
Справа №: 630/786/21
Провадження № 3/630/144/21
П О С Т А Н О В А
Іменем України
05 листопада 2021 рокум. Люботин
Суддя Люботинського міського суду Харківської області Малихін О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, яка надійшла від Відділення поліції № 2 Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області, про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Покровка Краснокутського району Харківської області, з середньою освітою, одруженого, працюючого в ТОВ «АСТА», який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , інші відомості не відомі,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.164 КУпАП, -
в с т а н о в и в:
Як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення ВАБ № 472052 від 13 серпня 2021 року, ОСОБА_1 13 серпня 2021 року о 14-10 год. в приміщенні магазину, розташованому за адресою: м. Люботин, вул. Княжа, 2, здійснював реалізацію спиртних напоїв – горілка «Улюблена» та тютюнових виробів «Палермо» без ліцензії, чим порушив ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило. Відповідно до ст. 268 КУпАП, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за умови, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, справу може бути розглянуто під час відсутності цієї особи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Згідно з вимогами ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи; якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Так, ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачені такі види порушень порядку провадження господарської діяльності, вчинення яких є підставою для накладення адміністративного стягнення:
Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання;
Провадження господарської діяльності без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом;
Провадження господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону;
Провадження господарської діяльності у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії,
Провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб`єктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до ст. 15 цього ж Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
До протоколу ВАБ № 472052 від 13 серпня 2021 року додано роздруківку з інформацією про юридичну особу ТОВ «АСТА», код 21185736, керівником якого є ОСОБА_1 , та яке здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_2 .
До протоколу також додані письмові пояснення ОСОБА_2 , в яких він вказав, що 13 серпня 2021 року о 14-10 год. придбав у магазині «ФОП ОСОБА_3 » за адресою: АДРЕСА_2 , пляшку горілки та пачку цигарок. Але в цих поясненнях не відображені обставини, які б вказували на те, що реалізацію горілки та тютюнових виробів здійснював саме ОСОБА_1 .
Досліджені докази не дають змоги визначити, чи дійсно ОСОБА_1 здійснював продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів як суб`єкт господарської діяльності чи як фізична особа, а також місце здійснення торгівлі – площа Княжа, 2 чи АДРЕСА_2 , оскільки вказані адреси знаходяться на значній відстані одна від одної.
З огляду на встановлені обставини, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП - торгівля пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами з рук або у приміщеннях, заборонених законом. Це, в свою чергу, виключає наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення.
Отже лише поліцейський уповноваженого підрозділу Національної поліції України наділений правом розпочинати провадження в справі про адміністративне правопорушення, збирати докази, одним з яких є протокол про адміністративне правопорушення, та висувати особі обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення. Суд наділений лише процесуальним правом розгляду справи про адміністративне правопорушення, але не уповноважений на зміну чи корегування суті адміністративного правопорушення, визначеного в протоколі.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного суд вважає за необхідне провадження по справі закрити.
Керуючись ст.ст. 247, 256, 265, 278, 283, 284 КУпАП, суддя –
П О С Т А Н О В И В :
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-ти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду шляхом подачі особою, щодо якої її винесено, та її захисником, а також потерпілим апеляційної скарги до органу, який виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Суддя О. О. Малихін