
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 жовтня 2021 року м. Рівне №460/12506/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник не прибув, відповідача: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення від 12 квітня 2021 року за №№ 256073-2407-1717, 56074-2407-1717, 256075-2407-1717, 256076-2407-1717 та податкову вимогу від 07 липня 2021 року № 0022115-1305-1717.
Ухвалою від 10 вересня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/12506/21 та вирішено розглянути справу за правилами загального позовного провадження. Також вказаною ухвалою призначено у справі підготовче засідання на 07 жовтня 2021 року.
07 жовтня 2021 року ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 26 жовтня 2021 року.
26 жовтня 2021 року представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, в якій зробив застереження про подання до суду доказів на підтвердження понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу в строк, встановлений частиною сьомою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Того ж дня, 26 жовтня 2021 року, представник відповідача подала до суду клопотання про розгляд справи без її участі.
З огляду на вказане, суд вирішив справу без участі сторін.
За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що в вересні 2018 року ОСОБА_1 були укладені з Дубенською міською радою договори оренди чотирьох земельних ділянок. В липні 2021 року засобам поштового зв`язку позивач отримала спірну вимогу від 07 липня 2021 року № 0022115-1305-1717, після чого звернулася до відповідача із заявою щодо підстав виникнення заборгованості. В серпні 2021 року позивач отримала лист відповідача, за змістом якого останній повідомляв, що заборгованість, вказана у вимозі від 07 липня 2021 року № 0022115-1305-1717, виникла у зв`язку з несплатою позивачем грошових зобов`язань за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за 2021 рік в загальній сумі 214178,53 грн, визначених податковими повідомленнями-рішеннями від 12 квітня 2021 року за №№ 256073-2407-1717, 56074-2407-1717, 256075-2407-1717, 256076-2407-1717 по земельних ділянках, орендованих у Дубенської міської ради. Разом з тим, позивач не погоджується з такими податковими повідомленнями-рішеннями відповідача та вважає їх протиправними, оскільки в лютому 2020 року вона відчужила об`єкти нерухомого майна, які знаходилися на орендованих нею земельних ділянках, у зв`язку з чим право оренди таких ділянок та, відповідно, обов`язок щодо внесення орендної плати за них перейшли до нового власника нерухомого майна. Також позивач звернула увагу на те, що правомірність визначення відповідачем їй за вказаними вище земельними ділянками грошових зобов`язань за платежем «орендна плата з фізичних осіб» за 2020 рік була предметом спору в адміністративній справі №460/4661/20, за наслідками розгляду якої суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність в позивача такого обов`язку з підстав, тотожних наведених у цьому позові. За наведених обставин, позивач просить задовольнити позов повністю.
У встановлений судом строк відповідачем був поданий відзивів на позовну заяву. Відзив обґрунтований тим, що в січні 2021 року контролюючим органом від Дубенської міської ради отриманий лист з переліком орендарів, з якими укладені договори оренди землі, до якого серед інших включена позивач. У вказаному Переліку було зазначено, що згідно з умовами Договорів оренди землі та нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок, розмір річної орендної плати, що підлягає до сплати позивачем, становить 313956,48 грн. Таким чином, у відповідності до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 та пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України відповідачем прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення про визначення позивачу податкових зобов`язань з орендної плати фізичних осіб за 2021 рік в сумі 214178,53 грн. Відповідач звертає увагу на те, що укладені між Дубенською міською радою та позивачем договори оренди земельних ділянок, за які спірними податковими повідомленнями-рішеннями останній визначені податкові зобов`язання, є чинними. З огляду на вказане, відповідач стверджує, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому просить відмовити в задоволені позову повністю.
Дослідженням по справі доказів суд встановив таке.
06 вересня 2018 року ОСОБА_1 визнана переможцем земельних торгів (аукціону № 13087), організатором яких (якого) була Дубенська міська рада, по наступних об`єктах торгів:
1) Лот № 1 (№ 25327) - передача в оренду строком на три роки на конкурентних засадах земельної ділянки з кадастровим номером 5610300000:02:001:1478, площею 652 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01.), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Ціна продажу об`єкта становить 60027,96 грн, що складає 23,4292 % нормативної грошової оцінки;
2) Лот № 2 (№ 25328) - передача в оренду строком на три роки на конкурентних засадах земельної ділянки з кадастровим номером 5610300000:02:001:1481, площею 670 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01.), що розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Ціна продажу об`єкта становить 30091,87 грн, що складає 11,4295 % нормативної грошової оцінки;
3) Лот № 3 (№ 25330) - передача в оренду строком на три роки на конкурентних засадах земельної ділянки з кадастровим номером 5610300000:02:001:1484, площею 637 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01.), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Ціна продажу об`єкта становить 60004,38 грн, що складає 23,9715 % нормативної грошової оцінки;
4) Лот № 4 (№25331) - передача в оренду строком на три роки на конкурентних засадах земельної ділянки з кадастровим номером 5610300000:02:001:1482, площею 636 кв.м. для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (02.01.), що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Ціна продажу об`єкта становить 150147,14 грн, що складає 60,0774 % нормативної грошової оцінки.
Того ж дня, 06 вересня 2018 року, на підставі протоколів проведення земельних торгів від 06 вересня 2018 року, між Дубенською міською радою (Орендодавцем) та ОСОБА_1 (Орендарем) укладено чотири договори оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 4, 5, 9 яких Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування, відповідно:
1) земельну ділянку несільськогосподарського призначення – (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в АДРЕСА_1 . В оренду передається земельна ділянка площею 0,0652 га, на підставі протоколу проведення земельних торгів (аукціону) від 06 вересня 2018 року, кадастровий номер 5610300000:02:001:1478 (пункти 2, 4 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 256210 грн. (пункт 5 договору). Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі і становить 23,4292 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлено за результатами земельних торгів, в розмірі 60027,96 грн/рік, яка щорічно уточнюється Орендарем (пункт 9);
2) земельну ділянку несільськогосподарського призначення – (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в АДРЕСА_2 . В оренду передається земельна ділянка площею 0,0670 га, на підставі протоколу проведення земельних торгів (аукціону) від 06 вересня 2018 року, кадастровий номер 5610300000:02:001:1481 (пункти 2, 4 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 263283 грн (пункт 5 договору). Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі і становить 11,4295 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлено за результатами земельних торгів, в розмірі 30091,87грн/рік, яка щорічно уточнюється Орендарем (пункт 9);
3) земельну ділянку несільськогосподарського призначення – (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в АДРЕСА_1 . В оренду передається земельна ділянка площею 0,0637 га, на підставі протоколу проведення земельних торгів (аукціону) від 06 вересня 2018 року, кадастровий номер 5610300000:02:001:1484 (пункти 2, 4 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 250316грн (пункт 5 договору). Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі і становить 23,9715 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлено за результатами земельних торгів, в розмірі 60004,38 грн/рік, яка щорічно уточнюється Орендарем (пункт 9);
4) земельну ділянку несільськогосподарського призначення – (землі житлової та громадської забудови) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка розташована в АДРЕСА_1 . В оренду передається земельна ділянка площею 0,0636 га, на підставі протоколу проведення земельних торгів (аукціону) від 06 вересня 2018 року, кадастровий номер 5610300000:02:001:1482 (пункти 2, 4 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 263283 грн (пункт 5 договору). Орендна плата вноситься Орендарем виключно в грошовій формі і становить 60,0774 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що встановлено за результатами земельних торгів, в розмірі 150147,14 грн/рік, яка щорічно уточнюється Орендарем (пункт 9).
Орендна плата сплачується з дня виникнення права користування земельною ділянкою та вноситься на рахунок місцевого бюджету в строки, визначені чинним законодавством (пункт 10 Договорів).
Згідно з пунктом 38 Договорів, вони набирають чинності після підписання сторонами та державної реєстрації права оренди.
Право оренди ОСОБА_1 на зазначені вище земельні ділянки строком на 3 роки було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, про що прийняті відповідні рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 10 вересня 2018, що стверджується наявними в матеріалах справи витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.
В подальшому, 17 лютого 2020 року між ОСОБА_1 (Продавець) та ОСОБА_2 (Покупець) укладені договори купівлі-продажу незавершених будівництвом житлових будинків, згідно з пунктами 1 яких Продавець за цим Договором продав, а Покупець купив відповідно:
1) незавершений будівництвом з відсотком готовності 43/1000 житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_3 . Незавершений будівництвом житловий будинок розташований на земельній ділянці розміром 0,0636 га, яка перебуває у власності територіальної громади м. Дубно в особі Дубенської міської ради, кадастровий номер земельної ділянки 5610300000:02:001:1482;
2) незавершений будівництвом з відсотком готовності 43/1000 житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_2 . Незавершений будівництвом житловий будинок розташований на земельній ділянці розміром 0,067 га, яка перебуває у власності територіальної громади м. Дубно в особі Дубенської міської ради, кадастровий номер земельної ділянки 5610300000:02:001:1481;
3) незавершений будівництвом з відсотком готовності 43/1000 житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1 . Незавершений будівництвом житловий будинок розташований на земельній ділянці розміром 0,0652 га, яка перебуває у власності територіальної громади м. Дубно в особі Дубенської міської ради, кадастровий номер земельної ділянки 5610300000:02:001:1478;
4) незавершений будівництвом з відсотком готовності 43/1000 житловий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_4 . Незавершений будівництвом житловий будинок розташований на земельній ділянці розміром 0,0637 га, яка перебуває у власності територіальної громади м. Дубно в особі Дубенської міської ради, кадастровий номер земельної ділянки 5610300000:02:001:1484.
Таким чином, з 17 лютого 2020 року право власності на незавершені будівництвом житлові будинки, що знаходяться на орендованих позивачем земельних ділянках, перейшло до ОСОБА_2 .
18 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Дубенської міської ради із заявами, що зареєстровані у Раді за вхідними номерами К-375/АП, К-376/АП, К-377/АП, К-378/АП, у яких повідомила про укладення договорів купівлі-продажу незавершених будівництвом житлових будинків, що знаходять на орендованих нею земельних ділянках, та просила припинити її право оренди на такі ділянки.
Разом з тим, жодних дій щодо розірвання з позивачем договорів оренди земельних ділянок від 06 вересня 2018 року, внесення змін до таких договорів в частині визначення особи орендаря, або ж укладення договорів оренди відповідних земельних ділянок з ОСОБА_2 , Дубенською міською радою вчинено не було, що стверджується долученими до позову копіями листів останньої від 16 червня 2020 року №№ 120/20-К-375/АП, 121/20-К-378/АП, 122/20-К-376/АП, від 18 червня 2020 року № 143/20-К-377/АП.
20 липня 2021 року на адресу позивача від відповідача надійшло поштове відправлення зі штрихкодовим ідентифікатором 3560402040595. У вказаному відправленні знаходилася податкова вимога від 07 липня 2021 року № 0022115-1305-1717, згідно з якою станом на 06 липня 2021 року у позивача наявний податковий борг за платежем «ОРЕНДНА ПЛАТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ 18010900» в сумі 214178,53 грн.
21 липня 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявою, у якій просила повідомити про підстави, а також надати документи, на основі яких була сформована податкова вимога від 07 липня 2021 року № 0022115-1305-1717.
12 серпня 2021 року на адресу позивача від відповідача надійшов лист від 04 серпня 2021 року за № 9362/6/17-00-13-05-11, за змістом якого податковий орган повідомляв, що Дубенська міська рада листом від 27 січня 2021 року № 451/5/05-02-26/21 надала перелік орендарів, які уклали договори оренди земельних ділянок та додаткові угоди, до якого включена позивач. З огляду на вказане, контролюючим органом проведено нарахування позивачу орендної плати за землю, згідно з податковими повідомленнями-рішеннями від 12 квітня 2021 року за №№ 256073-2407-1717, 56074-2407-1717, 256075-2407-1717, 256076-2407-1717 та направлено платнику 15 квітня 2021 року через відділення поштового зв`язку ПАТ «Укрпошта». До листа долучені копії вказаних вище податкових повідомлень-рішень та конверту з відміткою про невручення платнику поштового відправлення під час доставки.
Так, судом встановлено, що 12 квітня 2021 року Головним управлінням ДПС у Рівненській області винесені податкові повідомлення-рішення (форма «Ф»), а саме:
№256073-2407-1717, яким податковий орган визначив позивачу податкове зобов`язання за платежем «ОРЕНДНА ПЛАТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ 18010900» за 2021 рік в сумі 107097,33 грн;
№ 256074-2407-1717, яким податковий орган визначив позивачу податкове зобов`язання за платежем «ОРЕНДНА ПЛАТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ 18010900» за 2021 рік в сумі 21464,12 грн;
№ 256075-2407-1717, яким податковий орган визначив позивачу податкове зобов`язання за платежем «ОРЕНДНА ПЛАТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ 18010900» за 2021 рік в сумі 42800,15 грн;
№ 256076-2407-1717, яким податковий орган визначив позивачу податкове зобов`язання за платежем «ОРЕНДНА ПЛАТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ 18010900» за 2021 рік в сумі 42816,93 грн.
Позивач, не погоджуючись зі спірними податковими повідомленнями-рішеннями, податковою вимогою та вважаючи їх протиправними, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
В свою чергу, частина друга статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України).
За приписами пункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), землекористувачі - це юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Згідно із підпунктами 14.1.72 і 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 ПК України, земельним податком визнається обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Землекористувачами можуть бути юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди.
Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності – обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
У підпунктах 269.1.1 і 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 ПК України встановлено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.
Відповідно до підпункту 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України, об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
За правилами пункту 287.7 статті 287 ПК України у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).
Згідно з пунктами 288.1 - 288.4 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
У частинах першій та другій статті 120 Земельного кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин; далі – ЗК України) встановлено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Аналогічним чином перехід права власності на земельну ділянку до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, унормовують положення статті 377 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України).
При цьому, пунктом «е» частини першої статті 141 ЗК України встановлено, що набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою.
У відповідності до частини третьої статті 7 Закону України «Про оренду землі» від 06 жовтня 1998 року №161-XIV (далі – Закон №161-XIV), до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Відповідно до статті 31 Закону №161-XIV, договір оренди землі припиняється в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
Аналіз зазначених вище норм права дає можливість визначити, хто саме є платником земельного податку, що є об`єктом оподаткування, з якого моменту виникає (набувається, переходить) обов`язок сплати цього податку, подію (явище), з якою припиняється його сплата, умови та підстави сплати цього платежу у разі вчинення правочинів із земельною ділянкою чи будівлею (її частиною), які на ній розташовані.
Як встановлено судом, 06 вересня 2018 року між Дубенською міською радою та ОСОБА_1 були укладені договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами 5610300000:02:001:1478, 5610300000:02:001:1481, 5610300000:02:001:1484, 5610300000:02: 001:1482, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_5 , відповідно.
В подальшому належні позивачу незавершені будівництвом житлові будинки, розташовані на вказаних вище земельних ділянках, були відчужені на підставі договорів купівлі-продажу незавершених будівництвом житлових будинків від 17 лютого 2020 року, укладених між ОСОБА_1 (Продавець) та ОСОБА_2 (Покупець).
18 лютого 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Дубенської міської ради із заявами, що зареєстровані у Раді за вхідними номерами К-375/АП, К-376/АП, К-377/АП, К-378/АП, у яких повідомила про укладення договорів купівлі-продажу незавершених будівництвом житлових будинків, що знаходять на орендованих нею земельних ділянках, та просила припинити її право оренди на такі ділянки.
Разом з тим, жодних дій щодо розірвання з позивачем договорів оренди земельних ділянок від 06 вересня 2018 року, внесення змін до таких договорів в частині визначення особи орендаря, або ж укладення договорів оренди відповідних земельних ділянок з ОСОБА_2 , Дубенською міською радою вчинено не було, про що свідчать наявні у справі копії листів останньої від 16 червня 2020 року №№ 120/20-К-375/АП, 121/20-К-378/АП, 122/20-К-376/АП, від 18 червня 2020 року № 143/20-К-377/АП.
При цьому, пунктами 35 Договорів оренди землі від 06 вересня 2018 року чітко визначено, що перехід права оренди земельної ділянки до другої особи є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Суд роз`яснює, що в розумінні положень підпунктів 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1 статті 14, підпунктів 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1, пункту 269.2 статті 269, підпунктів 270.1.1, 270.1.2 пункту 270.1 статті 270, пункту 287.7 статті 287 ПК України платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов`язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права.
