
номер провадження справи 5/82/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.2021 Справа № 908/1894/21
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Соколові А.А., розглянувши матеріали справи
За позовом: Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (юридична адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, поштова адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25; код ЄДРПОУ 00130926)
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В; код ЄДРПОУ 41279924)
про стягнення 187 898,64 грн.,
За участю представників сторін:
від позивача: Лєлєкова В.В., довіреність № 648 від 24.12.2020, посвідчення № ЗП001693 від 26.06.2018, адвокат;
від відповідача: не з`явився;
СУТЬ СПОРУ:
05.07.2021 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж № 3/4/82 від 23.06.2021 (вх. № 2030/08-07/21 від 05.07.2021) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” про стягнення 187 898,64 грн.
05.07.2021 автоматизованою системою документообігу господарського суду Запорізької області здійснено автоматичний розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Проскурякову К.В.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 07.07.2021 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі № 908/1894/21 в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 04.08.2021 о 10 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін визнано обов`язковою, запропоновано сторонам здійснити відповідні процесуальні дії.
30.07.2021 від Товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” до суду надійшов відзив № 21/2707 від 27.07.2021 (вх. № 15588/08-08/21 від 30.07.2021) на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позовних вимог у повному обсязі та просить суд у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 04.08.2021 № 908/1894/21 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів до 05.10.2021, розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 15.09.2021 о 12 год. 00 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явка представників сторін у судове засідання визнана обов`язковою, запропоновано сторонам здійснити відповідні процесуальні дії.
30.08.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив № 479/82 від 27.08.2021 (вх. № 17809/08-08/21 від 30.08.2021), в якій позивач заперечив проти доводів викладених у відзиві на позовну заяву та просить суд позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.09.2021 закрите підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Перше судове засідання з розгляду справи по суті призначено на 04.10.2021 об 11 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Ухвалою суду від 04.10.2021 оголошено перерву з розгляду справи по суті до 01.11.2021 о 10 год. 30 хв.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, судове засідання 01.11.2021 здійснювалось із застосуванням технічних засобів фіксації судового процесу на комплексі “Акорд”.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, зазначивши, що 01.11.2017 між ПАТ “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж та ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” укладено договір про постачання електричної енергії №14418. 13.07.2020 під час здійснення технічної перевірки електроустановки відповідача, за адресою вул. Василя Сергієнка (попередня назва Задніпровська), буд. 62 у м. Запоріжжі, в присутності представника Запорізької філії ТОВ «Єврокомунсервіс» - електромонтера Шевченка Геннадія Васильовича, яким було забезпечено безперешкодний доступ до електроустановки, зафіксовано порушення ПРРЕЕ, а саме: “порушено: вимоги п.п. 7 п. 8.4.2., а саме: самовільне підключення: електропроводки в електрощитовій на ввідних рубильниках до електричної мережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку; струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю ОСР з порушенням схеми обліку, а саме, підключення освітлення тамбурів виконано з поверхових розподільчих щитків згідно переліку. Порушення виявлено під час контрольного огляду». У зв`язку із виявленим порушенням та відповідно до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ складено Акт про порушення ПРРЕЕ № 10002539 від 13.07.2020. У зв`язку з відмовою Шевченка Г.В. від отримання копії акту, зазначений акт разом з додатками 16.07.2020 направлено на адресу відповідача рекомендований листом та повідомлено про дату розгляду вказаного акту. У зв`язку з неявкою представника споживача на засідання 27.08.2020, протоколом комісії № 250 вирішено перенести розгляд акту про порушення від 13.07.2020 № 10002539 на 10.09.2020, про що повідомлено споживача шляхом направлення на його адресу вказаного протоколу. 10.09.2020 споживач знову не з`явився на засідання комісії, у зв`язку з чим комісією затверджено розрахунок недоврахованої електричної енергії по Акту про порушення ПРРЕЕ № 10002539 від 13.07.2020 у розмірі 72 218 кВт/г на загальну суму 187 898,64 грн., що оформлено відповідним протоколом № 277. Позивачем 11.09.2020 на адресу відповідача були направлені другий екземпляр Протоколу, розрахунок та рахунок на сплату на суму 187 898,64 грн. Відповідач свої правом на оскарження рішення комісії з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ не скористався та суму в розмірі 187 898,64 грн. не сплатив. На підставі викладеного, посилаючись на ст. ст. 174, 175, 193 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 15, 16, 526, 530, 599, 610, 611, 612, 625, 629 Цивільного кодексу України, п.п. 1.1.1, 5.1.1, 5.5.5, 8.2.6, 8.2.7, 8.4.2 ПРРЕЕ, позивач просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив. Про дату, час та місце призначеного судового засідання був повідомлений належним чином шляхом направлення на його адресу відповідних ухвал суду.
В матеріалах справи міститься письмовий відзив на позовну заяву № 21/2707 від 27.07.2021, в якому зазначено, що з позовними вимогами не погоджується в повному обсязі, оскільки ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” не є балансоутримувачем м. Запоріжжя, а лише є управителем багатоквартирного будинку, керуючись укладеним договором про надання послуг з управління багатоквартирному будинку, та не має у своїй власності, або господарському віданні електроустановки, дані електроустановки є власністю співвласників багатоквартирного будинку, як спільне майно співвласників. 30.04.2020 між ОСББ «СІЧ-62» та ТОВ «Місто для людей» підписаний договір № 30/04/2020-01 про розірвання договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком 62 по вул. Василя Сергієнка, у зв`язку з чим з 01.05.2020 ОСББ «СІЧ-62» взяло на власне обслуговування багатоквартирний будинок, розташований за адресою: м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка, буд. 62. 29.05.2020 був підписаний Акт погодження показів засобів обліку електричної енергії для проведення розрахунків. ОСББ «СІЧ-62» є юридичною особою – споживачем, який споживає електричну енергію для забезпечення колективних комунально-побутових потреб населення. Отже, на час складання акту про порушення № 10002539 від 13.07.2020 управителем житлового будинку 62 по вул. Василя Сергієнка у м. Запоріжжя є ОСББ «СІЧ-62». На підставі викладеного, акт про порушення ПРРЕЕ № 10002539 від 13.07.2020 є недійсним та неналежним доказом. Також відповідач посилається на відсутність Акту пломбування елементів розрахункового засобу обліку електричної енергії, підписаний між позивачем та відповідачем та відсутність інших документів, які б підтверджували факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів. Відповідач не приймав пломби на зберігання та не підписував з позивачем Актів про пломбування та технічної перевірки. Зазначає про факт відсутності підписаних Актів про пломбування та технічної перевірки зі сторони відповідача. Крім цього, ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” не є правонаступником КП “Основаніє” та пломби не приймало на зберігання, оскільки відсутні письмові докази цього. На підставі викладеного, відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Представник позивача також підтримав свою позицію, викладену у письмовій відповіді на відзив на позовну заяву № 479/82 від 27.08.2021, пояснивши, що з доводами відповідача не погоджується в повному обсязі та просить суд позов задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки (п. 2).
Отже, враховуючи, що відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце призначених судових засідань, не скористався своїм правом бути присутнім у судових засіданнях, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в матеріалах справи документами.
Наявні матеріали справи дозволяють розглянути справу по суті.
01.11.2021 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, заслухавши представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2017 між Публічним акціонерним товариством “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (далі - Постачальник електричної енергії) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” від імені співвласників, керуючись укладеними договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, відповідно до додатку № 11 (далі - Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 14418, відповідно до розділу 1. якого, Постачальник електричної енергії продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача згідно додатка № 5 з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку № 1 “Обсяги постачання електричної енергії споживачу”, а Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Точки продажу електричної енергії визначаються додатком № 2 “Точки продажу електричної енергії споживачу”.
Згідно з п. 2.1. договору, під час виконання умов цього договору, а також при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, Сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.
З 11.06.2017 набрав чинності Закон України від 13.04.2017 № 2019-VIII “Про ринок електричної енергії”, який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України від 13.04.2017 № 2019-VIII “Про ринок електричної енергії” господарська діяльність з виробництва, передачі, розподілу електричної енергії, постачання електричної енергії споживачу, трейдерська діяльність, здійснення функцій оператора ринку та гарантованого покупця провадиться на ринку електричної енергії за умови отримання відповідної ліцензії.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 1415 від 13.11.2018 (пункти 1, 2) постановлено:
- видати Публічному акціонерному товариству “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Запорізької області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством);
- анулювати Публічному акціонерному товариству “Запоріжжяобленерго” (код ЄДРПОУ 00130926) з 01 січня 2019 року ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 73, та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, видану відповідно до постанови Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 04 вересня 1996 року № 74, на підставі пункту 13 розділу XVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про ринок електричної енергії”.
Згідно з пп. 3 п. 3 вказаної постанови зобов`язано Публічне акціонерне товариство “Запоріжжяобленерго” до 01 січня 2019 року укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії зі споживачами, електроустановки яких приєднані до системи розподілу електричної енергії Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, та договори електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії з електропостачальниками, які мають намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії таким споживачам, із відкладальною умовою набрання ними чинності з 01 січня 2019 року.
Відповідно до положень п. 13 розділу XVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про ринок електричної енергії” під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 01.01.2019 вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.
У разі відокремлення оператор системи розподілу є правонаступником в частині прав та обов`язків, зокрема, пов`язаних із провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом за договорами на постачання електричної енергії та про користування електричною енергією.
14.03.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, прийнята постанова № 312 “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії”, відповідно до пунктів 1, 2 якої затверджено Правила роздрібного ринку електричної енергії, а також визначено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
При цьому, умовами п. 6 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 встановлено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
На виконання п. 2 постанови від 14.03.2018 № 312 “Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії” Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, між позивачем та відповідачем з 01.01.2019 було укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом підписання споживачем заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017. За даним договором позивач є оператором системи розподілу, а відповідач – споживачем.
У вказаній заяві-приєднанні визначений перелік точок обліку, до якого входить, зокрема, будинок по вул. Василя Сергієнка, буд. 62.
Відтак, з 01.01.2019 відповідач приєднався до публічного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, який розміщено на офіційному сайті ПАТ “Запоріжжяобленерго” і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного договору про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14418 щодо індивідуальних характеристик об`єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно з п. 4 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312.
Згідно з п. 6.2 договору про розподіл, споживач зокрема зобов`язується: виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Вказані положення містяться в договорі про постачання електричної енергії від 01.11.2017 за № 14418.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління, а також визначення основних засад організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюється чинним законодавством України, зокрема Законами України “Про житлово-комунальні послуги”, “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 13 від 02.02.2019.
Згідно з п. 1 ст. 9 Закону України № 417-VIII “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку.
Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (ч. 1 ст. 11 даного Закону).
Відповідно до статті 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” управитель – це особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” визначено: співвласник багатоквартирного будинку (далі - співвласник) - власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку та спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 № 520 “Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя” призначено управителями багатоквартирними будинками: ТОВ “КК “Мрія”, КП “Запоріжресервіс”, ТОВ “КК “Місто для людей Запоріжжя”. Уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками м. Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу. Зобов`язано КП “Наше місто” до 31.10.2017 здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 №13.
Правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, які затвердженні наказом Міністерства з питань ЖКГ України від 02.02.2009 № 13, який був чинним на момент ухвалення рішення від 01.09.2017 № 520, визначено наступне:
1. Пункт 1.2: об`єкт управління (далі - об`єкт) - окремий житловий будинок, споруда або група будинків і споруд, які становлять цілісний житловий комплекс, разом з прилеглими до них прибудинковими територіями, що надається в управління. Послуга з управління будинком - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби власників, співвласників в ефективному управлінні належним їм майном, підтриманні об`єкта в належному технічному стані, організації забезпечення потреб мешканців об`єкта в житлово-комунальних послугах. Управління будинком - дії, спрямовані на забезпечення сталого функціонування будинку та прибудинкової території відповідно до їх цільового призначення і збереження їх споживчих якостей, а також на організацію забезпечення потреби мешканців будинку в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Функції з управління будинком та забезпечення його належної експлуатації власники, співвласники або за їх дорученням балансоутримувач здійснюють самостійно чи через особу, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком (управитель).
Пункт 1.3: Управління будинком передбачає виконання таких функцій: планування заходів щодо збереження та сталого функціонування об`єкта, наданого в управління, та організацію забезпечення потреб мешканців об`єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до вимог пункту 3.3 цих Правил; організацію належної експлуатації та утримання об`єкта відповідно до його цільового призначення згідно з вимогами пунктів 3.7, 3.8 цих Правил; організацію забезпечення потреб мешканців об`єкта в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно з вимогами пунктів 3.9-3.11 цих Правил.
Пункт 1.4: Особою, що здійснює управління будинком, є: у разі здійснення управління будинком відповідно до договору із власниками, співвласниками усіх житлових і нежитлових приміщень об`єкта за їх дорученням із балансоутримувачем – управитель; управитель відповідає за стале функціонування і збереження споживчих властивостей об`єкта, наданого в його управління, відповідно до його цільового призначення, а також за організацію забезпечення потреби мешканців об`єкта в отриманні житлово-комунальних послуг відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Пункт 1.5: Для здійснення функції з управління будинком власники, співвласники можуть самостійно укласти з управителем договір (далі - договір про управління), що оформляється відповідно до законодавства, або уповноважити будь-яку іншу особу на здійснення від їх імені таких дій.
