
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2021 року Справа № 160/15354/21 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сидоренко Д.В., перевіривши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЛОГІСТ" до відповідача-1 - Державної податкової служби України, відповідача-2 - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -
Обставини справи: 02.09.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЛОГІСТ" до відповідача-1 - Державної податкової служби України, відповідача-2 - Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними та скасувати наведені рішення комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про відмову в реєстрації:
Рішення від 01.06.2021 р. №2713491/41509475 про відмову у реєстрації податкової накладної №1 від 05.05.2021 на суму 209043,67, у т.ч. ПДВ 34840,61 грн.;
Рішення від 01.06.2021 р. №2713490/41509475 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 15.05.2021 на суму 187042,12 грн., у т.ч. ПДВ 31173,69 грн.;
Рішення від 01.06.2021 р. №2713492/41509475 про відмову у реєстрації податкової накладної №16 від 15.05.2021 на суму 187672,56 грн., у т.ч. ПДВ 31278,76 грн.;
Рішення від 01.06.2021 р. №2713489/41509475 про відмову у реєстрації податкової накладної №17 від 15.05.2021 на суму 29562,53 грн., у т.ч. ПДВ 4927,09 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправними та скасувати рішення за результатами розгляду скарг комісією центрального рівня Державної податкової служби України (на рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області):
Рішення від 18.06.2021 №28516/41509475/2(реєстраційний номер скарги 9157470822 від 14.06.2021) оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 01.06.2021 №2713491/41509475, щодо реєстрації податкової накладної від 05.05.2021 №1;
Рішення від 18.06.2021 №28512/41509475/2(реєстраційний номер скарги 9157532260 від 14.06.2021) оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 01.06.2021 №2713490/41509475, щодо реєстрації податкової накладної від 15.05.2021 №13;
Рішення від 18.06.2021 №28534/41509475/2(реєстраційний номер скарги 9157765504 від 14.06.2021) оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 01.06.2021 №2713492/41509475, щодо реєстрації податкової накладної від 15.05.2021 №16;
Рішення від 18.06.2021 №28480/41509475/2(реєстраційний номер скарги 9158116065 від 14.06.2021) оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 01.06.2021 №2713489/41509475, щодо реєстрації податкової накладної від 15.05.2021 №17;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених та направлених для реєстрації ТОВ «АГРО-ЛОГІСТ»:
податкову накладну №1 від 05.05.2021р. на загальну суму 209043,67 грн., у т.ч. ПДВ - 34840,61 грн., реєстраційний номер документа 9134795708, виписану на поставку товару ТОВ «КОМПАНІЯ ДНІПРОТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 38835594);
податкову накладну №13 від 15.05.2021 на загальну суму 187042,12 грн., у т.ч. ПДВ 31173,69 грн., реєстраційний номер документа 9140532800, виписану на покупця ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 30487219);
податкову накладну №16 від 15.05.2021 на загальну суму 187672,56 грн., у т.ч. ПДВ 31278,76 грн., реєстраційний номер документа 9140533784, виписану на покупця ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 30487219);
податкову накладну №17 від 15.05.2021 на загальну суму 29562,53 грн., у т.ч. ПДВ 4927,09 грн., реєстраційний номер документа 9140533828, виписану на покупця ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» (код ЄДРПОУ 30487219).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем у травні 2021 року було складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні, реєстрацію яких було зупинено у зв`язку з тим, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Також, позивачем через електронний кабінет було отримано рішення комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, від 13.05.2021 року №25634 про відповідність критеріям ризиковості платника податку на додану вартість критеріям ризиковості, визначеним п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачем засобами електронного зв`язку було направлено пояснення із додатками копій первинних документів, в яких відображено інформацію про платника з моменту реєстрації і щодо здійснення господарської діяльності на теперішній час, у т.ч. по спірним податковим накладним. Позивач зазначає, що ТОВ «Агро-Логістик» є крупним імпортером сезонних овочів та фруктів. Підтвердженням інформації щодо імпорту овочів та фруктів є інформаційна база Митниці, наявна у відповідача-1 і відповідача-2, та не потребує доказування та підтвердження здійснення операцій. Однак, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації взагалі не було враховано надані позивачем пояснення та докази, копії первинних документів, на їх підтвердження та були прийняті рішення про відмову у реєстрації спірних податкових накладних. Підставою для прийняття рішень вказано у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів. Вказано, що відсутні документи з перевізниками товару (договори, акти виконаних робіт). Але позивачем надавались копії документів, що підтверджують транспортування товару (договори на транспортне обслуговування, акти виконаних робіт). Позивач вважає оскаржувані рішення нормативно і документально необгрунтованими, протиправними, та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.
