
Справа №265/6219/20
Провадження № 2/263/2714/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2021 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд м.Маріуполя Донецької області в складі:
головуючого судді Соловйова О.Л.,
при секретарі судового засідання Кирилюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Донецького обласного територіального центру комплектування соціальної підтримки, третя особа, на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Міністерство оборони України, про поновлення на квартирному обліку,
В С Т А Н О В И В :
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.
28.09.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом за яким просив зобов`язати Донецькій обласний військовий комісаріат поновити на квартирному обліку в загальній черзі – 1992року, з травня 1996 року в загальній черзі при Донецькому військовому комісаріаті та в першочерговій черзі з серпня 2006 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з серпня 1981 року по листопад 2006 року проходив військову службу в Збройних Силах України, на різних посадах. В листопаді 2006 року звільнений з військової служби у зв`язку зі скороченням штатів та реформуванням ЗС України із залишенням на квартирному обліку у черзі, як особа, що потребує поліпшення житлових умов при Донецькому обласному військовому комісаріаті. В 2012 році, за бюджетною програмою «Будівництво (придбання) житла для військовослужбовців Збройних Сил України», за кошти державного бюджету, Міністерством оборони України були придбані квартири, які розташовані у АДРЕСА_1 . За ордером №268 отримав у користування та зареєструвався разом із родиною у двокімнатній квартирі АДРЕСА_2 . Реалізувати своє право на приватизацію житла не встиг, через події, які відбуваються на Сході України. В 2014 році був вимушений переїхати до м.Біла Церква Київської області, де взятий на облік, як внутрішньо-переміщена особа. За актом обстеження технічного стану квартири від 25.09.2019 №123, конструктивні елементи непридатні для нормальної експлуатації. Його звернення до Донецького обласного військового комісаріату від 29.02.2020 про поновлення на квартирному обліку, залишилось не вирішеним, тому через неможливість використання наданого житла, просив суд зобов`язати Донецький обласний військовий комісаріат поновити на квартирному обліку.
ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
12.11.2020 на виконання ухвали суду про залишення позову без руху, позивачем надано квитанцію про сплату судового збору та уточнено, що за наслідками розгляду звернення позивача від 29.02.2020 Донецькій обласний військовий комісаріат листом від 13.03.2020 фактично відмовив у поновленні на квартирному обліку, посилаючись на абзац 4 пункту 2 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» затвердженої наказом №380 від 31.07.2018.
Ухвалою суду від 13.11.2020 відкрито провадження по справі, призначено підготовче судове засідання, відповідачу встановлено 15-ти денний строк на подання відзиву на позов.
Ухвалою суду від 07.12.2020 за клопотанням представника позивача –адвоката Матюшенкова Д.В., витребувано в Донецькому обласному військовому комісаріаті документі передані до житлової комісії, а саме: довідку Домни КЕН від 23.06.1989; довідку Рауховської КЕЧ №318 від 20.05.1996 та довідку Рауховської КЕЧ №8098 від 20.05.1996. Листом №06/209 від 15.04.2021 відповідач повідомив про відсутність можливості надати вказані документи, через їх знаходження у захопленій будівлі розташованої у м.Донецьку.
19.03.2021 судом отримано відзив на позовну заяву, за яким військовий комісар Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 зазначив, що відповідно до п.2.18 наказу МОУ №737 від 30.11.2011 військовослужбовці та особи, звільнені з військової служби, знімаються з обліку за місцем служби у разі: поліпшення житлових умов у випадках, передбачених законодавством, за місцем перебування на квартирному обліку, внаслідок чого зникла потреба в наданні жилого приміщення; отримання за рахунок житловий фондів МО України жилого приміщення для постійного проживання. Посилаючись до вимог наказу МОУкраїни №380 від 31.07.2018, якими керується позивача, відповідач зауважує, що наказ стосується виключно військовослужбовців, а також осіб, звільнених взапас або відставку, що залишились перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Враховуючи, що позивач звільнений з лав Збройних сил України у 2006 році та зняти з квартирного обліку у 2014, то дія наказу на нього не розповсюджується, оскільки він не підпадає не під одну з визначених категорій. Та насамперед, позивач був забезпечений житловим приміщенням у м. Красногорівка, а знаходження житла на лінії зіткнення та небажання в оформленні правовстановлюючих документів, не може бути визнано підставою у поновленні на квартирному обліку.
