Рішення № 100917067, 09.11.2021, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
09.11.2021
Номер справи
904/7421/21
Номер документу
100917067
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.11.2021м. ДніпроСправа № 904/7421/21За позовом Комунального підприємства "Кривбасводоканал", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

до Фізичної особи-підприємця Башкова Костянтина Анатолійовича, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 31 276,36грн.

Суддя Євстигнеєва Н.М.

Без виклику (повідомлення) учасників

С У Т Ь С П О Р У :

Комунальне підприємство "Кривбасводоканал"звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Фізичної особи-підприємця Башкова Костянтина Анатолійовича заборгованість у розмірі 31 276,36 грн., з яких:

- заборгованість з плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення у розмірі 28 630,40 грн.;

- пеня у розмірі 1 221,33 грн.;

- 3 % річних у розмірі 259,03 грн.;

- інфляційні втрати у розмірі 1 165,60 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору №524 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 28 травня 2019 року, а саме скидання відповідачем у стічні води забруднюючих речовин з перевищенням допустимих концентрацій, на підтвердження чого позивачем надано акти відбору проб № 888 від 19.11.2020, №140 від 20.03.2021 та протоколи дослідження якості стічних вод № 1322 від 24.11.2020, №201 від 01.03.2021.

У зв`язку з простроченням виконання грошового зобов`язання позивачем на підставі частини 2 статті 625 ЦК України нараховані три відсотки річних за період прострочки з 03.02.2020 по 31.07.2021 у сумі 259,03 грн. та інфляційні збитки за період лютий-червень 2021 року. На підставі пункту 6.3 договору позивач нарахував пеню за порушення строків оплати у розмірі 1 221,33 грн. за загальний період з 04.02.2021 по 31.07.2021.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує наступним:

порушено порядок проведення відбору проби та право відповідача на проведення паралельного аналізу проби, оскільки відповідача не було повідомлено про відбір контрольної проби стічних вод, зазначене в акті. Будь - яких доказів повідомлення про проведення відбору проби, або відмови відповідача бути присутнім під час перевірки, або зволікання з допуском тощо позивачем не надано; відповідно до пункту 4.26. Правил при виявленні перевищення ДК стічних вод споживача, що скидаються до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлених Правилами або договором, виробник у 7-денний термін після закінчення аналізу направляє споживачу лист-повідомлення про виявлені перевищення ДК у стічних водах з додаванням протоколу дослідження якості стічних вод та акта відбору проб стічних вод (у разі його відсутності в споживача). Позивачем надано чек про відправлення рекомендованого листа, але із нього не вбачається, що було направлено відповідачу, на яку адресу, відсутній опис вкладення. Таким чином, позивачем не надано доказів виконання п. 4.26 Правил;

згідно п. 4.27. Правил протягом шестимісячного терміну після визначення перевищення ДК або виявленого порушення споживачем вимог до якості та режиму скиду стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу виробник надсилає споживачу претензію, до якої додаються: акт, яким зафіксовано порушення у сфері централізованого водовідведення, протокол дослідження якості стічних вод, розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, рахунок для оплати. Споживачу надсилаються лише ті документи, що в нього відсутні (які не надсилалися виробником). Листи - повідомлення, які направлені 26.01.2021 та 29.06.2021 за своєю правовою суттю не є претензією, тому КП "Кривбасводоканал" порушено порядок виставлення такого рахунку. Відповідно нарахування штрафних санкцій не може здійснюватись із дат, вказаних у розрахунку пені, 3% річних та інфляційних збитків, доданого до позовної заяви;

позивачем не доведено обсяг скинутих стічних вод, які використовувались для розрахунку плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням. Розрахунки позивача щодо визначення плати за скид понаднормових забруднень не підтверджені та не обґрунтовані належними доказами;

складені позивачем акти не містять даних, встановлених вимогами п. 9.1. КНД 211.1.0.009-94: назва проби, вид проби (разова або об`єднана4) із зазначенням способу усереднення, дані про обробку проби (фільтрування, відстоювання, консервування тощо). Отже, акти за формою не відповідають вимогам, встановленим нормами чинного законодавства, та є неналежним доказом у справі;

згідно з наданими позивачем копіями актів відбору проб, відбір проб стічних вод відповідача провели 23.02.2021 А. Хрустальова, М. Альохін, В. Мартинов, відбір проб стічних вод відповідача 19.11.2020 провели А. Хрустальова, Д. Рябченко. В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження повноважень представників водоканалу на здійснення відбору проб, в той час як до відбору проб мають допускатись особи, що мають підготовку до виконання цієї роботи та пройшли відповідний інструктаж, про що зазначено в пункті 10 КНД 211.1.0.009-94.

У відповіді на відзив, позивач зазначає, що:

правовідносини між сторонами врегульовані: укладеним між сторонами договором №524 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 28.05.2019; Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" від 10.02.2002 № 2918-111; Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 27.06.2008 № 190, які діяли на момент виникнення спірних відносин, тобто за період виникнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання; Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316; Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затвердженими рішенням Криворізької міської ради від 13.02.2019 № 79.

Періодичність відбору контрольних проб установлює виробник виходячи з потреби контролю обсягів та якості стічних вод кожного споживача (п.4.6 Правил №79).

Договором, укладеним між позивачем та відповідачем, а саме пунктами 10.8-10.16 передбачено механізм проведення контролю за скиданням стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу виконавцем у споживача, який є аналогічним вимогам пунктів 4.1 - 4.27 місцевих Правил №79;

умовами укладеного договору та жодним нормативно-правовим актом з питань приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення не передбачено обов`язку виконавця щодо попередження споживача про намір здійснити відбір проб стічних вод, які скидає споживач до системи централізованого водовідведення. Дотримуючись балансу інтересів, позивач про своє прибуття щоразу повідомляв відповідача за півгодини за номером телефону, який зазначено у договорі №524 від 28.05.2019: 096-216-67-96, як контактний номер телефону;

відповідачем не забезпечено участь уповноваженого представника (відповідальної особи) відповідача при відборі проб стічних вод, відповідно до вимог Правил приймання стічних вод та умов договору. Проте зазначений факт не позбавляє уповноважених представників виробника здійснити відбір проб стічних вод. Присутність представника відповідача, який не був визначений умовами договору, як відповідальна особа для вчинення таких дій, як і відсутність такої особи з будь-яких причин не є порушенням вищезазначених Правил №316, Правил №79 та підставою для визнання таких дій позивача неправомірними, а відібрані проби стічних вод не є такими, що не можуть бути використані для дослідження якості стічних вод;

під час надходження проби в лабораторію КП "Кривбасводоканал" здійснюється її реєстрація у відповідному журналі реєстрації проб, що поступають в хімічний відділ. Вноситься наступна інформація: вхідний (порядковий) номер паспорта; дата відбору; назва об`єкту дослідження; місце відбору проб; час відбору проби; час доставки проби в лабораторію; паспортний номер проби; об`єм та вид тари; найменування інгредієнтів, що досліджуються; інформація щодо консервування проби; прізвище фахівця, який відбирав та консервував пробу. Техніки Інспекції промислового водовідведення КП "Кривбасводоканал" Хрустальова А., Альохін М., Мартинов В., інженер-інспектор ІПВ Рябченко Д. є фахівцями з питання проведення технічного обстеження систем водопостачання та водовідведення, відбору проб стічних вод, яким надані повноваження згідно їх посадових інструкцій на відбір проб стічних вод, є підготовленими спеціалістами до виконання цієї роботи, своєчасно проходять відповідні інструктажі у відповідності до вимог п.10 КНД 211.1.0.009-94;

відповідно до п.6.17 Правил №79 додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК), що встановлено контрольним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Обсяги скинутих стічних вод споживача по об`єкту за період з серпня 2020 по лютий 2021 року узгоджені сторонами у актах приймання-передачі наданих послуг водопостачання та водовідведення за укладеним договором, та склали по об`єкту: продмагазин, вул.А.Головка,40-з відповідно: 387,00 м3, 243,00 м3, 32,00 м3, 31,00 м3, 320 м3, 31 м3, 29 м3, 69 м3. Рахунки, виставлені позивачем за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з серпня 2020 по лютий 2021року, сплачені відповідачем у повному обсязі. Відтак, обсяги скинутих стічних вод відповідача за період з серпня 2020 по лютий 2021 року, які використані для розрахунків додаткової плати за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК) узгоджені відповідачем.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.08.2021 справу №904/7421/21 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.

Ухвалою господарського суду від 25.08.2021 відкрито провадження у справі.

Враховуючи приписи частини тринадцятої статті 8, статті 12, частини першої статті 247 Господарського процесуального кодексу України, приймаючи до уваги малозначний характер справи та незначну складність, її розгляд було вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку письмового провадження.

При здійсненні судочинства суди застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права (ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"). Відповідно до ст. 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до п. 10 ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України одним з основних засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи частини 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

28.05.2019 між Комунальним підприємством "Кривбасводоканал" (виконавець) та Фізичною особою-підприємцем Башковим Костянтином Анатолійовичем (споживач) укладено договір № 524 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (а.с. 13-16).

Згідно п. 1.1 договору виконавець зобов`язується своєчасно надавати споживачеві відповідної якості послуги з централізованого водопостачання і водовідведення, а споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.

Орієнтовний обсяг послуг з централізованого водопостачання складає 398,88м3/рік та орієнтовний обсяг послуг з централізованого водовідведення складає 398,88м3/рік (п. 1.2 договору).

Об`єкт користування водопостачання та водовідведення розташованого за адресою: вул. Адмірала Головка біля жилого будинку №23 (торгівельний павільйон), м. Кривий Ріг, орієнтовний обсяг послуг з централізованого водопостачання складає 15,84м3/рік та орієнтовний обсяг послуг з централізованого водовідведення складає 15,84м3/рік (п. 1.2.1 договору).

Об`єкт користування водопостачання та водовідведення розташованого за адресою: вул. Адмірала Головка біля жилого будинку №62 (торгівельний павільйон), м. Кривий Ріг, орієнтовний обсяг послуг з централізованого водопостачання складає 15,84м3/рік та орієнтовний обсяг послуг з централізованого водовідведення складає 15,84м3/рік (п. 1.2.2 договору).

Об`єкт користування водопостачання та водовідведення розташованого за адресою: вул. Адмірала Головка будинок №40 з, м. Кривий Ріг, орієнтовний обсяг послуг з централізованого водопостачання складає 367,20м3/рік та орієнтовний обсяг послуг з централізованого водовідведення складає 367,20м3/рік (п. 1.2.3 договору).

Характеристика встановлених засобів обліку води зазначена у п.1.4 договору:

лічильник ЛК-15Х, заводський номер 8287756, вул. Адмірала Головка біля жилого будинку №23 (торгівельний павільйон);

лічильник ЛК-15Х, заводський номер 8393806, вул. Адмірала Головка біля жилого будинку №62 (торгівельний павільйон);

лічильник ЛК-15Х, заводський номер 8169812, вул. Адмірала Головка будинок №40 з, м. Кривий Ріг.

За змістом пункту 2.1. договору передбачено, що тарифи за послуги водопостачання та водовідведення на день писання договору затверджені:

- відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2003 від 21.12.2018 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП "Кривбасводоканал" тарифи становлять з 01.01.2019: на централізоване водопостачання - 7,08грн за 1 куб.м (без ПДВ);

на централізоване водовідведення - 10,96 грн. за 1 куб.м (без ПДВ);

- відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2004 від 21.12.2018 "Про встановлення тарифів на централізоване постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) тарифи становлять з 01.01.2019:

на централізоване постачання холодної води - 7,33 грн за 1 куб.м (без ПДВ); на централізоване водовідведення - 11.35 грн. за 1 куб.м (без ПДВ).