06.10.2021 року від відповідача-1 Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач-1 з посиланням на загальні норми Податкового кодексу України та норм Порядку як №1165, так і №520 просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви.
06.10.2021 від відповідача-2 ДПС України надійшов відзив на позовну заяву, в якому з посиланням на загальні норми Податкового кодексу України та норм Порядку як №1165, так і №520 просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви. Зазначено, що відповідно до норм чинного законодавства повноваження ДПС України щодо реєстрації ПН в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу. Позовні вимоги про зобов`язання вчинити конкретні дії (зареєструвати ПН в ЄРПН) хоча і знаходяться у взаємозв`язку із вимогами про скасування рішень, але мають самостійний характер і можуть бути задоволені, якщо судом перевірено виконання усіх умов, визначених законом, для прийняття такого рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475, 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Січових Стрільців, будинок 91Г, кімната 2) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 08.08.2017 року, про що внесено запис №12241020000082251.
Основний вид діяльності: оптова торгівля фруктами й овочами – 46.31.
15.04.2020 року між ТОВ «Агро-Логіст» (постачальник) та ТОВ «Компанія Дніпротрейд» (покупець) укладено договір купівлі-продажу №А-15/04-2020, згідно предмета якого, постачальник відповідно до умов договору зобов`язується поставити, а покупець – прийняти та оплатити продукти харчування (товар) у кількості, за найменуванням та цінами, зазначеними в накладних (товарно-транспортних або товарних), що оформлюються на кожну партію товару.
ТОВ «Агро-Логіст» було виписано рахунок №311 від 05.05.2021 року відповідно до договору №А-15/04-2020 від 15.04.2020 року, на товар «свіжі мандарини» на загальну суму з ПДВ 209043,67 грн.
Згідно товарно-транспортної накладної №311 від 05.05.2021 року, ТОВ «Агро-Логіст» було здійснено доставку вантажу ТОВ «Компанія Дніпротрейд» - свіжі мандарини, на підставі супровідних документів – видаткової накладної №311 від 05.05.2021 року, на загальну суму 209043,67 грн. (маса брутто, т – 11,500).
У зв`язку з відвантаженням товару, ТОВ «Агро-Логіст» було складено податкову накладну №1 від 05.05.2021 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ – 209043,67 грн. (в т.ч. ПДВ 34840,61 грн.) та направлено на реєстраціє до ЄРПН.
Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.05.2021 реєстраційний №9134795708, документ прийнято, реєстрація зупинена.
Підставою зупинення реєстрації вказано: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 05.05.2021 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
29.05.2021 року ТОВ «Агро-Логіст» направлено до Шевченківської ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. До даного повідомлення долучені пояснення із відповідними додатками (первинними документами).
Направлення зазначених пояснень із відповідними документами та їх прийняття податковим органом підтверджується роздруківкою скріншоту з програми Me.doc.
Проте, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №2713491/41509475 від 01.06.2021р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 05.05.2021 року.
Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної №1 від 05.05.2021р. контролюючий орган в оскаржуваному рішенні визначив ненадання платником податку копій документів, зокрема:
договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них;
первинних документів щодо постачання/придбання, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів/ інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків фактури\інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити;
В графі додаткова інформація зазначено: відсутні документи з перевізниками товару (договори, акти виконаних робіт).
Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН №28516/41509475/2 від 18.06.2021 року, відповідно до п.56.23 ст.56 ПК України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
25.06.2020 року між ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» (покупець) та ТОВ «Агро-Логіст» (постачальник) укладено договір поставки №ОФ90432, згідно предмета якого постачальник зобов`язується в порядку і строки, встановлені договором, передати товар у власність покупцю, у певній кількості, відповідної якості та за погодженою ціною, а останній прийняти товар і оплатити його на умовах, визначених у цьому договорі.
Згідно наказу ТОВ «Агро-Логіст» від 02.01.2021 року Про співпрацю з торгівельною мережею ТОВ «АТБ-МАРКЕТ», в зв`язку з вимогами облікової політики ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» та згідно договору №ОФ-90432 від 01.01.2021 року для оформлення видаткових документів наказано: 1. видатковими документами на продукцію, що поставляється компанією ТОВ «Агро-Логіст» для ТОВ «АТБ-МАРКЕТ» є «Акт прийняття товару» та «Товарно-транспортна накладна»; 2. найменування продукції, що постачається вказувати згідно комерційної пропозиції (додаток до договору №ОФ90432 від 01.01.2021р.); 3. для формування бухгалтерського документу «Комплектація товару» керуватися нижче наданої таблиці.
