Рішення № 100735951, 01.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2021
Номер справи
200/11593/21
Номер документу
100735951
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2021 р. Справа№200/11593/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мозгової Н.А.

розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нікольської селищної ради Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

07.09.2021 року позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), звернувся до суду з позовом до Нікольської селищної ради Донецької області (код ЄДРПОУ:04341614, місцезнаходження: Донецька область, смт.Нікольське, вул.Свободи, б.87) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у неприйнятті рішення щодо розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області, зобов`язання розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області із дотриманням порядку, встановленого ст.26,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.118 Земельного кодексу України.

В обґрунтування позову зазначив, що у червні 2021 року він звернувся до Нікольської селищної ради Донецької області з клопотанням про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність 2,000 га, в тому числі 2,000 га рілля із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області. Листом від 09.07.2021 року йому було повідомлено про те, що зазначена ним земельна ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення і планується до включення переліку земель ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав оренди на них на земельних торгах. Вважає, що відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або відмову у надані дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого місячного строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на надсилання листа про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом, тому має місце протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Ухвалою суду від 08.09.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтував тим, що чинним земельним законодавством не встановлено обмежень щодо кількості можливих звернень громадянина з клопотанням про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, у разі якщо попереднє звернення не було розглянуто. Вказав, що позивач має право повторно звернутись із заявою про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.

07.06.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Нікольської селищної ради Донецької області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,000 га, в тому числі 2,000 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, яка розташована на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області для ведення особистого селянського господарства.

Листом від 09.07.2021 року №2-20/3086 «Про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою» позивача повідомлено про те, що витребувана ним земельна ділянка відноситься до земель сільськогосподарського призначення запасу (рілля) та є привабливою для передачі в оренду і планується до включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу права на них на земельних торгах.

Незгода позивача із бездіяльністю відповідача щодо неприйняття рішення стала підставою для звернення до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно ч.1 ст.3 Земельного кодексу України (далі - у редакції на час звернення позивача з відповідним клопотанням) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч.1 ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Згідно з ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проєктів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналіз норм ч. 6 - 7 ст. 118 ЗК України дає підстави для висновку, що з метою реалізації права на отримання земельної ділянки, зацікавлена особа повинна звернутися із клопотанням до компетентного органу державної влади чи місцевого самоврядування (у відповідності до повноважень, якими вони наділені статтею 122 ЗК України із урахуванням правового режиму (форми власності) бажаної земельної ділянки. Наведене законодавче регулювання обумовлено розмежуванням компетенції між органами державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної форми власності.

Відповідно до положень ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - у редакції на час звернення позивача з відповідним клопотанням) визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Так, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, серед іншого, відповідно до закону питання регулювання земельних відносин (п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування»).

Відповідно до частин 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Аналізуючи вказані норми права, суд зазначає, що при вирішенні клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою у Ради виникає обов`язок, по - перше розглянути клопотання у місячний строк і по - друге - прийняти одне із двох рішень, а саме:

1) про надання дозволу на розроблення документації;

2) про відмову у його наданні.

Звертаючись до суду з даним адміністративним позовом, позивач зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу або відмову у надані дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого місячного строку розгляду клопотання, не зважаючи на надсилання листа про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом, тому має місце протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

Суд зазначає, що для правильного вирішення цієї справи суду, в першу чергу, необхідно надати правову оцінку поведінці Нікольської селищної ради Донецької області при розгляді поставленого позивачем земельного питання і визначитися чи можна вважати таку поведінку «протиправною бездіяльністю суб`єкта владних повноважень».

Так, протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це зовнішня форма пасивної поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України.

Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що у матеріалах справи відсутнє рішення Нікольської селищної ради Донецької області стосовно розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою чи відмова у наданні такого дозволу.

Лист від 09.07.2021 року №2-20/3086, яким Нікольським селищним головою повідомлено позивача про те, що витребувана позивачем ділянка є привабливою для передачі в оренду та планується до включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу права на них на земельних торгах, за змістом та формою не може вважатися відмовою у розумінні частини 7 статті 118 ЗК України.

Відсутність належним чином оформленого рішення Нікольської селищної ради Донецької області про надання дозволу позивачу на розроблення документації із землеустрою чи про відмову у його наданні, або протоколу засідання сесії Ради про розгляд земельного питання позивача і не прийняття відповідного рішення беззаперечно вказує на те, що клопотання позивача у встановлений нормами Земельного кодексу України строк не розглянуто.

Отже, відповідачем допущено протиправну бездіяльність, тому позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у неприйнятті Нікольською селищною радою Донецької області рішення щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Крім того, для захисту прав позивача необхідно зобов`язати Нікольську селищну раду Донецької області розглянути клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області із дотриманням порядку, встановленого ст.26,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.118 Земельного кодексу України.

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з нормами частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат по справі відсутній, оскільки позивач є звільненим від сплати судового збору на підставі положень п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 251, 255, 295, 297 суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Нікольської селищної ради Донецької області (код ЄДРПОУ:04341614, місцезнаходження: Донецька область, смт.Нікольське, вул.Свободи, б.87) про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у неприйнятті рішення щодо розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області, зобов`язання розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області із дотриманням порядку, встановленого ст.26,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.118 Земельного кодексу України - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Нікольської селищної ради Донецької області (код ЄДРПОУ:04341614, місцезнаходження: Донецька область, смт.Нікольське, вул.Свободи, б.87), яка полягає у неприйнятті рішення щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області.

Зобов`язати Нікольську селищну раду Донецької області (код ЄДРПОУ:04341614, місцезнаходження: Донецька область, смт.Нікольське, вул.Свободи, б.87) розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га ріллі, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421755100:04:000:2409, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області із дотриманням порядку, встановленого ст.26,59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.118 Земельного кодексу України.

Повний текст рішення складено та підписано 01.11.2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Н.А. Мозговая