ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.06.10Справа №2а-4612/10/9/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Цикуренко А.С., при секретарі Павленко Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства «Ю-ГОР»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим
про визнання протиправним та скасування рішення,
за участю представників:
позивача Сташевська О.В., довіреність № Б/н від 09.04.2010 року;
відповідача Болібкова А.В., довіреність № 3/10 від 01.12.2009 року;
Суть спору: Приватне підприємство «Ю-ГОР» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.03.2010 року № 0005412303.
Ухвалою суду від 09.04.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі.
У судовому засіданні, яке відбулось 11.06.2010 року, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийнято на підставі та в межах закону, у звязку з порушенням позивачем вимог чинного законодавства в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій. На підставі зазначеного вище, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Ю-ГОР» 04.09.2008 року зареєстроване виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як юридична особа, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 145213 від 04.09.2008 року (а.с.11).
Відповідно до довідки з ЄДРПОУ серії АА № 007823 від 11.09.2008 року (а.с.12), Статуту підприємства, затвердженого рішенням засновника № 1/2008 від 03.09.2008 року, зареєстрованого 04.09.2008 року виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим (а.с.8-10), основними видами діяльності підприємства за КВЕД є торгово-посередницька та комерційна діяльність, оптова та роздрібна, у тому числі продуктами харчування, спортивними товарами та інвентарем, промисловими товарами та комісійна торгівля.
На підставі плану-графіку проведення перевірок обєктів торгівлі, громадського харчування та послуг на березень 2009 року (а.с.85-86), направлення на перевірку № 510/23-3 від 11.03.2010 року (а.с.87) посадовими особами Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим 16.03.2010 року проведено перевірку дотримання субєктом господарювання ПП «Ю-ГОР» порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, господарської одиниці магазину «Палас», розташованого за адресою: м. Сімферополь, пр. Кірова, 78.
За результатами перевірки складено акт № 003486/0370/01/09/23/36071359 від 16.03.2010 року (а.с.6-7), в якому зафіксовано порушення позивачем п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Так, в ході перевірки встановлено реалізацію позивачем товару на загальну суму 25000,00 грн. Однак, первинні документи, документи, передбачені Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» (товарно-транспортні накладні, податкові накладні, акти закупки, товарні чеки та інші документи, що підтверджують право власності на даний товар) на момент перевірки за місцем реалізації товару відсутні, чим порушено встановлений законодавством порядок обліку товарних запасів на складах та/або місяцях реалізації.
На підставі акту перевірки, відповідно до ст. 21 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» 31.03.2010 року Державною податковою інспекцією в м. Сімферополь АР Крим прийнято рішення № 0005412303 про застосування до ПП «Ю-ГОР» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 52030,00 грн. (а.с.13).
В ході судового розгляду справи судом було перевірено правомірність та правове обґрунтування висновків Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим щодо порушення позивачем вимог законодавства в сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій, та встановлено наступне.
Ст.19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.
Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначає Закон України «Про державну податкову службу в України», відповідно до ст.4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АРК .
До прав органів державної податкової служби відноситься згідно з п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в України» ( далі Закон) здійснення документальних невиїзних перевірок, а також планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності повноти нарахування і сплати податків та зборів ( обовязкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями іншими відокремленими підрозділами, що не мають статус юридичної особи а також фізичними особами, які мають статус субєктів підприємницької діяльності.
Враховуючи обсяг повноважень, наданих державній податковій службі законодавством, суд дійшов висновку, що Державна податкова інспекція в м. Сімферополь АР Крим мала право на проведення перевірки ПП «Ю-ГОР» щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
Що стосується безпосередньо порушення позивачем п. 12 ст. 3 закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», виявленого під час проведеної перевірки, то суд зазначає наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі по тексту Закон).
Статтею 1 вказаного Закону передбачено застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Статтею 3 вказаного Закону передбачені обовязки суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Так, згідно з п. 12 ст. 3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності зобовязані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
З аналізу зазначеного вище вбачається, що облік товарних запасів є суто бухгалтерською категорією, тому порядок ведення обліку товарних запасів здійснюється на підставі норм законодавства, що регулюють порядок ведення бухгалтерського обліку.
Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні визначені Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Відповідно до ст. 8 вказаного Закону бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.
Питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Пунктом 8.2 статуту Приватного підприємства «Ю-ГОР» передбачено, що оперативний, бухгалтерський і статистичний облік та звітність підприємства ведуться за діючими в Україні нормами. Організація документообігу підприємства установлюється директором.
На підставі зазначеного, 01.10.2008 року директором ПП «Ю-ГОР» видано наказ № 05-10 «Про організацію бухгалтерського та податкового обліку, складення фінансової та податкової звітності» (а.с.58-60).
Відповідно до п. 1.6 вказаного наказу облік надходження товару відбувається за системою бухгалтерського, податкового та управлінського обліку:
- прибуткування товару здійснюється на підставі прибуткових, товарно-транспортних, податкових накладних;
- відпуск товару на підставі видаткових накладних;
- переміщення товару до складу-магазину (місця реалізації) на підставі внутрішніх видаткових накладних;
- облік щоденної реалізації на підставі товарних звітів та звітів про рух товару, - проводиться в місці реалізації шляхом формування та роздрукування звіту, відображається в бухгалтерії підприємства шляхом автоматичної передачі даних за допомогою програми 1С; кінцевий результат фіксується у книзі обліку доходів та витрат підприємства.
Таким чином, директором ПП «Ю-ГОР» встановлено певний порядок ведення бухгалтерського та податкового обліку підприємства на підставі Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», а також інших норм законодавства, що регулюють питання ведення бухгалтерського та податкового обліку субєктами господарської діяльності.
У судовому засіданні позивач наполягав на тому, що всі необхідні документи, які підтверджують облік товарних запасів, були представлені під час проведення перевірки посадовим особам Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим, а саме: обліково-сальдові відомості, звіт про рух товару, видаткові накладні на внутрішнє переміщення товару.
Відповідач не заперечував проти цього факту, однак, зазначив про те, що вказані документи не підтверджують право власності на товар, що реалізовується. Такими первинними документами, на думку відповідача є: видаткові, податкові, товарно-транспортні накладні, акти закупівлі товару.
На підтвердження того, що бухгалтерський та податковий облік на підприємстві ведеться належним чином, у підприємства наявні всі необхідні документи, що підтверджують право власності на товар, позивачем у судове засідання були представлені: довіреності на отримання матеріальних цінностей (а.с.27,43), товарні звіти (а.с.63-64), видаткові накладні (а.с.25-26,30-41,66-84,89-112), товарно-транспортні накладні (а.с.24,28-29).
За таких умов, суд вважає безпідставними та необґрунтованими висновки відповідача про порушення позивачем п. 12 ст. 3 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» в частині порушення ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч цьому, відповідачем не було представлено жодного іншого доводу, який би свідчив про правомірність прийнятого рішення.
Приймаючи до уваги зазначене вище, суд вважає рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.03.2010 року № 0005412303 таким, що прийнято протиправно, у звязку з чим підлягає скасуванню.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 16.06.2010 року.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.03.2010 року № 0005412303.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складення у повному обсязі, у разі проголошення у відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Цикуренко А.С.