Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2-а-3951/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О. Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" червня 2010 р.
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Василенка Я.М., Усенка В.Г.,
при секретарі: Приходько Є.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2009 року у справі за їх позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрфішком»про стягнення податкової заборгованості,
в с т а н о в и л а :
ДПІ у Дніпровському районі м. Києва звернулися до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до ТОВ «Укрфішком»про стягнення податкової заборгованості в розмірі 234811,63 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2009 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ДПІ у Дніпровському районі м. Києва подали апеляційну скаргу, в якій просять скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позову.
В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення Окружним адміністративним судом м. Києва норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що вона підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Окружний адміністративний суд м. Києва в своєму рішенні прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Апеляційна інстанція не може погодитись з доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Укрфішком» є юридичною особою, яка зареєстрована Дніпровською районною в м. Києві державною адміністрацією 28.09.2004 року.
ДПІ у Дніпровському районі м. Києва неодноразово були проведені невиїзді планові перевірки на предмет порушення терміну подачі податкової звітності ТОВ «Укрфішком», якими виявлені порушення податкового законодавства.
06.06.2007 року ДПІ у Дніпровському районі м. Києва була проведена перевірка ТОВ «Укрфішком»на предмет порушення термінів подачі (неподання) податкової звітності, за результатами якої складено Акт про порушення податкового законодавства № 2223-15/3355114, яким встановлено, що ТОВ «Укрфішком»не подано або несвоєчасно подано Декларації з податку на додану вартість за 4 періоди, а саме: січень 2007 р., лютий 2007 р., березень 2007 р., квітень 2007 р., чим порушено пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 -ІІІ, в результаті чого, на підставі пп.17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-III, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку, винесено 11.06.2007 р. податкове повідомлення-рішення № 0007101520/0, яким донараховано суму штрафних санкцій в розмірі 680,00 грн.
20.12.2006 р. ДПІ у Дніпровському районі м. Києва була проведена перевірка ТОВ «Укрфішком», за результатами якої складено Акт про порушення податкового законодавства № 1589-15/3355114, яким встановлено, що підприємством несвоєчасно подано Декларації з податку на додану вартість за 2 періоди, а саме: вересень 2006 р., жовтень 2006 р чим порушено пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 -III, в результаті чого, на підставі пп.17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181-ІІІ, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку, винесено 16.02.2007 р. податкове повідомлення-рішення № 0002171520/0, яким донараховано суму штрафних санкцій в розмірі 340,00 грн.
15.05.2006 р. ДПІ у Дніпровському районі м. Києва була проведена виїзна позапланова перевірка дотримання вимог іншого валютного законодавства ТОВ «Укрфішком» за контрактами № 4 від 01.08.2005 р., № 5 за 01.08.2005 р., за результатами якої складено Акт № 964-22/33055114, яким встановлено, що ТОВ «Укрфішком» порушено вимог ст. 2 Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР із змінами та доповненнями, якою передбачено, що імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. Так, ТОВ «Укрфішком» на виконання умов контракту № 4 від 01.08.2005 р. нерезиденту - Фірмі «SAB DEW LTD»перераховані валютні кошти в розмірі 3692219,83 доларів США (18645710,14 грн.). Товар від нерезидента надійшов з порушенням встановлених законом термінів в тому числі і на суму 160199,90 дол. США.
На виконання умов контракту № 5 від 01.08.2005 р. нерезиденту - Фірмі «SAB DEW LTD»перераховані валютні кошти в розмірі 3462042,32 доларів США (17483313,72 грн.). Товар від нерезидента надійшов з порушенням встановлених законом термінів, в тому числі і на суму 130000,00 дол. США.
За даних обставин ДПІ у Дніпровському районі м. Києва винесене рішення № 0000512350/0 про застосування штрафних санкцій в розмірі 233961,63 грн.
ТОВ «Укрфішком»були нараховані штрафні санкції за порушення податкового зобов'язання, а саме за несвоєчасне подання Декларації з податку на прибуток, які не є адміністративно - господарською санкцією.
Відповідно до п. 1.5 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», штрафна санкція (штраф) - це плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
Як вбачається з п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно з пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Закон «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Таким чином, саме цим законом потрібно керуватись в даному випадку, тому посилання суду першої інстанції на норми Господарського кодексу України є помилковим, оскільки мова іде про накладення штрафних а не адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строк) подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Враховуючи наведене, ДПІ у Дніпровському районі м. Києва правомірно застосували норми Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого ТОВ «Укрфішком»було нараховано суму штрафу в розмірі 233961,63 грн.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що судом першої інстанції зроблено неправильний висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, встановивши правові обставини для скасування рішення суду першої інстанції та постановлення нового про задоволення позову.
Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2009 року та постановлення нової про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 99, 100,101, 196, 198, 202, 205 та 207 КАС України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2009 року скасувати.
Постановити нову, якою позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрфішком»(код ЕДРПОУ 33055114) на користь Держави суму заборгованості в розмірі 234811,63 грн. (рахунок: УДК у Дніпровському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077906, Банк одержувач ГУ УДК у м. Києві, МФО 820019, р/р 34122999700005).
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 21 червня 2010 року.