Рішення № 100848857, 04.11.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2021
Номер справи
360/5218/21
Номер документу
100848857
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

04 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5218/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

23 вересня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідно до якої позивач просить суд:

визнати протиправною біздіяльніть Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо неврахування при призначенні пенсії ОСОБА_1 до страхового та пільгового стажу на підземних роботах за Списком № 1 періоду роботи на відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» з 01.06.2014 по 25.04.2016;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 з 21.04.2021 до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 період роботи на відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» з 01.06.2014 по 25.04.2016 на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-УІ, з моменту її призначення з 21.04.2021.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 по справі № 360/2569/21 зобов`язано Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 з 21.04.2021 пенсію за віком за списком 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу роботи за Списком №1 періоди роботи: на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 28.08.1986 по 22.10.1986, з 20.01.1989 по 23.02.1989, з 13.06.1989 по 22.02.1995, з 12.08.1996 по 18.03.1997, з 22.12.1997 по 18.01.1999 на посадах учня гірника підземного, гірника підземного та прохідника підземного з повним робочим днем під землею; на шахтоуправлінні «Ровеньківське» виробничого об`єднання «Ровенькиантрацит» з 21.03.1995 по 12.05.1996 на посаді гірника підземного та прохідника підземного, а також період строкової служби з 28.10.1986 по 15.11.1988.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 по справі № 360/2569/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області (правонаступником Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області) було призначено пенсію, розмір якої склав 3861,70 грн.

При зверненні до відповідача з приводу розрахунку пенсії, призначеної позивачу на виконання рішення суду, він отримав розрахунок стажу який враховано відповідачем при обчисленні пенсії. Відповідно до розрахунку страховий стаж позивача складає 18 років, 3 місяці та 27 днів, в тому числі стаж роботи на підземних роботах по Списку №1 - 14 років, 10 місяців та 2 дні. Проте, період роботи на відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» з 15.07.2013 по 25.04.2016 на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею відповідачем враховано не в повному обсязі, а частково (лише з 15.07.2013 по 31.05.2014 року). Період роботи з 01.06.2014 по 25.04.2016, що складає 1 рік 10 місяців та 25 днів відповідачем не враховано до страхового та пільгового стажу через несплату підприємством внесків до Пенсійного фонду України, що призвело до суттєвого зниження розміру пенсії позивача, внаслідок незастосування при розрахунку пенсії ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Вважаючи бездіяльність відповідача стосовно неврахування до пільгового стажу роботи періоду з 01.06.2014 по 25.04.2016 незаконною, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.

Від представника відповідача 18.10.2021 через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позов не визнає та просить суд відмовити у задоволеннні позовних вимог з огляду на наступне (а.с.27-29).

02 серпня 2021 року на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 по справі 360/2569/21 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 21.04.2021. На виконання рішення суду до пільгового стажу за Списком № 1 зараховані періоди роботи з 28.08.1986 по 22.10.1986, з 28.10.1986 по 15.11.1988, з 20.01.1989 по 23.02.1989, з 13.06.1989 по 22.02.1995, з 12.08.1996 по 18.03.1997, з 22.12.1997 по 18.01.1999.

Крім визначених судом періодів до пільгового стажу зараховані періоди за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Пільговий стаж за Списком № 1 склав 14 років 10 місяців 02 дні.

Щодо незарахування до страхового та пільгового стажу період роботи на відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» з 01.06.2014 по 25.04.2016 на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею зазначено таке.

В страховий та пільговий стаж враховано період з 15.07.2013 по 31.05.2014 на підставі наявних даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. За вказаний період є звітність про пільговий стаж, нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків.

В страховий та пільговий стаж не враховано періоди з 01.06.2014 по 30.09.2014, з 01.01.2015 по 16.01.2015 та з 01.02.2015 по 12.02.2015, у зв`язку із відсутністю сплати підприємством страхових внесків.

Періоди з 01.10.2014 по 31.12.2014, з 01.03.2015 по 25.04.2016 не зараховані до страхового та пільгового стажу у зв`язку із відсутністю в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування інформації про нарахування заробітної плати, сплати страхових внесків та звітності щодо спеціального пільгового стажу у Відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» Державного підприємства «Антрацит».

Окрім того, в трудовій книжці ОСОБА_1 зазначені записи про роботу на підприємстві, що зареєстровано на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, а саме з 01.08.2015 по 07.11.2018 на «унитарном предприятии филиал шахта «Комсомольская» (мова оригіналу). Це, на думку відповідача, свідчить, що в зазначений період ОСОБА_1 не працював у Відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» Державного підприємства «Антрацит».

Ухвалою суду від 28.09.2021 прийнято позовну заяву до розглду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд дійшов наступного.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджено копіями документів, а саме: паспорта громадянина України, карткою платника податків та довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.9-12).

21.04.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та рішенням відповідача від 30.04.2021 №15 позивачу відмовлено у призначенні пенсії (а.с.38-40,81,82).

Не погодившись з вищевказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду щодо його оскарження.

Згідно з даними комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 у справі №360/2569/21, яке набрало законної сили 20.07.2021, позов ОСОБА_1 до Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Білокуракинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 30.04.2021 № 15 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком за списком 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; зобов`язано Білокуракинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області призначити ОСОБА_1 з 21.04.2021 пенсію за віком за списком 1 відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового стажу роботи за списком 1 періоди роботи: на шахті «Комсомольська» виробничого об`єднання «Антрацит» з 28.08.1986 по 22.10.1986, з 20.01.1989 по 23.02.1989, з 13.06.1989 по 22.02.1995, з 12.08.1996 по 18.03.1997, з 22.12.1997 по 18.01.1999 на посадах учня гірника підземного, гірника підземного та прохідника підземного з повним робочим днем під землею; на шахтоуправлінні «Ровеньківське» виробничого об`єднання «Ровенькиантрацит» з 21.03.1995 по 12.05.1996 на посаді гірника підземного та прохідника підземного, а також період строкової служби з 28.10.1986 по 15.11.1988 (а.с.30-37).

На виконання вищевказаного рішення суду, 02 серпня 2021 року ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з 21.04.2021 зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоди роботи з 28.08.1986 по 22.10.1986, з 28.10.1986 по 15.11.1988, з 20.01.1989 по 23.02.1989, з 13.06.1989 по 22.02.1995, з 12.08.1996 по 18.03.1997, з 22.12.1997 по 18.01.1999. Крім визначених судом періодів до пільгового стажу зараховані періоди за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Пільговий стаж за Списком № 1 склав 14 років 10 місяців 02 дні (а.с.83-86).

Отже, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах в межах виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 у справі №360/2569/21. При розгляді справи №360/2569/21 судом не досліджувалось питання щодо зарахування позивачу до страхового та пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи на відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» з 01.06.2014 по 25.04.2016 на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею.

Матеріали справи не містять доказів звернення позивача до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням періоду роботи на відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» з 01.06.2014 по 25.04.2016 та, відповідно рішення щодо перерахунку чи відмови у перерахунку пенсії відповідачем не приймалось.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі Закон № 1058).

Відповідно до частини першої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з пунктом 1.1 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Підпунктами 1,2,4,5 пункту 2.1 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1) вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Частиною другою статті 82 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.

Тобто, відмовляючи особі в призначенні/перерахунку пенсії, орган, що призначає/перераховує пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового стажу окремих періодів роботи та/або навчання.

За змістом ч.4 ст.125 КАС України визначено, що з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин діють адміністративні суди.

Відтак, судовому захисту підлягає суб`єктивне право особи, яке виникло внаслідок існування юридичного спору між особою, та, в даному випадку, суб`єктом владних повноважень.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 листопада 1997 № 6-зп «Щодо офіційного тлумачення частини другої статті 55 Конституції України та статті 248-2 Цивільного процесуального кодексу України» частину другу ст. 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо вважають, що ці рішення, дія чи бездіяльність порушують їхні права і свободи або перешкоджають здійсненню цих прав і свобод, а тому потребують правового захисту в суді.

З викладеної правової позиції Конституційного Суду України випливає, що умовою для звернення особи до суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб є наявність у позивача переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав.

Порушенням суб`єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею свого суб`єктивного права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона має право розраховувати в разі належної поведінки зобов`язаної особи.

Отже, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб`єктивних прав та обов`язків особи, тобто припинення чи неможливість реалізаціїїї права та/або виникнення додаткового обов`язку.

Таким чином, якщо особа вважає, що її суб`єктивне право у певних правовідносинах не може бути реалізованим належним чином, або на неї протиправно поклали певний обов`язок, така особа має право звернутися за судовим захистом.

У разі відповідного звернення особи суд повинен розглянути питання щодо наявності порушення суб`єктивного права заявника у конкретних правовідносинах і на підставі цього розв`язати спір.

Крім того, судовому захисту підлягає також охоронюваний законом інтерес.

У Рішенні від 1 грудня 2004 № 18-рп/2004 Конституційний Суд України розтлумачив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, як зумовлений загальним змістом об`єктивного і прямо не опосередкований у суб`єктивному праві простий легітимний дозвіл, що є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам .

Отже, охоронюваний законом інтерес полягає у прагненні особи набути певних матеріальних або нематеріальних благ з метою задоволення певних потреб, якщо такі прагнення є абстрактними, тобто не випливають із певного суб`єктивного права у конкретних правовідносинах. Тому порушенням охоронюваного законом інтересу, яке дає підстави для звернення особи за судовим захистом, є створення об`єктивних перешкод на шляху до здобуття відповідного матеріального та/або нематеріального блага.

Водночас за відсутності об`єктивного порушення прав чи законних інтересів особи її вимоги не підлягають задоволенню.

Викладені конституційні норми кореспондуються з нормами Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно із ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У відповідності до ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Отже, судовому захисту в адміністративних судах підлягають порушені права, свободи та законні інтереси особи в публічно-правових відносинах. При цьому визначальним для вирішення питання про обґрунтованість вимог особи у розв`язанні публічно-правового спору є встановлення факту порушення відповідних прав, свобод чи інтересів такої особи.

У свою чергу, як вже зазначалось, порушення прав, свобод та інтересів особи наявне тоді, коли сталися зміни стану суб`єктивних прав та обов`язків особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов`язку в публічно-правових відносинах.

Відповідні зміни або перешкоди можуть бути створені протиправними рішеннями, діями або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.

Якщо відповідні рішення, дії чи бездіяльність протиправно, на думку особи, спричинили виникнення, зміни чи припинення прав та обов`язків особи (тобто є юридично значимими), особа може порушити питання про визнання протиправними таких рішень, дій чи бездіяльності в судовому порядку.

Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або має місце інше ущемлення прав чи свобод.

При цьому, позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень. Водночас, задоволення відповідних вимог особи можливе лише в разі об`єктивної наявності порушення, тобто встановлення, що рішення, дія або бездіяльність протиправно породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин.

З цього приводу Вищий господарський суд України в постанові від 28 липня 2010 зазначив таке: «Реалізуючи передбачене статтею 55 Конституції України право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб відновлення порушеного права позивача.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові».

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в Постанові від 15.08.2019 по справі № 1340/4630/18.

Як встановлено судом, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах з зарахуванням певних періодів роботи в межах виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 у справі №360/2569/21. При цьому, матеріали справи не містять доказів звернення позивача до відповідача після призначення пенсії з заявою щодо її перерахунку із проханням зарахувати спірний період роботи на відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» з 01.06.2014 по 25.04.2016. Рішення щодо перерахунку чи відмови у перерахунку пенсії відповідачем з цього питання також не приймалось.

Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшо висновку, що даний позов є передчасним, адже відповідачем в рамках спірних правовідносин не розглядалось і не вирішувалось питання про перерахунок пенсії позивачу.

За таких обставин, оскільки на час звернення позивача до суду з даним позовом між ним і відповідачем відсутній публічно-правовий спір з приводу перерахунку пенсії за віком з урахуванням періоду роботи на відокремленому підрозділі «шахта «Комсомольська» державного підприємства «Антрацит» з 01.06.2014 по 25.04.2016, суд приходить до висновку про відсутність порушеного права, що є самостійною підставою для відмови в позові.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн (а.с.8).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги задоволенню не підлягають, судовий збір у розмірі 908, 00 грн покладається на позивача та поверненню не підлягає.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя К.Є. Петросян