Рішення № 100996120, 08.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
200/11197/21
Номер документу
100996120
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2021 р. Справа№200/11197/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Державного агентства водних ресурсів України (ЄДРПОУ 37472104, 01004, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 8) до Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» (ЄДРПОУ 13504334, 87535, Донецька обл., м. Маріуполь, пл. Машинобудівельників, буд. 1), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП: 44070187; 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування,-

ВСТАНОВИВ:

Державне агентство водних ресурсів України звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління ДПС у Донецькій області про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 31.08.2012 № УКР-ДОН 5328. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області було видано Приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш» дозвіл на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5328 від 31.08.2012 терміном дії до 01.10.2015, який подовжено на період проведення антитерористичної операції відповідно до пункту 15 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Листом від 07.06.2021 № 1228/0/06-21 Головне управління ДПС у Донецькій області повідомило Державне агентство водних ресурсів України про несплату рентної плати Приватним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» та необхідність вжиття заходів відповідно до законодавства.

Враховуючи зазначений лист Головного управління ДПС у Донецькій області і посилаючись на приписи ст. 55 Водного кодексу України, Державне агентство водних ресурсів України просить суд анулювати дозвіл на спеціальне водокористування, виданий Приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем відзив на позовну заяву до суду не подано.

Третьою особою, Головним управлінням ДПС у Донецькій області, подано пояснення, обґрунтовані тим, що у ПрАТ «Азовзагальмаш» станом на 01.06.2021 обліковується заборгованість до Зведеного бюджету України з рентної плати за спеціальне використання води в сумі 1 915 231,59 грн., у зв`язку з чим ГУ ДПС у Донецькій області було направлено листа від 07.06.2021 № 1228/0/06-21 до Державного агентства водних ресурсів України з інформацією про несплату ПрАТ «Азовзагальмаш» протягом шести місяців узгоджених податкових зобов`язань - рентної плати та вжиття заходів відповідно до законодавства, а саме, з пропозицією анулювання такого дозволу.

22 вересня 2021 року відповідач на адресу суду надав клопотання про закриття провадження у справі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27.09.2021 відмовлено у задоволенні клопотання Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» про закриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши всі обставини справи та оцінивши їх наявними доказами в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, судом встановлено наступне.

Позивач – Державне агентство водних ресурсів України центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів. Діяльність агентства спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів, через що належить до суб`єктів владних повноважень у розумінні п. 7 ч. 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач – Приватне акціонерне товариство «Азовзагальмаш» згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є юридичною особою, код ЄДРПОУ 13504334, місце реєстрації: 87535, Донецька область, м. Маріуполь, площа Машинобудівників, буд. 1.

31 серпня 2012 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області видано Приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш» дозвіл на спеціальне водокористування № УКР-ДОН 5328 від 31.08.2012 терміном дії до 01.10.2015, який подовжено на період проведення антитерористичної операції відповідно до пункту 15 статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» (а.с. 11-19).

Головним управлінням ДПС у Донецькій області на адресу Державного агентства водних ресурсів України направлено лист від 07.06.2021 № 1228/0/06-21, яким проінформовано про несплату Приватним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» рентної плати за спеціальне використання води та вжиття заходів відповідно до законодавства.

Листом № 3537/5/11-21 від 14.06.2021 Державне агентство водних ресурсів України звернулося до відповідача із пропозицією протягом 10 робочих днів сплатити заборгованість з рентної плати за спеціальне використання води (а.с. 9).

У зв`язку з отриманням листа Головного управління ДПС у Донецькій області від 07.06.2021 № 1228/0/06-21 про несплату Приватним акціонерним товариством «Азовзагальмаш» рентних платежів, на підставі ст. 55 Водного кодексу України Державне агентство водних ресурсів звернулось з позовом до адміністративного суду про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, виданого Приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш».

Приймаючи рішення по суті спору, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Водним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 321 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на спеціальне водокористування та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1992 р. № 459».

Відповідно до ст. 2 Водного кодексу України завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об`єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.

Згідно ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об`єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об`єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.

Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.

Статтею 42 ВК України визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (ст. 49 ВК України).

Згідно п. 11 ч. 1 ст. 44 ВК України водокористувачі зобов`язані, зокрема, своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 30 ВК України збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають рентну плату за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об`єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.

Пунктом 255.1 статті 255 Податкового кодексу України визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є:

первинні водокористувачі - суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об`єктів;

суб`єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Об`єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ст. 255 ПК України).

Згідно підпункту 255.11.1 пункту 255.11 ст. 255 ПК України водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.

Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п.255.12 ст.255 ПК України).

Відповідно до п. 257.1 ст. 257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.

Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати (п. 257.2 ст. 257 ПК України).

Згідно п. 257.5 ст. 255 ПК України сума податкових зобов`язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

Пунктом 258.1 статті 258 ПК України встановлена відповідальність платників рентної плати. Так, визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.

При цьому, підпунктом 258.2.5 пункту 258.2 ст. 258 ПК України передбачено, що у разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування, для вжиття до них заходів згідно із законом.

В свою чергу, статтею 55 Водного кодексу України визначено підстави для припинення права спеціального водокористування.

Згідно вказаної статті припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування.

Встановлено, що орган, який видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, зокрема, систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.

В даному випадку, як зазначалось вище, підставою для звернення Державного агентства водних ресурсів з позовом про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, виданого Приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш», став факт отримання від контролюючого органу – Головного управління ДПС у Донецькій області листа від 07.06.2021 № 1228/0/06-21 з інформацією про несплату рентної плати відповідачем та вжиття заходів відповідно до законодавства.

Згідно вказаного листа, наявного в матеріалах справи, ПрАТ «Азовзагальмаш» станом на 01.06.2021 має заборгованість до Зведеного бюджету України по рентній платі за спеціальне використання води у розмірі 1915231,59 грн. за період з 31.12.2020 по 31.05.2021, що підтверджується витягом з особового рахунку платника податків – відповідача, який наявний в матеріалах справи і є додатком до листа ГУ ДПС в Донецькій області (а.с. 8).

Відповідач не заперечував наявність заборгованості, однак, вказував на те, що відповідно до інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до якого є відкритим, вбачається, що ухвалою господарського суду міста Києва від 20.04.2016 у справі № 910/3262/16 порушено провадження про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» (код ЄДРПОУ 13504334), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника, введено процедуру розпорядження майном боржника. 21.04.2016 на офіційному сайті Вищого господарського суду України під номером 30700 опубліковано оголошення про порушення справи про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» (код ЄДРПОУ 13504334).

Разом з тим, 21.10.2019 набув чинності Кодекс України з процедур банкрутства, відповідно до ст. 1 якого банкрутство - це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, у період з дати порушення провадження про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш», введення мораторію на задоволення вимог кредиторів боржника та процедури розпорядження майном боржника, відповідачем до кінця третього кварталу 2020 року сплачувалась рентна плата за спеціальне використання води. При цьому, в ході розгляду справи відповідачем не надано до суду жодного доказу в обґрунтування підстав несплати збору за спеціальне водокористування у вищевказаний період, які були б обумовлені об`єктивними, незалежними від Публічного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» обставинами, та не надано доказів на підтвердження цього.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, оскільки за відповідачем обліковується несплачена заборгованість з рентної плати за спеціальне використання води (ІКПП 13020100) в сумі 1 915 231,59 гривень, яка виникла у зв`язку з несплатою узгоджених податкових зобов`язань станом на 01.06.2021.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного суду України, встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень, з урахуванням обставин зазначених вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Що стосується питання судового збору, суд зазначає наступне.

Оскільки у даному спорі позивачем є суб`єкт владних повноважень, відтак при задоволенні позовних вимог, у відповідності до частини 2 статті 139 КАС України, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6-8, 10, 19, 72, 90, 139, 191, 241-246, 255, 293 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державного агентства водних ресурсів України (ЄДРПОУ 37472104, 01004, м. Київ, вул. Велика Васильківська, буд. 8) до Приватного акціонерного товариства «Азовзагальмаш» (ЄДРПОУ 13504334, 87535, Донецька обл., м. Маріуполь, пл. Машинобудівельників, буд. 1), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ ВП: 44070187; 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, – задовольнити у повному обсязі.

Анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 31.08.2012 № УКР-ДОН 5328, виданий Приватному акціонерному товариству «Азовзагальмаш» (ЄДРПОУ 13504334, 87535, Донецька обл., м. Маріуполь, пл. Машинобудівельників, буд. 1).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.В. Ушенко