Ухвала суду № 100710131, 30.08.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.08.2021
Номер справи
160/5378/20
Номер документу
100710131
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

30 серпня 2021 року Справа №160/5378/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши у місті Дніпрі в порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Відповідача-1: Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Відповідача-2: Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та стягнення щорічної одноразової грошової допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

13 серпня 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Відповідача-1: Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Відповідача-2: Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та стягнення щорічної одноразової грошової допомоги, в якій просять:

- зобов`язати суб`єкта владних повноважень – Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання у повному обсязі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 року у справі №160/5378/20, що набрало законної сили у відповідності до частини 1 статті 382 КАС України.

В обґрунтування заяви вказано, що Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі №160/5378/20 прийнято рішення від 24.06.2020 року, яким, зокрема, зобов`язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації забезпечити нарахування та виплату ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. Вказане судове рішення набрало законної сили 07.08.2021 року та було пред`явлене позивачем до виконання до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Дніпро). Однак, не зважаючи на заходи примусового виконання рішень, Відповідач-1 ухиляється від виконання рішення суду. Позивач зазначає, що рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим до виконання, а тому, на підставі статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України просить зобов`язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації подати звіт про виконання рішення суду.

Враховуючи, що справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заява про встановлення судового контролю підлягає розгляду в тому самому порядку, що й судове рішення.

Судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 року у справі №160/5378/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Відповідача-1: Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Відповідача-2: Державної казначейської служби України про визнання дій протиправними та стягнення щорічної одноразової грошової допомоги - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо забезпечення організації нарахування та виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Зобов`язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 25946540), забезпечити нарахування та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. У задоволенні решти позовних вимог – відмовлено.

Вказане рішення набрало законної сили 07.08.2020.

На підставі заяви позивача 04 березня 2021 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.

04 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) із заявою про виконання рішення суду та постановою від 11.03.2021 року відкрито виконавче провадження №64759905.

22.04.2021 року державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) винесено постанову про накладення штрафу за невиконання рішення суду на боржника Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на користь держави у розмірі 5100,00 грн.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 24.06.2021 року ВП № 64759905 виконавчий документ повернуто стягувачу за виконавчим провадженням, яку позивачем було оскаржено до суду.

У зв`язку з тим, що на думку позивача, відповідач не виконує рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 року, ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою в порядку, передбаченому статтею 382 КАС України.

Суд зауважує, що статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.

Відповідно до частини 4 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII, невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Згідно з частинами 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини 1 статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом (частина 4 статті 372 КАС України).

Таким чином, рішення суду, яке набрало законної сили є обов`язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404-VIII).

Приписами статті 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Як визначено у частині 1 статті 5 Закону №1404-VIII, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема за заявою стягувача про примусове виконання рішення, передбачених законом (п.1 ч.1 ст.26 Закону №1404-VIII).

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з частиною 4 статті 18 Закону №1404-VIII, вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов`язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Частиною 1 статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

При цьому, на виконання положень частини 5 статті 242 КАС України, суд враховує, що Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 20.06.2018 по справі №800/592/17 дійшла висновку, що відповідні дії щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень може бути вчинено судом також після ухвалення рішення по справі.

З урахуванням правових висновків Верховного Суду, що викладені в постанові від 31.10.2018 у справі № 704/1547/17, відносно мети судового контролю, суд акцентує увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів виконання Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 року у справі №160/5378/20.

Враховуючи заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення, предмет спору даної справи, а також невиконання відповідачем судового рішення, суд вважає за необхідне встановити 30-денний строк для суб`єкта владних повноважень на виконання судового рішення та подання відповідного звіту до суду з дати вирішення порушеного процесуального питання.

Керуючись статтями 241-243, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/5378/20 – задовольнити.

Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації у 30-денний строк з дня постановлення цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 року у справі №160/5378/20.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку та у строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева