. Відповідно до вимог чинного законодавства про зайнятість населення та на підставі поданих нею заяв про надання (поновлення) статусу безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з 26.05.2020 особі надано статус безробітної та призначено виплату допомоги по безробіттю з 26.05.2020 відповідно до п.1., 3, 4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» залежно від стажу роботи в розмірі 70% середнього доходу. Відповідач перебувала на обліку в службі зайнятості як безробітна у період з 22.10.2019 по 22.11.2019 та з 26.05.2020 по 16.12.2020 та отримала допомогу по безробіттю з 29.10.2019 по 22.11.2019 в сумі 2015,25 грн. та з 26.05.2020 по 16.12.2020 в сумі 23321,31 грн. Відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Закону України «Про зайнятість населення» та Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затв. спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, Бориславською МФ ЛОЦЗ проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення на підставі аналізу пам`ятки для спеціаліста «Розслідування за даними РЗО». За результатами перевірки складено акт розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення №2 від 05.01.2021, відповідно до якого встановлено, що відповідач отримує державну соціальну допомогу дітям з інвалідністю та надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю з 01.05.2014 по 24.02.2021. Дану державну допомогу отримує в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради. Відповідно до чого відбулось накладення періодів перебування на обліку в службі зайнятості як зареєстрованої безробітної з отриманням допомоги по безробіттю та отримання державної соціальної допомоги. Таким чином, перебуваючи у Бориславській МФ ЛОЦЗ як безробітна та отримуючи допомогу по безробіттю ОСОБА_1 відносилась до категорії зайнятого населення та не мала права отримувати допомогу по безробіттю. Заходи досудового врегулювання спору вживались, однак станом на день звернення до суду з даним позовом, кошти не повернуто.

25.06.2021 суддею Бориславського міського суду Львівської області направлено запит до Відділу АДР Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області щодо реєстрації місця проживання відповідача, що містяться в картотеці реєстраційного обліку, відповідь на який судом отримано 30.08.2021.

Ухвалою судді Бориславського міського суду Львівської області від 31.08.2021 передано дану справу за підсудністю на розгляд до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області.

Ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 27.09.2021 прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовної провадження без виклику сторін. Встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, пред`явлення зустрічного позову. Також позивачам встановлено п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, а відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.

Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників судового процесу не надходило.

Відповідачем відзиву на позовну заяву суду не надано.

У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази, долучені до позову, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

На підставі заяв ОСОБА_1 про надання (поновлення) статусу безробітної від 22.10.2019, про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю від 10.10.2019, про надання (поновлення) статусу безробітного від 26.05.2020, про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю від 26.05.2020, Бориславською МФ ЛОЦЗ центру зайнятості на підставі відповідних наказів надано статус безробітної та виплачено допомогу по безробіттю в загальному розмірі 25336,56 грн.

У своїх заявах відповідач власним підписом підтвердила, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів. З правами та обов`язками безробітного ознайомлена та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей.

Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №2 від 05.01.2021 встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради як одержувач державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю та надбавку на догляд за дитиною з інвалідністю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.05.2014 по 24.02.2021. Під час реєстрації у Бориславській міській філії ЛОЦЗ ОСОБА_1 не повідомила про те, що доглядає за дитиною з інвалідністю та перебуває на обліку в департаменті соціальної політики Черкаської міської ради, тобто подала недостовірні відомості.

На підставі наказу директора Бориславської міської філії №3 від 05.01.2021 Львівським обласним центром зайнятості здійснено розрахунок допомоги по безробіттю, що підлягає поверненню ОСОБА_1 .

З вищевказаного розрахунку вбачається, що ОСОБА_1 за період з 26.05.2020 по 16.12.2020 нараховано 23321,31 грн., а за період з 22.10.219 по 22.11.2019 – 2015,25 грн.

Львівським міським центром зайнятості на адресу відповідача скеровано письмову вимогу від 12.01.2021, у якому запропоновано сплатити кошти в сумі у вищевказаній сумі в добровільному порядку в строк 15 календарних днів з моменту отримання цього повідомлення. Проте вказані кошти відповідачем не повернуто.

Відповідно до ч.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно п.1 ч.1 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України «Про зайнятість населення», статус безробітного надається зазначеним у ч.1 ст.43 особам за їх особистою заявою у разі відсутності належної роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Згідно з ч.1 ст.22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в Державній службі зайнятості.

У п.2 ч.1 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Згідно з пп.4 ч.2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення», зареєстровані безробітні зобов`язані: інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону- встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Частиною 3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення»визначено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

У результаті приховування інформації відповідачем було незаконно отримано матеріальне забезпечення - допомогу по безробіттю у сумі 25336,56 грн., що стверджується матеріалами справи.

Відповідно до абзацу 6 ч.1 ст.34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати, відповідно до Закону, кошти Фонду, виплачені особам, зареєстрованим, як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Частиною 3ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»визначено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає позов підставним і такий слід задоволити.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як слід розподілити між сторонами судові витрати, а тому згідно з вимогами ст.141 ЦПК України з відповідача в користь позивача слід стягнути понесені ним і документально підтверджені судові витрати по оплаті судового збору у сумі 2270 грн.

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.12, 13, 76-83, 89, 95, 141, 229, 258, 259, 263-265, 268, 280-283, 289, 354, 355 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Львівського обласного центру зайнятості 25336,56 гривень матеріального забезпечення та 2270 гривень судових витрат, а всього: 27606,56 гривень.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, але не пізніше строку закінчення карантину.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Львівський обласний центр зайнятості, ЄРДПОУ 03491180, адреса: м.Львів вул.Бортнянського 11а, 79033.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Суддя Павлів З.С.