Рішення № 100999747, 10.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2021
Номер справи
560/9819/21
Номер документу
100999747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/9819/21

РІШЕННЯ

іменем України

10 листопада 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить зобов`язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати розрахунок з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки ЗАЗ SENS, червоного кольору, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 2011 року випуску та дозвіл на перереєстрацію автомобіля зі сплатою залишкової вартості.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що діду його дружини ОСОБА_2 було надано як особі з інвалідністю першої групи у користування автомобіль ЗАЗ SENS, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 2011 року випуску. Позивачу, як члену сім`ї, також було надано право на користування вказаним автомобілем. Вказує, що незважаючи на те, що місцем реєстрації позивача є АДРЕСА_1 , позивач постійно проживав разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 та здійснював за ним догляд, в тому числі керував автомобілем, що підтверджується актом про проживання особи без реєстрації. Позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА із заявою про переоформлення автомобіля. Однак, листом від 02.08.2021 відповідач відмовив у задоволенні заяви, мотивуючи відмову тим, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів на переоформлення автомобіля надійшов 08.10.2020, тобто після спливу встановленого законом шестимісячного терміну, а також відсутній факт реєстрації позивача за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час його смерті.

Ухвалою від 12.08.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що відповідно до абзацу 9 пункту 16 Порядку №909 автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у користуванні іншому члену сім`ї померлої особи з інвалідністю, який зареєстрований за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті, у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, вартості автомобіля з урахуванням розрахункової вартості автомобіля та суми, сплаченої за нього особою з інвалідністю. При цьому, видача довідки із зазначенням залишкової вартості здійснюється Департаментом виключно за заявою члена сім`ї померлого інваліда, який бажає переоформити автомобіль на своє ім`я. Відповідна заява подається до органу соціального захисту населення до спливу шестимісячного терміну після смерті особи з інвалідністю. Оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту вперше 08.10.2020, вдруге - 02.08.2021, відповідач не має підстав для переоформлення автомобіля марки ЗАЗ SENS, 2011 року випуску, на ім`я позивача. Крім того, відсутній факт реєстрації позивача за місцем реєстрації померлого родича, що також є підставою для відмови у переоформленні автомобіля.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Відповідно до рішення Головного управління праці та соціального захисту населення Хмельницької облдержадміністрації про умови видачі (продажу) інвалідам спецавтотранспорту згідно медичних показань, акту обстеження обл. МСЕК від 11.11.2002 №506, ОСОБА_2 , як інвалід війни 1 групи, був забезпечений автомобілем марки ЗАЗ SENS, 2011 року випуску, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 , червоного кольору на умовах Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 999 від 19.07.1997, з правом передачі користування ОСОБА_1 .

Відповідно до списку №3563 по видачі легкових автомобілів, дата видачі автомобіля - 23.08.2012.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується сторонами по справі.

Згідно акту про проживання особи без реєстрації, складеного 05.07.2021, громадянин ОСОБА_1 , який зареєстрований у АДРЕСА_1 , проживав без реєстрації місця проживання в АДРЕСА_2 , та здійснював догляд за громадянином ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом року до моменту його смерті.

Позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації із заявою щодо переоформлення в його власність автомобіля марки ЗАЗ SENS, червоного кольору, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 2011 року, отриманого батьком його дружини, ОСОБА_2 , через органи соціального захисту населення на пільгових умовах у зв`язку з його смертю.

Листом від 15.10.2020 №04.03-5311 позивачу відмовлено у переоформленні автомобіля з посиланням на пункт 16 Порядку №999, а саме - оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту 08.10.2020 (більше ніж через 6 місяців після смерті), а також відсутній факт реєстрації позивача за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.

На повторне звернення від 02.08.2021 до відповідача, Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації листом від 02.08.2021 №02.03-3638 відмовив позивачу з аналогічних підстав, тобто з посиланням на пункт 16 Порядку №999, а саме - оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а пакет документів щодо переоформлення автомобіля надійшов до Департаменту 02.08.2021 (більше ніж через 6 місяців після смерті), а також відсутній факт реєстрації позивача за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 22 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), виплата компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інваліди війни з числа осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни та війни з Японією, за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем, безоплатно забезпечуються автомобілем першочергово із числа позачерговиків у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 1 статті 26 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" держава гарантує розробку, виробництво технічних та інших засобів реабілітації та закупівлю спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення та забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.

Відповідно до частини 9 статті 26 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" встановлено, що перелік технічних та інших засобів реабілітації, порядок забезпечення ними інвалідів, дітей-інвалідів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 2 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів її сім`ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Технічні та інші засоби реабілітації можуть бути залишені у власності членів сім`ї померлої особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм забезпечення легковими автомобілями інвалідів врегульовано Порядком забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999.

Відповідно до пункту 3 Порядку №999 до членів сім`ї особи з інвалідністю належать громадяни України, які проживають разом з нею, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.

Пунктом 16 Порядку №999 передбачено, що автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років (крім випадку, зазначеного в абзаці другому цього пункту), після смерті інваліда залишається у користуванні його сім`ї, якщо в ній є інвалід, який:

- мав підстави для забезпечення автомобілем на час смерті інваліда або протягом не більше 6 місяців з дня його смерті;

- був зареєстрований на час смерті інваліда за місцем його реєстрації;

- не має іншого автомобіля, у тому числі отриманого через головне управління соціального захисту або управління виконавчої дирекції.

Іншому члену сім`ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім`ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.

Розрахункова вартість автомобіля визначається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення або управлінням виконавчої дирекції Фонду з урахуванням зносу автомобіля 0,84 відсотка за кожний повний календарний місяць, або 10 відсотків за кожний повний рік. Під час розрахунку неповний календарний місяць користування автомобілем (незалежно від кількості днів) зараховується як повний календарний місяць. За результатами розрахунку складається довідка-рахунок за формою, що затверджується Мінсоцполітики.

Тобто, аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що члену сім`ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним вартості автомобіля протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства.

Суд встановив, що ОСОБА_2 , як особа з інвалідністю внаслідок війни І групи, на підставі Постанови КМУ №999, отримав у 2012 році автомобіль марки ЗАЗ SENS, 2011 року випуску.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено сторонами по справі.

Проте, з матеріалів справи слідує, що з заявою про переоформлення автомобіля позивач звернувся лише 08.10.2020, тобто з пропуском шестимісячного строку, встановленого пункту 16 Порядку №999.

Строки, передбачені п.16 Порядку №999, є імперативними і поновленню не підлягають.

Крім того, місцем реєстрації позивача є м.Кам`янець-Подільський, в той час як на час смерті місце реєстрації ОСОБА_2 було с. Маків. Законодавство пов`язує право члена сім`ї померлого інваліда на залишення за собою автомобіля за умови наявності факту реєстрації його місця проживання за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час її смерті. Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 19 лютого 2021 року по справі № 822/1265/17.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив в задоволенні заяви ОСОБА_1 про переоформлення транспортного засобу.

Посилання позивача на те, що відповідачем не було повідомлено про можливість скористатись правом викупу автомобіля, яке виникло після смерті діда дружини, є безпідставним, оскільки нормами чинного законодавства на органи соціального захисту не покладено такого обов`язку. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 09.09.2019 у справі №200/11191/18-а та від 28.11.2019 у справі №806/31/17.

Крім цього, передача автомобіля померлого інваліда у власність члену його сім`ї може мати місце виключно за бажанням останнього.

Таким чином, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 листопада 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 25921623)

Головуючий суддя Д.А. Божук