Рішення № 100875966, 05.11.2021, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
05.11.2021
Номер справи
227/1406/21
Номер документу
100875966
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

05.11.2021 227/1406/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2021 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Здоровиці О.В.,

за участю

секретаря с/з Сисенко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади міста Добропілля Донецької області в особі Добропільської міської ради, Добропільське об`єднань управління пенсійного фонду України Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - територіальна громада в особі Ворошиловської районної у м.Донецьку ради,

в с т а н о в и в:

Позивачка просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю в три місяці після смерті своєї матері ОСОБА_2 , яка померлаІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Макіївка Донецької області.

Обгрунтовуючи позов зазначає, що після смерті матері відкрилась спадщина у вигляді недоотриманої спадкодавцем за життя суми пенсії. Вона (позивачка) як спадкоємиця задля отримання спадщини звернулася до Добропільского об`єднаного управління Пенсійного фонду України, який здійснював виплату пенсії спадкодавцю. Але у видачі відповідних грошових коштів їй було відмовлено у зв`язку з відсутністю належних документів, що підтверджували факт смерті спадкодавця. Факт смерті матері був встановлений рішенням Голосіївського районного суду м.Києва від 04.03.2020 року. У вказаному рішенні суд допустив описка, яка була виправлена лише 26.10.2020 року. Лише 04.11.2020 Голосіївським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Києва позивачу було видано свідоцтво про смерть матері. Відповідно до вимог ст.1270 ЦК України строк для прийняття спадщини виявився пропущеним. Оголошення в Україні з 12 березня 2020 року карантину у зв`язку з пандемією СОVID-19, що призвело до закриття КПВП на лінії розмежування з тимчасово окупованою територією, що стало причиною не можливості в шестимісячний термін отримання позивачкою рішення про встановлення факту смерті матері та отримання на підконтрольній Україні території свідоцтва про смерть матері та в свою чергу привело до того, що позивачкою був пропущений строк звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.

З відзиву відповідача - Добропільського об`єднаного УПФУ Донецької області вбачається, що відповідач заперечує проти позовних вимог і просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивачкою строк для прийняття спадщини не пропущений, оскільки вона, відповідно до ст..1268 ЦК України, фактично прийняла спадщину після смерті своєї матері, бо мешкала разом зі своєю матір`ю на момент смерті останньої, що підтверджується відомостями паспортів позивача та ОСОБА_2 . Враховуючи наведене, а також те, що позивачем не надано доказів звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини і відмови нотаріуса у видачі свідоцтва про спадщину, відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Крім того відповідач зазначає, що не є належним відповідачем у справі, а наведені позивачем причини пропуску строку для прийняття спадщини не можуть бути визнанні поважними, оскільки вони не пов`язані з об`єктивними, непереборними труднощами для спадкоємця для звернення з заявою до нотаріуса про прийняття спадщини. Також відповідач звертає увагу на те, що позивачем не надано доказів звернення до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право та відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій.

Ухвалою суду від 23.04.2021 року провадження у даній справі було відкрито та прийнято рішення розглядати справу за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовчий судове засідання.

Ухвалою суду від 25.05.2021 року витребувано у нотаріуса інформацію, що стосується справи.

Ухвалою суду від 13.07.2021 року була витребувана інформація з Єдиного державного демографічного реєстру щодо зареєстрованого місця проживання позивача та спадкоємця та залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору та призначено вказану справу до судового розгляду по суті.

Позивача в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Інші учасники у судове засідання не з`явилися, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з такого.

Копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , яке видано Голосіївським районним у місті Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (а.с.19) підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Макіївці Донецької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка м. Макіївки Донецької області.

Розпорядженням КМУ від 07листопада 2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 р. № 79-р) місто Макіївка Донецької області віднесено до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на все її майно.

Позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дочкою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.21).

Копією паспорта позивача (а.с.4-8), інформацією ГУ ДМС в Донецькій області від 05.10.2021 року (а.с.94) підтверджується, що позивачка - ОСОБА_1 на момент смерті своєї матері ( ОСОБА_2 ) була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

З відзиву Добропільського об`єднаного УПФУ Донецької області (а.с.39-41) та наданої копії паспорту ОСОБА_2 (а.с.42) вбачається, що остання також на момент своєї смерті мала реєстрацію місця проживання за адресою АДРЕСА_1 .

Судом також встановлено, що після смерті матері позивачка з заявою до нотаріуса про прийняття спадщини не зверталась. Позивачем не надано суду відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальних дій.

Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 64936352 від 28.05.2021 року підтверджується відсутність інформації щодо відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_2 .

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст.1216 ЦК України).

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Питання щодо місця відкриття спадщини врегульовано статтею 11-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та статтею 9-1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Відповідно до вказаних норм, у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Матеріалами справи підтверджується, що спадкодавець ОСОБА_2 була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .

Доказів, які б свідчили про те, що спадкоємець на момент смерті мешкав в іншому місці суду надано не було.

Також судом не встановлено доказів, які б свідчили про те, що позивач звертався до будь-якої нотаріальної контори на підконтрольній території України з заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері.

При цьому суд звертає увагу на те, що на стадії підготовчого провадження позивачці судом роз`яснювалось законодавче визначення місця відкриття спадщини у разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також необхідність звернення до нотаріальної контори та надання суду нотаріальної відмови.

Право на спадкування здійснюється спадкоємцями шляхом прийняття спадщини або її неприйняття.

Відповідно до ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

Якщо спадкоємець протягом шести місяців не подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв спадщину. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини(ст.1272 ЦК України).

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (ч.3 ст.1268 ЦК України).

Досліджені судом докази свідчать про те, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 є останнє місце проживання спадкодавця, а саме АДРЕСА_1 , тобто місце її реєстрації, оскільки іншого в судовому засіданні не доведено.

Також з наданих суду позивачем матеріалів не вбачається відомостей про те, що остання після смерті своєї матері зверталась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.

За змістом норм статей 1268 - 1269 ЦК порядок прийняття спадщини встановлюється залежно від того чи проживав постійно спадкоємець разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та від особливостей правового статусу спадкоємця як малолітньої, неповнолітньої, недієздатної особи або ж особи, цивільна дієздатність якої обмежена.

В судовому засіданні також було встановлено, що місце реєстрації позивача співпадає з місцем реєстрації спадкодавця.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позивачка, як спадкоємець першої черги, що постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, є такою, що прийняла спадщину відповідно до ст..1268 ЦК України.

Враховуючи, що місцем відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 є м.Донецьк, позивач, відповідно до вимог ЗУ "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", мав можливість звернутися до любого з нотаріусів на території підконтрольній Україні з заявою про волевиявлення щодо спадкового майна, але цього не зробив.

Інформацією зі Спадкового реєстру підтверджується, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкривалась.

За вказаних обставин вимоги позивача задоволенню не підлягають, оскільки в судовому засіданні не доведено, що позивачка зверталась до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини і їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.

Крім того слід зазначити, що позовні вимоги позивача не можуть бути задоволенні також у зв`язку з їх пред`явленням до неналежних відповідачів виходячи з такого.

Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи (висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц).

Пред`явлення позову до неналежного відповідача є підставою для відмови у позові.

Відповідачами у справах про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про те, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкоємця, а саме м.Донецьк, то територіальна громада в особі Добропільської міської ради не є належним відповідачем у даній справі, оскільки належним відповідачем у справі, за встановлених в судовому засіданні обставин, є територіальна громада м.Донецька в особі Ворошиловської районної у м.Донецьку ради (ЕДРПОУ 04053186).

В підготовчому судовому засіданні, яке відбулось 13.07.2021 року, судом позивачці були роз`ясненні її права, в тому числі і право щодо заміни або залучення належного відповідача, але остання таким правом не скористалася, і тому судом було залучено територіальну громаду м.Донецька в особі Ворошиловської районної у м.Донецьку ради (ЕДРПОУ 04053186) третьою особою, оскільки рішення суду може вплинути на права та обов"язки вказаної територіальної громади, оскільки саме дана громада є належним відповідачем.

Що стосується вимог до Добропільського об`єднаного УПФУ Донецької області, то ці вимоги суд вважає необґрунтованими, оскільки органи ПФУ взагалі не можуть бути відповідачами у даній категорії справ.

Керуючись ст.ст. 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до територіальної громади міста Добропілля Донецької області в особі Добропільської міської ради, Добропільське об`єднань управління пенсійного фонду України Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - територіальна громада в особі Ворошиловської районної у м.Донецьку ради - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право, відповідно до ч.2 ст.354 ЦПК України, на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Добропільське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 37755477, юридична адреса: Донецька область, м.Добропілля, вул.Незалежності, 28а.

Відповідач: територіальна громада міста Добропілля Донецької області в особі Добропільської міської ради, код ЄДРПОУ 32897190, юридична адреса: Донецька область, м.Добропілля, вул.Першотравнева, 83.

Третя особа: територіальна громада в особі Ворошиловської районної у м. Донецьку ради, код ЄДРПОУ 04053186, юридична адреса: Донецька область, м.Краматорськ, вул..Транспортна, б.2,).

Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Суддя О.В. Здоровиця

05.11.2021