Рішення № 100709947, 29.10.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2021
Номер справи
140/9848/21
Номер документу
100709947
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2021 року ЛуцькСправа № 140/9848/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі – ФОП ОСОБА_1 ) про стягнення в дохід місцевого бюджету фінансових санкцій в сумі 17 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення 20.08.2019 фактичної перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо ліцензування, виробництва, обігу, зберігання спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального ФОП ОСОБА_1 , що знаходиться за адресою: Волинська обл., Турійський р-н, с. Окунин, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 , було встановлено факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, чим порушено статтю 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального». Порушення зафіксовано в акті перевірки від 21.08.2019 за №03/207/40-01/ НОМЕР_1 , на підставі якого позивачем, в межах його повноважень, було прийнято рішення від 19.02.2020 №000201-32 про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за факт зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Вказане рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку не оскаржене та не скасоване. Відповідач фінансові санкції в добровільному порядку не сплатив, а тому ГУ ДПС у Волинській області просить стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000,00 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Копію ухвали від 14.09.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 25.09.2021, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав. В обґрунтування своєї позиції вказав, що працівниками податкового органу ще в серпні 2019 року було здійснено вихід на перевірку його господарської одиниці магазину в с.Окунин, Турійського району. В даний період часу вказаний магазин ФОП ОСОБА_1 не використовуються в господарській діяльності, а переданий в безоплатне користування фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 , згідно договору безкоштовного користування майном від 01.02.2019.

Зазначив, що у вказаному магазині, як підприємець не здійснює господарську діяльність, однак ГУ ДПС у Волинській області було виписано наказ №2839 від 13.08.2019 та направлення №458 від 13.08.2019 на перевірку його як фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за місцем знаходження магазину в с.Окунин, Турійського району.

Крім того, в ході перевірки в магазині за адресою: с. Окунин, Турійського району, господарська діяльність здійснювалась ФОП ОСОБА_2 , а саме її наймана особа продавець ОСОБА_3 , яка працює згідно трудового договору від 10.05.2016, проводила продаж продукції.

Відповідач вважає, що працівники контролюючого органу не розібравшись, хто здійснює діяльність в магазині та не слухавши його пояснення, повідомили, що в даному магазині знайшли на зберіганні 10 пачок тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, відповідно не роз`яснивши наслідки по даному факту, зобов`язали підписати матеріали перевірки.

Також зауважив, що ОСОБА_3 , яка була присутня під час перевірки в магазині, не являється найманим працівником позивача, а як зазначалось працює згідно трудового договору у підприємця ОСОБА_2 . Однак, враховуючи необізнаність та тиск з боку працівників податкового органу, ФОП ОСОБА_1 отримав один екземпляр акту перевірки від 20.08.2019.

Вважає вказану перевірку, яка проведена працівниками ГУ ДПС у Волинській області безпідставною та незаконною, оскільки по зазначеній господарській одиниці в акті перевірки позивач не здійснює підприємницьку діяльність.

Позивач також вказав, що рішенням Турійського районного суду від 23.10.2019 у справі №169/811/19 провадження у справі про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 164-5 КУпАП, закрито, тому, вважає незаконним рішення Головного управління ДПС у Волинській області №000201-32 від 19.02.2020, яке винесено на підставі неправомірних матеріалів перевірки, так як на господарській одинці за місцем проведення перевірки, ФОП ОСОБА_1 не здійснює господарську діяльність, а також з врахуванням висновків викладених в рішенні Турійського районного суду від 23.10.2019 №169/811/19.

Крім того, зазначив, що прийняте ГУ ДПС у Волинській області рішення від 19.02.2020 №000201-32 за своєю формою не відповідає податковому повідомленню-рішенню, відповідно є неправомірним, оскільки форма та порядок прийняття відповідних рішень за результатами фактичної перевірки, якою встановлено порушення Закону №481/95-ВР, визначаються нормами ПК України.

З врахуванням наведеного, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 12.10.2021 в задоволенні клопотання відповідача про здійснення розгляду справи з повідомленням сторін відмовлено.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 20.08.2019 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: Волинська обл., Турійський р-н, с. Окунин, де здійснює торговельну діяльність ФОП ОСОБА_1 . Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 13.08.2019 №2839 та направлень на фактичну перевірку від 13.08.2019 №458, №459.

За результатами перевірки складено акт перевірки від 21.08.2019 за №03/207/40-01/ НОМЕР_1 , яким встановлено порушення вимог:

- пункту 12 статті 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями);

- статті 11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» (із змінами та доповненнями);

- постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2010 №1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».

Зокрема, 20.08.2019 в ході перевірки в приміщені магазину за адресою: Волинська обл., Турійський р-н, с. Окунин, де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 , під прилавком торгового залу було виявлено тютюнові вироби без марок акцизного податку встановленого зразка. Даний товар у кількості 10 пачок на суму 229,00 грн. вилучений з роздрібного обігу згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №53624 за статтею 156 КУпАП інспектором СРПП №4 Турійського відділення Володимир-Волинського відділу ГУНП у Волинській області лейтенантом поліції Мартинюком Б.У., для вжиття відповідних заходів.

Як слідує із пояснення продавця ОСОБА_3 , накладні на вказані тютюнові вироби без марок акцизного податку встановленого зразка та ліцензія на роздрібну торгівлю в магазині відсутні.

На підставі акта перевірки від 21.08.2019 за №03/207/40-01/ НОМЕР_1 в.о. начальника ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 19.02.2020 №000201-32 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн. за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка.

Рішення про застосування фінансових санкцій відповідач ні в судовому, ні в адміністративному порядку не оскаржував.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 17 Закону України №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Статтею 17 Закону №481/95-ВР передбачено, що до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Згідно із частиною п`ятою статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 (з наступними змінами та доповненнями), однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є акт перевірки додержання суб`єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов`язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.

Пунктами 10, 11 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 визначено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Відтак, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 19.02.2020 №000201-32 не оскаржувалося відповідачем ні в адміністративному, так і у судовому порядку та є чинним, відповідачем добровільно фінансові санкції не сплачено, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету Банк Казначейство України (ЕАП) н/р UA718999980314030561000003488, МФО 899998, отримувач коштів ГУК у Волин.обл/смт Луків/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009371, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Відповідач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Суддя В.В. Дмитрук