
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/5553/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі до товариства з обмеженою відповідальністю "Кит-ойл" про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу,
встановив:
Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звернулося до суду з позовом, у якому просить стягнути кошти з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Кит - ойл" (код ЄДРПОУ 40643779) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 4041,00 грн., у тому числі:
- по податку на прибуток приватних підприємств, який сплачують інші підприємства на суму 981,00 грн.;
- по акцизному податку на пальне на суму 3060,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що за результатами здійснення фінансово-господарської діяльності за платником податків товариством з обмеженою відповідальністю "Кит - ойл" обліковується податковий борг на загальну суму 4041,00 грн. До боржника застосовувалися заходи стягнення визначені Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI. Проте, ці заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.
Ухвалою від 27.09.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач відзиву на позовну заяву суду не надав.
Згідно з приписами ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кит-ойл" (код ЄДРПОУ 40643779) - юридична особа, зареєстрована Херсонською міською радою Херсонської області 08.07.2016 року за № 14991020000019474, взята на облік до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі 08.07.2016 року за № 210316130523.
На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі - Податковий кодекс), у порядку пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 та ст. 76 розділу II Податкового кодексу головним державним ревізором-інспектором відділу адміністрування акцизного податку та контролю за обігом марок акцизного податку управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі ОСОБА_1 14.09.2018 року проведено камеральну перевірку платника податків ТОВ "Кит - Ойл" (ЄДРПОУ 40643779) з питання дотримання встановлених чинним законодавством граничних термінів подання звітності з акцизного податку (ст. 223, п.49.2 та пп. 49.18.1 п.49.18 ст.49) за квітень, травень, червень 2018 року, за результатами якої складено акт перевірки від 14.09.2018 року № 962/21-22-40-03/40643779. Дану камеральної перевірки свідчать про неподання (несвоєчасне подання) декларацій акцизного податку за квітень, травень, червень 2018 року.
На підстав акту перевірки від 14.09.2018 року № 962/21-22-40-03/40643779 ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі винесено податкове повідомлення-рішення від 23.10.2018 року № 00140004003, відповідно до якого до ТОВ "Кит-ойл" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем "Акцизний податок на пальне" у сумі 3060,0 грн.
На підставі підпунктів 20.1.4, 20.1.18, 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 розділу І, підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 глави 4 розділу II, підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 глави 8 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ старшим державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Херсонського управління ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній республіці Крим та м. Севастополі Козловою Лілією Костянтинівною в приміщенні Херсонського управління ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі за адресою м. Херсон, вул. І.Куліка, буд. 143-а проведено камеральну перевірку з питання своєчасності подання (неподання) податкової звітності платником податку на прибуток ТОВ "КИТ-ОЙЛ" (КОД ЄДРПОУ 40643779), за результатами якої складено акт перевірки від 25.03.2019 року № 297/21-22-51-12-02/40643779. Дані перевірки свідчать про неподання податкової звітності з податку на прибуток ТОВ "Кит-ойл" за 2018 рік.
На підставі акту перевірки від 25.03.2019 року № 297/21-22-51-12-02/40643779 ГУ ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі винесено податкове повідомлення-рішення від 07.05.2019 року № 0086435112, відповідно до якого ТОВ "Кит-ойл" застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за платежем "Податок на прибуток приватних підприємств" у сумі 1020 грн.
Залишок непогашеного боргу по податку на прибуток приватних підприємств, який сплачують інші підприємства становить 981,00 грн., з врахуванням переплати у сумі 39,00 грн.
У зв`язку з виникненням заборгованості відповідачу була виставлена податкова вимога від 05.09.2018 року № 82900-17, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків станом на 04.09.2018 року становить 4066,15 грн.
Відповідно до витягів з інтегрованої картки платника податків та розрахунку виникнення податкового боргу заборгованість ТОВ "Кит-ойл" по податку на прибуток приватних підприємств, який сплачують інші підприємства становить 981,00 грн. та акцизному податку на пальне - 3060,00 грн.
Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.
Згідно пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов`язком платника податку визнається його обов`язок обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Такий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором, він є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (п.56.11 ст.56 ПК України).
Положеннями пп.54.3.5 п.54.3 ст.54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо: дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом.
Відповідно до п.54.5 ст.54 ПК України якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок узгодження грошових зобов`язань, визначених контролюючим органом, врегульовано ст.56 ПК України. Так, згідно п.56.1 ст.56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 56.2 статті 56 ПК України визначено, що у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов`язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.
Відповідно до п.56.3 ст.56 ПК України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов`язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов`язання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.56.15 ст.56 ПК України).
Згідно п. 56.17 ст.56 ПК України процедура адміністративного оскарження закінчується: днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у зазначений строк; днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги; днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику; днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов`язання платника податків.
Приписами п.56.18 ст.56 ПК України визначено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п.54.3.1-54.3.6 п.54.3 ст.54 вказаного Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Оскільки узгоджені грошові зобов`язання не сплачені ТОВ "Кит-ойл" у встановлений ПК України строк, вони стали податковим боргом платника податків у розумінні пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України.
Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Контролюючим органом до боржника застосовувались заходи стягнення, зокрема, на виконання вимог ст.59 ПК України позивачем сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 05.09.2018 року № 82900-17 на суму 4066,15 грн.
Згідно пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до вимог абз.1 п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (п. 95.4 ст. 95 ПК України).
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки, позивачем надано до суду документи, які підтверджують несплачену відповідачем суму податкового боргу, а відповідач не надав суду доказів погашення вищевказаної суми податкового боргу, тому суд приходить до висновку щодо правомірності вимог податкового органу, як суб`єкта владних повноважень .
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків товариства з обмеженою відповідальністю "Кит - ойл" (код ЄДРПОУ 40643779, вул. Тираспольська, буд. 5, корп. 2, кв. (офіс) 1-А, м. Херсон, 73003) у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу на загальну суму 4041 (чотири тисячі сорок одна) грн. 00 коп., а саме:
- по податку на прибуток приватних підприємств, який сплачують інші підприємства на суму 981 (дев`ятсот вісімдесят одна) грн. 00 коп. (отримувач - ГУК у Херсонській обл. /Херсонська МТГ/ 11021000, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА898999980333119318000021447, код бюджету - 11021000);
- по акцизному податку на пальне на суму 3060 (три тисячі шістдесят) грн. 00 коп. (отримувач - ГУК у Херсонській обл. /Херсонська МТГ/ 14021900, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37959517, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку - UА038999980333109344000021447, код бюджету - 14021900).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.О. Варняк
кат. 111020300