Рішення № 100924145, 19.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2021
Номер справи
160/1165/21
Номер документу
100924145
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року Справа № 160/1165/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в письмовому провадженні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛВІС ТРЕЙД» про застосування арешту коштів, -

ВСТАНОВИВ:

25 січня 2021 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛВІС ТРЕЙД», в якому просить суд застосувати арешт коштів відповідача на розрахункових рахунках у банках, що обслуговують такого платника податків, перелік яких наведено у позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області відповідно до вимог ст.191, пп.75.1.3 п. 75.1 ст.75 ПК України, на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України та наказу від 20.01.2021 № 103-П «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 39911456)» з 20.01.2021 призначено проведення фактичної перевірки ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, просп. Гагаріна, буд. 99 Д, офіс 7, з питань дотримання законодавства у сфері виробництва і обігу підакцизних товарів. На підставі вказаного наказу посадовими (службовими) особами контролюючого органу здійснено виїзд за адресою товариства, однак у допуску до перевірки було відмовлено через незгоду керівника відповідача з цим наказом та наміром останнього оскаржити його в судовому порядку, про що складено відповідний акт недопуску до проведення перевірки від 21.01.2021 року. Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області 22.01.2021 року прийнято рішення про застосування адміністративного арешту платника податків ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД». 25.01.2021 року позивач звернувся до суду з позовом про застосування арешту коштів відповідача на розрахункових рахунках у банках, що обслуговують цього платника податків, посилаючись на те, що платник податків умисно ухиляється від проведення перевірки та фактично перешкоджає здійсненню контролюючим органом податкового контролю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В процесі розгляду справи представником ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» до суду було надано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/993/21, яке було задоволено ухвалою суду від 22 березня 2021 року.

09 липня 2021 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву № б/н від 30 червня 2021 року, в якому останній просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог з наступних мотивів та підстав. Так 21 січня 2021 року директор ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» отримав наказ ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 103-П «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 39911456)» від 20.01.2021 року. Цей наказ на перевірку, на думку відповідача, являвся протиправним та таким, що підлягав скасуванню, у зв`язку з тим, що у спірному наказі були відсутні будь-які посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, окрім посилання на норми, що їх регулюють; у наказі не було відображено в рамках яких заходів контролюючим органом встановлено невідповідність діяльності відповідача вимогам чинного законодавства в межах ст. 80.2.5 ПК України; не було зазначено на підставі яких відомостей або документів (дата, номер, підпис уповноваженої особи) були встановлені факти сумнівності; сумнівність яких саме операцій (дата операції, характер та наслідки такої операції та інші докази вчинення таких операцій, показання свідків, працівників) була встановлена податковим органом. В оскаржуваному наказі відсутні відомості про період діяльності платника податків, який буде перевірятися. Вважає, що відсутні підстави для застосування арешту коштів товариства та просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Разом з відзивом на позовну заяву від представника відповідача 09 липня 2021 року до суду надійшло клопотання про поновлення провадження у справі № б/н від 30 червня 2021 року з доданими документами у якості доказів.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд ухвалою від 19 липня 2021 року поновив провадження в адміністративній справі № 160/1165/21 за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛВІС ТРЕЙД» про застосування арешту коштів.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області відповідно до вимог ст.191, пп.75.1.3 п. 75.1 ст.75 ПК України, на підставі пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України та наказу від 20.01.2021 року №103-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 39911456)» з 20.01.2021 року призначено проведення фактичної перевірки ТОВ «Елвіс Трейд» за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Гагаріна, буд.99 Д, офіс 7, з питань дотримання законодавства у сфері виробництва і обігу підакцизних товарів.

У відповідності до підпункту 20.1.4, пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 вищезгаданого Кодексу, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Положеннями пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України встановлено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

За правилом, встановленим п. 80.1 ст. 80 наведеного вище Кодексу, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Пунктом 80.2 статті 80 ПК України передбачено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів;

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування;

неподання суб`єктом господарювання в установлений законом строк обов`язкової звітності про використання реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, подання їх із нульовими показниками;

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами- лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3;

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про використання праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин та виплати роботодавцями доходів у вигляді заробітної плати без сплати податків до бюджету, а також здійснення фізичною особою підприємницької діяльності без державної реєстрації.

Згідно з п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Як встановлено судом та не оспорюється сторонами 21 січня 2021 року посадовими (службовими) особами позивача було вручено наказ від 20.01.2021 року № 103-п на проведення фактичної перевірки та пред`явлено направлення від 20.01.2021 року №171, №172, №173 директору ТОВ ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» ОСОБА_1 , що підтверджується його підписом на зазначених документах.

Вказаною посадовою (службовою) особою відповідача, 21.01.2021 року, у допуску співробітників позивача до проведення фактичної перевірки було відмовлено, оскільки керівник товариства був не згодний з наказом від 20.01.2021 року №103-п.

Враховуючи вищевикладене, перевіряючими складено акт відмови від допуску до перевірки від 21.01.2021 року, який вручено директору ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» Марціновському Р.Ф., котрий відмовився від підпису про отримання.

Відповідач вважаючи протиправним наказ від 20.01.2021 року №130-П «Про проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛВІС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 39911456)», винесений Головним управління ДПС у Дніпропетровській області, 22 січня 2021 року оскаржив його до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року у справі № 160/993/21 в задоволенні позову ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» відмовлено.

Не погоджуючись з вищезгаданим рішенням суду першої інстанції, платник податків оскаржив його в апеляційному порядку.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2021 року апеляційну скаргу ТОВ «ЕЛВІС ТРЕЙД» задоволено, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19 березня 2021 року скасовано та прийнято нову постанову про задоволення позову.

Отже, наказ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.01.2021 року №130-П «Про проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛВІС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 39911456)» визнано неправомірним та скасовано.

В свою чергу, підстави застосування адміністративного арешту майна встановлені статтею 94 Податкового кодексу України.

Відповідно частини 1 даної статті, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.

Згідно з частиною 2 статті 94 Податкового кодексу України, арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин: платник податків порушує правила відчуження майна, що перебуває у податковій заставі; фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу; відсутні дозволи (ліцензії) на здійснення господарської діяльності, а також у разі відсутності реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих у встановленому законодавством порядку, крім випадків, визначених законодавством; відсутня реєстрація особи як платника податків у контролюючому органі, якщо така реєстрація є обов`язковою відповідно до цього Кодексу, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, вчиняє дії з переведення майна за межі України, його приховування або передачі іншим особам; платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі; платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу; платник податків (його посадові особи або особи, які здійснюють готівкові розрахунки та/або провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню) відмовляється від проведення відповідно до вимог цього Кодексу інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки); нерезидент розпочинає та/або здійснює господарську діяльність через постійне представництво на території України без взяття на податковий облік, що підтверджується актом перевірки.

Звертаючись до суду з вимогою застосувати арешт рахунків відповідача, позивач зазначає наступну підставу: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Однак, наказ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 20.01.2021 року №130-П «Про проведення фактичної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛВІС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 39911456)» визнано неправомірним та скасовано постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2021 року.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи зазначене, визнання протиправним та скасування наказу про призначення перевірки відповідача, суд вважає, що відсутній факт відмови від проведення фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу, відповідно відсутні підстави для застосування арешту майна, зокрема і рахунків відповідача.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Одночасно, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, проаналізувавши положення чинного законодавства України та матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви.

Керуючись статтями 139, 242-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, ЄДРПОУ 44118658) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛВІС ТРЕЙД» (49000, м. Дніпро, просп. Гагаріна, буд. 99Д, оф. 7) про застосування арешту коштів - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська