Постанова № 10090319, 16.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2010
Номер справи
2а-2813/10/0570
Номер документу
10090319
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 червня 2010 р. справа № 2а-2813/10/0570

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15.20 година

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Могильницького М.С.

при секретаріФенделєвій В.Є.

за участю:

прокурора Барановського Є.М.

представника позивача Каплунова Д.В.

представника відповідача Рибалка С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «ДАЭМ»про стягнення заборгованості в розмірі 117390.53 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Калінінського району м. Донецька звернувся до суду із адміністративним позовом в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «ДАЭМ»про стягнення заборгованості в розмірі 117390.53 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що товариство з обмеженою відповідальністю «ДАЭМ»відповідно до ст.ст. 14, 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»є страхувальником та платником страхових внесків. Відповідачем порушено норми Закону, у звязку з чим відповідач має недоїмку разом з нарахованою пенею та застосованими фінансовими санкціями перед управлінням Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька у розмірі 891712,93 грн. Сума недоїмки та штрафних санкцій на рахунок управління не надійшла. Тому просить стягнути з відповідача зазначену суму заборгованості на користь управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Донецька.

Крім того, в ході судового розгляду справи позивачем неодноразового були зменшені позовні вимоги, відповідно до редакції останньої заяви від 15.06.2010р. за вих. № 7900/06 про зменшення позовних вимог позивач просить стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 117390.53 грн.

Прокурор та представника позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити в повному обсязі, відповідно до уточнень.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав в обґрунтування чого надав суду письмові заперечення проти позову та доповнення до заперечення проти позову. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, дослідивши надані докази, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «ДАЭМ», є юридичною особою; взято на облік як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

19.06.2009 року відповідач надав до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень 2009 року, відповідно до якого загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 163264,01 грн.. За цей звітний період відповідач частково сплатив страхові внески у розмірі 34616,11 грн. /а.с. 14/.

20.07.2009 року відповідач надав до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за червень 2009 року, відповідно до якого загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 137997,43 грн. /а.с. 16/.

17.08.2009 року відповідач надав до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень 2009 року, відповідно до якого загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 136842,26 грн. /а.с. 19/.

18.09.2009 року відповідач надав до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень 2009 року, відповідно до якого загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 113859,93 грн. /а.с. 22/.

15.10.2009 року відповідач надав до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень 2009 року, відповідно до якого загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 87873,16 грн. /а.с. 24/.

20.11.2009 року відповідач надав до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за жовтень 2009 року, відповідно до якого загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 122492,58 грн. /а.с. 26/.

21.12.2009 року відповідач надав до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за листопад 2009 року, відповідно до якого загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 57542,83 грн. /а.с. 28-30/.

16.01.2010 року відповідач надав до управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька розрахунок суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за грудень 2009 року, відповідно до якого загальна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 42056,45 грн. /а.с. 32-34/.

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до пункту 11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного Фонду України № 21-1 від 19.12.2003р. (зареєстровано в Мінюсті 16.01.2004р. за № 64/8663) платники щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків.

У розрахунку вказуються всі передбачені в ній показники. При цьому, нарахована сума страхових внесків відображається у рядку 8 звітності «Загальна сума страхових внесків»і підлягає сплаті не пізніше 20 календарних днів з дня закінчення базового звітного періоду.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальники зокрема зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць.

З карток особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «ДАЭМ»вбачається, що відповідач сплату страхових внесків за травень 2009 року здійснив частково, а за період червень-грудень 2009 року не здійснював.

Тобто, в даному випадку документально підтверджена недоїмка по страховим внескам на суму 827312,54 грн.

За таких обставин суд доходить висновку, що страхувальник не сплатив суму страхових внесків у строки, встановлені статтею 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до статті 106 вказаного Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Заступником начальника управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 439 від 31.03.2009, № 1322 та № 1323 від 17.09.2009 року, відповідно до яких до відповідача застосовано штраф та нараховано пеню за період з травня 2009 року по грудень 2009 року у розмірі: штраф 40440,24 грн., пеня 23960,15, всього на суму 64400,39 грн. /а.с. 35, 36, 37/.

Згідно рішення № 439 від 31.03.2009 року по ставці 33,2 % застосовано штрафні санкції у розмірі 11624,95 грн. та нараховано пеню у розмірі 1120,00 грн.; по ставці 2% застосовано штрафні санкції у розмірі 3,71грн. та нараховано пеню у розмірі 0,37 грн.

Згідно рішення № 1322 від 17.09.2009 року по ставці 4%, 32%, 42% застосовано штрафні санкції у розмірі 14215,38 грн. та нараховано пеню у розмірі 11909,3 грн.; по ставці 1-5% застосовано штрафні санкції у розмірі 879,60 грн. та нараховано пеню у розмірі 737,38 грн.

Згідно рішення № 1323 від 17.09.2009 року по ставці 33,2 % застосовано штрафні санкції у розмірі 12919,87 грн. та нараховано пеню у розмірі 9395,64 грн.; по ставці 2% застосовано штрафні санкції у розмірі 801,73 грн. та нараховано пеню у розмірі 797,46 грн.

