Рішення № 100677648, 28.10.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
640/27119/20
Номер документу
100677648
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 жовтня 2021 року м. Київ № 640/27119/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києвіпро зобов`язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якій просить суд: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві вчинити дії - провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (від 02.07.2020 №21-1355зп), виданій Офісом Генерального прокурора, - за весь період часу з моменту виникнення у нього такого права на перерахунок пенсії (тобто з урахуванням положень частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"- з 1 жовтня 2017 року), у повному обсязі, без обмеження її максимального розміру, та виплатити ОСОБА_1 заборгованість, що виникне на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат (різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії).

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії не відповідає чинному законодавству України, є безпідставною, незаконною та такою, що порушує законні права та інтереси позивача, зокрема, право на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення, оскільки в результаті такої відмови пенсія виплачується йому у неналежному розмірі - меншому, ніж це передбачено чинним законодавством.

Позивач зауважив, що підстави для перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" виникли після прийняття Другим Сенатом Конституційного Суду України 13.12.2019 Рішення №7-р(ІІ)2019 у справі щодо визнання таким, що не відповідає Конституції України положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру", внаслідок чого Офісом Генерального прокурора було прийнято та направлено до Київського міського військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 02.07.2020 №21-1355зп, яка в подальшому була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві. Таким чином, з моменту отримання вказаної довідки, на думку позивача, відповідач мав всі законні підстави та необхідні документи для завершення процедури перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України №657.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/27119/20 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва 18.12.2020 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній з позовними вимогами ОСОБА_1 не погоджується, адже на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2018 Пенсійний фонд України листом від 19.07.2018 №23794/02-23 повідомив Головне управління Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, зазначивши у ньому ОСОБА_1 . Разом з тим, Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві листом від 06.08.2018 №53518/02 надало до уповноваженого органу Міністерства оборони України - Київського міського військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з включенням прізвища ОСОБА_1 для надання довідки про розмір грошового забезпечення. Довідка про розмір грошового забезпечення надійшла до Головного управління 13.07.2020 вх.№24975/8. Однак, за посиланням відповідача, враховуючи зміст резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2018 №826/1757/18 окремих зобов`язань на Головвне управління не було покладено.

Позивачем 21.12.2020 до суду подано відповідь на відзив, в якій він зазначив про те, що відповідач у своєму відзиві фактично продублював зміст листа від 21.10.2020 №23841/24645/Д-02/8-2600/20, яким відмовлено позивачеві у перерахунку пенсії, а його спростування позивачем наведено у позовній заяві.

Крім того, позивачем наголошено на тому, що повторне посилання відповідача на відсутність у рішенні Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2018 у справі №826/1575/18 зобов`язання відповідача про проведення перерахунку пенсії є надуманим, оскільки право останнього на такий перерахунок визначено не судовим рішенням, а наведеним у позові законодавчими приписами. Крім того, у вказаному судовому рішенні прямо вказано на те, що на момент прийняття вказаного рішення позовні вимоги, заявлені до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо проведення перерахунку пенсії є передчасними, виходячи з того, що у відповідача не виникло обов`язку провести перерахунок та виплату пенсії позивача, враховуючи ненаправлення Пенсійним фондом України відповідного списку, тобто не завершення визначеної Порядком №45 процедури.

Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Наказом першого заступника Міністра оборони України від 06.08.2004 №68 підполковника юстиції ОСОБА_1 , старшого прокурора організаційно-контрольного відділу та контролю виконання Головного управління військових прокуратур звільнено у запас.

Наказом Генеральної прокуратури від 13.08.2004 2631ц підполковника юстиції ОСОБА_1 звільнено з посади старшого прокурора організаційно-методичного відділу та контролю виконання Головного управління військових прокуратур Генеральної прокуратури України з 16.08.2004 у зв`язку зі звільненням з військової служби у запас за станом здоров`я.

У зв`язку з прийняттям рішення Конституційним Судом України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 Генеральною прокуратурою України ОСОБА_1 видано довідку від 02.07.2020 №21-1355зп про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», відповідно до якої за нормами чинними на 06.09.2017 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою старшого прокурора відділу Генеральної прокуратури України становить:

- посадовий оклад - 7140,00 грн.;

- оклад за військовим званням - 130,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (30%) - 2142,00 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (96%) - 9035,52 грн.;

- премія (60%) - 11 068,51 грн.;

Усього - 29516,03 грн.

Як вбачається з листа Київського міського війського комісаріату від 04.08.2020 №ВСЗ/3944 довідка про розмір грошового забезпечення на ім`я ОСОБА_1 надана офісом Генеральної прокуратури від 02.07.2020 №21-1355зп та надійшла на адресу КМВК за вхідним номером №3462 від 09.07.2020.

На адресу Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві зазначений документ було надіслано 13.07.2020 за вихідним №ВСЗ/3548 для подальшого опрацювання.

Враховуючи вказані обставини, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою від 11.09.2020, в якій просив провести перерахунок призначеної йому за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії за вислугу років служби відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (№21-1355зп від 02.07.2020), виданій Офісом Генерального прокурора, - за весь період часу з моменту виникнення у позивача такого права на перерахунок пенсії. Також позивач просив відповідача виплатити йому пенсію у повному розмірі з урахуванням проведеного перерахунку - за весь період часу з моменту виникнення у нього такого права на перерахунок пенсії.