29.07.2021 позивачем до суду подана відповідь на відзив, відповідно до якої, він не погоджуючись із твердженням відповідача щодо незастосування до нього вимогнаказу МОУкраїни №380 від 31.07.2018, зауважує, що пункт 2 розділу Х Інструкції затвердженої вказаним наказом передбачає, що передавання квартир (будинків), кімнат у комунальних квартирах у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» оформлюється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), кімнату в комунальній квартирі, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення. Неможливість реалізації позивачем права власності на житло обумовлено знаходженням м.Красногорівка в так званій «сірій зоні», де проходять активні бойові дії, що унеможливлює використання жилого приміщення. Одночасно, через зміну назви відповідача, за Директивою командувача військ оперативного командування «Схід» №Д-11ДСК від 26.12.2019 «Про формування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у військах оперативного командування «Схід» у 2020році» з 02.11.2020 Донецькій обласний військовий комісаріат переформовано у Донецькій обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, без реорганізації даного органу, з огляду на що просив здійснити відповідні уточнення при визначенні відповідача за позовом.
Ухвалою суду від 29.07.2021 закрито підготовче провадження, справа призначена до розгляду, назва відповідача зманена відповідно до уточнень.
В судове засідання, третя особа: Міністерство оборони України свого представника не спрямувало, обмежившись запитом про надання копії документів позовної заяви. Про час та місце слухання справи повідомлявся шляхом надсилання рекомендованої кореспонденції.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, з урахуванням клопотання представника позивача про слухання справи за його відсутності та в зв`язку з неявкою відповідача, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Згідно ордеру на жиле приміщення №268 від 01.04.2020, виданого виконавчим комітетом міської ради народних депутатів м. Красногорівка, на підставі рішення №43 від 19.03.2014, ОСОБА_3 , родина якого складається з трьох осіб, має право заняття жилого приміщення двокімнатної квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_3 (а.с.13)
Розподілу зазначеного житла передував ордер на жиле приміщення №1 від 27.02.2014 ухвалений квартирно-експлуатаційним відділом м.Луганськ Міністерства оборони України, відповідно до якого підставою видачі ордеру з`явився протокол засідання комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних Сил України № 1 від 24.01.2014. (а.с.12)
Відповідно до паспортних даних позивача, останній зареєстрований з 05.04.2014 у АДРЕСА_3 (а.с.8)
За актом обстеження технічного стану житлового приміщення квартири розташованої в АДРЕСА_3 №123 від 25.09.2019, утвореною комісією в присутності користувача квартири ОСОБА_1 , встановлена пошкодження квартири внаслідок бойових дій на території міста, а саме: два пластикових вікна та вхідних металевих дверей. В квартирі відсутнє електропостачання, водопостачання та теплопостачання. Технічний стан будівлі в цілому, стан її конструктивних елементів визнаний непридатним для нормальної експлуатації. (а.с.26)
Відповідно до довідці № 2009 від 02.10.2019 керівник військово-цивільної адміністрації Малашко Ю.А. повідомляє, що квартири розташовані у другій блок секції житлового будинку в АДРЕСА_1 придбані у жовтні 2012 року Міністерством оборони України за бюджетною програмою «Будівництво (придбання) жила для військовослужбовців Збройних сил України» за кошти державного бюджету для військовослужбовців запасу. У зв`язку з проведенням АТО (ООС) на території м. Красногорівка передача у комунальну власність квартир не здійснена. (а.с. 25)
За інформацією начальника квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганська Мізякіна В. №524/4255 від 18.11.2019 відновлення та капітальний ремонт пошкоджених багатоповерхових житлових будинків буде здійснюватись за кошти обласного бюджету після закінчення бойових дій. (а.с.21)
Відповіддю військового комісару Донецького обласного військового комісаріату Павлюк В. №14/ожк від 13.03.2020 позивача повідомлено, що поновлення у черзі на отримання постійного житла при об`єднаній житлової комісії Донецького обласного військового комісаріату не можливо, через вимоги наказу Міністерство Оборони України № 380 від 31.07.2018 «Про затвердження Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та члені їх сімей жилими приміщеннями». (а.с.24)
ІV. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.
Згідно п.1 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства. Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 24 червня 2004 року N 1865-ІУ (далі - Закон N 1865-ІУ), статтю 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей "викладено в новій редакції: Військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями державою. Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надається жиле приміщення, що має відповідати вимогам статті 50 Житлового кодексу України. До одержання постійного жилого приміщення військовослужбовцям, зазначеним у цьому пункті, надаються службові жилі
приміщення. У разі відсутності такого житла військова частина зобов`язана тимчасово орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та його сім`ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) ним жилого приміщення на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях після звільнення та членів їх сімей, визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081 «Про затвердження Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - Порядок).
У відповідності до вимог пункту 3 цього Порядку, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Житлові приміщення надаються військовослужбовцям у межах норм,встановлених законодавством.
Наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року №737 затверджено Інструкцію про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10 січня 2012 року за № 24/20337.
Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 1.4 наведеної Інструкції військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Військовослужбовці, що перебували на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, до 1 січня 2005 року (набрання чинності Законом України від 24 червня 2004 року № 1865-IV «Про внесення змін до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання відповідно до раніше встановленого законодавством порядку - без врахування вислуги на військовій службі.
Відповідно до п. 4 розділу І Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 року № 380 (далі - Інструкція), військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.
Відповідно до п. 1 розділу VI Інструкції, житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.
Згідно з п. 21 розділу VI Інструкції, зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі:
-поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті;
-подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік;
-в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно з п. 1 розділу VII Інструкції, особи, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, забезпечуються жилим приміщенням згідно з чергою у військовій частині, що визначається часом зарахування на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень, або до списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень) за рішенням житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії), яке затверджується наказом командира військової частини.
Згідно зі статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Втрата житла є найбільш крайньою формою втручання у право на повагу до житла (рішення у справі МакКенн проти Сполученого Королівства від 13 травня 2008 року пункт 50 (рішення у справі Кривіцька та Кривіцький проти України від 02 грудня 2010 року).
Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Пунктом 1 частини другої статті 40 ЖК України визначено, що громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до рішення ухваленого квартирно-експлуатаційним відділом м.Луганськ, за протоколом засідання комісії з контролю за розподілом житла в гарнізонах Збройних сил України № 1 від 24.01.2014, отримав ордер на жиле приміщення №268 від 01.04.2014 та таким чином був забезпечений житлом. Своє право на отримання жилого приміщення та фактичне його прийняття, реалізував зареєструвавши 05.04.2014 своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 . При вирішенні позовних вимог суд враховує, що подальше пошкодження житла відбулось внаслідок бойових дій. Обмеження права позивача у вільному використанні житла та неможливість реалізації права власності, через розташування житла на лінії зіткнення під час проведення АТО (ООС) відбувається поза волею відповідача, внаслідок загальновідомих подій розвиток яких з травня 2014 року продовжується по теперішній час на Сході України. З огляду на викладене суд приходить до висновку, що станом на час отримання житла, відбулось поліпшення житлових умов позивача, що обумовлює його виключення з черги на квартирному обліку при Донецькому військовому комісаріаті. Неможливість реалізації позивачем прав власності на вказане жиле приміщення, не перебуває у залежності із настанням факту поліпшення житлових умов, яке визначається моментом надання жилого приміщення у користування. Неможливість поновлення у черзі на квартирному обліку простежується також з огляду на те, що по теперішній час позивач продовжує бути користувачем наданого йому жилого приміщення. Неможливість використання квартири за призначенням, є наслідком бойових дій під час проведення АТО (ООС), та не залежать від винних дій відповідача. Набуття статусу внутрішньо переміщеної особи, та право позивача на отримання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, є компенсацією держави за неможливість використання наданого жилого приміщення, що не створює для відповідача передумов для поновлення позивача на квартирному обліку.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 19, 141, 263 265, 280 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Донецького обласного територіального центру комплектування соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Міністерство оборони України про поновлення на квартирному обліку, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м.Маріуполя Донецької області шляхом подачі в 30-денний строк апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне найменування та ім`я сторін та інших учасників справи.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , , РНОКПП: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_4
ВідповідачДонецький обласний територальний центр комплектування та соціальної підтримки, місцезнаходження: м. Маріуполя вул.. Громової, 67
Третя особа на стороні відповідача:Міністерство оборони України, місцезнаходження: м. Київ пр-т Повітрофлотський, 6.
Суддя: О. Соловйов