Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 червня 2010 р. справа № 2а-9595/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Кірієнка В.О.
при секретаріЛоминог А.М.
представника позивача Ангелина І.І., Сосновської Н.А.
представників відповідача Вовнєнка Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії,17 адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська паперова фабрика» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень
.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська паперова фабрика», звернувся до суду з позовною заявою до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.
Позовні вимоги позивач мотивує наступним. Позивачем до податкового органу 28 січня 2009 року було подано податковий розрахунок земельного податку на 2009 рік, яким узгоджено податкові зобовязання за цей період у сумі 25885,52 грн. В наступному позивачем подавалися уточнюючі розрахунки земельного податку, якими зменшувались та збільшувались податкові зобовязання. 14 вересня 2009 року позивачем подано уточнюючий розрахунок земельного податку на 2009 рік, яким зменшено податкове зобовязання на 2009 рік на 17895,23 грн., яке з урахуванням уточнення склало 0,00 грн. У звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання з земельного податку відповідачем були видані податкові повідомлення-рішення. Сума фінансових санкцій за 2009 та 2010 рік складає 3808,85 грн. Акти перевірки, які стали підставою для видання вказаних повідомлень-рішень не надавались. Позивач вважає, що оскільки у нього немає права власності або користування земельних ділянок, розрахунок з податку на землю у 2009 році був поданий безпідставно та помилково. Таким чином немає підстав для нарахування штрафних санкцій. Добровільно відповідач відмовився скасувати податкові повідомлення-рішення, на підставі чого Позивач просив визнати недійсними у повному обсязі податкові-повідомлення рішення по податку на землю № 0002401540/0 від 13.03.2009 р. на суму 71,65 грн.; № 0002971540/0 від 6.04.2009 р. на суму 133,17 грн.; № 0003641549 від 12.05.2009 р. на суму 252,01 грн.; № 0004481540/0 від 9.06.2009р. на суму 239,71 грн.; № 231/15-0 від 6.07.2009р. на суму 266,34 грн.; № 0006201540/0 від 02.09.2009р. на суму 231,29 грн. № 0006211540/0 від 02.09.2009р. на суму 367,07 грн. № 0006831540\0 від 24.09.2009р. на суму 18,27 грн.; № 0006821540/0 від 24.09.2009р. на суму 500,34 грн.; №0007161540/0 від 15.10.2009р. на суму 844,58 грн.; № 0007171540/0 від 15.10.2009р. на суму 342,63 грн.; № 0007271540/0 від 22.10.2009р. на суму 6,25 грн.; № 0007341540/0 від 29.10.2009р. на суму 56,10 грн.; № 0007441540/0 від 12.11.2009р. на суму 6,25 грн.; № 0008201540/0 від 10.12.2009р. на суму 235,89 грн.; № 0000071540/0 від 18.01.2010р. на суму 237,30 грн.
У судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити позов в повному обсязі, мотивував позовні вимоги аналогічно викладеному у позовній заяві.
Представники Відповідача по справі, Горлівська ОДПІ, у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову. Просили відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
.
Заслухавши пояснення представників сторін, що зявились, дослідивши та оцінивши подані доказі за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Горлівська паперова фабрика» 25.05.2005 року. зареєстровано у якості юридичної особи та знаходиться в Єдиному державному реєстрі підприємств, установ та організацій за номером 33527526, знаходиться на податковому обліку у Горлівській обєднаній державній податковій інспекції.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі Закон № 2181) податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, розрахунку (надалі - податкової декларації), вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Позивачем до податкового органу, 28 січня 2009 року, був поданий податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік, яким визначено податкове зобовязання з земельного податку у розмірі 25885 грн. 52 коп. Внаслідок несплати відповідачем зазначеної суми податкового зобовязання, виникла заборгованість у розмірі 5048 грн. 39 коп.
На підставі п. 5.1 ст.5 Закону № 2181, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
26 лютого 2009 року позивачем подано уточнюючий розрахунок земельного податку на 2009 рік, яким зменшено податкове зобовязання на 2009 рік на 15980,58 грн. яке з урахуванням уточнення склало 9904,94 грн.
19 серпня 2009 року позивачем подано уточнюючий розрахунок земельного податку на 2009 рік, яким зменшено податкове зобовязання на 2009 рік на 15980,58 грн., яке у урахуванням уточнення склало 17895,23 грн.
Однак, 14 вересня 2009 року позивач подав уточнюючий розрахунок земельного податку на 2009 рік, яким зменшив податкове зобовязання на 2009 рік на 17895, 23 грн., яке з урахуванням уточнення склало 0,00грн.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції, до яких відноситься відповідач, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, на них покладена функція із забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Здійснюючи ці повноваження відповідач прийняв спірні податкові повідомлення-рішення, якими застосував до позивача штрафні санкції на підставі п.п. 17.1.4 п.17.1 ст.17 Закону України від 21.12.2000 року за №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 0002401540/0 від 13.03.2009 р. на суму 71,65 грн.; № 0002971540/0 від 6.04.2009 р. на суму 133,17 грн.; № 0003641549 від 12.05.2009 р. на суму 252,01 грн.; № 0004481540/0 від 9.06.2009р. на суму 239,71 грн.; № 231/15-0 від 6.07.2009р. на суму 266,34 грн.; № 0006201540/0 від 02.09.2009р. на суму 231,29 грн. № 0006211540/0 від 02.09.2009р. на суму 367,07 грн. № 0006831540\0 від 24.09.2009р. на суму 18,27 грн.; № 0006821540/0 від 24.09.2009р. на суму 500,34 грн.; №0007161540/0 від 15.10.2009р. на суму 844,58 грн.; № 0007171540/0 від 15.10.2009р. на суму 342,63 грн.; № 0007271540/0 від 22.10.2009р. на суму 6,25 грн.; № 0007341540/0 від 29.10.2009р. на суму 56,10 грн.; № 0007441540/0 від 12.11.2009р. на суму 6,25 грн.; № 0008201540/0 від 10.12.2009р. на суму 235,89 грн.; № 0000071540/0 від 18.01.2010р. на суму 237,30 грн.
Відповідно до ч.1 ст..15 Закону України «Про плату за землю» власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Оскільки у судовому засіданні не найшло підтвердження факт права власності або користування земельними ділянками, то розрахунок з податку на землю у 2009 році був поданий безпідставно та помилково, що позивач і виправив шляхом подання уточнюючого розрахунку.
ТОВ «Горлівська податкова фабрика» 24.02.2010 року звернулась зі скаргою до Горлівської ОДПІ на податкове повідомлення-рішення Горлівської ОДПІ від 18.02.2010 року № 0002021540/0 про сплату 523,01 грн., яким застосовано штрафні санкції за порушення граничного строку сплати узгоджено податкового зобовязання з земельного податку.
Рішенням про результати розгляду первинної скарги від 12.03.2010 року № 3912/10/25-013-2 скасовано податкове повідомлення рішення від 18.02.2010 р. та зазначено, що при проведенні невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку за земельну ділянку та застосуванні штрафні санкції у розмірі 523,01 грн. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з земельного податку за листопад 2009 року, перевіряючим не були враховані показники уточнюючого розрахунку земельного податку від 14.09.2009 року, за яким у підприємства відсутні податкові зобовязання з земельного податку на листопад 2009 року та вимоги Порядку подання податкового розрахунку земельного податку і Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби.
Крім того, Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 02.10.2009 року по справі № 2-а- 10693/09/0570 відмовлено прокурору Центрально Міського району м.Горлівки у частині позовних вимог, поданих в інтересах Горлівської обєднаної державної податкової інспекції, які стосуються стягнення суми боргу з податку на землю.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України).
Відповідно до статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що правомірність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень відповідачем не доведена.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати, понесені позивачем присуджуються з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Горлівська паперова фабрика» до Горлівської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень задовольнити в повному обсязі.
Визнати недійсними податкове повідомлення-рішення Горлівської обєднаної державної податкової інспекції № 0002401540/0 від 13.03.2009 р. на суму 71,65 грн.; № 0002971540/0 від 6.04.2009 р. на суму 133,17 грн.; № 0003641549 від 12.05.2009 р. на суму 252,01 грн.; № 0004481540/0 від 9.06.2009р. на суму 239,71 грн.; № 231/15-0 від 6.07.2009р. на суму 266,34 грн.; № 0006201540/0 від 02.09.2009р. на суму 231,29 грн. № 0006211540/0 від 02.09.2009р. на суму 367,07 грн. № 0006831540\0 від 24.09.2009р. на суму 18,27 грн.; № 0006821540/0 від 24.09.2009р. на суму 500,34 грн.; №0007161540/0 від 15.10.2009р. на суму 844,58 грн.; № 0007171540/0 від 15.10.2009р. на суму 342,63 грн.; № 0007271540/0 від 22.10.2009р. на суму 6,25 грн.; № 0007341540/0 від 29.10.2009р. на суму 56,10 грн.; № 0007441540/0 від 12.11.2009р. на суму 6,25 грн.; № 0008201540/0 від 10.12.2009р. на суму 235,89 грн.; № 0000071540/0 від 18.01.2010р. на суму 237,30 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її повний текст у судовому засіданні 10 червня 2010 року в присутності представника позивача.
Складання постанови у повному обсязі відкладено, відповідно до ст. 160 КАС України. Постанова у повному обсязі виготовлена 15 червня 2010 року, та набирає чинності після кінцевого строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.О.