Пункт 1.7: Для забезпечення належного функціонування і збереження споживчих властивостей об`єкта та організації забезпечення потреб мешканців об`єкта житлово-комунальними послугами відповідно до стандартів, нормативів, норм, порядків і правил особа, що здійснює управління будинком, у порядку, передбаченому законодавством, укладає договори: із мешканцями об`єкта - про надання житлово-комунальних послуг; із виробниками - про умови надання житлово-комунальних послуг; із виконавцями - про надання житлово-комунальних послуг (у разі якщо особа, що здійснює управління будинком, не є виконавцем цих послуг).
13.07.2020 при здійсненні технічної перевірки об`єктів електропостачання відповідача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Василя Сергієнка (попередня назва Задніпровська), буд. 62, позивач виявив порушення відповідачем вимог п.п. 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення електроустановок струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю ПАТ “Запоріжжяобленерго” з порушенням схеми обліку. Підключення виконано відкрито від розподільних щитів у 1, 2, 3 та 4 під`їздах згідно переліку. Порушення виявлено під час технічної перевірки.
За фактом виявленого порушення складено акт про порушення № 10002539 від 13.07.2020, який підписано двома представниками позивача та особою, яка допустила до перевірки об`єкту – електромонтером Запорізької філії ТОВ “Єврокомунсервіс” Шевченком Г.В. (посв. № 31 від 25.02.2020).
В пункті 11 Акту № 10002539 від 13.07.2020 зазначено про час та місце проведення засідання комісії оператора системи з розгляду складеного акту про порушення.
В Акті про порушення № 10002539 від 13.07.2020 зазначено про відмову від відпису акту Шевченком Г.В.; відмова вказаної особи підписувати акт про порушення засвідчив свідок ОСОБА_1 (вказані його паспортні дані). Споживачу було роз`яснено про можливість надання зауважень.
До акту складений додаток № 1 “Схема електроспоживання споживача”, в якому відображено точки самовільного підключення. Додатком № 2 в акті вказано “Зразок дроту”.
Другий екземпляр Акту про порушення № 10002539 від 13.07.2020 та запрошення на комісію з його розгляду було направлено відповідачу засобами поштового зв`язку 16.07.2020, що підтверджується реєстром відправленої кореспонденції від 16.07.2020.
Протоколом № 250 засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 27.08.2020 вирішено перенести засідання комісії на 10.09.2020 у зв`язку з неявкою представника споживача. Другий екземпляр вказаного протоколу направлено відповідачу засобами поштового зв`язку 01.09.2020 та отримано уповноваженою особою останнього 07.09.2020, про що свідчить відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
10.09.2020 відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, на яке представник споживача повторно не з`явився. За результатами розгляду акту про порушення № 10002539 від 13.07.2020 прийнято рішення про виконання розрахунку необлікованої електроенергії по акту, згідно Правил роздрібного ринку електричної енергії пп. 7 п. 8.4.2, п. 8.4.6, п. 8.4.7, п. 8.4.12 ПРРЕЕ за період з 13.01.2020 по 13.07.2020, час роботи – 12, кількість необлікованої електроенергії складає 72 218 кВт.г. на суму 187 898,64 грн.
Другий екземпляр протоколу № 277 від 10.09.2020, розрахунок по акту та рахунок по Акту про порушення № 10002539 від 13.07.2020 направлено на адресу ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” засобами поштового зв`язку 11.09.2020.
Відповідачем вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 187 898,64 грн. в добровільному порядку не сплачена, що стало підставою для звернення позивача до суду з вказаним позовом.
Спірні правовідносини сторін є господарськими і виникли у сфері використання електричної енергії.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312.
Відповідно до п. 1.1 Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Правилами ПРРЕЕ надано визначення споживача електричної енергії - це фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Відповідно до п. 5.5.5 ПРРЕЕ (у редакції станом на 13.07.2020) споживач зобов`язаний: - користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); - здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; - забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; - узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; - не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; - утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів.
Згідно з п. 8.2.5 ПРРЕЕ (в редакції, чинній на момент складення Акту про порушення – 29.01.2020) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи). У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою. Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов`язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Згідно з абз. 3 пункту 1.1.2 ПРРЕЕ, акт про порушення – це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
В абз. 1 п. 8.2.6 ПРРЕЕ визначено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Необлікована електрична енергія – це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (пункт 1.1.2 ПРРЕЕ).
