Рішення № 100878642, 01.11.2021, Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
01.11.2021
Номер справи
456/5071/21
Номер документу
100878642
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 456/5071/21

Провадження № 2-о/456/92/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2021 року місто Стрий

Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючої судді Гули Л. В.

з участю секретаря Петренко Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Стрию справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позицій сторін.

Заявниця ОСОБА_1 просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер в м. Шахтарськ Донецької області 20.07.2021, з метою подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть..

В обґрунтування заявлених вимог заявниця покликалася на те, що вона є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та похований в м. Шахтарськ Донецької області. Причина смерті: хронічна серцево-судинна недостатність. Наявними документами, що підтверджують факт смерті на території, непідконтрольній державній владі України, є лікарське свідоцтво про смерть № 287 від 20.07.2021, видане Центром Первинної Медико-Санітарної Допомоги м. Шахтарськ ДНР, та свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 20 липня 2021 року, видане Шахтарським міськрайонним відділом ЗАГС Державної Реєстрації Палати Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки. Отримати документи, що підтверджують факт смерті, за зразками чинного законодавства України, здійснити реєстрацію факту смерті та отримати відповідне свідоцтво про смерть неможливо. Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть відповідно до чинного законодавства України.

Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Стрию Стрийського району Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) подав відзив на заяву, в якому заявлені вимоги визнає, оскільки в даному випадку іншого порядку проведення державної реєстрації смерті, ніж на підставі рішення суду, законодавством не передбачено. Просить розгляд справи проводити за його відсутності.

Заяви та клопотання сторін, узагальнення їх доводів та інші процесуальні дії у справі.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи від 05 жовтня 2021 року головуючим суддею в справі визначено суддю Гулу Л.В. /а.с.17/

Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 12.10.2021 заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 01.11.2021. Роз`яснено сторонам їх процесуальні права /а.с. 18/.

Розгляд справи по суті відбувся 01.11.2021 за участі заявниці ОСОБА_1 .

Заявниця ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги заяви підтримала в повному обсязі та просила її задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Стрию Стрийського району Львівської області Західного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Львів) в судове засідання не з`явився, однак у відзиві на заяву просить проводити розгляд справи за його відсутності.

Суд, заслухавши заявницю, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, враховуючи вимоги ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, відповідно до якої кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків, суд вважає, що справу слід вирішити в межах тих доказів, які були отримані в ході судового розгляду, а також на підставі наявних письмових доказів, які містяться у матеріалах справи. Оцінивши докази з точки зору належності, допустимості та достатності, суд, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши та дослідивши письмові докази по справі, які мають юридичне значення для її розгляду, вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Фактичні обставини справи, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що батьками ОСОБА_3 є ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , про що свідчить свідоцтво про народження НОМЕР_2 від 13.11.2000 /а.с. 8/.

Згідно з паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданим 06.12.1996 Шахтарським МВ УМВС України в Донецькій області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 9-10/.

Зі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 25.09.1984 встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_3 уклали шлюб 25.09.1984, який був зареєстрований відділом ЗАГС м. Шахтарськ Донецької області, запис № 528, після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_1 /а.с. 16/.

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 287 від 20.07.2021 та довідки про причину смерті (до форми № 106/у № 287, видається для захоронення), виданими Центром первинної медико-санітарної допомоги м. Шахтарськ від 20.07.2021, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: серцево-судинна недостатність /а.с. 12/.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 20.07.2021 відділом ЗАГС Шахтарського міськрайонного управління Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, актовий запис № 756, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шахтарськ /а.с. 13/.

Зазначене місце смерті є тимчасово окупованою територією України, що визначено Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 № 254-VIII «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями».

Судом встановлено, що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Стрию Стрийського району Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , оскільки заявником заявником для підтвердження факту смерті ОСОБА_2 пред`явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження /а.с. 14/.

Відповідно до довідки № 1304000094 від 18.11.2014 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживала в АДРЕСА_1 та перемістилася з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_2 /а.с. 15/.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Статтею 1 Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» передбачено, що згідно з цим Законом тимчасово, з дня набрання ним чинності з урахуванням положень Закону України «Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей» на строк до 31 грудня 2021 року включно, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, а саме: 1) сухопутна територія та її внутрішні води у межах окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей; 2) внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території, визначеної пунктом 1 цієї частини; 3) надра під територіями, визначеними пунктами 1 і 2 цієї частини, та повітряний простір над цими територіями.

Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, визначаються Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготованим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України.

Відповідно до Указу Президента України № 32/2019 від 07.02.2019 «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» місто Шахтарськ Донецької області є тимчасово окупованою територією.

Статтею 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» визначено, що правовий статус тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також правовий режим на зазначених територіях визначаються цим Законом, Законом України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

Згідно з висновками Європейського Суду з прав людини, зробленими в справах «Лоїзіду проти Туреччини» («Loizidou v. Turkey», заява № 15318/89, рішення від 18.12.1996), «Кіпр проти Туреччини» («Cyprus v. Turkey», заява № 25781/94, рішення від 10.05.2001), а також «Мозер проти Республіки Молдова та Росії»» («Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», заява № 11138/10, рішення від 23.02.2016) та «Ілашку та інші проти Республіки Молдова та Росії» («Ilascu and Others v. Moldova and Russia», заява № 48787/99, рішення від 08.07.2004), першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією про захист прав людини й основоположних свобод 1950 року, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

До спірних правовідносин, які виникли між сторони, підлягають застосуванню норми Цивільного процесуального кодексу України.

Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Також, окрім застосування зазначених норм до вказаних правовідносин, суд звертає увагу на роз`яснення, викладені в постанові Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995, відповідно до п. 1 якої в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Як роз`яснюється у пунктах 10, 18 постанови суди можуть встановлювати факти реєстрації усиновлення (удочеріння), шлюбу, розірвання шлюбу, народження і смерті, якщо в органах реєстрації актів цивільного стану не зберігся відповідний запис чи відмовлено у його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду про встановлення факту реєстрації акту цивільного стану. У цей-же час, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, котрі видають уповноважені на те органи, а є лише підставою для їх одержання.

В силу ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для усіх органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на усій території України.

Висновки суду за результатами розгляду заяви.

Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених доказів, що заявниця ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 та мала право звертатися із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Крім цього, суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шахтарськ Донецької області, що підтверджено свідоцтвом про смерть, лікарським свідоцтвом про смерть та довідкою про причину смерті, які складені російською мовою, на них містяться гербові печатки самопроголошеної Донецької Народної Республіки, тобто такі є недійсними та не створюють правових наслідків, оскільки видані органами, що створені у порядку, не передбаченому законом, на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує для заявниці юридичні наслідки, оскільки дозволить їй у встановленому законом порядку припинити існуючі правовідносини померлого з державними органами та органами місцевого самоврядування. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

З огляду на викладене суд вважає доведеним факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території України у місті Шахтарськ Донецької області, а тому заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України слід допустити негайне виконання рішення суду.

Щодо судових витрат.

Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» судові витрати, пов`язані з розглядом справи про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, відносяться на рахунок держави.

Керуючись ст. 293, 294, 315, 317, 319, 354ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в Україні, Донецька область, місто Шахтарськ; проживав за адресою: АДРЕСА_1 ; причина смерті «Хронічна серцево-судинна недостатність».

Допустити негайне виконання рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 08.11.2021.

Суддя Л.В.Гула