
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" вересня 2021 р. м. Київ Справа № 911/2740/20
Розглянувши матеріали справи за позовом Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (правонаступник - Вишнева міська рада Бучанського району Київської області)
до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний кооператив «Оранжпарк-2»
прo внесення змін до договору
Суддя А.Ю. Кошик
При секретарі судового засідання: Фроль В.В.
За участю представників:
позивача: Ломінський Є.Л.
відповідача: не з`явився
Обставини справи:
Господарським судом Київської області розглядається справа за позовом Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (правонаступник - Вишнева міська рада Бучанського району Київської області) (надалі – позивач) до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний кооператив «Оранжпарк-2» (надалі – відповідач) прo внесення змін до договору.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 16.11.2020 року відкрито провадження у справі №911/2740/20 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 08.12.2020 року.
До канцелярії Господарського суду Київської області 07.12.2020 року представником позивача подано клопотання № 02-26/1239 від 04.12.2020 року про відкладення розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 08.12.2020 року підготовче засідання відкладено на 22.12.2020 року.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 22.12.2020 року закрито підготовче провадження у справі № 911/2740/20 та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.01.2021 року.
Позивач та відповідач, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, у судове засідання 19.01.2021 року не з`явилися. Розгляд справи відкладався на 11.02.2021 року.
В судовому засіданні 11.02.2021 року провадження у справі № 911/2740/20 зупинялось до завершення процесу реорганізації Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області шляхом приєднання до Вишневої міської ради.
До канцелярії Господарського суду Київської області 18.08.2021 року від Вишневої міської ради надійшло клопотання № 3/02-2457 від 06.08.2021 року про поновлення провадження у справі № 911/2740/20, оскільки процес реорганізації Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області шляхом приєднання до Вишневої міської ради завершено.
Ухвалою від 06.09.2021 року поновлено провадження у справі № 911/2740/20, розгляд справи призначено на 21.09.2021 року. Також, здійснено заміну позивача у справі (Крюківщинську сільську раду Києво-Святошинського району Київської області) на його правонаступника - Вишневу міську раду Бучанського району Київської області (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Святошинська, 29, код ЄДРПОУ 04054628).
В судовому засіданні 21.09.2021 року представник позивача позовні вимоги підтримав, відповідач в судове засідання не з`явився, заперечень проти позову не подав.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв`язку з чим, в судовому засіданні 21.09.2021 року судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, у нарадчій кімнаті, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин, між позивачем та відповідачем 02.04.2018 року укладено Договір №86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина.
Відповідно до п.1 Договору Замовник зобов`язується взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крюківщини у зв`язку з будівництвом багатоквартирного житлового будинку загальною площею 8936,99 кв.м, що знаходиться на земельній ділянці по вул. Одеська, 23в в с. Крюківщина, Києво-Святошинського району Київської області та перерахувати до спеціального цільового фонду села Крюківщина на спеціальний рахунок сільського бюджету, відкритий в Державній казначейській службі України в Києво-Святошинському районі (рахунок № 31515921700369, ОКПО 38010937, МФО 821018, ККД 24170000, банк одержувача ГУДКСУ в Київській області) грошові кошти на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крюківщини у розмірі 1 608 658,20 грн. Розрахунок величини пайової участі (внеску) є невід`ємною частиною даного Договору.
Північним офісом Держаудитслужби відповідно до п.1.2.1. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І півріччя 2020 року проведено ревізію окремих питань бюджету та фінансово-господарської діяльності Крюківщинської сільської ради за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року.
У ході проведення вищезазначеної ревізії виявлені порушення законодавства, а саме, виявлено, що застосування Крюківщинською сільською радою по Договору від 02.04.2018 року №86 нормативу для одиниці створеної потужності об`єкта будівництва в селі Крюківщина у заниженому розмірі, призвело до недоотримання сільським бюджетом пайової участі (внеску) у загальній сумі 2 776 544,05 грн. від відповідача, чим порушено п.5 розділу І Порядку, затвердженого рішенням сесії від 16.09.2011 року №11, п.1 рішення сесії Крюківщинської сільської ради «Про затвердження нормативів для одиниці створеної потужності об`єктів будівництва с.Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області» від 15.03.2018 року №7, п. 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
З метою виконання вимоги заступника начальника Північного офісу Держаудитслужби №26-071-14-14/4871-2020 від 24.07.2020 року щодо усунення виявлених порушень, прийнято рішення виконавчого комітету Крюківщинської сільської ради «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Крюківщинської сільської ради від 29.03.2018 року № 5/20 «Про укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина» №2/4 від 13.08.2020 року, та в подальшому у відповідності до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на час введення в експлуатацію об`єкту), ст.641 Цивільного кодексу України позивач направив відповідачу оферту від 13.08.2020 року та проект додаткової угоди у 2 примірниках. В листі також було зазначено, що договір необхідно підписати і повернути на адресу позивача протягом двадцяти робочих днів.
