
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 листопада 2021 року справа №380/13750/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Мартинюка В.Я.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівській області, в якому просить:
визнати протиправним та скасування рішення від 21.07.2021 року № 1416 «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 »;
зобов`язати на найближчому пленарному засіданні чергової сесії вирішити питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу у власність земельної ділянки 01.03. - для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ - 01.03), яка знаходиться за адресою: Івано-Франківська селищна рада Яворівського району Львівської області на підставі поданого клопотання від 03.06.2021 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач неправомірно та безпідставно відмовив у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність вказаної земельної ділянки. Стверджує, що Земельним кодексом України передбачено два альтернативні варіанти рішень у формі висновку, які можуть бути прийняті територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за результатами розгляду проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: про погодження цього проекту або про відмову. Вказує, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який був поданий ним на затвердження був погоджений відповідно до вимог чинного законодавства. Зазначає, що за результатами аналізу проектної документації жодних невідповідностей розробленого проекту землеустрою вимогам нормативно-правових актів органами державної влади не виявлено. Окрім того, відповідачем порушено строк розгляду клопотання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу у власність земельної ділянки.
Відповідач належним чином повідомлений (рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення від 31.08.2021 року, від 14.09.2021 року; витяги з електронної пошти з листами про повідомлення відповідача про дату та час розгляду справи від 30.09.2021 року та від 08.10.2021 року, які містяться в матеріалах справи), проте у встановлений судом строк відзив на позов не подав.
Ухвалою суду від 25.08.2021 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 07.10.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Львівській області №13-2616/16-21-СГ від 21.04.2021 року «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» відповідно до статей 15-1, 118, 122 та 123 Земельного кодексу України, Положення про Головне управління Держгеокадастру у Львівській області позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Івано-Франківської селищної територіальної громади (колишньої Ясниської сільської ради) Яворівського району орієнтовним розміром 0,5000 га, із цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає погодженню та затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства.
Висновком Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про розгляд документації із землеустрою №8881/82-21 від 20.05.2021 року погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу 01.03 – для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ – 01.03) за адресою: Івано-Франківська селищна рада Яворівського району Львівської області.
03.06.2021 року позивач звернувся до відповідача із клопотанням, в якому просив затвердити проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у власність земельну ділянку загальною площею 0,5000 га, для ведення особистого селянського господарства, з кадастровим номером 4625889200:02:000:0498 за рахунок категорії земель згідно КВЦПЗ – сільськогосподарського призначення, яка розташована за адресою Львівська область, Яворівський район, Івано-Франківська селищна рада (за межами населеного пункту).
Рішенням Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області XIII сесії VIII скликання №1416 від 21.07.2021 року позивачу відмовлено в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,50000 га (кадастровий номер 4625889200:02:000:0498) для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 у зв`язку з невідповідністю до ст.50 Закону України «Про землеустрій».
Не погодившись із таким рішенням позивач звернувся до суду із даним позовом.
Змістом спірних правовідносин є рішення Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівської області XIII сесії VIII скликання №1416 від 21.07.2021 року «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 ».
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 року №2768-III, з наступними змінами та доповненнями (далі – ЗК України).
Відповідно до ч.2 ст.116 ЗК України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно із ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст.118 ЗК України).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (ч.9 ст.118 ЗК України).
За змістом положень статті 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або в користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Зокрема, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або в користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ст.25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 № 280/97-ВР, з наступними змінами та доповненнями (далі – Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 34 ч.1 ст.26 Закону № 280/97-ВР встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування визначає Закон України «Про землеустрій» від 22.05.2003 року №858-IV, з наступними змінами та доповненнями (далі – Закон №858-IV).
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону №858-IV проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розробляються у разі формування нових земельних ділянок із земель державної, комунальної власності (крім випадків формування земельних ділянок за іншою документацією із землеустрою) та у разі зміни цільового призначення земельних ділянок у випадках, визначених законом. Проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки також можуть передбачати поділ, об`єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи.
