Рішення № 100818938, 03.11.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
340/3745/21
Номер документу
100818938
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/3745/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради №70 від 08.04.2021.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що 14.11.2014 вона придбала земельну ділянку площею 0,07 га, розташовану на території Кіровоградської міської ради за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 3510100000:34:250:0102. На вказаній земельній ділянці, на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт №КД 062143650464 від 31.12.2014, поданого до Управління ДАБІ у Кіровоградській області, збудовано житловий будинок. Також, зазначає, що у неї в наявності був будівельний паспорт на об`єкт будівництва «Будівництво житлового будинку АДРЕСА_1 », виданого Управлінням містобудування та архітектури КМР 30.12.2014, реєстраційний номер 3173. Вказує, що за її замовленням ФОП ОСОБА_2 було виготовлено Технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 . Згідно технічного паспорту житловий будинок має загальну площу 131,5 кв.м. Управлінням ДАБК Міської ради міста Кропивницького зареєстровано Декларацію про готовність об`єкта до експлуатації об`єкта №КД101200817231 від 17.08.2020. Вказує, що вона звернулася до відповідача із заявою від 07.04.2021 про присвоєння адреси закінченому будівництвом об`єкту, додавши договір купівлі-продажу від 14.11.2014 №1177, технічний паспорт на будинок від 10.08.2020 №1361, повідомлення про початок виконання будівельних робіт №КД 062143650464 від 31.12.2014, Декларації про готовність об`єкта до експлуатації №КД101200817231 від 17.08.2020, паспорт громадяни України. Відповідач на підставі наказу №70 від 08.04.2021 відмовив у присвоєнні адреси житловому будинку по АДРЕСА_1 на підставі виявлення недостовірних даних в наданих документах, що визначено п.2 ч.8 ст.26-4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Цей наказ позивач вважає протиправним, таким що порушує її майнові права. При цьому зазначала, що відповідач, який не дотримався власної процедури не повинен мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків.

Ухвалою судді від 02.08.2021 відкрито провадження у справі та справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, з викликом учасників справи, судове засідання призначене на 10.09.2021 (а.с.33).

Відповідачем надано відзив на позов (а.с.43-50), в якому заперечуючи проти позову відповідач вказав, що позивачеві було правомірно відмовлено у присвоєнні адреси житловому будинку, оскільки виявлено недостовірні дані у наданих позивачем документах. Посилався на те, що відповідно до вимог містобудівної документації - Плану зонування території міста Кіровограда (Кропивницького), затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 17.03.2013 року за №2456, земельна ділянка по АДРЕСА_1 знаходиться в зоні СТО, АЗС, автопарків, гаражів, автостоянок (ТР-3). При цьому вказував, що розміщення та будівництво індивідуального (садибного) житлового будинку в даній зоні не передбачено. Крім того, зазначав, що за архівними даними Управління інформація про надходження пакету документів та видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 відсутня. До того ж, зазначив, що стосовно видачі будівельного паспорта проведено службову перевірку та за неналежне виконання службових обов`язків головного спеціаліста притягнуто до відповідальності.

10.09.2021 року розгляд справи відкладено до 04.10.2021 в зв`язку з неявкою відповідача та за його клопотанням (а.с.71-73, 90).

Представником позивача надана відповідь на відзив, в якому останній повністю не погоджується з доводами відповідача та вказує, що позивачкою до заяви від 07.04.2021 будівельний паспорт не додавався, тому вважає, безпідставними посилання відповідача на те, що у будівельному паспорті від 30.12.2014 №3173 були виявлені недостовірні дані. При цьому, зауважував, що відповідач у відзиві на позов факт видачі будівельного паспорту від 30.12.2014 №3173 не заперечив, а вказав на сумнівність такої видачі. (а.с.95-96)

04.10.2021 у судовому засіданні у зв`язку з неявкою належним чином повідомленого представника відповідача, вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження. (а.с.101)

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

З матеріалів справи вбачається, що між позивачем (Покупець) та ОСОБА_3 (Продавець) 14.11.2014 укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки, розташованої на території Кіровоградської міської ради за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер якої 3510100000:34:250:0102, площею 0,7 га, вільну від забудови. Земельна ділянка з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка). Вказаний договір нотаріально посвідчений та зареєстрований за №1177, про що також свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. (а.с.13-15, 17)

Позивачкою отримано у відповідача будівельний паспорт на будівництво житлового будинку по АДРЕСА_1 , виданий 30.12.2014 за №3173 (а.с.4).

ОСОБА_1 подано до Управління ДАБІ у Кіровоградській області повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 30.04.2021, а саме будівництво житлового будинку по АДРЕСА_1 , вид будівництва – нове, будівельний паспорт 3173 виданий Управлінням містобудування та архітектури. Вказане повідомлення зареєстровано за №КД 062143650464 від 31.12.2014 (а.с.3, 18)

За замовленням позивачки, ФОП ОСОБА_2 10.08.2020 виготовлено технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами (а.с.21-23).

Управлінням ДАБК міської ради м.Кропивницького 17.08.2020 за №КД 101200817231 зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об`єкта, будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорта. (а.с.5-7, 19-20)

Судом встановлено, що 07.04.2021 позивачка звернулася до відповідача із заявою про присвоєння адреси закінченому будівництвом об`єкту - житловому будинку, який розташований на земельній ділянці, кадастровий номер якої 3510100000:34:250:0102. До заяви додано копії: договору купівлі-продажу від 14.11.2014, повідомлення про початок виконання будівельних робіт №КД 062143650464 від 31.12.2014, технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 від 10.08.2020 №1361, Декларації про готовність об`єкта до експлуатації об`єкта №КД 101200817231 від 17.08.2020, паспорту громадяни України. (а.с.12)

Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради наказом №70 від 08.04.2021 «Про відмову у зміні адреси об`єкту нерухомого майна» відмовив позивачці у присвоєнні адреси житловому будинку по АДРЕСА_1 на підставі виявлення недостовірних даних в наданих документах, що визначено п.2 ч.8 ст.26-4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». (а.с.9)

Крім того, листом Кропивницької міської ради від 17.05.2021 на скаргу позивачки, повідомлено, що відповідно вимог містобудівної документації - Плану зонування територій міста Кіровограда (Кропивницького), затвердженого рішенням міської ради від 17.03.2013 №2456, земельна ділянка по АДРЕСА_1 знаходиться в зоні СТО, АЗС, автопарків, гаражів, автостоянок - ТР-3. Розміщення і будівництво індивідуального (садибного) житлового будинку в даній зоні не передбачено. За архівними, реєстраційними даними Управління, інформація про надходження пакету документів, передбаченого Порядком та видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 відсутня, тому внести зазначену інформацію до бази даних містобудівного кадастру неможливо. Стосовно видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1 проведено службову перевірку. За неналежне виконання службових обов`язків головного спеціаліста Управлянні - ОСОБА_4 притягнуто до відповідальності. (а.с.8)

Не погодившись з наказом, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.1-1 ст.37 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 р. №280/97-ВР визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження, зокрема, прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об`єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 26-3 Закону №3038-V визначений порядок присвоєння адреси об`єктам нерухомого майна.

Адресою об`єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об`єкта та визначення місця його розташування на місцевості.

Порядок присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов`язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.

Адреса присвоюється об`єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.

Адреса не присвоюється: 1) тимчасовим спорудам; 2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною; 3) іншим об`єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна (далі - Порядок присвоєння адрес).

Порядок присвоєння адрес, визначений цим Законом, не поширюється на земельні ділянки.