Однак, як зазначає позивач, відповідачем пропозиція укласти додаткову угоду залишена без відповіді та задоволення, підписаний примірник додаткової угоди на адресу позивача не повернуто.
Даним проектом додаткової угоди передбачається внесення змін до п.1 Договору №86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина від 02.04.2018 року з метою приведення умов Договору у відповідність до належних нормативів для одиниці створеної потужності об`єкта будівництва в селі Крюківщина. Згідно з надісланим позивачем проектом додаткової угоди, Договір передбачається викласти в наступній редакції:
« 1. Відповідно до цього Договору Замовник зобов`язується взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крюківщини за будівництво багатоквартирного житлового будинку загальною площею 8936,99 кв.м, що знаходиться на земельній ділянці по вул. Одеська, 23в, с. Крюківщина, Києво-Святошинського району Київської області та перерахувати до спеціального цільового фонду села Крюківщина на спеціальний рахунок сільського бюджету, відкритий в Державній казначейській службі України в Києво-Святошинському районі (рахунок № 31515921700369, ОКПО 38010937, МФО 821018, ККД 24170000, банк одержувача ГУДКСУ в Київській області), грошові кошти на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщини у розмірі, що дорівнює 4 385 212,25 грн. (чотири мільйони триста вісімдесят п`ять тисяч двісті дванадцять гривень 25 коп)».
Як визначено ч.3 ст.179 Господарського кодексу України, укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.7 ст.179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів. Аналогічне положення наведено також в ст.181 Господарського кодексу України, якою передбачено, що господарський договір укладається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
З огляду на зміст ч.ч.1, 2 ст.180 Господарського кодексу України, зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства.
Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Частиною 5 ст.180 Господарського кодексу України визначено, що ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України.
Статтею 187 Господарського кодексу України визначено, що спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
З огляду на зміст позовних вимог у справі, предметом спору є внесення змін в Договір про пайову участь, укладення якого є обов`язковим на підставі закону і зміст договору в такому випадку має визначатись у відповідності до вимог законодавства.
Як визначено ст.188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Таким чином, оскільки сторонами не досягнуто домовленості щодо приведення умов Договору у відповідність до належних нормативів для одиниці створеної потужності об`єкта будівництва в селі Крюківщина, позивачем правомірно передано спір на вирішення суду.
З матеріалів справи вбачається, що під час укладення 02.04.2018 року Договору №86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина було застосовано норматив для одиниці створеної потужності об`єкта будівництва в селі Крюківщина у заниженому розмірі, що призвело до недоотримання сільським бюджетом пайової участі (внеску) у загальній сумі 2 776 544,05 грн., чим порушено п.5 розділу І Порядку, затвердженого рішенням сесії від 16.09.2011 року №11, п.1 рішення сесії Крюківщинської сільської ради «Про затвердження нормативів для одиниці створеної потужності об`єктів будівництва с.Крюківщина Києво-Святошинського району Київської області» від 15.03.2018 року №7, п. 5 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідне порушення було виявлено та надано вказівки щодо його усунення Північним офісом Держаудитслужби в ході проведення ревізії окремих питань бюджету та фінансово-господарської діяльності Крюківщинської сільської ради за період з 01.01.2016 року по 31.12.2019 року.
З метою виконання вимоги заступника начальника Північного офісу Держаудитслужби №26-071-14-14/4871-2020 від 24.07.2020 року щодо усунення виявлених порушень, прийнято рішення виконавчого комітету Крюківщинської сільської ради «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Крюківщинської сільської ради від 29.03.2018 року № 5/20 «Про укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина» №2/4 від 13.08.2020 року, та в подальшому у відповідності до ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції чинній на час введення в експлуатацію об`єкту), ст.641 Цивільного кодексу України позивач направив відповідачу оферту від 13.08.2020 року та проект додаткової угоди у 2 примірниках. В листі також було зазначено, що договір необхідно підписати і повернути на адресу позивача протягом двадцяти робочих днів.
Однак, відповідач в порушення вимог щодо укладення господарського договору, обов`язковість якого ґрунтується на вимогах Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і зміст договору в такому випадку має визначатись у відповідності до вимог законодавства, ухиляється від виконання вказівок за наслідками ревізії, проведеної Північним офісом Держаудитслужби №26-071-14-14/4871-2020 від 24.07.2020 року та усунення виявлених порушень.
У зв`язку з чим, керуючись ст.187 Господарського кодексу України суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про внесення змін до Договору №86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина від 02.04.2018 року з метою приведення умов Договору у відповідність до належних нормативів для одиниці створеної потужності об`єкта будівництва в селі Крюківщина.
Зміни, які позивач просить внести до Договору №86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина від 02.04.2018 року полягають в коригуванні нормативу для одиниці створеної потужності об`єкта будівництва в селі Крюківщина, що є правомірним і відповідає фактичним обставинам справи.
Оскільки, відповідач без поважних причин ухиляється від приведення умов Договору №86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина від 02.04.2018 року у відповідність до вимог законодавства, а саме застосування належних нормативів для одиниці створеної потужності об`єкта будівництва в селі Крюківщина, спір підлягає вирішенню судом і позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом викладення п.1 Договору в наступній редакції:
« 1. Відповідно до цього Договору Замовник зобов`язується взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крюківщини за будівництво багатоквартирного житлового будинку загальною площею 8936,99 кв.м, що знаходиться на земельній ділянці по вул. Одеська, 23в, с. Крюківщина, Києво-Святошинського району Київської області та перерахувати до спеціального цільового фонду села Крюківщина на спеціальний рахунок сільського бюджету, відкритий в Державній казначейській службі України в Києво-Святошинському районі (рахунок № 31515921700369, ОКПО 38010937, МФО 821018, ККД 24170000, банк одержувача ГУДКСУ в Київській області), грошові кошти на пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщини у розмірі, що дорівнює 4 385 212,25 грн. (чотири мільйони триста вісімдесят п`ять тисяч двісті дванадцять гривень 25 коп)».
Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Відшкодування витрат по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області (правонаступник - Вишнева міська рада Бучанського району Київської області) до Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний кооператив «Оранжпарк-2» прo внесення змін до договору задовольнити повністю.
2. Внести зміни до Договору № 86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина від 02.04.2018 року шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного Договору у наступній редакції:
«Додаткова угода про внесення змін до умов Договору №86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщина
Крюківщинська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області, яка розташована за адресою: Київська область, Києво-Святошинський р-н, с. Крюківщина, вул. Балукова, 10, в особі в.о. голови сільської ради - Савенко Наталії Володимирівни, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з одного боку, і
Обслуговуючий кооператив «Житлово-Будівельний кооператив «Оранжпарк-2», що розташований за адресою: Київська область, Києво-Святошинський р-н, с.Святопетрівське, вул. Богдана Хмельницького, буд. 3, приміщення, 22, в особі голови кооперативу Ахвлєдіані Вахтанга Джемаловича, який діє на підставі статуту - замовник будинку, що розташований на земельній ділянці за адресою: вул. Одеська, 23в, с.Крюківщина, Києво-Святошинського р-н, Київської обл. (далі - Замовник), з другої сторони уклали цей Договір про наступне:
1. Внести зміни до п.1 Договору № 86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури с.Крюківщина від 02 квітня 2018 року та викласти його в такій редакції:
« 1. Відповідно до цього Договору Замовник зобов`язується взяти пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крюківщини за будівництво багатоквартирного житлового будинку загальною площею 8936,99 кв.м, що знаходиться на земельній ділянці по вул. Одеська, 23в, с.Крюківщина, Києво-Святошинського району Київської області та перерахувати до спеціального цільового фонду села Крюківщина на спеціальний рахунок сільського бюджету, відкритий в Державній казначейській службі України в Києво-Святошинському районі (рахунок № 31515921700369, ОКПО 38010937, МФО 821018, ККД 24170000, банк одержувача ГУДКСУ в Київській області), грошові кошти на пайову участь у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури с. Крюківщини у розмірі, що дорівнює 4 385 212,25 грн. (чотири мільйони триста вісімдесят п`ять тисяч двісті дванадцять гривень 25 коп).
3. Всі інші умови вищевказаного договору залишаються незмінними.
4. Ця Додаткова угода є невід`ємною частиною Договору № 86 про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури с.Крюківщина від 02.04.2018 року та набирає чинності після підписання сторонами.
Додаткова угода укладена у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, по одному примірнику для сторони.
Реквізити сторін:».
3. Стягнути з Обслуговуючого кооперативу «Житлово-Будівельний кооператив «Оранжпарк-2» (08141, Київська обл., Бучанський р-н, с. Святопетрівське, вул. Богдана Хмельницького, 3, прим. 22, код ЄДРПОУ 40966807) на користь Вишневої міської ради Бучанського району Київської області (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Святошинська, 29, код ЄДРПОУ 34091724) 2 102,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку відповідно до ст. ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя А.Ю. Кошик
повний текст рішення складено 11.11.2021 року