Згідно із ч.2 цієї ж норми проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок може передбачати формування та/або зміну цільового призначення декількох земельних ділянок, за умови що розпорядником земельних ділянок буде один орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, або власником земельної ділянки приватної власності є одна особа.
Частиною третьою ст.50 Закону №858-IV передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки включає: а) пояснювальну записку; б) матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); в) розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); г) розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); ґ) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; д) кадастровий план земельної ділянки.
Як передбачено у ч.4 ст.50 Закону №858-IV у разі формування земельної ділянки чи зміни цільового призначення земельної ділянки для потреб, пов`язаних із забудовою, до проекту додається витяг із відповідної містобудівної документації із зазначенням функціональної зони території, в межах якої розташована земельна ділянка, та обмежень у використанні території для містобудівних потреб. Ці вимоги не поширюються на випадки, якщо відповідно до закону передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб може здійснюватися за відсутності зазначеної містобудівної документації.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача із клопотанням про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передання її у власність для ведення особистого селянського господарства за адресою Львівська область, Яворівський район, Івано-Франківська селищна рада (за межами населеного пункту).
Відповідачем, у свою чергу, рішенням №1416 від 21.07.2021 року відмовлено у задоволенні згаданого клопотання з мотивів невідповідності до ст.50 Закону України «Про землеустрій».
Суд звертає увагу, що селищна рада, приймаючи рішення про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, повинна вказати конкретну причину такої відмови.
При цьому, відповідач у спірному рішенні не зазначив яким саме положенням ст.50 Закону №858-IV не відповідає поданий позивачем проект землеустрою.
Наведене не дає можливості суду надати оцінку наявності чи відсутності підстав для затвердження позивачу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, а відсутність належної мотивації спірного рішення вказує на недотримання відповідачем такого критерію правомірності як обґрунтованість.
Окрім того, в матеріалах справи наявне рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідно до якого клопотання про затвердження проекту землеустрою позивача разом із доданою до нього документацією із землеустрою відповідачем отримано 08.06.2021 року.
Спірне рішення відповідач прийняв 21.07.2021 року.
Відтак, відповідачем, всупереч ч.9 ст.118 ЗК України, пропущено двотижневий строк прийняття рішення щодо затвердження чи відмови у затвердженні поданого позивачем проекту із землеустрою.
За таких обставин, суд вважає, що рішення відповідача №1416 від 21.07.2021 року є протиправним та необгрунтованим.
При цьому, суд у відповідності до положень ч.4 ст.159 КАС України, неподання органом місцевого самоврядування відзиву на позов кваліфікується як визнання позову.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення не відповідає критерію правомірності, передбаченому п.1, 3 ч.2 ст.2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.
Як наслідок, суд вважає, що відповідача належить зобов`язати повторно розглянути клопотання позивача про затвердження проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, з урахуванням вказаних висновків суду.
Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасування рішення «Про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 » від 21.07.2021 року №1416 прийняте Івано-Франківською селищною радою Яворівського району Львівській області.
Зобов`язати Івано-Франківську селищну раду Яворівського району Львівській області (адреса: Львівська область, Яворівський район, смт.Івано-Франкове, пл.Ринок, 1; код ЄДРПОУ 34106981) на найближчому пленарному засіданні чергової сесії вирішити питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачу у власність земельної ділянки 01.03. - для ведення особистого селянського господарства (код КВЦПЗ - 01.03), яка знаходиться за адресою: Івано-Франківська селищна рада Яворівського району Львівської області на підставі поданого ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) клопотання від 03.06.2021 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківської селищної ради Яворівського району Львівській області (адреса: Львівська область, Яворівський район, смт.Івано-Франкове, пл.Ринок, 1; код ЄДРПОУ 34106981) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), 1816 (одну тисячу вісімсот шістнадцять) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Я.Мартинюк