15.05.2021 року ТОВ «Агро-Логіст» складено видаткові накладні для постачання ТОВ «АТБ-МАРКЕТ»:
- №328 «перець солодкий червоний» на загальну суму 187042,12 грн.;
- №329 «перець солодкий червоний» на загальну суму 187672,56 грн.;
- №330 «грейпфрут» на загальну суму 29562,53 грн.
Поставка товару підтверджується актом прийняття товару (накладна) №211413305 від 16.05.2021 за ТТН №328 від 15.05.2021р., №143860452 від 15.05.2021 за ТТН №329 від 15.05.2021, №76557544 від 15.05.2021 за ТТН №330 від 15.05.2021.
У зв`язку з відвантаженням товару, ТОВ «Агро-Логіст» було складено податкові накладні та направлено на реєстрацію:
№13 від 15.05.2021 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ – 187042,12 грн. (в т.ч. ПДВ 31173,69 грн.);
№16 від 15.05.2021 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ – 187672,56 грн. (в т.ч. ПДВ 31278,76 грн.);
№17 від 15.05.2021 року на загальну суму коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ – 29562,53 грн. (в т.ч. ПДВ 4927,09 грн.).
Згідно квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 28.05.2021 реєстраційний №9140532800, №9140533784, №9140533828 документ прийнято, реєстрація зупинена.
Підставою зупинення реєстрації вказано: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК (від 15.05.2021 №13, №16, №17) в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
29.05.2021 року ТОВ «Агро-Логіст» направлено до Шевченківської ДПІ ГУ ДПС у Дніпропетровській області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. До даного повідомлення долучені пояснення із відповідними додатками (первинними документами).
Направлення зазначених пояснень із відповідними документами та їх прийняття податковим органом підтверджується роздруківкою скріншоту з програми Me.doc.
Проте, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних:
№2713490/41509475 від 01.06.2021р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №13 від 15.05.2021 року;
№2713492/41509475 від 01.06.2021р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №16 від 15.05.2021 року;
№2713489/41509475 від 01.06.2021р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №17 від 15.05.2021 року.
Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної №1 від 05.05.2021р. контролюючий орган в оскаржуваному рішенні визначив ненадання платником податку копій документів, зокрема:
договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них;
первинних документів щодо постачання/придбання, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів/ інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків фактури\інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити;
В графі додаткова інформація зазначено: відсутні документи з перевізниками товару (договори, акти виконаних робіт).
Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН №28512/41509475/2 від 18.06.2021 року, №28534/41509475/2 від 18.06.2021 року, №28480/41539475/2 від 18.06.2021 року відповідно до п.56.23 ст.56 ПК України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Окрім того, згідно матеріалів справи, 13.05.2021 року комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН прийнято рішення №25634 про відповідність ТОВ «Агро-Логіст» критеріям ризиковості платника податку. Підстава: п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, наявна податкова інформація структурного підрозділу стосовно взаємовідносин з суб`єктами господарювання, які віднесені та/або свідчать про здійснення ризикових операцій.
ТОВ «Агро-Логіст» було направлено пояснення до повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку від 02.07.2021р. вих.№02/07-1.
За результатом розгляду пояснень та документів, комісією регіонального рівня прийнято рішення №32124 від 13.07.2021 року про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Не погоджуючись із рішеннями про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).
За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
За приписами пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 Критерії ризиковості здійснення операцій є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Суд зазначає, що належної мотивації підстав та причин віднесення поданих ТОВ «Агро-Логіст» податкових накладних до категорії ризиковості здійснення операцій, відповідачем-1 не наведено у спірних рішеннях та не доведено відповідачами суду належними засобами доказування.
Як встановлено судом з квитанцій, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних стало те, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Згідно п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що є додатком до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Порядок №1165), у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Проте, яка саме податкова інформація наявна у податкового органу не зазначено, суду жодних інших пояснень, доказів, відповідачем-1 не надано, щодо підтвердження віднесення ТОВ «Агро-Логіст» до переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.
Окрім того, як встановлено судом, комісією регіонального рівня прийнято рішення №32124 від 13.07.2021 року про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Таким чином, на час розгляду справи судом, ТОВ «Агро-Логіст» не відповідає критеріям ризиковості платника податку, таке рішення відсутнє.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Пунктами 2-7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Як встановлено судом, 29.05.2021 року ТОВ «Агро-Логіст» подало повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого надало документи на підтвердження здійснення господарської операції, що не заперечується відповідачами.
Згідно матеріалів справи, позивачем надавались наступні зокрема первинні документи: договір купівлі-продажу №А-15/04-2020 від 15.04.2020р., витратна накладна №311 від 05.05.2021р., товарно-транспортна накладна №311 від 05.05.2021р., акт наданих послуг №348 від 31.05.2021р., контракт №24/02/2021/AL/AG від 24.02.2021р., міжнародна товарно-транспортна накладна А №1128198, митна декларація UA110130/2021/006812 від 15.03.2021р., договір транспортного експедирування №10/10-2019 від 10.10.2019р., акт №ОУ-001446 здачі-прийняття робіт згідно договору №10/10-2019 від 15.03.2021р., договір оренди №01/10/2020 від 01.10.2020р., інвойс №09 від 25.02.2021р., договір поставки №ОФ90432 від 25.06.2020р., наказ №2 від 02.01.2021р., видаткова накладна №328 від 15.05.2021р., акт приймання товару №211413305 від 16.05.2021р., товарно-транспортна накладна №328 від 15.05.2021р., договір про надання послуг №14/01/2020-АЛІГ від 14.01.2020р., акт здачі-прийняття робіт №520 від 15.05.2021р., протокол випробування №380 якості сільськогосподарської продукції та сировини, контракт №25/02/21-AG, митна декларація UA110130/2021/012968 від 11.05.2021р., міжнародна товарно-транспортна накладна №125165, видаткова накладна №329 від 15.05.2021р., акт прийняття товару №143860452 від 15.05.2021р., товарно-транспортна накладна №329 від 15.05.2021р., акт здачі-прийняття робіт №520 від 15.05.2021р., контракт №05/10-2020А від 05.10.2020р., митна декларація UA110130/2021/005469, міжнародна товарно-транспортна накладна А№117416, видаткова накладна №330 від 15.05.2021р., акт прийняття товару №76557544 від 15.05.2021р., товарно-транспортна накладна №330 від 15.05.2021р., договір на транспортно-експедиційне обслуговування №01-12-С від 16.09.2020р., акт надання послуг №5 від 31.05.2021р., протокол випробування №525 якості сільськогосподарської продукції та сировини.
Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначені повідомлення та додані до нього документи, прийнято рішення №2713491/41509475 від 01.06.2021р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 05.05.2021 року, №2713490/41509475 від 01.06.2021р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №13 від 15.05.2021 року; №2713492/41509475 від 01.06.2021р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №16 від 15.05.2021 року; №2713489/41509475 від 01.06.2021р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №17 від 15.05.2021 року.
Спірні рішення містить наступне: прийнято рішення про відмову у реєстрації ПН/РК в ЄРПН у зв`язку з ненадання платником податку копій документів, зокрема:
договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них;
первинних документів щодо постачання/придбання, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів/ інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків фактури\інвойсів, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити;
В графі додаткова інформація зазначено: відсутні документи з перевізниками товару (договори, акти виконаних робіт).
Судом встановлено, що позивачем було надано відповідачу-1 всі первинні документи, які в достатній мірі вказують на реальність здійснення господарської діяльності та проведених операцій з ТОВ «Компанія Дніпротрейд» та ТОВ «АТБ-МАРКЕТ».
Позивачем надавались відповідні договори з перевізниками товару, акти виконаних робіт. Зазначені документи ТОВ «Агро-Логіст» долучено також до позовної заяви, які досліджені судом.
Суд також зауважує, що зі змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної видно, що контролюючий орган вказав на те, що платник податку відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку та надіслана позивачу квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому відповідачем-1 у квитанції не зазначено конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Враховуючи п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування), не зазначено, яка саме інформація наявна у податкового органу.
Відтак, ненадання документів не може бути підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, оскільки вони не витребувалися податковим органом.
Отже, позиція відповідача щодо ненадання платником податку копій документів, наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, а у спірних рішеннях не наведено обґрунтувань причин відмови у реєстрації податкової накладної, складеної позивачем.
При цьому невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.
На підставі викладеного судом встановлено протиправність рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оскільки відповідач у спірних рішеннях зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкових накладних, він прийняв невмотивовані рішення, оскільки їх зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняті негативні для платника податків рішення. Прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на викладене, відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є необґрунтованими, протиправними та підлягають скасуванню.
Також суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податку.
Водночас наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.
Суд вважає, що у цьому випадку задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 05.05.2021р., №13 від 15.05.2021р., №16 від 15.05.2021р., №17 від 15.05.201р. в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання, є належним способом відновлення порушених прав позивача і дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Так, реєстрацію в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо зупинено, віднесено до повноважень ДПС України.