Якщо певна фізична чи юридична особа набула право власності на будівлю або його частину, що розташовані на орендованій земельній ділянці, то до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Таким чином, до особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені. При цьому обов`язок сплати земельного податку не ставиться в залежність від факту реєстрації права власності чи користування земельною ділянкою під належними йому на праві власності нежитловими приміщеннями, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України, та виникає у фізичної особи з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 07 липня 2015 року в справі № 21-775а15, від 02 грудня 2015 року в справі №21-3517а15, від 08 червня 2016 року по справі № 21-804а16, від 12 вересня 2017 року по справі № 21-3078а16, а також підтримана Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року в справі № 825/308/17, від 19 червня 2018 року в справі № 822/2696/17, від 18 квітня 2019 року в справі № 807/292/18, від 17 грудня 2019 року в справі № 804/4739/16, від 05 лютого 2021 року в справі № 826/16051/16, від 12 березня 2021 року в справі № 826/10421/16.
Отже, до нового власника об`єкта нерухомості переходить і встановлений податковим законом обов`язок зі сплати податку за земельну ділянку (орендної плати), на якій розташоване набуте ним майно.
При цьому, з аналізу змісту норм частини третьої статті 7 Закону №161-XIV та частини першої статті 377 ЦК України слідує, що при виникненні у іншої особи права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, право попереднього власника або користувача земельної ділянки припиняється автоматично, в силу закону, без «оформлення» припинення такого права будь-якими актами та документами. Вказані норми є імперативними і відступ від них на підставі договору не допускається. Договір оренди при цьому не припиняється в цілому, оскільки має місце заміна сторони у зобов`язанні. Тобто, у всіх випадках переходу права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право на земельну ділянку виникає у набувача одночасно із виникненням права на зведені на ній об`єкти.
Отже, в силу наведених вище законодавчих норм договори оренди землі від 06 вересня 2018 року, в зв`язку з набуттям ОСОБА_2 права власності на нерухоме майно, розташоване на відповідних земельних ділянках, на підставі договорів купівлі-продажу від 17 лютого 2020 року, припинився для орендаря – ОСОБА_1 як правопопередника, однак є діючим та обов`язковим для орендаря правонаступника - ОСОБА_2 .
Таким чином, з моменту реєстрації права власності на нерухоме майно за іншою особою у попереднього власника не виникає обов`язку зі сплати орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований відповідний об`єкт нерухомості, який відчужено.
Зважаючи на цю обставину, суд вважає, що з 17 лютого 2020 року позивач не є користувачем земельних ділянок та, відповідно, не є платником орендної плати за землю, а відтак нарахування відповідачем податкових зобов`язань за спірними податковими повідомленнями-рішеннями є безпідставним.
В свою чергу, покликання відповідача на те, що договори оренди земельних ділянок, на яких розташовані відчужені об`єкти нерухомості, є дійсними, як на підставу для продовження обов`язку позивача по сплаті орендної плати за такі ділянки, суд вважає необґрунтованим, оскільки таке суперечить наведеним вище висновкам суду та правовим позиціям Верховного Суду, а також такі обставини не звільняють нового власника від обов`язку внесення орендної плати за земельні ділянки, на яких розташоване набуте ним майно.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність у позивача станом на 06 липня 2021 року податкового боргу за платежем «ОРЕНДНА ПЛАТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ 18010900» в сумі 214178,53грн, а відтак у відповідача також не було законних підстав для формування податкової вимоги від 07 липня 2021 року № 0022115-1305-1717, у зв`язку з чим така вимога є протиправною та підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність прийнятих ним рішень.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими остання обґрунтовувала позовні вимоги, знайшли повне підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити повністю.
За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи
Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачем за подання даного позову сплачено судовий збір в сумі 2141,80 грн, що підтверджується наявним в матеріалах справи оригіналом квитанції від 26 серпня 2021 року №190.
Відтак, судові витрати позивача в частині сплаченого судового збору в зазначеній вище сумі підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (33023, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Відінська, 12; код ВП ЄДРПОУ 44070166) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги, – задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати прийняті Головним управлінням ДПС у Рівненській області податкові повідомлення-рішення (форма «Ф») від 12 квітня 2021 року за №№ 256073-2407-1717, 56074-2407-1717, 256075-2407-1717, 256076-2407-1717, податкову вимогу від 07 липня 2021 року № 0022115-1305-1717 в повному обсязі.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області судовий збір в сумі 2141(дві тисячі сорок одну) гривню 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністратив-ного суду.
Повний текст рішення складений 26 жовтня 2021 року
Суддя Н.В. Друзенко