Листом від 21.10.2020 №23841-24645/Д-02/8-2600/20 Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві відмовило позивачу у задоволенні вказаної заяви з огляду на те, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2018 у справі №826/1575/18 ухваленого на користь ОСОБА_1 , не покладено зобов`язань щодо перерахунку пенсії згідно з виготовленою на виконання зазначеного рішення суду довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017.

Вважаючи таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в міста Києва протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх у сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991, у редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше, зокрема, по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років.

Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

14.10.2014 було прийнято новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII.

Відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 (у первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Отже, первісна редакція ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ та ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т. ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII (крім п. 8 ч. 1 ст.15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч. ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: 1) ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»; 2) ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, починаючи з 01.01.2015 в Україні жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

У рішенні у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 від 14.09.2020, справа № 560/2120/20 (провадження № Пз/9901/9/20), Верховний Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.

Як встановлено судом, рішенням Окружного адміністративного суду місат Києва від 13.03.2018 у справі №826/1575/18 зобов`язано Пенсійний фонд України вчинити дії з направлення на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та про необхідність підготовки щодо нього відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Крім того, суд у своєму рішенні вказав на те, що позовні вимоги в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_1 згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», - з 06.09.2017 у повному обсязі, без обмеження її максимального розміру, та виплатити позивачу заборгованість, що виникне на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат (різниці між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії) наразі є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з того, що у Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві наразі, виходячи з фактичних обставин даної справи, не виникло обов`язку провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, з огляду на не направлення Пенсійним фондом України відповідного списку.

Разом з тим, 13.12.2019 Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення № 7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

В силу приписів ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд установив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019 від 13.12.2019: частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для видання Генеральною прокуратурою довідки про заробітну плату, яка згодом була направлена військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, внаслідок чого позивач звернувся до органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії.

Як вже вказувалось вище, Генеральною прокуратурою України ОСОБА_1 видано довідку від 02.07.2020 №21-1355зп про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», відповідно до якої за нормами чинними на 06.09.2017 (день, з якого змінено розмір грошового забезпечення особам, що проходять службу) за посадою старшого прокурора відділу Генеральної прокуратури України становить:

- посадовий оклад - 7140,00 грн.;

- оклад за військовим званням - 130,00 грн.;

- надбавка за вислугу років (30%) - 2142,00 грн.;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань (96%) - 9035,52 грн.;

- премія (60%) - 11 068,51 грн.;

Усього - 29516,03 грн.

Проте, на заяву позивача від 11.09.2020 листом від 21.10.2020 №23841-24645/Д-02/8-2600/20 у перерахунку пенсії було відмовлено з посиланням, серед іншого, на те, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2018 у справі №826/1575/18 ухваленого на користь ОСОБА_1 , не покладено зобов`язань щодо перерахунку пенсії згідно з виготовленою на виконання зазначеного рішення суду довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017.

Суд вважає, що така відмова Головного управління Пенсійного фонду України у задоволенні заяви позивача від 11.09.2020 є необгрунтованою, оскільки умови та обставини щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на момент розгляду справи №826/1575/18 та на момент звернення його до пенсійного фонду із заявою від 11.09.2020 змінились.

Так, Пенсійним фондом України було направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 та про необхідність підготовки щодо нього відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», а Генеральною прокуратурою України видано довідку від 02.07.2020 №21-1355зп про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

Так, Верховний Суд у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 від 14.09.2020 № 560/2120/20 (провадження № Пз/9901/9/20) зазначив, що доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у 2015 році.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Верховний Суд у своїй постанові від 24.04.2019 у справі № 826/8546/18 (провадження № К/9901/6145/19) звернув увагу на те, що КМУ протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

Суд акцентує увагу на тому, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку пенсії позивача.

Натомість, реалізація права на перерахунок пенсії була забезпечена рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.03.2018 у справі №826/1575/18 ухваленого на користь ОСОБА_1 , не покладено зобов`язань щодо перерахунку пенсії згідно з виготовленою на виконання зазначеного рішення суду довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 06.09.2017, оскільки право позивача на перерахунок пенсії виникло у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», а тому такі доводи відповідача є необгрунтованими.

Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 02.07.2020 №21-1355зп.

Щодо дати з якої Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві зобов`язане здійснити перерахунок пенсії позивача, то варто зазначити, що первинна редакція ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом України № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», - тобто ці зміни були внесені в текст ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

Тому ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».

Аналогічний висновок викладено Верховним Судом у зразковій справі про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 від 14.09.2020, справа № 560/2120/20 (провадження № Пз/9901/9/20).

Відтак, суд принагідно зазначає, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019.

Щодо того, чи підлягає виплаті зазначена пенсія без обмеження граничного розміру, то суд зазначає, що оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Аналогічний висновок щодо наведеної частини позовних вимог викладено в рішенні Верховного Суду від 13.09.2020 у справі № 506/2120/20.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню частково шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці Офісу Генерального прокурора про розмір грошового забезпечення від 02.07.2020 №21-1355зп.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до частини третої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

За подання позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судові витрати підлягають стягнення у розмірі 620,40 грн.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та з урахуванням грошового забезпечення, визначеного у довідці Офісу Генерального прокурора про розмір грошового забезпечення від 02.07.2020 №21-1355зп.

3. В іншій частині вимог відмовити.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, РНОКПП 2477808894) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 620,40 грн. (шістсот двадцять гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.