ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2010 року м. Запоріжжя
(11 год. 50 хв.)
Справа № 2а-2480/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Артоуз О.О.
при секретарі судового засідання Гнідой А.В.
за участю представника позивача: Горевого І.В,
відповідач: попової Т.В., Товстонос Я.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі
м. Запоріжжя
до: Товариства з обмеженою діяльністю «Полонія»
про: зобовязання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
30 квітня 2010 року Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м.Запоріжжя звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Полонія» про зобовязання надати всі наявні документи, що стосуються податкового та валютного законодавства з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податку на додану вартість , податку на прибуток під час взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю ТЦ «Октавія» за 2009 рік, для проведення позапланової перевірки.
Ухвалою суду від 05.05.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-2480/10/0870, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 27.05.2010. В судовому засіданні оголошувалась перерва до 17.06.2010.
В позовній заяві вказано, що 27.04.2010 працівниками ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя було здійснено вихід за юридичною адресою відповідача з метою проведення виїзної позапланової перевірки на підставі постанови слідчого з ОВС відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу ПМ ДПА в Запорізькій області про призначення позапланової перевірки ТОВ «Полонія» від 19.04.2010, з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податку на додану вартість та податку на прибуток підприємства під час взаємовідносин з ТОВ ТЦ «Октавія» за період 01.01.2009 по 31.12.2009.
ТОВ «Полонія» відмовила в проведені перевірки, про що було складено акт відмови від допуску до перевірки № 180 від 27.04.2010 та протокол про адміністративне правопорушення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя немає змоги здійснити контроль за дотриманням податкового законодавства, правильністю, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджету, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів), а також неподаткових платежів, установлених законодавством.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі підстав зазначених в позові. Посилаючись на ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених в запереченнях на позов. Зокрема зазначили, що законодавством України чітко встановлений порядок проведення планових та позапланових перевірок. Посилання позивача на ч. 5 ст.114 Кримінально-процесуального кодексу України, як на підставу проведення виїзної позапланової перевірки є безпідставним та незаконним. Оскільки відносно ТОВ «Полонія» або посадових осіб ТОВ «Полонія» не порушено жодної кримінальної справи. Більш того, як вбачається з постанови про призначення позапланової виїзної перевірки від 19.04.2010 з особами, відносно яких порушено кримінальну справу №69-82, ТОВ «Полонія» взагалі не мало ніяких господарських чи інших відносин.
Позапланова виїзна перевірка , відповідно до вимог ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» може здійснюватися лише на підставі рішення суду. Таким чином, відсутність рішення суду на проведення позапланової перевірки є безумовною підставою для не допуску посадових осіб податкового органу до проведення позапланової виїзної перевірки.
Просять в задоволені позовних вимог відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
Постановою слідчого з ОВС відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу ПМ ДПА в Запорізькій області «Про призначення позапланової перевірки» призначено по кримінальній справі № 69-82 проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Полонія» (ідентифікаційний код 22143875) з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податку на додану вартість, податок на прибуток підприємства під час взаємовідносин з ТОВ ТЦ «Октавія» (ідентифікаційний код 36193327) за період 01.01.2009 по 31.12.2009.
Наказом ДПІ у Шевченківському районі № 468 від 27.04.2010 «Про проведення виїзної позапланової перевірки» призначено проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «Полонія» з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податку на додану вартість, податок на прибуток підприємства під час взаємовідносин з ТОВ ТЦ «Октавія» за період 01.01.2009 по 31.12.2009, тривалістю пять робочих днів починаючи з 27.04.2010 по 05.05.2010.
27.04.2010 працівниками ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя на підставі вказаного наказу та направлення № 300322 від 27.04.2010, було здійснено вихід за юридичною адресою відповідача. Але їм було відмовлено від допуску до перевірки, про що було складено акт від 27.04.2010 № 180 та протокол про адміністративне правопорушення. Від підписання вказаних документів та одержання копії наказу на проведення перевірки, акту не допуску, протоколу про адміністративне правопорушення посадові особи ТОВ «Полонія» відмовились.
28.04.2010 ТОВ «Полонія» звернулась до начальника ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя зі скаргою про факти порушень законів державними службовцями при проведенні позапланової перевірки.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України «Про державну податкову службу в Україні».
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» передбачено, що позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, зазначених в ч. 6 даної статті.
Згідно з ч. 13 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу» обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Законом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться після порушення кримінальної справи проти платника податків (посадових осіб платника податків), що перевіряється, відповідно до кримінально-процесуального законодавства.
Відповідно до постанови слідчого з ОВС відділення розслідування кримінальних справ слідчого відділу ПМ ДПА в Запорізькій області «Про призначення позапланової перевірки» від 19.04.2010, в провадженні слідчого відділу податкової міліції ДПА в Житомирській області знаходиться кримінальна справа № 69-82, яка порушення відносно ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 за ознаками злочинів передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 2 ст 191, ч.2 ст. 28, ч.2 ст. 205, ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 212, ч. 2, 3ст. 358 КК України, відносно ОСОБА_8, за ознаками злочину передбаченого ч. 2ст. 15, ч. 4 ст. 190 КК України, відносно ОСОБА_9 за ознаками злочину передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 205 КК України. У вказаній постанові не вказано жодних фактів порушення кримінальної справи посадових осіб ТОВ «Полонія».
Щодо вимог позивача про зобовязання відповідача надати для проведення позапланової виїзної перевірки всі наявні документи податкового та валютного законодавства з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податку на додану вартість , податку на прибуток під час взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю ТЦ «Октавія» за 2009 рік, необхідно зазначити.
Закон України «Про державну податкову службу в Україні» не наділяє органи державної податкової служби правом витребувати документи податкового та валютного законодавства з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податку на додану вартість, податку на прибуток під час взаємовідносин з іншими субєктами господарювання в судовому порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено ст. 17 КАС України. Зокрема, згідно з п. 4 ч. 1 цієї статті компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 104 КАС України суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Вказані положення КАС України кореспондуються із п. 5 ч. 4 ст. 50 цього ж Кодексу про те, що відповідачами в адміністративній справі можуть бути: громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Проте, ні Законом України «Про державну податкову службу в Україні» ні іншими законами України не встановлено право органів державної податкової служби на пред'явлення адміністративних позовів до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх об'єднань, юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень про зобов'язання надати документи для проведення позапланової виїзної перевірки.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 161, 162, 163, 167 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою діяльністю «Полонія» про зобовязання надати всі наявні документи, що стосуються податкового та валютного законодавства з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податку на додану вартість , податку на прибуток під час взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю ТЦ «Октавія» за 2009 рік, для проведення позапланової перевірки відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови не у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова у повному обсязі складена 22 червня 2010 року.
Суддя /підпис/О.О. Артоуз