
10.11.2021 Провадження по справі № 3/940/633/21 Справа № 940/1164/21
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 листопада 2021 року суддя Тетіївського районного суду Київської області Мандзюк С.В., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 3 Білоцерківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 182595 від 15.09.2021 року вбачається, що 15.09.2021 року об 11 годині 37 хвилин в м. Тетіїв по вул. Володимирській водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом MAZDA 3, державний номерний знак НОМЕР_2 , в стані наркотичного сп`яніння. Огляд на стан сп`яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря-нарколога в Тетіївській ЦРЛ, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
25.10.2021 року ОСОБА_1 через канцелярію суду були подані власноручно написані пояснення, в яких він свою провину категорично не визнав, посилаючись на грубі порушення процедури проведення його огляду, зокрема не пред`явлення йому сертифікату відповідності на тест, відбір сечі в одну ємкість, яку принесли з собою працівники поліції, не роз`яснення ОСОБА_1 його прав та обов`язків, а також відсутність доказів керування транспортним засобом.
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав доводи, викладені в раніше поданих письмових поясненнях та просив врахувати, що був зупинений працівниками поліції безпідставно.
Разом з тим, після ознайомлення з відеозаписом, доданим до матеріалів провадження, ОСОБА_1 суттєво змінив раніше надані пояснення, а саме визнав факт керування транспортним засобом та відсутність у нього пристебнутого ременя безпеки на час зупинки автомобіля працівниками поліції. Крім того, ОСОБА_1 повідомив, що в той день був дуже втомлений, бо усю ніч не спав. На проходження огляду погодився відразу, сечу здавав на вимогу працівників поліції, наркотичні засоби раніше вживав, а на даний час не вживає. Заперечив факт перебування в стані наркотичного сп`яніння, оскільки перед тим, як був зупинений 15.09.2021 року вживав наркотичні засоби більше, ніж за добу до того і просто був втомлений. Просив врахувати, що тест в лікарні лише виявив наркотичну речовину, але не її кількість у нього в організмі, у зв`язку з чим просив витребувати з Тетіївської ЦРЛ повторні лабораторні дослідження його біологічного середовища та закрити провадження у справі.
Заслухавши ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, переглянувши відеозапис фіксації правопорушення, суд приходить до наступного висновку.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року № 3353, встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (із змінами та доповненнями) - ПДР України.
Пунктом 1.3 ПДР України встановлено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Відповідно до пункту 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.9 а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, як це визначено у ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Водночас, положеннями ст. 252 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною першою статті 130 КУпАП встановлено відповідальність, зокрема за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Згідно ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я .
Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з матеріалів справи, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, доведена належними та допустимими доказами, зокрема:
1)протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 182595 від 15.09.2021 року, який складений у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП та містить усі необхідні у ньому відомості;
2)відеозаписом фіксації вчиненого правопорушення, який є додатком до протоколу і кореспондується з фактичними обставинами справи та підтверджує факт керування транспортним засобом водієм ОСОБА_1 , порушення ним ПДР, а саме відсутність пристебнутого ременя безпеки, згоду на проходження огляду, результати відповідного огляду та визнання ОСОБА_1 факту вживання наркотичних засобів у відповідь на запитання лікаря-нарколога;
3)висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 15.09.2021 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 15.09.2021 року об 11 годині 40 хвилин перебуває у стані наркотичного сп`яніння внаслідок вживання канабіоїдів, який є додатком до протоколу.
Щодо доводів ОСОБА_1 , викладених у його власноручних поясненнях та змінених безпосередньо під час судового розгляду, суд вважає їх непослідовними, суперечливими та такими, що не узгоджуються з іншими об`єктивними доказами, основним з яких є відеозапис з нагрудної камери поліцейського.
Так, згідно відеозапису, доданого до протоколу, чітко вбачається, що ОСОБА_1 порушив ПДР України, а саме керував автомобілем, будучи не пристебнутим ременем безпеки, а в подальшому погодився на пропозицію поліцейського пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння.
При цьому суд наголошує, що за приписами пункту 1 розділу ІІ Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів проводиться поліцейським лише за наявності у водіїв ознак алкогольного сп`яніння, в той час, як пунктом 12 цього розділу передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4, розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я. Відтак, сумнівними є доводи ОСОБА_1 про порушення поліцейським процедури огляду, оскільки на місці огляд не проводився.
Крім того, суд бере до уваги те, що згідно відеозапису з нагрудної камери поліцейського, ОСОБА_1 під час проходження огляду у лікаря-нарколога на запитання лікаря – нарколога чи заперечує він вживання наркотичних речовин протягом двох тижнів чітко відповів, що не заперечує факту вживання наркотичних речовин на протязі двох тижнів, розуміючи що мова йде про два тижні напередодні дати проведення огляду
Більш того, в ході судового розгляду ОСОБА_1 уточнив, що вживав наркотичні засоби за добу до огляду, проведеного 15.09.2021 року.
Щодо заявленого ОСОБА_1 клопотання про витребування з Тетіївської ЦРЛ повторних лабораторних досліджень його біологічного середовища, суд вважає його необґрунтованим та незрозумілим, оскільки відсутні відомості, які саме повторні лабораторні дослідження біологічного середовища ОСОБА_1 можуть перебувати у Тетіївській ЦРЛ та яке вони мають значення для провадження. Крім того, факт вживання наркотичної речовини та результатів огляду ОСОБА_1 ні під час проходження огляду, ні в ході розгляду справи, не заперечувався.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Обираючи ОСОБА_1 вид адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, обставини його вчинення, з урахуванням чого застосовує адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячінеоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 454 грн. 00 коп.
Керуючись статтями 40-1, 130 ч.1, 283, 284 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір», суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, притягнути до адміністративної відповідальності та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розміріоднієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,на користь держави судовий збір в сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири)гривні на рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Київського апеляційного суду через Тетіївський районний суд Київської області.
Суддя С.В.Мандзюк