Постанова № 10073243, 16.06.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2010
Номер справи
2-а-857/09/2670
Номер документу
10073243
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-857/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Кишинський М.І. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"16" червня 2010 р.

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Саприкіної І.В.,

суддів: Василенка Я.М., Усенка В.Г.,

при секретарі: Приходько Є.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «БАСКИ ПЛЮС 2004-рік»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2009 року по справі за їх позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И Л А :

ТОВ «БАСКИ ПЛЮС 2004-рік»звернулись до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0001072304/0 від 31.12.2008 року.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2009 року в позові відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ТОВ «БАСКИ ПЛЮС 2004-рік»подали апеляційну скаргу про скасування незаконної на їх думку, постанови суду першої інстанції та просять постановити нову про задоволення позову. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, незаконність та необєктивність судового рішення, що є підставою для його скасування.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Оболонському районі м. Києва проведено невиїзну документальну перевірку правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету земельного податку товариства з обмеженою відповідальністю «Баски плюс-2004 рік»код 33229781 за період з 01.06.2008 року по 01.11.2008 року, за результатами якої складено Акт №772-/2304/33229781 від 17.12.2008 року.

На підставі Акту перевірки № 772-/2304/33229781 від 17.12.2008 року Державна податкова інспекція у Оболонському районі м. Києва винесли податкове повідомлення-рішення форми «Р»№ 0001072304/0 від 31.12.2008 року, яким визначили позивачу податкове зобов'язання з земельного податку на загальну суму 4787042,34 грн. ( у т.ч. 3429313,96 грн. - за основним платежем та 1357728,38 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).

Перевіркою встановлено порушення статей 7, 14 Закону України «Про плату за землю».

Як вбачається з матеріалів справи, за даними державного земельного кадастру ТОВ «Баски плюс-2004 рік»є землекористувачем у Оболонському районі м. Києва земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:78:139:055) площею 1135298,00 кв.м по вул. Озерній (вул. Богатирській, вул. Північній), що була придбана на підставі Договору купівлі-продажу земельної ділянки від 15.03.2007 року, укладеного між Київською міською радою «Продавець»та ТОВ «Баски плюс - 2004 рік»- «Покупець».

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Згідно із п. 8 ст. 14 ЗУ «Про систему оподаткування»до загальнодержавних належить плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Частиною 3 статті 1 Закону України «Про систему оподаткування»встановлено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Таким чином, у сфері оподаткування закон передбачає існування спеціального законодавства.

В преамбулі Закону України «Про плату за землю»встановлено, що цей закон визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку. Отже, Закон України «Про плату за землю»є спеціальним законом у сфері оподаткування, що регулює відносини, зокрема, щодо порядку сплати плати за використання земельних ресурсів.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№ 309-VІ у своєму тексті не містить посилань на те, що він є законом, що регулює відносини у сфері оподаткування, його положення стосуються прийняття змін та доповнень до значної кількості законодавчих актів, багато з яких не є податковими законами.

Розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів (ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про плату за землю»).

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про плату за землю»визначено, що ставки земельного податку, порядок обчислення і сплати земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону. Зміни і доповнення до цього Закону вносяться не пізніше ніж за три місяці до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року.

Згідно із ч. 9 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування» зміни і доповнення до цього Закону, інших законів України про оподаткування стосовно надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів), механізму їх сплати вносяться до цього Закону, інших законів України про оподаткування не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року.

У відповідності з ч. 5 ст. 94 Конституції України закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування. Частиною 2 статті 4 Закону України «Про плату за землю»встановлюється особливий порядок набрання чинності змін і доповнень до цього Закону, які стосуються ставки земельного податку, порядку обчислення і сплати земельного. податку. Такі зміни і доповнення набирають чинності з початку нового бюджетного року. У відповідності з Бюджетним кодексом України бюджетний рік починається з 1 січня кожного календарного року та закінчується 31 грудня того ж року.

Таким чином, оскільки зміни до ст. 7 Закону України «Про плату за землю»були внесені протягом 2008 бюджетного року, згідно положенням вказаного Закону повинні набрати чинності 1 січня 2009 року.

Прикінцеві положення Закону № 309 носять загальний характер та стосуються порядку набрання чинності загалом положеннями лише цього Закону.

Закон України «Про плату за землю»передбачає спеціальний порядок набрання чинності змінами і доповненнями до цього Закону, які стосуються ставки земельного податку, порядку обчислення і сплати земельного податку, які і слід застосовувати стосовно - змін до ст. 7 Закону, прийнятих у складі Закону № 309.

Крім того, особливий порядок набрання чинності змінами до законів про оподаткування стосовно зміни податків та механізму їх сплати встановлений Законом України (Закон № 1251) «Про систему оподаткування». Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону № 1251 такі зміни вносяться до Законів України про оподаткування не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року.

Таким чином, висновки ДПІ у Оболонському районі м. Києва про заниження ТОВ «БАСКИ ПЛЮС 2004-рік»плати за землю за період з 01.06.2008 року по 01.11.2008 року не відповідають нормам чинного законодавства, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

З наведеного можна зробити висновок, що суд першої інстанції не правомірно відмовив в задоволенні позову.

Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції та постановлення нової про задоволення позову.

На підставі викладеного, ст.ст. 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів,

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «БАСКИ ПЛЮС 2004-рік»задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2009 року скасувати, постановити нову постанову, якою позов задовольнити.

Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва №0001072304/0 від 31.12.2008 року.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст постанови виготовлено 21 червня 2010 року.