Реквізитами адреси є: 1) назва держави (Україна); 2) назва адміністративно-територіальної автономії у складі України - для об`єктів, розташованих на території Автономної Республіки Крим; 3) назва області (крім Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя); 4) назва району - для населених пунктів районного підпорядкування; 5) назва населеного пункту, а для об`єктів, розташованих за його межами, - назва найближчого населеного пункту (об`єднаної територіальної громади), розташованого у межах відповідного району (об`єднаної територіальної громади); 6) назва гідрографічного, соціально-економічного, природно-заповідного або іншого подібного об`єкта (за наявності); 7) назва вулиці, площі, майдану, шосе, проспекту, бульвару, алеї, провулку, узвозу тощо (далі - вулиця) (за наявності); 8) номер об`єкта (будинку, будівлі, споруди); 9) номер корпусу - для об`єктів, які складаються з декількох корпусів; 10) номер квартири, гаражного боксу, машиномісця, іншого житлового та нежитлового приміщення, яке є самостійним об`єктом нерухомого майна (за наявності).

Реквізит адреси об`єкта, передбачений пунктом 10 частини четвертої цієї статті, визначається замовником у проектній документації на будівництво об`єкта (на планах поверхів). Реквізит адреси, визначений пунктом 10 частини четвертої цієї статті, в індивідуальному (садибному) житловому будинку, садовому, дачному будинку, які відповідно до цього Закону споруджені без проектної документації, визначається у технічному паспорті на будинок, складеному за результатами технічної інвентаризації.

Адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської та районної у місті ради, місцева державна адміністрація або районна у місті Києві державна адміністрація (далі - орган з присвоєння адреси) протягом п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення про необхідність присвоєння адреси об`єкту нового будівництва, визначеного частиною дев`ятою статті 36 та частиною третьою статті 37 цього Закону: 1) приймає рішення про присвоєння адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор об`єкта будівництва; 2) оприлюднює рішення про присвоєння адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності); 3) вносить інформацію про присвоєння адреси (у тому числі копію рішення про присвоєння адреси) до Реєстру будівельної діяльності.

Адреса вважається присвоєною з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її присвоєння.

Статтею 26-4 Закону №3038-VI встановлені особливості присвоєння, коригування адреси після запровадження електронної системи щодо об`єктів, право на виконання будівельних робіт щодо яких отримано до запровадження такої системи, а статтею 26-5 Закону №3038-VI особливості присвоєння, зміни, коригування адреси до запровадження електронної системи.

Після запровадження електронної системи присвоєння, зміна, коригування, анулювання адреси щодо об`єктів, право на виконання будівельних робіт щодо яких набуто до запровадження цієї системи, здійснюються у порядку, визначеному статтею 26-3 цього Закону з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Документи для присвоєння, коригування адреси подаються відповідно до статті 26-1 цього Закону.

Присвоєння адреси здійснюється за вибором замовника після отримання права на виконання будівельних робіт або після прийняття закінченого будівництвом об`єкта в експлуатацію.

Індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, які будуються (збудовані) на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (крім будинків, які містять дві та більше квартир, споруджених відповідно до законодавства), не потребують прийняття рішення про присвоєння адреси. Адресою такого об`єкта вважається місце розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний будинок, згідно із відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За бажанням замовника такому об`єкту може бути присвоєно адресу в порядку, визначеному цією статтею.

Для присвоєння адреси подаються такі документи:

1) заява про присвоєння адреси щодо об`єкта будівництва або закінченого будівництвом об`єкта із зазначенням прізвища, імені, по батькові заявника та реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності) - для фізичної особи або найменування та ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - для юридичної особи, відомостей про ідентифікатор закінченого будівництвом об`єкта (для об`єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви);

2) копія документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджується (споруджено) об`єкт (крім випадків, встановлених Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес), - у разі, якщо право власності або користування земельною ділянкою не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

3) генеральний план об`єкта будівництва (у разі спорудження об`єкта на підставі проектної документації на будівництво) - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо об`єкта будівництва;

4) копія документа, що дає право на виконання будівельних робіт, - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо об`єкта будівництва (якщо відомості про такий документ не внесено до електронної системи);

5) копія документа, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, - у разі подання заяви про присвоєння адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта (якщо відомості про такий документ не внесено до електронної системи);

6) копія документа, що посвідчує особу заявника, - у разі подання документів поштовим відправленням;

7) копія документа, що засвідчує повноваження представника, - у разі подання документів представником поштовим відправленням або в електронній формі.

Копії документів, що подаються для присвоєння адреси, засвідчуються замовником (його представником).

Орган з присвоєння адреси протягом п`яти робочих днів з дня отримання заяви про присвоєння, коригування адреси:

1) приймає рішення про присвоєння, коригування адреси / відмову у присвоєнні, коригуванні адреси, яке повинно містити відомості про ідентифікатор закінченого будівництвом об`єкта (для об`єктів, яким присвоєно ідентифікатор до подання заяви);

2) оприлюднює рішення про присвоєння, коригування / відмову у присвоєнні, коригуванні адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);

3) вносить інформацію про присвоєння, коригування адреси / відмову у присвоєнні, коригуванні адреси (у тому числі копію рішення про присвоєння, коригування адреси / відмову у присвоєнні, коригуванні адреси) до Реєстру будівельної діяльності.

Рішення про присвоєння / відмову у присвоєнні адреси повинно додатково містити відомості про місце розташування об`єкта згідно з документом, що дає право на виконання будівельних робіт (у разі присвоєння адреси щодо об`єкта будівництва), або документом, що засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (у разі присвоєння адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта).

Рішення про відмову у присвоєнні, коригуванні адреси повинно містити посилання на відповідну норму (пункт, статтю) законодавства із зазначенням, що саме порушено під час оформлення та подання документів, а також відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства.

Підставами для відмови у присвоєнні, коригуванні адреси є:

1) подання неповного пакета документів;

2) виявлення неповних або недостовірних відомостей у поданих документах, що підтверджено документально;

3) подання заяви особою, яка не є замовником, або його представником - у разі подання заяви щодо присвоєння, коригування адреси щодо об`єкта будівництва;

4) подання заяви до органу з присвоєння адреси, який не має повноважень приймати рішення про присвоєння, коригування адреси на відповідній території.

Відмова у присвоєнні, коригуванні адреси з підстав, не передбачених цією частиною, не допускається.

Відповідач, відмовивши позивачці у присвоєнні адреси житловому будинку по АДРЕСА_1 , послався лише на п.2 ч.8 ст.26-4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». При цьому, в порушення абз.7 ч.7 ст.26-4 Закону №3038-VI не зазначив відомості про те, яке саме положення поданого заявником документа не відповідає вимогам законодавства, що свідчить про невмотивованість та необґрунтованість спірного рішення.

До того ж, суд зауважує, що ОСОБА_1 зверталася до відповідача із заявою про присвоєння адреси закінченому будівництвом об`єкту, а не про зміну адреси об`єкту нерухомого майна, як вказано відповідачем у назві наказу від 08.04.2021 №70.

Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідач посилається на те, що земельна ділянка кадастровий номер 3510100000:34:250:0102, на якій розміщений житловий будинок, відповідно до вимог містобудівної документації - Плану зонування території міста Кіровограда (Кропивницького), затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 17.03.2013 року за №2456, земельна ділянка по вул.Макарова знаходиться в зоні СТО, АЗС, автопарків, гаражів, автостоянок (ТР-3) (а.с.65).

Вказане рішення міської ради є чинним та відомості про його оскарження у встановленому законом порядку, в тому числі і позивачем, відсутні.

Разом з тим, суд вважає, що у вказаних правовідносинах слід застосовувати ч.3 ст.7 КАС України відповідно до якої у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Частиною 5 статті 25 Закону №3038-VI передбачено, що встановлення режиму забудови територій, визначених для містобудівних потреб, не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, зміни адміністративно-територіальних меж до моменту вилучення (викупу) земельних ділянок.

Частиною 2 статті 24 Закону №3038-VI передбачено, що зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення обмежень у використанні земель, а також припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій, а також не тягне за собою обов`язковості зміни виду цільового призначення земельної ділянки незалежно від того, чи належить цей вид до переліку видів цільового призначення, встановлення яких є можливим у межах такої зони.

Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.

У зв`язку з відмовою відповідачем присвоїти адресу закінченому будівництвом об`єкту – житловому будинку позивачки, порушуються право останньої на розпорядження земельною ділянкою в межах її цільового призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка).

Відповідно до ч.1 ст.19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 року № 548 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (далі – КВЦПЗ).

Категорії земель за основним цільовим призначенням, визначені ч. 1 ст.19 Земельного кодексу України, відповідають Секціям цільового призначення земель, які визначені КВЦПЗ.

Відповідно до п.“б” ч. 1 ст. 19 Земельного кодексу України однією з категорій цільового призначення земель є “землі житлової та громадської забудови”.

Згідно КВЦПЗ Секція “В” містить категорію цільового призначення земель - землі житлової та громадської забудови. Секція “В” містить пронумеровані підрозділи земель в залежності від видів цільового використання земель житлової та громадської забудови: 02.01-02.10 землі житлової забудови та 03.01-03.17 землі громадської забудови; підрозділ 02.01 - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Отже, суд зазначає, що використання земель в залежності від виду цільового використання в межах відповідної Секції КВЦПЗ (категорії), не свідчить про зміну цільового призначення земельної ділянки.

При цьому суд зазначає, що на час розгляду справи цільове призначення земельної ділянки не змінювалось (а.с.68), та не приводилось у відповідність до Плану зонування.

Також судом не приймаються до уваги доводи відповідача, про те, що ним ставиться під сумнів видача позивачу будівельного паспорту, оскільки будь-яких документальних доказів на підтвердження своєї позиції відповідачем не надано, як і не надано доказів притягнення до відповідальності осіб, які підписали цей паспорт (начальник управління, головний спеціаліст) та видали його.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» звернулася до відповідача із заявою про присвоєння адреси закінченому будівництвом об`єкту – житловому будинку, який розташований на земельній ділянці, що належить їй на праві приватної власності, додавши при цьому усі необхідні документи, визначені ч.5 ст.26-4 вказаного Закону.

Вирішуючи справу, суд враховує норму частини 1 статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) та рішення Європейського суду з прав людини “Стретч проти Об`єднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії” від 24 червня 2003 року, за правовою позицією якого: “особа-суб`єкт приватного права, не може відповідати за помилки державних органів при виконанні ними своїх повноважень, а державні органи не можуть вимагати повернення в попередній стан, посилаючись на те, що вони при виконанні своїх повноважень припустилися помилки”.

З урахуванням вищенаведених обставин, виходячи з наведеної правової позиції Європейського суду з прав людини, надаючи оцінку спірному наказу, суд зазначає, що останній є необґрунтованим, з нього не вбачаються дійсні та об`єктивні підстави для відмови у присвоєнні адреси закінченому будівництвом об`єкту – житловому будинку, а також дане рішення прийнято з порушенням принципу “пропорційності”, без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача по цій справі, оскільки відповідні органи виконавчої влади, або місцевого самоврядування, мали виправити свої помилки до реалізації позивачем набутих ним внаслідок отримання відповідних дозволів, а саме під час реєстрації повідомлення про початок будівельних робіт (будівництво житлового будинку), а потім при реєстрації декларації про готовність до експлуатації об`єкта (житлового будинку), та до понесення позивачем відповідних витрат на будівництво цього об`єкта.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач, не довів суду, що, розглядаючи заяву позивача про присвоєння адреси закінченому будівництвом об`єкту, він діяв обґрунтовано, розсудливо, пропорційно, а тому суд визнає такий наказ відповідача протиправним та який належить скасувати.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи наведене, суд стягує на користь позивача документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.77-79, 90, 108, 132, 139, 134, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради (25006, м. Кропивницький, вул.Тараса Карпи, 68, ЄДРПОУ 02498694) про визнання протиправним та скасування наказу – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати наказ Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради №70 від 08.04.2021.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати на оплату судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління містобудування та архітектури Кропивницької міської ради (ЄДРПОУ 02498694).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина