Рішення № 100786192, 03.11.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
695/1258/21
Номер документу
100786192
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2021 року справа № 695/1258/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Білоноженко М.А. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

31.05.2021р. до Черкаського окружного адміністративного суду з Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області матеріали справи за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач) в якій позивач, з урахуванням редакції позовної заяви від 17.06.2021р. просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо призначення позивачу пенсійного забезпечення шляхом переведення його з пенсії за вислугу років від Міноборони на пенсію за віком із застосування показника середньої заробітної плати в Україні за період 2014-2016 роки, з якої сплачено страхові внески, а саме: 3764,40 грн.,

- зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії за віком позивача, починаючи з 01.01.2021 року, виходячи із показника середньої заробітної плати в Україні за період 2018-2020 роки, з якої сплачено страхові внески, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: 9117,83грн. та виплатити позивачу різницю в недоплаченій пенсії з 01.01.2021 року (так як позивач набув право на пенсію за віком з цієї дати) і по дату прийняття судового рішення у даній справі;

- врахувати страховий стаж 45 років 2 місяці при обчисленні розміру пенсії;

- нарахувати пенсію не менше ніж до перерахунку.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач, при перерахунку пенсії позивача, брав показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки, яка складає 5426,60 грн. Однак, відповідно до ст. 40 Закону №1058, повинні були брати показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, який складає 9117,83грн. Крім того, вказано, що переведення позивача з пенсії за вислугу років згідно Закону №2262 на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-ІV, що не є переведенням з одного виду пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування на інший у тій же системі. Пенсію позивачу призначено за іншим законом, а тому показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком на умовах Закону України №1058-ІV). Також, вказано, що при перерахунку пенсії, її розмір мав скласти не менше ніж раніше призначений. Крім того, при нарахуванні пенсії розмір обчислено з урахуванням страхового стажу 42 роки 2 місяці, але повинно бути 45 років 2 місяці. Пенсійний фонд врахував військовий стаж тільки 20 років, а повинен був врахувати 23 роки.

Ухвалою суду від 05.07.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі. Розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

21.07.2021р. до суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що загальний розмір пенсії ОСОБА_1 за віком з 18.03.2021 становить 3722,35 грн, у тому числі: 3647,17 грн - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням страхового стажу та заробітку згідно зі статтею 27 Закону № 1058-ІУ (5426,60 грн (середня заробітна плата в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів індексації)) х 1,59388 (коефіцієнт заробітної плати) х 0,42167 (коефіцієнт стажу); 75,18 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 7 років). Вказано, що застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески є індивідуальним показником кожного пенсіонера, який обчислено відповідно до передбаченої законодавством формули, для здійснення розрахунку розміру пенсії позивача, та відповідно до вимог, що передбачені чинним законодавством. Іншого чинним законодавством не передбачено.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 18.03.2021р.

Згідно матеріалів справи, зокрема протоколу перерахунку пенсії, суд встановив, що до 18.03.2021р., позивач отримував пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі – Закон №2262-ХІІ).

Листом №12350-2454/М-02/8-2300/21 від 14.04.2021р. відповідач повідомив позивача, що для обчслення розмір його пенсії за віком враховано середню заробітну плати в Україні за 2014-2016 роки.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо призначення позивачу пенсійного забезпечення із застосування показника середньої заробітної плати в Україні за період 2014-2016 роки, з якої сплачено страхові внески, а саме: 3764,40 грн., позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1-1 Закону України від 09.04.1992р. №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до ст. 7 Закону №2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

В силу приписів ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною 1 ст. 10 Закону №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що правила, які регулюють переведення з одного виду пенсії на інший, поширюються виключно на ті три види пенсій, які призначені за Законом України №1058-ІV, тобто пенсії за віком, пенсії по інвалідності та пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

У тому ж випадку, коли особа одержує пенсію, призначену за нормами іншого законодавства, зокрема, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України №1058-ІV, зроблене після настання віку, що дає їй на це право, не може розглядатися як переведення з одного виду пенсії на інший, позаяк мова не йде про різні види виплат в одній солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Як встановлено вище судом та підтверджується матеріалами справи, до 18.03.2021р. (дати призначення пенсії за віком згідно Закону №1058), позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що визначені Законом України №1058-ІV.

Отже, у даному випадку переведення з 18.03.2021р. року позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-ІV не можна розцінювати як переведення з одного виду пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування на інший у тій же системі, тобто позивачу призначено іншу пенсію за іншим Законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком на умовах Закону України №1058-ІV).

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14 лютого 2018 року по справі № 465/5246/17, від 23 жовтня 2018 року по справі № 334/2653/17, від 13 грудня 2018 року по справі № 185/860/17, від 06 лютого 2019 року по справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 по справі № 876/5312/17.

З огляду на викладене вище, у спірному випадку має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком), а саме показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки.

Відтак, проведений відповідачем розрахунок пенсії за віком позивача із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки є неправомірним, в зв`язку із чим вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, яка обчислена як середній показник за 2018-2020 роки, підлягають задоволенню.

Щодо частини позовних вимог про виплату позивачу різницю в недоплаченій пенсії з 01.01.2021 року, так як позивач набув право на пенсію за віком з цієї дати і по дату прийняття судового рішення у даній справі, суд зазначає, що згідно матеріалів справи вбачається, що пенсія за віком згідно Закону №1058 позивачу призначена з 18.03.2021р., відтак її перерахунок належить здійснити саме із вказаної дати - 18.03.2021р.

Крім того, судом встановлено, що з 24.05.2021р. позивачу, на підставі його заяви, призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ.

Таким чином, з 24.05.2021р. позивач отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв`язку із чим періодом за який необхідно здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком згідно Закону №1058-ІV є період з 18.03.2021р. по 23.05.2021р.

Щодо вимог врахувати страховий стаж у обсязі 45 років 2 місяці при обчисленні розміру пенсії за віком, суд зазначає наступне.

Позивач вказує, що пенсійним органом протиправно було враховано військовий стаж у обсязі 20 років, а повинен був врахувати 23 роки.

Надавши оцінку вказаному посиланню, суд зазначає, що згідно матеріалів пенсійної справи позивача, його вислуга років військовослужбовця складає 20 календарних років - у пільговому обчисленні - 23 роки.

Суд враховано, що згідно абз.3 ч.4 ст. 24 Закону №1058, пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Таким чином, визначення страхового стажу роботи, при призначенні пенсії за віком згідно Закону №1058 враховується вислуга років військовослужбовця у календарному виразі та не може враховуватись у пільговому виразі. В даному випадку, пільгова вислуга військовослужбовця зараховується при призначенні особі пенсії згідно Закону №2262, у зв`язку із чим посилання позивача, що пільгову вислугу військовослужбовця має бути враховано до страхового стажу при призначенні пенсії за віком згідно Закону №1058, суд вважає необгрунтованими.

Стосовно вимог позивача нарахувати пенсію не менше ніж до перерахунку, оскільки законом №2262 встановлено, що в разі якщо за наслідками перерахунку пенсії за цим законом розмір пенсії є нижчим, має зберігатися розмір раніше призначеної пенсії, суд зазначає, що позивачу була призначена пенсія за віком згідно Закону №1058, а не здійснено перерахунок пенсії в межах Закону №2262.

Також відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

З урахуванням зазначеного, позовні вимоги суд вважає обгрунтованими частково, у зв`язку з чим адміністративний позов належить задовольнити частково.

Згідно частин 1,3 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позов належить задовольнити частково, а позивачем понесено судові витрати із сплати судового збору у сумі 908,00 грн, що підтверджується оригіналом квитанції від 17.06.2021р. №0.0.2165302824.1, наявної у матеріалах справи, суд дійшов висновку про стягнення частини понесених позивачем судових витрат пропорційно частині задоволених позовних вимог за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача у сумі 454,00 грн.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 21366538) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки за період з 18.03.2021р. по 23.05.2021р. включно та здійснити виплату перерахованих сум пенсії за вказаний період з урахуванням фактично виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ - 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судові витрати із сплати судового збору у сумі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.

Суддя Марина БІЛОНОЖЕНКО