Постанова № 10084175, 17.06.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.06.2010
Номер справи
2а-2250/10/0870
Номер документу
10084175
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2010 року /16:00/ Справа № 2а-2250/10/0870

апорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Жучковій Н.С., за участю представника позивача Помилуйко О.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Прокурора Гуляйпільського району Запорізької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Гуляйпільському районі Запорізької області

до Дочірнього підприємства «Гуляйпільський машинобудівний завод» Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ»

про стягнення 238378 грн. 08 коп. податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Гуляйпільського району Запорізької області виконуючи представницьку функцію в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Гуляйпільському районі Запорізької області (надалі позивач) звернувся з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Гуляйпільський машинобудівний завод» Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ» (надалі відповідач) про стягнення податкової заборгованості у розмірі 238378 грн. 08 коп., посилаючись на те, що вказана заборгованість виникла внаслідок несплати до бюджету визначеного податкового зобовязання з податку на додану вартість вироблених в Україні товарів та земельного податку з юридичних осіб.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про податок на додану вартість», п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та дав пояснення в обґрунтування позову аналогічні викладеним у позовній заяві. При цьому представником позивача не надано суду належних обґрунтувань нарахування пені по податковим зобовязанням податку на додану вартість на суму 18492 грн. 79 коп. та по зобовязанням земельного податку у сумі 442 грн. 65 коп.

Відповідач у судове засідання не зявився, про причини неявки суду не повідомив, також, не надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю. Про дату, час та місце призначення судового засідання був повідомлений належним чином.

Вислухавши пояснення позивача, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про можливість часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Дочірнє підприємство «Гуляйпільський машинобудівний завод» Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ» зареєстровано 16.09.1999р. розпорядженням Голови Гуляйпільської районної державної адміністрації № 299 і включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій за № 02140886Ю0010008 з юридичною адресою: вул. 9 Січня, 17 у м. Гуляйполе Запорізької області. Вказаного субєкту господарювання взято на податковий облік 20.10.1999р., він є платником податків, передбачених Законом України «Про систему оподаткування», в тому числі й податку на додану вартість.

Відповідно до Закону України «Про податок на додану вартість» відповідач, як платник податку на додану вартість, зобовязаний сплачувати такий податок за узгодженим податковим зобовязанням. Однак, за період з серпня 2009р. по січень 2010р. у звязку з несплатою сум податкового зобовязання самостійно визначеного у податкових деклараціях у відповідача виникла заборгованість у сумі 115524 грн. 00 коп., зокрема:

за податковою декларацією з податку на додану вартість № 10793 від 18.09.2009р. на суму 16077 грн. 00 коп. (термін сплати податку 30.09.2009р.);

за податковою декларацією з податку на додану вартість № 12686 від 20.10.2009р. на суму 35145 грн. 00 коп. (термін сплати податку 30.10.2009р.);

за податковою декларацією з податку на додану вартість № 14430 від 17.12.2009р. на суму 24702 грн. 00 коп. (термін сплати податку 30.12.2009р.);

за податковою декларацією з податку на додану вартість № 16100 від 19.01.2010р. на суму 25118 грн. 00 коп. (термін сплати податку 01.02.2010р.);

за податковою декларацією з податку на додану вартість № 2099 від 18.02.2010р. на суму 14482 грн. 00 коп. (термін сплати податку 02.03.2010р.).

Крім того, внаслідок не погашення боргових зобовязань з податку на додану вартість до відповідача згідно пп.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Державною податковою інспекцією у Гуляйпільському районі застосовувались штрафні (фінансові) санкції. Тому, окрім основного боргу за узгодженими податковими зобовязаннями у відповідача виникли боргові зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями з цього виду податку.

Так, за складеним 30.06.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0001222301/0 нараховано штраф у сумі 6914 грн. 70 коп. За складеним 01.07.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0001242301/0 нараховано штраф у сумі 9690 грн. 66 коп. Згідно складеного 18.08.2009р. податкового повідомлення-рішення № 0001382301/0 нараховано штраф у сумі 2818 грн. 46 коп. Складеним 31.08.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0001572301/0 нараховано штраф у сумі 792 грн. 00 коп. За складеним 01.09.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0001592301/0 нараховано штраф у сумі 7210 грн. 35 коп. Згідно складеного 09.10.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0001862301/0 нараховано штраф у сумі 19730 грн. 96 коп. За складеним 05.11.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0002142301/0 нараховано штраф у сумі 3807 грн. 20 коп. Складеним 17.11.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0002202301/0 нараховано штраф у сумі 64 грн. 63 коп. За складеним 20.11.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0002282301/0 нараховано штраф у сумі 2601 грн. 00 коп. Згідно складеного 03.12.2009р. податкового повідомлення-рішення № 0002372301/0 нараховано штраф у сумі 9444 грн. 42 коп. Складеним 21.12.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0002532301/0 нараховано штраф у сумі 16377 грн. 61 коп. За складеним 28.12.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0002522301/0 нараховано штраф у сумі 347 грн. 79 коп. Складеним 09.02.2010р. податковим повідомленням-рішенням №0000102301/0 нараховано штраф у сумі 2180 грн. 54 коп. Згідно складеного 09.02.2010р. податкового повідомлення-рішення № 0000112301/0 нараховано штраф у сумі 779 грн. 00 коп.

Загальна сума штрафів за названими податковими повідомленнями-рішеннями складає 82759 грн. 32 коп.

Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані представниками відповідача, про що свідчать їх підписи на корінцях податкових повідомлень-рішень.

Зазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем у адміністративному та судовому порядку не оскаржувались.

Отже, загальна сума задекларованих сум та застосованих штрафних (фінансових) санкцій по проведеним перевіркам складає 198283 грн. 32 коп. (115524 грн. 00 коп. самостійно узгоджені податкові зобовязання відповідача за податковими деклараціями з податку на додану вартість + 82759 грн. 32 коп. не оскарженні штрафні санкції).

Згідно ст.2 Закону України «Про плату за землю» відповідач, як платник земельного податку, зобовязаний сплачувати такий податок відповідно до порядку, встановленого ст.ст.14, 15 вказаного Закону України.

За розрахунками земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку відповідачем самостійно не сплачено:

за податковим розрахунком земельного податку № 315 від 23.01.2009р. на суму 2332 грн. 09 коп. (термін сплати податку 30.07.2009р.);

за податковим розрахунком земельного податку № 315 від 23.01.2009р. на суму 2332 грн. 09 коп. (термін сплати податку 31.08.2009р.);

за податковим розрахунком земельного податку № 315 від 23.01.2009р. на суму 2332 грн. 09 коп. (термін сплати податку 30.09.2009р.);

за податковим розрахунком земельного податку № 315 від 23.01.2009р. на суму 2332 грн. 09 коп. (термін сплати податку 30.10.2009р.);

за податковим розрахунком земельного податку № 315 від 23.01.2009р. на суму 2332 грн. 09 коп. (термін сплати податку 30.11.2009р.);

за податковим розрахунком земельного податку № 315 від 23.01.2009р. на суму 2332 грн. 09 коп. (термін сплати податку 30.12.2009р.);

за податковим розрахунком земельного податку № 315 від 23.01.2009р. на суму 2332 грн. 09 коп. (термін сплати податку 01.02.2010р.);

за податковим розрахунком земельного податку № 894 від 28.01.2010р. на суму 2469 грн. 54 коп. (термін сплати податку 02.03.2010р.).

Крім того, внаслідок не погашення боргових зобовязань по платі за землю до відповідача згідно п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Державною податковою інспекцією у Гуляйпільському районі застосовувались штрафні (фінансові) санкції. Тому, окрім основного боргу за податковими розрахунками земельного податку у відповідача виникли боргові зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями з цього виду податку. Так, за складеним 30.06.2009р. податковим повідомленням-рішенням № 0001232301/0 нараховано штраф у сумі 2807 грн. 81 коп. Вказане повідомлення-рішення отримано відповідачем 30.06.2009р. Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем у адміністративному та судовому порядку не оскаржено.

Отже, загальна сума заборгованості відповідача з податку за землю з юридичних осіб та застосованих штрафних (фінансових) санкцій по проведеним перевіркам з податку за землю становить 21601 грн. 97 коп. (18794 грн. 17 коп. добровільно узгоджені податкові зобовязання відповідача за податковими розрахунками земельного податку + 2807 грн. 80 коп. не оскарженні штрафні санкції).

На момент розгляду справи в суді, податкова заборгованість відповідача по податку на додану вартість у сумі 198283 грн. 32 коп. та по земельному податку у сумі 21601 грн. 97 коп. перед бюджетом не погашена.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.

Згідно з п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки визначені цим законом визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Згідно п.1.7 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Згідно з п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Як зазначено у п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації.

Відповідно до п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податкові органи мають право подавати до суду позови про стягнення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок майна боржників.

Враховуючи вищевикладене, судом зясовано, що Дочірнє підприємство «Гуляйпільський машинобудівний завод» Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ» на час судового засідання має несплачену податкову заборгованість по податку на додану вартість в сумі 198283 грн. 32 коп. та по земельному податку з юридичних осіб 21601 грн. 97 коп. яка у добровільному порядку відповідачем не сплачена. У звязку з цим суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, вказана сума заборгованості повинна бути стягнута з відповідача.

У позові також є вимоги про стягнення пені у сумі 18492 грн. 79 коп. з податку на додану вартість та пені у сумі 442 грн. 65 коп. по земельному податку з юридичних осіб. Однак, ані прокурором, ані позивачем нормативно та документально не обґрунтовано вказані суми по пені, не надано розрахунку суми пені по кожному з податків. У звязку з цим позовні вимоги в частині стягнення пені є такими, що не підлягають задоволенню через недоведеність.

Відповідно до приписів п.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 158-163 КАС України; ст.ст.1, 3, 5, 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»; ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст.2, 14, 14 Закону України «Про плату за землю» суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Дочірнього підприємства «Гуляйпільський машинобудівний завод» Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ» (70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. 9 Січня, 17) заборгованість з податку на додану вартість у сумі 198283 грн. 32 коп. до бюджету на рахунок 31111029700101, одержувач: Державний бюджет Гуляйпільського району Запорізької області, ГУДКУ в Запорізькій області, код 34676890, МФО 813015.

Стягнути з Дочірнього підприємства «Гуляйпільський машинобудівний завод» Відкритого акціонерного товариства «Мотор Січ» (70200, Запорізька область, м. Гуляйполе, вул. 9 Січня, 17) заборгованість з земельного податку з юридичних осіб у сумі 21601 грн. 97 коп. до бюджету на рахунок 33218811700102, одержувач: місцевий бюджет Гуляйпільського району Запорізькій області, ГУДКУ в Запорізькій області, код 34676890, МФО 813015.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя (підпис) О.О. Прасов

Постанова виготовлена у повному обсязі 21.06.2010р.

Постанова не набрала законної сили

Суддя О.О. Прасов