Як встановлено судом, і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації спірних податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Обставин, що унеможливлювали б реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з ч.4 ст.245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд робить висновок про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну №1 від 05.05.2021р., №13 від 15.05.2021р., №16 від 15.05.2021р., №17 від 15.05.201р. складених позивачем, у Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними та скасування рішення за результатами розгляду скарг комісією центрального рівня Державної податкової служби України (на рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області): Рішення від 18.06.2021 №28516/41509475/2(реєстраційний номер скарги 9157470822 від 14.06.2021) оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 01.06.2021 №2713491/41509475, щодо реєстрації податкової накладної від 05.05.2021 №1; Рішення від 18.06.2021 №28512/41509475/2(реєстраційний номер скарги 9157532260 від 14.06.2021) оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 01.06.2021 №2713490/41509475, щодо реєстрації податкової накладної від 15.05.2021 №13; Рішення від 18.06.2021 №28534/41509475/2(реєстраційний номер скарги 9157765504 від 14.06.2021) оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 01.06.2021 №2713492/41509475, щодо реєстрації податкової накладної від 15.05.2021 №16; Рішення від 18.06.2021 №28480/41509475/2(реєстраційний номер скарги 9158116065 від 14.06.2021) оскаржуване рішення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 01.06.2021 №2713489/41509475, щодо реєстрації податкової накладної від 15.05.2021 №17, суд залишає їх без задоволення з огляду на наступне.
Згідно з пунктом 56.18 статті 58 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Відповідно до пункту 56.23 статті 56 ПК України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:
скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, розгляд скарги здійснюється комісією центрального рівня за участю уповноваженої особи Мінфіну.
У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: комісія центрального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) ДПС, організаційні та процедурні засади діяльності якої визначені у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165; комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС, організаційні та процедурні засади діяльності якої визначені в Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165.
Скарга подається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) у строки, визначені статтею 56 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), з наступного дня після набрання чинності рішенням комісії регіонального рівня.
Згідно з пунктами 12, 14, 15, 16 вказаного Порядку розгляду скарги за результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, приймає одне з таких рішень:
- задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
- залишає скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі без змін.
За результатами розгляду скарги комісія центрального рівня у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, у порядку, визначеному статтею 42 Кодексу, надсилає платнику податку відповідне рішення (додаток 3).
Рішення за результатами розгляду скарги набирає чинності з дня його прийняття.
Якщо рішення щодо скарги не надсилається платнику податку протягом строку, визначеного пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податку з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
Згідно з пунктом 18 зазначеного Порядку розгляду скарги задоволення скарги є підставою для реєстрації зазначених у скарзі податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі з урахуванням вимог пункту 200 1.3 статті 200 1 Кодексу.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що процедура адміністративного оскарження рішень комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН є різновидом досудового порядку вирішення спору.
Таким чином, суд зазначає, що рішення комісії ДПС України (центрального рівня) про залишення скарги платника без задоволення не є юридично значимим для платника, оскільки саме по собі не породжує для нього настання будь-яких юридичних наслідків та не впливає на його права і обов`язки.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 07.02.2020 року по справі №826/11086/18.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Під час звернення з адміністративним позовом до суду позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 18160,00 грн., що підтверджується платіжним дорученнями №2201 від 25.08.2021 року.
Згідно з ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Приймаючи до уваги часткове задоволення позову до ГУ ДПС у Дніпропетровській області та ДПС України, характер спірних правовідносин та обставини встановлені під час судового розгляду справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для присудження здійснених позивачем судових витрат в розмірі 9080,00 грн. порівну за рахунок бюджетних асигнувань ДПС України та Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №2713491/41509475 від 01.06.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 05.05.2021 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475).
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 05.05.2021 року №1 на суму 209043,67 грн., подану Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475), датою її фактичного отримання.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №2713490/41509475 від 01.06.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №13 від 15.05.2021 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475).
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 15.05.2021 року №13 на суму 187042,12 грн., подану Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475), датою її фактичного отримання.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №2713492/41509475 від 01.06.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №16 від 15.05.2021 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475).
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 15.05.2021 року №16 на суму 187672,56 грн., подану Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475), датою її фактичного отримання.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС України у Дніпропетровській області №2713489/41509475 від 01.06.2021 року про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №17 від 15.05.2021 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475).
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну від 15.05.2021 року №17 на суму 29562,53 грн., подану Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» (код ЄДРПОУ 41509475), датою її фактичного отримання.
В задоволені інших вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17-а, м.Дніпро, 49005; код ЄДРПОУ ВП 44118658) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ (вул.Січових Стрільців, буд.91-Г, кімн.2, м.Дніпро, 49000; код ЄДРПОУ 41509475) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, буд.8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ЛОГІСТ» код ЄДРПОУ 41509475, 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Січових Стрільців, будинок 91Г, кімната 2) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 4540,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко