ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2010 року <Текст > Справа № 2а-2782/10/0870
(12 год. 20 хв.)
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ЩербакаА.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання №3» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі – Фонд) до комунального підприємства «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання №3» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 29622 грн. 28 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2009 році.
У позовній заяві Фонд зазначив, що відповідачем не виконується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Беручи до уваги зазначену обставину позивачем були нараховані штрафні санкції, які не були сплачені КП «ВРЕЖО №3» у встановлений термін. Просить стягнути суму адміністративно-господарських санкцій та пені.
У судовому засіданні позивач свій позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні позов не визнав, вказав, що вимогами ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ і організацій встановлюється норматив забезпечення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не їх працевлаштування. Забезпеченням є створення підприємством визначеної Законом кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про це відповідних органів, на які законом покладено обов’язок працевлаштовувати інваліда на створене для нього підприємством робоче місце. КП «ВРЕЖО №3» вважає, що відповідно до встановлених законодавством обов’язків відповідачем вжито усіх заходів із забезпечення працевлаштування інвалідів на підприємстві. Просить відмовити у задоволені позову.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази суд приходить до думки, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що КП «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання №3» є юридичною особою, ідентифікаційний код 05478640, і відноситься до підприємств, яким, відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів
КП «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об’єднання №3» надано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зареєстрований за №060210/09 (форма 10-ПІ річна-поштова). Відповідно до даних зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача становить 414 осіб, таким чином, середньооблікова кількість інвалідів, відповідно до чотирьох процентного нормативу, встановленого ч.1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» повинна складати 17 осіб (про що також зазначено у рядку 03 звіту). Відповідно до відомостей, наданих відповідачем, середньооблікова кількість інвалідів на підприємстві склала 15 осіб (рядок 02 звітності), що є меншим за встановлений норматив.
Відповідно до розрахунку, середньорічна заробітна плата працівника підприємства становить 14665 грн. 94 коп., (рядок 04 звіту «Фонд оплати праці» поділити на рядок 01 «кількість штатних працівників»). Таким чином, сума адміністративно господарських санкцій, за невиконання нормативу становить 29331 грн. 88 коп.
Матеріалами справи також встановлено, що на підприємстві КП «ВРЕЖО №3» діє наказ від 31.12.2008 №154 «Про бронювання робочих місць для працевлаштування інвалідів», відповідно до якого протягом 2009 року проводиться бронювання вільних вакансій для інвалідів, зобов’язано відповідальну особу щомісячно інформувати Шевченківський районний центр зайнятості м. Запоріжжя про наявність вільних вакансій.
Суду надані копії звітів форми 3-ПН про наявність вільних робочих місць для працевлаштування інвалідів, які КП «ВРЕЖО №3», відповідно до п. 4 ст..20 Закону України «Про зайнятість населення» подавало щомісячно протягом 2009 року. Відповідно до довідки б/н, наданою Шевченківським районним центром зайнятості КП «ВРЕЖО №3» регулярно інформувало службу зайнятості про наявність робочих місць для інвалідів протягом 2009 року, у звітах від 28.01.2009, 27.02.2009, 27.03.2009, 28.04.2009, 28.05.2009 вказана кількість вакансій – 4, у звітах від 26.06.2009, 28.07.2009, 28.08.2009, 28.09.2009, 28.10.2009, 28.11.2009, 28.12.2009 вказана кількість вакансій – 3. За січень-грудень 2009 року на подані вакансії спеціалістами Шевченківського РЦЗ було видано 8 направлень, результат яких був «відмова особи».
Матеріалами справи також встановлено, що відповідачем розміщувалися оголошення про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів у газеті «Горожанин» у жовтні 2009 року. Крім того, оголошення про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів були розміщені на зворотному боці Рахунків на сплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється Законом.
Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Для відповідача норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 15 осіб.
Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Отже, матеріали справи свідчать про те, що КП «ВРЕЖО №3» протягом 2009 року виконано усі, встановлені законодавством обов’язки із забезпечення працевлаштування інвалідів. Якщо відповідачем вжито усі, передбачені чинним законодавством, заходи із працевлаштування інвалідів, на нього не може бути покладена відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для їх працевлаштування та відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватися.
Таким чином, суд приходить до думки, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі викладено, ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повне рішення виготовлено 15 червня 2010 року.
Суддя А.А. Щербак