Як зазначено вище, згідно складеного позивачем, за участі особи, що допустила представників позивача на територію споживача до об`єкту перевірки, акта про порушення № 10002539 від 13.07.2020 встановлено порушення відповідачем п.п 7 п. 8.4.2. ПРРЕЕ. Акт оформлено відповідно до приписів п. 8.2.5 ПРРЕЕ.
Протоколом № 277 засідання комісії з розгляду актів про порушення від 10.09.2020 відповідачу визначено обсяг необлікованої електричної енергії 72 218 кВт/год на суму 187 898,64 грн.
Згідно з підпунктом 7 п. 8.4.2 ПРРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення такого порушення: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку.
Відповідно до п. 8.4.6 Правил, у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).
На підтвердження дотримання вищезазначених вимог Правил, при складанні акту представниками позивача було виявлено точки самовільного підключення, як т. 9; 10; 11; 12; 13; 14; 15; 16; 17 та 18, про що зазначено у п. 4 акту, та у додатку № 1 до акту. В акті зазначено, що самовільне підключення виконано споживачем неприховано, схема обліку електроенергії відновлена.
Доказів скасування рішення комісії від 10.09.2020, оформленого проколом № 277, на час розгляду справи суду не надано, отже воно є чинним та підлягає виконанню.
Розрахунок необлікованої електроенергії по акту виконано згідно з п. 8.4.12 ПРРЕЕ, яким передбачено нарахування у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави.
Величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії через проводи (кабелі), якими здійснено самовільне підключення (Wдоб.с.п., кВт/тод), розраховується за формулою: Wдоб.с.п. = Рс.п. * tвик.с.п., (8), де:
Рс.п. - потужність самовільного підключення (кВт), що розраховується за формулами у разі підключення до однієї фази Рс.п. = І * Uном.фаз. * cosф; (9),
І - сила струму, що може протікати по колу самовільного підключення, визначена виходячи з найменшого допустимого струму, який може протікати через поперечну площу перерізу проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, згідно з главою 1.3 ПУЕ, А.
У разі непроведення вимірів поперечної площі перерізу всіх проводів (кабелів), що використані у схемі самовільного підключення до електричної мережі, потужність самовільного підключення (Рс.п., кВт) визначається виходячи з допустимого тривалого струму, що може протікати через мінімальний діаметр електропроводки, згідно з положеннями глави 1.3 ПУЕ (за умови, що зазначена сила струму менша сили струму спрацювання комутаційних апаратів, що задіяні у схемі самовільного підключення до електричної мережі).
Відповідно до табл. 1.3 ПУЕ сила струму, що протікає через мінімальний діаметр електропроводки складає 11 А.
Uном.фаз. - номінальна фазна напруга, кВ (0,22 кВ);
соsф - косинус кута між фазною напругою Uфаз та струмом навантаження, який протікає тією самою фазою, визначений на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології. У разі відсутності у представників оператора системи відповідних засобів вимірювальної техніки cosф приймається рівним 0,9;
t вик.с.п. - час використання самовільного підключення протягом доби (приймається рівним 12 год/добу).
Відповідності до пп. 2 п. 8.4.8. Правил кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
У даному випадку відповідно до табл. № 1 додатку № 5 до договору - кількість робочих днів споживача на тиждень складає 7 календарних днів.
Таким чином, нарахування по акту проведено за 182 дні за період з 13.01.2020 по 13.07.2020, тобто за 6 календарних місяців згідно з вимогами Правил.
За приписами пп. 4 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
Матеріалами справи доведено безоблікове споживання електричної енергії споживачем.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, що визначено ч. 2 ст. 175 ГК України.
Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Аналогічні положення містить ст. 193 Господарського кодексу України.
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За частиною 1 статті 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідач виставлений позивачем на підставі акта про порушення рахунок не оплатив, що є порушенням умов Договору про постачання та Договору про розподіл, а також норм законодавства України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимога позивача про стягнення з ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” 187 898,64 грн. заборгованості за необліковану електричну енергію є такою, що ґрунтується на законі, та заявлена до стягнення правомірно.
Стосовно твердження відповідача, що споживачами за договором є співвласники багатоквартирних будинків, а не ТОВ “Місто для людей Запоріжжя”, суд зазначає наступне.