У випадку зміни тарифів оплата послуг здійснюється споживачем по новим тарифам без зміни умов договору. Зміна тарифів здійснюється з моменту набуття чинності відповідної постанови компетентного органу, яким є Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики та житлово-комунальних послуг. Споживач здійснює оплату за надані послуги по новим тарифам без додаткового узгодження (п. 2.2. договору).

Згідно п. 3.1. договору, розрахунковим періодом є календарний місяць. Розрахунки за послуги централізованого водопостачання та водовідведення здійснюються споживачем у грошовій формі:

до 20 числа розрахункового місяця споживач сплачує 100% заявленого місячного обсягу послуг згідно рахунку виконавця, який направляється на електронну адресу споживача не пізніше як за 3 доби до здійснення платежу. Оригінал рахунку направляється на поштову адресу або вручається нарочно;

якщо сума сплати по авансовому платежу більша ніж сума за фактично надані послуги вона враховується в суму авансового платежу наступного розрахункового місяця;

остаточна оплата за фактично надані послуги здійснюється до 3-го числа календарного місяця наступного за розрахунковим згідно рахунку виконавця за винятком авансового платежу.

Визначення обсягу спожитих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення здійснюється на підставі даних засобів обліку води/стоків, встановлених споживачем у відповідності до виданих виконавцем технічних умов, та оформлюється актом про приймання-передавання послуг (п. 3.4 договору).

Кількість стічних вод споживача, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами, зафіксованими засобами вимірювальної техніки, що занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію (п. 4.5 договору).

У разі відсутності засобів обліку стічних вод у споживача їх облік здійснюється такими методами: за допомогою засобів обліку на водозаборах; за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах; за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору; на підставі витрат води на технологічні потреби; на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення. Метод визначення кількості стічних вод споживача, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлюється виконавцем (п. 4.6 договору).

При розрахунку об`єму скинутих стічних вод споживача враховується додатковий обсяг стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виконавця, як при загально сплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулою Правил № 190 і сплачується споживачем в строк і на умовах визначених п. 3.1. договору (п. 4.7 договору).

За кількісний та якісний склад стічних вод субспоживача повну відповідальність несе споживач (п. 4.8 договору).

Пунктом 5.2 договору визначено зобов`язання споживача, зокрема своєчасно, в повному обсязі у відповідності до умов договору вносити плату за рахунками, які виставлені виконавцем.

Згідно п. 6.1. договору споживач несе відповідальність згідно із законодавством і цим договором, зокрема за недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері централізованого водопостачання та водовідведення та житлово-комунальних послуг; за несвоєчасне внесення платежів за виставленими рахунками - шляхом сплати пені; за порушення зобов`язань, установлених законодавством і цим договором; за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин; за невиконання умов даного договору.

У разі прострочення виконання зобов`язань, визначених розділом III цього договору, на вимогу виконавця споживач зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми (п. 6.2 договору).

За несвоєчасну оплату виставлених виконавцем рахунків у термін, визначений п. 3.1. цього договору, споживач зобов`язаний сплатити виконавцеві пеню в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожен день прострочення до моменту фактичної оплати, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня (п. 6.3 договору).

За невиконання або неналежне виконання договірних зобов`язань, винна сторона відшкодовує спричинені цим збитки у повній сумі понад штрафні санкції (п. 6.4 договору).

За умовами п. 7.1 договору точка розподілу, в якій здійснюється передача послуг від виконавця до споживача є межа балансової яка визначається Актами/схемами розподілу балансової належності та меж обслуговування водопостачання та водовідведення від 30.07.2018, що є невід`ємними частинами договору.

Цей договір набирає чинності з моменту підписання його сторонами і діє в частині надання послуг з водопостачання та водовідведення до 31.12.2019, а в частині здійснення розрахунків за надані послуги - до повного погашення заборгованості (п. 9.1 договору).

Договір вважається пролонгованим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення його строку однією із сторін не буде письмово заявлено про розірвання або необхідність перегляду. Договір може бути розірваний достроково у разі невиконання умов договору сторонами або за мотивованою заявою однієї зі сторін (п.п. 9.2, 9.3 договору).

Згідно п. 10.3 договору сторони цього договору будують свої відносини на основі чинних, в момент здійснення відповідних дій, нормативно-правових документів, що регулюють відносини у сфері надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Виконавець здійснює постійний контроль за кількістю та якістю стічних вод, що надходять до комунальної каналізаційної мережі від споживача послуг централізованого водовідведення (п. 10.8 договору).

Споживач забезпечує можливість проведення виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого (споживача) представника (п. 10.9 договору).

За умовами п.10.10 договору результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксуються у акті відбору проб стічних вод, який підписують як представник виконавця, так і представник споживача. Акти складаються у двох примірниках - для виконавця і споживача. У разі відмови підписати акт представником споживача, акт відбору проб стічних вод підписується представниками виконавця із зазначенням прізвища представника споживача, який відмовився підписати акт. Такий акт вважається дійсним та має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин).

Відбір проб стічних вод споживача здійснюється повноважними представниками виконавця з місця визначеного у акті розподілу балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення та схемі розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення й експлуатаційної відповідальності, які є невід`ємними частинами договору (п. 10.11 договору).

Якість стічних вод визначається хімічними аналізами, підтвердженими актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод. Аналізи виконуються лабораторіями, що акредитовані/атестовані на виконання цих видів досліджень (п. 10.12 договору).

З метою контролю якості стічних вод споживача виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (надалі за текстом - ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживача виконує уповноважений представник виконавця, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виконавця так і представник споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виконавця зазначає про це в журналі або акті.

У разі незгоди споживача з результатами даних лабораторії виконавця щодо якості стічних вод згідно з аналізом контрольної проби, за результатами якого зроблено висновок про наявність у стічних водах споживача перевищень ДК забруднюючих речовин, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражних проб, які відбираються одночасно з контрольною пробою і зберігаються належним чином виконавцем та споживачем (п. 10.13 договору).

Акт відбору проб та/або Акт обстеження внутрішніх систем водовідведення споживача, підписуються повноважними представниками виконавця в односторонньому порядку у наступних випадках:

якщо представник споживача не з`явився до місця відбору проб протягом 30 хвилин з моменту повідомлення про прибуття повноважних представників виконавця;

якщо споживач не надав згоди на відбір проб стічних вод або здійснює перешкоди в проведенні обстеження систем водовідведення об`єкту споживача;

якщо споживач відмовився від підписання Акту про відбір проб стічних вод.

У випадку складання вказаних актів в односторонньому порядку повноважними представниками виконавця, вимоги та відомості, викладені в них вважаються погодженими споживачем, про що зазначається відповідним записом (п. 10.15 договору).

У разі, якщо стічні води, що утворюються в результаті провадження господарської діяльності споживача містять перевищення ДК забруднюючих речовин визначених в місцевих Правилах приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, а за їх відсутності в Правилах № 316, вони мають бути очищені та знезаражені на локальних очисних спорудах споживача (п. 10.16 договору).

Пунктом 10.18 договору визначено, що відповідальною особою за водопостачання та водовідведення об`єктів споживача, цілісність пломб та пристроїв, водомірних вузлів призначається Башков К.А.

Актом розподілу балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 30.07.2018 сторони погодили, серед іншого, каналізаційний випуск Ш100мм від об`єкту по вул. А.Головка, 40-з, в місці приєднання до центральної каналізації Д300мм по вул. А.Головка, знаходиться на балансі та обслуговується ФОП Башков К.А. Взяття проб стічних вод виконувати в КК-1 (а.с. 17).

19.11.2020 та 23.02.2021 під час здійснення контролю за скидом забруднюючих речовин з контрольного колодязя за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Адмірала Головка, буд. 40-з, позивачем виявлено та зафіксовано скид відповідачем в міську каналізацію стічних вод з перевищенням вмісту рівня забруднюючих речовин.

Так, 19 листопада 2020 року, з метою здійснення контролю за якістю стічних вод, що надходять до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, у контрольному колодязі КК-1, згідно Акту розподілу балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 30.07.2018 на об`єкті за адресою: вул. Адмірала Головка, 40-з, було здійснено відбір проб стічних вод (проба № 534 контрольна, проба №534 арбітражна), про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод №888 від 19.11.2020, підписаний в односторонньому порядку представниками позивача, технік ІПВ А. Хрустальова, інженер-інспектор ІПВ Д. Рябченко, споживач відмовився від підписання акту, про що зазначено у акті (а.с. 21).

У розділі "Особливі умови відбору проб" Акту про відбір проб стічних від № 888 від 19.11.2020 зазначено: час прибуття представників КП "Кривбасводоканал" на підприємство, ФОП Башков К.А. об 11:20 год. Споживач у телефонному режимі (тел.0962166796) повідомив, що не має можливості бути особисто присутнім при відборі проб стічних вод та підписати відповідний, та не заперечує проти проведення даної процедури.

Згідно результатів хімічного аналізу проб стічних вод, відібраних 19.11.2020 у каналізаційному колодязі КК-1, виконаного хіміко-бактеріологічною лабораторією КП "Кривбасводоканал", про що складено Протокол №1322 від 24.11.2020 дослідження якості стічних вод, встановлено, що якість стічних вод не відповідає вимогам Правил №79 (а.с.22).

У контрольній пробі стічних вод № 534, відібраній 19.11.2020 на об`єкті відповідача за адресою вул. Адмірала Головка,40-з у КК-1 встановлено перевищення ДК забруднюючих речовин за наступними показниками:

Фосфати=15,2мг/дм3,при допустимій концентрації 3,9мг/дм3;

ХСК = 629, ОмгО/дм3, при допустимій концентрації 500.0 мОг/дм3.

Листом від 26.11.2020 за вих. №11059 відповідача було повідомлено про виявлені порушення та необхідність застосування заходів по приведенню якості стічних вод відповідача у відповідність до Правил №79. Додатком до цього листа є Акт про відбір проб стічних вод№888 від 19.11.2020 та протокол дослідження якості стічних вод №1322 від 24.11.2020 (доказом направлення листа від 26.11.2020 є фіскальний чек від 30.11.2020, а.с. 26).

Позивачем була нарахована відповідачу додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що встановлено контрольним аналізом Актом про відбір проб стічних вод №888 від 19.11.2020 та Протоколом №1322 від 24.11.2020 дослідження якості стічних вод у розмірі 15 751,46грн. за період з 22.08.2020 по 19.11.2020 (а.с. 27,28).

26.01.2021 на адресу відповідача направлено розрахунок величини додаткової плати за скид січних вод з понаднормативними забрудненнями та рахунок № 13 від 21.01.2021 на суму 15 751,46грн., які повернуті підприємством зв`язку з відміткою: "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 29-31).

23 лютого 2021 року, з метою здійснення контролю за якістю стічних вод, що надходять до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, у контрольному колодязі КК-1, згідно Акту розподілу балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 30.07.2018 на об`єкті за адресою: вул. Адмірала Головка, 40-з, було здійснено відбір проб стічних вод (проба № 97 контрольна, проба №97 арбітражна), про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод №140 від 23.02.2021, підписаний в односторонньому порядку представниками позивача, технік ІПВ А. Хрустальова, технік ІПВ М. Альохін, технік ІПВ В. Мартинов, споживач відмовився від підписання акту, про що зазначено у акті (а.с. 23).

У розділі "Особливі умови відбору проб" Акту про відбір проб стічних від № 140 від 23.02.2021 зазначено: час прибуття представників КП "Кривбасводоканал" на підприємство, ФОП Башков К.А. об 10:45год. З представником споживача зв`язалися за номером тел.0962166796, який вказано в договорі №524 від 28.05.2019, як контактний. Абонент відмовився бути особисто присутнім при відборі проб стічних вод, а також відмовився виділити уповноважену особу для здійснення вищезазначеної процедури.

Згідно результатів хімічного аналізу проб стічних вод, відібраних 23.02.2021 у каналізаційному колодязі КК-1, виконаного хіміко-бактеріологічною лабораторією КП "Кривбасводоканал", про що складено Протокол №201 від 01.03.2021 дослідження якості стічних вод, встановлено, що якість стічних вод не відповідає вимогам Правил №79 (а.с. 24).

У контрольній пробі стічних вод № 97, відібраній 23.02.2021 на об`єкті відповідача за адресою вул. Адмірала Головка,40-з у КК-1 встановлено перевищення ДК забруднюючих речовин за наступними показниками:

БСК5=318, ОмгО/дм3,при допустимій концентрації 302, ОмгО/дм3;

ХСК= 790, ОмгО/дм3, при допустимій концентрації 500,0 мОг/дм3',

Фосфати=11,7 мг/дм3, при допустимій концентрації 3,9 мг/дм3.

Листом від 04.03.2021 за вих. №2361 відповідача було повідомлено про виявлені порушення та необхідність застосування заходів по приведенню якості стічних вод відповідача у відповідність до Правил №79. Додатком до цього листа є

Акт про відбір проб стічних вод№140 від 23.02.2021 та протокол дослідження якості стічних вод №201 від 01.03.2021 (доказом направлення листа від 04.03.2021 є фіскальний чек від 05.03.2021, а.с. 33).

Позивачем була нарахована відповідачу додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що встановлено контрольним аналізом Актом про відбір проб стічних вод №140 від 23.02.2021 та Протоколом №201 від 01.03.2021 дослідження якості стічних вод у розмірі 12 878,94грн. за період з 26.11.2020 по 23.02.2021 (а.с. 34,35).

29.06.2021 на адресу відповідача направлено розрахунок величини додаткової плати за скид січних вод з понаднормативними забрудненнями та рахунок № 255 від 22.06.2021 на суму 12 878,94грн., які отримано відповідачем 03.07.2021 (рекомендоване повідомлення про вручення поштових відправлень 5002704038004, а.с. 37).

Зазначені рахунки відповідач не оплатив, що і стало причиною виникнення спору.

Предметом доказування є обставини, пов`язані з дотриманням відповідачем договірних зобов`язань щодо плати за спожиті послуги, зокрема за понаднормативне скидання стічних вод у комунальну каналізаційну мережу, сам факт такого скидання відповідачем, правомірність відбору стічних вод, результатів аналізу й розрахунку плати.

Згідно з частиною другою статті 11 Цивільного кодексу України серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

За частиною першою статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).

За приписами статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 №316 затверджено "Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення" та "Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення" (далі - Правила №316).

Відповідно до пункту 2 Правил № 316 останні поширюються на суб`єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).

На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов`язковими для виробників та споживачів (пункт 4 Правил № 316).

З метою забезпечення в м. Кривому Розі дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог статей 13,13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", пункту 4 розділу І Правил №316 рішенням Криворізької міської ради від 13.02.2019 №79 затверджено "Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу" (далі - Правила №79).

За змістом пунктів 2.1, 2.2 Правил № 79 приймання стічних вод споживачів до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди здійснюється виключно на підставі договору. Виробник приймає стічні води споживача до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу за умови, що показники якості стічних вод споживача відповідають вимогам Правил та умовам укладеного з виробником договору.

Перелік речовин, заборонених до скиду в системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу (п. 2.23 та додаток 2 до Правил) є єдиним для стічних вод усіх категорій споживачів (п. 2.4 Правил № 79).

Відповідно до пункту 2.5 Правил № 79 стічні води субспоживача є складовою стічних вод споживача.

Споживачі несуть установлену законодавством відповідальність за порушення Правил і за аварійні ситуації, що можуть виникнути на системах централізованого водовідведення м. Кривого Рогу і на каналізаційно-очисних спорудах (КОС) внаслідок скидання споживачами до них забруднень, що кількісно та якісно не відповідають вимогам Правил (п. 2.22 Правил № 79).

Пунктом 4.1 Правил № 79 встановлено, що споживачі письмово під час укладення договору визначають не менше двох представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку, уповноважених представляти їх під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечують присутність таких уповноважених представників на об`єкті споживача безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.

З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК у стічних водах є достатньою підставою для нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення ДК) (п. 4.2 Правил № 79).

Відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери), розташування якого визначено в актах/схемах розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід`ємною частиною договору. У разі відсутності в споживача таких актів/схем розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, відбір проб стічних вод здійснюється з останнього елемента каналізаційної мережі споживача (пункт 4.3 Правил № 79).

За змістом пунктів 4.6, 4.7, 4.8, 4.9, 4.10 Правил № 79 відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує раптово уповноважений представник виробника протягом доби, не погоджуючи зі споживачами заздалегідь. Результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксується в акті відбору проб стічних вод (додаток 4), який підписують як представник виробника, так і представник споживача.

Акти складаються у двох примірниках - для виробника й споживача. У разі відмови підписати акт представником споживача, він підписується представниками виробника із зазначенням прізвища представника споживача, який відмовився підписати акт.

Акт відбору проб та інші документи, підготовлені виробником, підписуються однією стороною (повноважними представниками виробника) у разі зволікання з допуском уповноваженого представника виробника на територію споживача (більше ніж 30 хвилин після прибуття представника виробника) або створення представниками споживача перешкод виробнику у відборі проб чи обстеженні об`єкта водопостачання та водовідведення.

Об`єм відібраної виробником контрольної проби має бути достатнім для виконання контрольного та арбітражного аналізу.

За ініціативи споживача та в його посуд виробником відбирається паралельна проба. У такому випадку проби відбираються за одночасною присутністю представників виробника та споживача. При цьому в акті відбору проб стічних вод (додаток 4) робиться примітка про паралельний відбір проб для виконання паралельного аналізу.

За умовами пункту 4.11 Правил № 79 якість контрольної проби визначається контрольним аналізом лабораторії виробника, у разі її відсутності - інших лабораторій, що здійснюють діяльність у цій галузі відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" і вимог чинного законодавства України, та підтверджується документами встановленого зразка: актом відбору проб стічних вод (додаток 4) і протоколом дослідження якості стічних вод (додаток 5).

Аналіз контрольної проби проводиться за показниками, зазначеними в додатку 1 до Правил. Виробник має право провести аналіз контрольної проби не за всіма показниками, в залежності від виду діяльності споживача (п. 4.12 Правил № 79).

Паралельний аналіз виконує споживач у будь-якій лабораторії, що здійснює діяльність у цій галузі відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" і вимог чинного законодавства України. Споживач невідкладно за результатами паралельного аналізу повідомляє виробника телефонограмою або факсограмою про результати вимірювання паралельної проби, виконані лабораторією. При встановленні факту розбіжності результатів контрольного аналізу та паралельного аналізу за ініціативи споживача, у разі його незгоди з результатами контрольного аналізу, проводиться арбітражний аналіз (п.п. 4.13, 4.14, 4.15 Правил № 79).

Згідно з пунктом 4.19 Правил № 79 арбітражний аналіз проводиться в лабораторії виробника. А в разі незгоди споживача з проведенням арбітражного аналізу в лабораторії виробника, споживач має право звернутися до незалежної лабораторії, що здійснює діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", для проведення аналізу арбітражної проби. Усі витрати, пов`язані з транспортуванням, арбітражним аналізом стічної води, сплачуються споживачем.

Пунктом 4.26 Правил № 79 встановлено, що при виявленні перевищення ДК стічних вод споживача, що скидаються до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлених Правилами або договором, виробник у 7-денний термін після закінчення аналізу направляє споживачу лист-повідомлення про виявлені перевищення ДК у стічних водах з додаванням протоколу дослідження якості стічних вод та акта відбору проб стічних вод (у разі його відсутності в споживача).

Відповідно до пункту 6.2 Правил № 79 кількість стічних вод споживачів, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами, зафіксованими засобами вимірювальної техніки, що занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

У разі відсутності засобів обліку стічних вод у споживачів, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, їх облік здійснюється такими методами: за допомогою засобів обліку на водозаборах; за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах; за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору; на підставі витрат води на технологічні потреби; на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення (пункт 6.3 Правил № 79).

Метод визначення кількості стічних вод споживачів, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, установлюється виробником (п. 6.4 Правил №79).

Акти про відбір проб стічних вод № 888 від 19.11.2020 та №140 від 23.02.2021 складені повноважними представниками позивача за формою відповідно до додатку 4 до Правил № 79 та з відображенням відомостей щодо здійснення відбору контрольної та арбітражної проби, як то передбачено пунктами 4.6, 4.9 цих Правил.

Акти про відбір проб стічних вод № 888 від 19.11.2020 та №140 від 23.02.2021 підписані лише представниками позивача, представник відповідача не з`явився.

За змістом пунктів 10.9, 10.18 договору саме споживач зобов`язаний забезпечити можливість проведення виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого (споживача) представника і саме відповідач є відповідальною особою за водопостачання та водовідведення об`єктів, які контролюються позивачем.

Саме відповідач, як споживач, відповідно до пункту 4.1 Правил № 79 повинен визначати представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку, уповноважених представляти його під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечувати присутність таких уповноважених представників на своєму об`єкті безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.

Не зазначення таких повноважних представників окрім нього в договорі та номеру телефону покладається на відповідальність відповідача. Разом з тим не позбавляє його прав наділяти такими повноваженнями тих чи інших довірених осіб за необхідності.

Тому ризики настання наслідків невиконання договірних зобов`язань повинен нести відповідач.

Згідно зі статтями 6, 19 Конституції України органи законодавчої та виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ні законами, ні підзаконними актами, у тому числі Правилами № 316, Правилами № 79, не передбачено обов`язку службових осіб виробника під час відбору контрольних проб та складання відповідного акта перевіряти документи у представника споживача з метою встановлення його особи.

Суд погоджується з позицією позивача, що факт знаходження представників виробника на об`єкті споживача, повідомлення ними останнього про прибуття для відбору контрольної проби стічних вод з метою виконання своїх обов`язків, дає об`єктивні підстави очікувати прибуття повноважної особи за договором поза розумними сумнівами у її компетенції.

Важливо також, що навіть неявка споживача не може перешкоджати діяльності позивача здійснювати контрольні функції за рівнем шкідливих речовин у стічних водах.

Наведене узгоджується з правовою позицією, яка викладена у постанові Верховного Суду від 08.12.2020 у справі № 904/3392/19.

Протоколи досліджень якості стічних вод № 1322 від 24.11.2020 та №201 від 01.03.2021 містять інформацію про найменування джерела відбору проб, його місце, дату відбору, найменування показників, фактичне їх значення, відомості про методику виконання вимірювань, а також висновки за підписом представників лабораторії. В цілому протоколи відповідають за формою додатку 5 до Правил № 79.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідач не скористався своїм правом на оскарження дій службових осіб позивача щодо контрольної перевірки. Визначення відповідності акта відбору проб стічних вод та протоколу їх досліджень національним стандартам і методикам при дослідженні проб стічних вод не є предметом позову в даній справі.

Виявлені у відібраних пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.

Відповідно до пункту 6.8 Правил № 79 величину плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника (Pc) розраховує виробник за формулою:

Pc = T * Qd + 5Т * Qpd + Kk * Т * Qpz,

де: Т - тариф, установлений за надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн./м3;

Qd - об`єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3;

Qpd - об`єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги, обумовлені договором, м3;

Qpz - об`єм скинутих споживачем стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3;

Kk - коефіцієнт кратності, який ураховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.

Відповідно до пункту 6.16 Правил № 79 у разі встановлення виробником факту одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, застосовується коефіцієнт кратності.

Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, крім випадків, передбачених пунктами 6.9, 6.10.

Додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК, що встановлено контрольним та/або арбітражним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод (додатки 4, 5), стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Додаткова плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта (пункт 6.17 Правил № 79).

Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 15 751,46грн. та у сумі 12878,94грн. розрахована позивачем за період з 22.08.2020 по 19.11.2020, з 26.11.2020 по 23.02.2021 у повній відповідності до пунктів 6.8, 6.14, 6.17 Правил № 79.

Як встановлено судом, рахунок №13 від 21.01.2021 на суму 15 751,46грн. відповідачем не отримано (повернуто за закінченням зберігання), а рахунок №255 від 22.06.2021 на суму 12 878,94грн. отримано - 03.07.2021.

Пунктом 3.1. договору передбачено, що остаточна оплата за фактично надані послуги здійснюється до 3-го числа календарного місяця наступного за розрахунковим згідно рахунку виконавця за винятком авансового платежу.

Враховуючи наведене строк оплати рахунку №13 від 21.01.2021 на суму 15 751,46грн. є таким, що настав 03.02.2021, а рахунку №255 від 22.06.2021 на суму 12 878,94грн. - 05.07.2021 (оскільки 03.07.2021 (граничний строк оплати) є вихідним днем - субота, то строк оплати переноситься на перший за ним робочий день (ч.5 ст. 254 ЦК України).

Доказів сплати цих рахунків відповідач суду не надав, доводи позивача в установленому порядку не спростував.

За таких обставин позовні вимоги про стягнення з відповідача 28 630,40грн. (15 751,46грн. та 12 878,94грн.) плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов`язанням, що виникає на підставі договору та визначених законодавчих приписів, а не оперативно - господарською санкцією.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.01.2019 у справі №920/730/16, у постановах Верховного Суду у справах № 911/2720/17 та № 904/7776/17.

Окрім вимоги про стягнення плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, позивачем заявлена вимога про стягнення пені у розмірі 1 221,33 грн. за загальний період з 04.02.2021 по 31.07.2021, три відсотки річних за період прострочки з 03.02.2020 по 31.07.2021 у сумі 259,03 грн. та інфляційні збитки за період лютий-червень 2021 року у сумі 1 165,60грн.

Згідно з частиною першою статті 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов`язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

За частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно п. 6.3 договору, за несвоєчасну оплату виставлених виконавцем рахунків у термін, визначений п. 3.1. цього договору, споживач зобов`язаний сплатити виконавцеві пеню в розмірі 0,1 відсотка від суми простроченого платежу за кожен день прострочення до моменту фактичної оплати, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня.

Судом здійснено перевірку наданого позивачем розрахунку пені та встановлено, що позивачем при проведенні розрахунку не вірно визначено період прострочки виконання зобов`язання.

За розрахунком суду розмір пені складає 1 223,11грн., виходячи з наступного:

на суму 15 751,46грн. підлягає нарахуванню та стягненню пеня за період прострочки з 04.02.2021 по 31.07.2021 (178 дн) у розмірі 1 082,32грн.;

на суму 12 878,94грн. підлягає нарахуванню та стягненню пеня за період прострочки з 06.07.2021 по 31.07.2021 (26 дн) у розмірі 140,79грн.

Позивач просить стягнути пеню на суму заборгованості 15751,46грн. у сумі 1078,43 грн., що є його правом. При ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог (ч.2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу України).

Таким чином з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня у сумі 1219,22грн. (1078,43грн. + 140,79грн.).

Згідно зі статтею 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних відповідно до статті 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки становить спосіб захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання.

У разі прострочення виконання зобов`язань, визначених розділом III цього договору, на вимогу виконавця споживач зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми (п. 6.2 договору).

Перевіркою правильності нарахування 3% річних виявлено допущення позивачем аналогічної помилки, що і при нарахуванні пені в частині визначення початкового періоду нарахування, а тому вимога про стягнення 3% річних підлягає частковому задоволенню у сумі 257,97 грн., виходячи з наступного:

за період з 04.02.2021 по 31.07.2021 на суму 15 751,46грн. нарахуванню підлягають 3% річних у розмірі 230,45грн.;

за період з 06.07.2021 по 31.07.2021 на суму 12 878,94грн. нарахуванню підлягають 3% річних у розмірі 27,52грн.

Під час перевірки розрахунку інфляційних втрат судом встановлено, що позивачем невірно застосовано індекс інфляції за травень 2021 року, який складає 101,3%, а не 103,8%, як зазначено позивачем. За підрахунком суду втрати від інфляції складають 786,00грн. виходячи з наступного розрахунку: 15751,46грн. х 104,99% (сукупний індекс інфляції з лютого 2021 року по червень 2021 року) = 16537,46грн. - 15751,46грн.= 786,00грн.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, стягненню з відповідача підлягає сума 30 893,59грн., з яких: заборгованість у сумі 28 630,40грн, пеня у розмірі 1219,22грн, 3% річних у розмірі 257,97 грн., інфляційні втрати у розмірі 786,00грн.

Щодо не повідомлення відповідача про відбір контрольної проби стічних вод.

Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує раптово уповноважений представник виробника протягом доби, не погоджуючи зі споживачами заздалегідь (пункт 4.6 місцевих Правил №79).

Споживачі письмово під час укладання договору визначають не менше двох представників із зазначенням номерів телефонного зв`язку уповноважених представляти їх під час відбору проб стічних вод і у подальшому забезпечують присутність таких уповноважених представників на об`єкті споживача безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником (п. 4.1. Правил № 79).

Відповідно до п. 10.9 укладеного Договору також передбачено, що Споживач забезпечує можливість проведення Виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого (Споживача) представника.

Відповідальною особою за водопостачання та водовідведення об`єктів, цілісність пломб та пристроїв водомірних вузлів Відповідача був призначений Башков К.А. (п. 10.18. Договору).

Між позивачем та відповідачем укладено договір, яким не передбачено обов`язку виконавця щодо попередження споживача про намір здійснити відбір проб стічних вод, які скидає споживач до системи централізованого водовідведення. Такий обов`язок не передбачений і жодним нормативно-правовим актом з питань приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення. Між тим, позивач про своє прибуття щоразу повідомляв Відповідача за номером телефону, який зазначено у Договорі №524 від 28.05.2019: НОМЕР_1 , як контактний номер телефону, (диск з аудіозаписом телефонної розмови в матеріалах справи).

Факт незабезпечення участі уповноваженого представника (відповідальної особи) Споживача при відборі проб стічних вод не позбавляє уповноважених представників Виробника здійснити відбір проб стічних вод. При цьому, присутність представника Споживача, який не був визначений умовами договору як відповідальна особа для вчинення таких дій, як і відсутність такої особи з будь-яких причин не є порушенням вищезазначених Правил № 316 та підставою для визнання таких дій Позивача неправомірними, а відібрані проби стічних вод не є такими, що не можуть бути використані для дослідження якості стічних вод. Такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 08 грудня 2020 року по справі № 904/3392/19 (п.55).

Щодо дотримання обов`язкового досудового порядку врегулювання спору, шляхом направлення претензії на адресу відповідача.

Відповідно до частини першої ст. 4 ГПК України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. При цьому, відповідно до частини першої ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Законом України "Про житлово-комунальні послуги, який регулює спірні правовідносини", не встановлено вимог щодо обов`язковості претензії, яка складається виробником. Статтею 27 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено порядок оформлення претензії лише для Споживачів у разі надання Виробником неякісних комунальних послуг.

Відповідно до частин першої, другої ст. 222 Господарського кодексу України (далі- ГК України) передбачено, що учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.

Як зазначено в рішенні Конституційного Суду України у справі №1-2/2002 від 09.07.2002, обов`язкове досудове врегулювання спорів, яке виключає можливість прийняття позовної заяви до розгляду і здійснення за нею правосуддя, порушує право особи на судовий захист. Можливість використання суб`єктами правовідносин досудового врегулювання спорів може бути додатковим засобом правового захисту, який держава надає учасникам певних правовідносин, що не суперечить принципу здійснення правосуддя виключно судом.

Зважаючи на зазначені приписи національного законодавства, останнє не встановлює обов`язкового досудового врегулювання спору як безумовної передумови для звернення особи, яка вважає, що її права були порушені, невизнані або оспорені іншою особою, із позовом до суду. У той же час, навіть за наявною обов`язковою умовою того чи іншого господарського договору про досудове врегулювання спору (така умова відсутня у договорі, який був укладений між позивачем та відповідачем), не є підставою для обов`язкового проходження такої позасудової процедури до пред`явлення відповідного позову до суду.

Щодо розрахунків величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями, які відповідач вважає не підтвердженими належними доказами.

Порядок розрахунку величини плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, передбачено у розділі 6 "Визначення розміру плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення при порушенні вимог щодо якості й режиму їх скидання" Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу №79 від 13.02.2019.

Відповідно до п.п.6.1-6.2 Правил №79, у разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод Правилам і умовам укладеного договору, споживачі сплачують за послуги водовідведення за тарифом, установленим згідно з чинним законодавством України для відповідної категорії споживачів. Кількість стічних вод споживачів, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами, зафіксованими засобами вимірювальної техніки, що занесені до державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.

Визначення величини плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника (Рс) розраховує Виробник за формулою, яка зазначена у цьому пункті (п.6.8 Правил №79).

Додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК), що встановлено контрольним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод , стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів (п.6.17 Правил №79). Обсяги скинутих стічних вод Споживача по об`єкту за період з серпня 2020 по лютий 2021 року узгоджені сторонами у актах приймання-передачі наданих послуг водопостачання та водовідведення за укладеним договором, та склали по об`єкту: продмагазин, вул.А.Головка,40-з відповідно: 387,00 м\ 243,00 м3, 32.00 м3, 31,00 м3. 320 м3. 31 м3. 29 м3,69 м3. Рахунки, виставлені позивачем за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з серпня 2020 по лютий 2021року, сплачені відповідачем у повному обсязі, що підтверджується виписками з розрахункового рахунку КП "Кривбасводоканал".

За таких обставин, твердження відповідача у відзиві на позовну заяву про недоведеність обсягів скинутих стічних вод, які використані для розрахунку плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, с безпідставним.

При зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2 270,00грн, що підтверджується платіжним дорученням №9318 від 10.08.2021 (а.с. 12).

За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених вимог у сумі 2 242,22грн. відповідно до статті 129 ГПК України.

Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Комунального підприємства "Кривбасводоканал" до Фізичної особи-підприємця Башкова Костянтина Анатолійовича про стягнення 31 276,36 грн. - задовольнити частково.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Башкова Костянтина Анатолійовича ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, буд. 6а; ідентифікаційний код 03341316) заборгованість з плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненнями до системи централізованого водовідведення у сумі 28 630 (двадцять вісім тисяч шістсот тридцять) грн. 40коп, пеню у сумі 1 219 (одна тисяча двісті дев`ятнадцять) грн. 22коп., 3 % річних у сумі 257 (двісті п`ятдесят сім) грн. 97коп., інфляційні втрати у сумі 786 (сімсот вісімдесят шість) грн. 00коп. та витрати, пов`язані зі сплатою судового збору, у сумі 2 242 (дві тисячі двісті сорок дві) грн. 22 коп., про що видати наказ.

Наказ видати наказ після набрання рішенням законної сили.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення підписано 09.11.2021

Суддя Н.М. Євстигнеєва