Правильність розрахунків позивача на момент подачі позову підтверджують платіжні доручення згідно яких проводилася сплата страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що надані відповідачем: платіжне доручення № 180 від 05.02.2010 року на суму 85,53 грн.; платіжне доручення № 184 від 05.02.2010 року на суму 2839,45 грн.; платіжне доручення № 261 від 11.02.2010 року на суму 1287,45 грн.; платіжне доручення № 262 від 11.02.2010 року на суму 38,78 грн.; платіжне доручення № 450 від 25.03.2010 року на суму 580,00 грн.; платіжне доручення № 454 від 25.03.2010 року на суму 9752,00 грн.; платіжне доручення № 563 від 15.04.2010 року на суму 4193,21 грн.; платіжне доручення № 565 від 15.04.2010 року на суму 65076,47 грн.; платіжне доручення № 810 від 28.05.2010 року на суму 109680,65 грн.; платіжне доручення № 812 від 28.05.2010 року на суму 6640,62 грн.; платіжне доручення № 852 від 31.05.2010 року на суму 2655,29 грн.; платіжне доручення № 854 від 31.05.2010 року на суму 42344,52 грн.; платіжне доручення № 922 від 04.06.2010 року на суму 1180,00 грн.; платіжне доручення № 924 від 04.06.2010 року на суму 39435,48 грн.; платіжне доручення № 168 від 19.03.2010 року на суму 400,00 грн.; платіжне доручення № 169 від 19.03.2010 року на суму13334,00 грн.; платіжне доручення № 376 від 23.04.2010 року на суму 3995,43 грн.; платіжне доручення № 377 від 27.04.2010 року на суму 128833,79 грн.; платіжне доручення № 420 від 27.04.2010 року на суму 2961,92 грн.; платіжне доручення № 421 від 27.04.2010 року на суму 96370,91 грн.; платіжне доручення № 538 від 06.05.2010 року на суму 15217,17 грн.; платіжне доручення № 539 від 06.05.2010 року на суму 123655,99 грн.; платіжне доручення № 638 від 12.05.2010 року на суму 5672,51 грн.; платіжне доручення № 639 від 12.05.2010 року на суму 93262,57 грн.

Як встановлено судом, відповідач вказані вище рішення не оскаржував, суму визначену у рішенні не сплатив.

Під час розгляду справи представником управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька, а саме 09.06.2010 року подано заяву від 09.06.2010р. за вих. № 7765/06, згідно якої позовні вимоги просив зменшити на суму 831026,40 грн. В ході розгляду справи позивачем було уточнено суму заборгованості до 117390,53 грн. відповідно до заяви від 15.06.2010р. вих. №7900/06.

Отже, заборгованість по страховим внескам, що обліковується за відповідачем, складає 117390,53 грн., що підтверджується наданими позивачем матеріалами.

Відповідно до пункту 1 статті 14 Закону України від 09.07.2003р. № 1058 IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхувальниками, тобто платниками страхових внесків, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки їх застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону тощо.

Згідно ч. 3 ст. 15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.

Пунктом 6 ч. 2 ст. 17 цього Закону встановлено, що страхувальник зобовязаний нарахувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно ст. 106 Закону № 1058 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

За рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Згідно із п. 10 п.п. 10.11 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16.01.2004р. за № 64/8663 у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до розділу 5 «Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002р. № 2-4 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.03.2002р. за № 212/6500, облік надходження платежів у картках особових рахунків здійснюється в порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених зобов'язань зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів.

Таким чином, позивач наділений правом поточні платежі сум страхових внесків, у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції, зараховувати в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Законом 1058 та Інструкцією № 21-1 передбачена черговість погашення сум недоїмки, пені та фінансових санкцій, а саме залежно від часу їх виникнення (календарна черговість) і цим забезпечується виконання вимог ст.ст. 24, 42 Закону № 1058 щодо набуття працівниками страхового стажу і реалізації ними конституційного права на забезпечення у старості (ст. 46 Конституції України).

Таким чином, позивач правомірно, в межах наданих повноважень, зарахував платежі здійснені позивачем в рахунок погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій за минулий період, і правомірно прийняв оскаржувані рішення.

Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладений обовязок представляти інтереси держави у випадках, передбачених законом. Ст.ст. 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру»передбачають можливість звернення прокурора до суду з заявою про захист прав та законних інтересів держави.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Враховуючи, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 103, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора Калінінського району м. Донецька в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до товариства з обмеженою відповідальністю «ДАЭМ»про стягнення заборгованості в розмірі 117390.53 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «ДАЭМ»(83023, м. Донецьк, вул. Харитонова, 2; ЄДРПОУ 25337232; р/р 26001301711781 в філії «Кальміуське відділення ПІБ», МФО 335322) на користь управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька (р/р 256003012001 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 335106) заборгованість (недоїмку) зі сплати страхових внесків у розмірі 117 390 (сто сімнадцять тисяч триста девяносто) гривень 53 копійки.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 16 червня 2010 року в присутності прокурора, представника позивача та представника відповідача. Постанова виготовлена в повному обсязі 21 червня 2010 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Могильницький М.С.