Рішення № 100767196, 28.10.2021, Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
456/34/21
Номер документу
100767196
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 456/34/21

Провадження № 2-о/456/18/2021

РІШЕННЯ

іменем України

28 жовтня 2021 року місто Стрий

Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:

головуючого судді Бораковського В. М.

секретар судового засідання Свержинськв І.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою виконувача обов`язків керівника Стрийської місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою,

за участю:

прокурора Романіва О.В., –

встановив:

Стислий виклад позиції заявника.

В обґрунтування заяви заявник покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , який проживав в с.Подорожнє, Стрийського району, Львівської області та якому 02.06.1997 видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЛВ №153006, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,51 умовних кадастрових гектарів. Спадкова справа після смерті ОСОБА_1 не заводилася та свідоцтво про право на спадщину не видавалося. Заповіти та спадкові договори від імені ОСОБА_1 не зареєстровані. ОСОБА_1 мав право на земельну частку (най) площею 1,51 га, на день смерті проживав один в с.Подорожнє Стрийського району Львівської області, заповіту від його імені не було, спадкоємців немає, до сільської ради ніхто не звертався за охороною спадкового майна чи за оформленням спадщини, господарство закрите. Іншого майна на праві власності у нього немає. З часу смерті ОСОБА_1 минуло понад 10 років, а спадкоємці не прийняли спадщину, таку слід визнати відумерлою та передати її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини. Дана заява є заходом прокурорського реагування на захист інтересів держави в особі Стрийської міської ради Стрийського району Львівської області, оскільки остання жодних заходів щодо визнання спадщини відумерлою з моменту її відкриття не вжила.

Заінтересована особа не скористалася правом на подання відзиву.

У судовому засіданні прокурор заяву підтримав повністю, покликаючись на викладені у ній обставини, та просить суд заяву задовольнити.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явилася, однак подала до суду клопотання про розгляд заяви за її відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить заяву задовольнити.

Заяви та клопотання учасників справи.

Заявником подано:

09.02.2021 клопотання про заміну заінтересованої особи в справі Подорожненську сільську раду на Стрийську міську раду (а.с.24);

20.04.2021 клопотання про відкладення судового засідання (а.с.32);

08.07.2021 клопотання про доручення документів до матеріалів цивільної справи (а.с.41).

Представником заінтересованої особи 20.04.2021 подано клопотання про розгляд заяви за їх відсутності та підтримання заявлених вимог (а.с.33).

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 18.01.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження (а.с.19).

Ухвалою судового засідання від 20.04.2021 судове засідання проведено без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи та відкладено розгляд справи (а.с.35).

Ухвалою від 10.03.2021 в справі замінено заінтересовану особу Подорожненську сільську раду на Стрийську міську раду (а.с.28-29).

Суд, заслухавши пояснення заявника, з`ясувавши обставини, на які заявник посилається як на підставу заявлених вимог, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам в цілому, доходить такого висновку.

Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується актовим записом про смерть №2 від 08.01.2010 (а.с.60).

Відповідно до списку осіб, які мали право власності на земельну частку (пай) та померли і спадщина не переоформлена, наданого Подорожненською сільською радою, ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , його родичі чи інші особи за охороною спадкового майна та за оформленням спадщини не зверталися (а.с.7).

На час смерті ОСОБА_1 (помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ) в його господарстві (в с. Подорожнє Стрийського району) ніхто не був зареєстрований і не проживав, на даний час господарство закрите, що підтверджується довідкою Подорожненської сільської ради (а.с.8).

З інформації наданої Відділом у Стрийському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області вбачається, що згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Стрийською районною державною адміністрацією на ім`я ОСОБА_1 видано сертифікат на право на земельну частку(пай) серії ЛВ № 153006 за № 823 від 02.06.1997 року для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,51 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки (паю) по Подорожненській сільській раді (а.с.9). Підставою видачі сертифікату на середню земельну частку (пай) було розпорядження Стрийської районної державної адміністрації №83 від 09.04.1996 (а.с.42).

Після смерті ОСОБА_1 спадкова справа не заводилась, заповіт чи спадковий договір від його імені не оформлявся, про що свідчать інформаційні довідки зі Спадкового реєстру від 08.07.2021 №60838109 та №60838086 (а.с.10, 11).

Іншого нерухомого майна за ОСОБА_1 не зареєстровано, що підтверджується відповідною інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.12.2020 (а.с.12).

Відповідно до довідки про експертну оцінку вартість земельної ділянки площею 1,51 га, яка знаходиться на території Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області становить 809432 грн (а.с.16-17).

Згідно інформації, яка надана старостою сіл Подорожнє, ОСОБА_2 , Зарічне, ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_1 до дня смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) проживав і був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Дане господарство закрите у зв`язку з його смертю та з відсутністю будівлі. Іншого нерухомого майна ОСОБА_1 на праві власності не мав (а.с.49. 50).

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 дав суду показання, за змістом яких ОСОБА_1 не мав свого майна, проживав по сусідах. Народився в с. Подорожнє, батьки його померли, дружини і дітей у нього не було і будинку вже теж немає. Похованням займалася сільська рада.

Зміст правовідносин.

Правовідносини виникли у зв`язку з наявністю спадкового майна (земельної ділянки) та відсутністю спадкоємців за заповітом і за законом на це спадкове майно.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

До правовідносин, які виникли у сторін, підлягають застосуванню норми Цивільного процесуального кодексу України, Цивільного кодексу України та Земельного кодексу України.

Так, відповідно до пункту 8 частини 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Згідно з приписами ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (стаття 1223 ЦК України).

Положеннями частин 1 ст. 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до приписів частини 2 ст. 1277 ЦК України заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною 3 ст. 1277 ЦК України спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно за його місцезнаходженням.

Аналогічна норма передбачена частиною 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування».

Положеннями статті 140 ЗК України передбачено вичерпний перелік підстав припинення права власності на земельну ділянку. Так, нормою пункту «б» частини 1 ст. 140 ЗК України передбачено, що такою підставою є смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця.

Застосовані судом вищенаведені норми права регулюють вищенаведені правовідносини та визначають обсяг суб`єктивних прав та юридичних обов`язків, якими наділені сторони в цих правовідносинах.

Крім цього, суд враховує норми Конституції України, Цивільного процесуального кодексу України та Закону України «Про прокуратуру», які передбачають підстави та порядок звернення прокурора в інтересах держави до суду з відповідною заявою.

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто імператив зазначеного конституційного положення встановлює обов`язок органів державної влади та їх посадових осіб дотримуватись принципу законності при здійсненні своїх повноважень, що забезпечує здійснення державної влади за принципом її поділу. Як підкреслив Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 01 квітня 2008 року № 4-рп/2008, неухильне додержання органами законодавчої, виконавчої та судової влади Конституції та законів України забезпечує реалізацію принципу поділу влади і є запорукою їх єдності, важливою передумовою стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.

Законом України від 02 червня 2016 року № 1401-VIII «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)», який набрав чинності 30 вересня 2016 року, до Конституції України внесені зміни, а саме Конституцію доповнено статтею 131-1, пункт 3 частини першої якої передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до приписів частин 3 та 4 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

Мотивована оцінка кожного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення заяви.

Суд вважає законним та підставним звернення прокурора в інтересах держави до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, оскільки прокурором належним чином обґрунтовано у заяві підстави для представництва та наявність бездіяльності з боку компетентного органу Подорожненської сільської ради Стрийського району/Стрийської міської ради щодо звернення до суду із вищезазначеною заявою, оскільки жодних заходів щодо питання визнання відумерлою спадщини ОСОБА_1 протягом розумного строку цим органом не вжито. Відтак, прокурор, на переконання суду, виконав субсидіарну роль, замінивши в судовому провадженні відповідний компетентний орган (Подорожненську сільську раду Стрийського району/ Стрийську міську раду), який усупереч вимогам закону не здійснив захисту інтересів держави (не звернувся з відповідною заявою до суду у порядку, визначеному законом).

Суд погоджується з аргументами заявника, вважає такі обґрунтованими та підтвердженими належними, допустимими та достовірними доказами, які, у своїй сукупності, є достатніми.

Так, судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених доказів, що за життя ОСОБА_1 належала земельна частка (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,51 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки (паю) на території Стрийської міської ради Львівської області, право на яку посвідчується сертифікатом серії ЛВ №153006 за № 823 від 02.06.1997. Після його смерті відкрилася спадщина на цю земельну частку (пай), однак спадкова справа не заводилась, а наявні у матеріалах справи документи свідчать про відсутність спадкоємців як за заповітом, так і за законом.

Суд зазначає, що під час вирішення питання про визнання спадщини відумерлою не встановлено існування спору про право цивільне, під яким необхідно розуміти певний стан суб`єктивного права; суть суперечності, конфлікт, протиборство сторін (правова позиція ВС у справі № 175/423/18 від 23.12.2019). Наявність осіб, які б перешкоджали в реалізації права про визнання спадщини відумерлою, не підтверджена жодними дослідженими судом доказами.

Згідно з вимогами статті 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності та зважаючи на те, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 спадкова справа не заводилась, спадкоємці із заявами про прийняття спадщини не зверталися, так само як і не звертались будь-які особи до Подорожненської сільської ради Стрийського району Львівської області за охороною спадкового майна, а також беручи до уваги те, що з часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 пройшло більше одного року (11 років), тому суд вважає, що вимогу про визнання спадщини відумерлою та передання її територіальній громаді слід задовольнити.

На підставі статей 1220, 1223, 1277 Цивільного кодексу України та керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 337, 338 Цивільного процесуального кодексу України, суд, –

ухвалив:

Заяву виконувача обов`язків керівника Стрийської місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою задовольнити.

Визнати спадщину, що відкрилась після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,51 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки (паю) на території Стрийської міської ради Львівської області, право на яку посвідчується сертифікатом серії ЛВ №153006 за № 823 від 02.06.1997, відумерлою та передати її територіальній громаді відповідно до закону.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини 6 ст. 259 та частини 1 ст. 268 ЦПК України складання повного рішення суду відкладено на п`ять днів.

У зв`язку з оголошенням у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 01 листопада 2021 року.

Головуючий суддя В. М. Бораковський