Відповідно до умов договору про постачання електричної енергії № 14418 від 01.11.2017 саме ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” виступає споживачем. Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, складений на базі вказаного договору. Отже, відповідач відповідно до умов вказаних договорів зобов`язаний утримувати електроустановки у належному технічному стані, не допускати порушення Правил та несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання взятих на себе зобов`язань.
Стосовно проведення перевірки у відсутності представника відповідача, на що посилається відповідач у відзиві, суд зазначає наступне. Відповідно до умов п. 8.2.5 ПРРЕЕ, акт про порушення складається у тому числі у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Як зазначалося судом вище, акт про порушення був оформлений у присутності особи, що допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача. В акті зазначено дану особу та вказані її паспортні дані. Крім того, у пункті 9 акту про порушення зазначено, що проведено відключення без облікової електропроводки та струмоприймачів, виконано закриття точок обліку.
Стосовно припинення користування електричною енергією, на що посилається відповідач у відзиві суд зазначає, що ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» уклавши з ОСББ «СІЧ-62» договір № 30/04/2020-01 від 30.04.2020 про розірвання договору про послуги з управління будинком, письмово не повідомило позивача про остаточне припинення користування електричною енергією, у зв`язку з чим відсутнє документальне підтвердження ініціювання припинення договору з боку відповідача в порядку, визначеному як умовами діючого договору та і ПРРЕЕ, після того, як відповідачу стало відомо про створення ОСББ «СІЧ-62».
Правовідносини між позивачем та відповідачем, з яким укладено договір розподілу регулюються даним договором до моменту його припинення у встановленому порядку.
Таким чином, законодавець не передбачає можливості укласти договір про постачання електричної енергії із новим споживачем до розірвання договору із попереднім споживачем.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у п. 10.11 постанови від 04.07.2019 по справі № 927/564/18.
Відповідно до ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (ч. 1). Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором (ч. 2). Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч. 3). У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4).
Частиною 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За таких обставин, на день складання акта про порушення № 10002539 від 13.07.2020 ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» не повідомило письмово позивача про остаточне припинення користування електричною енергією, відповідно договір розподілу № 14418 від 01.01.2019 був діючим, за умовами якого відповідач взяв на себе зобов`язання, передбачені п. 5.5.5 ПРРЕЕ щодо недопущення безоблікового споживання електричної енергії, за неналежне виконання яких повинен нести відповідальність, встановлену, як умовами договору, так і ПРРЕЕ у вигляді сплати вартості та обсягу необлікованої електричної енергії.
Також судом враховано, що договір розподілу на спірний об`єкт укладено з ОСББ «СІЧ-62» лише 13.07.2020 року, тобто після проведення перевірки.
Згідно ч. 1 ст. 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання (ч. 1). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами (ч. 3).
Відповідно до п.п. 1 п. 5.5.5 ПРРЕЕ, споживач електричної енергії зобов`язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
Згідно абз 2 п. 1.2.15 ПРРЕЕ, для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
Пунктом 3.1.9 ПРРЕЕ встановлено, що споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
Виходячи з аналізу наведених вище норм, ОСББ «СІЧ-62» набуло статусу споживача лише після приєднання до публічного договору з розподілу, а саме з 13.07.2020, що обумовлено заявою-приєднанням та прийняття електроустановки в управління-експлуатацію та на відповідне зберігання, що підтверджується актом технічної перевірки від 13.07.2020 та актом про пломбування від 13.07.2020.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 11 ГПК України, суд при розгляді справи керується принципом верховенства права (ч. 1). Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ст. ст. 13 та 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 78 ГПК України визначено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ст. 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, належними, допустимими, достовірними, достатніми та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Наведене вище в тексті цього рішення спростовує інші доводи відповідача у цій справі, як на підставу для відмови у задоволенні позову.
Відповідно до статті 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача у розмірі 2 818,48 грн.
Керуючись ст. ст. 76-79, 86, 129, 233, 236 – 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131-В; код ЄДРПОУ 41279924) на користь Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” в особі Запорізьких міських електричних мереж (юридична адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, поштова адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Волгоградська, буд. 25; код ЄДРПОУ 00130926) заборгованість за необліковану електричну енергію в розмірі 187 898 (сто вісімдесят сім тисяч вісімсот дев`яносто вісім) грн. 64 коп. та витрати по сплаті судового збору на суму 2 818 (дві тисячі вісімсот вісімнадцять) грн. 48 коп. Видати наказ після набрання рішенням чинності.
Повний текст рішення складено та підписано 11.11.2021.
Суддя К.В.Проскуряков
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.